Akara modrá - spolupráce s jinými rybami?



Všetko okolo akvarijných rýb

Akara modrá - spolupráce s jinými rybami?

Odoslaťod Alik » 24 Dec 2004 09:59 am

Vytřeli se mi ve společné nádrži akary modré, pár hlídá jikry, odhání ostatní ryby, takže jsou chuděrky namačkaný v jedný čtvrtině nádrže. Doposud vše normální, ale ona jim při hlídání jiker aktivně pomáhá plata pestrá (jediná svého druhu v nádrži). Stojí cca 10cm od snůšky - nehne se ani o píď, ani při krmení (akary ji nechávájí na pokoji) a aktivně odhání malé rychlé rybky. S takovou spoluprácí jsem se ještě nesetkal.
Alik
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Dec 2004 00:09 am
Bydlisko: CZ Usti nad Orlici

Reklama

Re: Akara modrá - spolupráce s jinými rybami?

Odoslaťod skala » 27 Dec 2004 10:02 am

uzaj to natoc ;-) to vyzera velmi zaujimavo.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akara modrá - spolupráce s jinými rybami?

Odoslaťod Alik » 27 Dec 2004 10:21 am

Bohužel, snůška je sežrána, plata mrtvá. Vše se přihodilo přes noc. Vysvětlení ani fotky nemám.
Alik
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Dec 2004 00:09 am
Bydlisko: CZ Usti nad Orlici

Re: Akara modrá - spolupráce s jinými rybami?

Odoslaťod Jaro » 28 Dec 2004 13:40 pm

S väčšou určitostou nejde o medzidruhovu spoluprácu, resp. nejaku formu pomoci (symbióza). Takuto etologiu je v ríši zvierat mozne len ojedinele sledovat v ramci tých aktivýt jedincov druhov, ktoré majú význam pre oba druhy. Skoda, ze nie je video resp. foto.
Je to len hypotéza, no pravdepodobne ide o urcity sposob obhajovania teritoria, v ktorom sa v buducnosti predpoklada zvyseny vyskyt potravy- v tvojom pripade potravy zivej (po vyliahnuti), ktoru ryby vzdy uprednostnia pred inou potravou. To je tiez dovod, preco jedinec neopusta lokalitu v nadrzi aj pri krmeni (suchou alebo mrazenou potravou).

..... co sa stalo v noci? Opäť len s urcitym percentom pravdepodobnosti v neskorych vecernych alebo v skorych rannych hodinach doslo bud k vyliahnutiu poteru, resp. jedinec Xiphophorusa po urcitej dobe hladovania "neodolal" ani znaske ikier. Tato reakcia samozrejme spustila protireakciu Aequidensov. Plata mala len minimalnu sancu na prezitie. 8)
Obrázok používateľa
Jaro
 
Príspevky: 24
Obrázky: 5
Založený: 30 Dec 2003 12:35 pm

Re: Akara modrá - spolupráce s jinými rybami?

Odoslaťod Alik » 28 Dec 2004 14:37 pm

Děkuji za odpověď.
Jen stále nevím proč akary všechny ryby odháněly a tuhle nechaly být v těsné blízkosti 10-15cm od hnízda. No v každém případě je to poučení pro příště (myslím pro ty ryby), tak se snad další snůška vydaří - i když nevím co pak s tou drobotinou dělat. Asi stejně ve společné nádrži dlouho nepřežije a myslím že o akary modré není jinde zájem právě kvůli jejich snadnému odchovu.
Alik
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Dec 2004 00:09 am
Bydlisko: CZ Usti nad Orlici

Re: Akara modrá - spolupráce s jinými rybami?

Odoslaťod Jaro » 29 Dec 2004 10:27 am

Skus ich odchovat aspon 50 ks a potom napisat o velmi jednoduchom odchove. Velkost akvaristického umenia nie je v tom, ze odchovas 4 ks mladych od diskusov ... 8) :idea:
Obrázok používateľa
Jaro
 
Príspevky: 24
Obrázky: 5
Založený: 30 Dec 2003 12:35 pm

Re: Akara modrá - spolupráce s jinými rybami?

Odoslaťod Alik » 29 Dec 2004 10:51 am

Odchov akar je snadný, to mi nevymluvíš. Zatím jsem úspěšně odchoval jen Ancistruse a pár druhů kančíků, takže o akarách (a akvaristice vůbec) se mám ještě hodně co učit.
Nemyslím si však že udržet mladý při životě (dostatečném počtu) bude nějakej velkej problém. Uvidím časem.

Co děláte s přebytky? Myslím tím chovatele co mají společenskou nádrž a jejich cílem není množit ryby. Nosíte je do obchodu, nebo je necháváte v nádrži a přežijou jen "ty nejsilnější"?
Alik
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Dec 2004 00:09 am
Bydlisko: CZ Usti nad Orlici


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.