guramy bojovnice a rajovce



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Vojtech » 03 Sep 2012 14:23 pm

Ahojte chcel by som sa opytat na vas nazor .... Chcel by som dat do 60l akvaria 3 guramy zlate, 3 rajovcov dlhoplutvych a 3 bojovnice pestre z kazdeho jeden samec a dve samice .... co si myslite o znasanlivosti voci sebe ? :?:
Vojtech
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Aug 2012 11:07 am

Reklama

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Luker13 » 03 Sep 2012 14:39 pm

male akvarium na tolko ryb
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Vojtech » 03 Sep 2012 14:45 pm

a co sa tyka znasanlivosti myslis ze je to v poriadku ? ...
Vojtech
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Aug 2012 11:07 am

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Milan666 » 03 Sep 2012 14:50 pm

To nieje v poriadku! Čo tým sleduješ? 60litrov?! Guramy minimálne 200 litrov, rájovce minimálne 300 litrov
http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_n ... ecniku.htm
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Luker13 » 03 Sep 2012 14:56 pm

tieto azijske ryby podrobne nepoznam, ale pokial by si mal velke zarastene akvarium, tak by tam podla mna mohli spolu zit. rozhodne to nieje vhodna kombinacia do tak maleho akva
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Vojtech » 03 Sep 2012 15:07 pm

no tak na vacsie akva nemam prachy kedze som este student no tak radsej zvolim iny druh rybiek gupky napr. kazdopadne dakujem za rady :cry:
Vojtech
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Aug 2012 11:07 am

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Luker13 » 03 Sep 2012 15:16 pm

a co tak nejake borarasky?
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Vojtech » 03 Sep 2012 15:32 pm

no uvidime neco tam uz vyberiem skusim uvidim aj podla vyberu v akvaristikach :D
Vojtech
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Aug 2012 11:07 am

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod dedojozef » 03 Sep 2012 19:06 pm

Pár bojovníc a pár rájovcov v cca 90-tich litroch.
Samec bojovnice uštval a zabil samicu, aj keď sa mala kde skryť. Pri obhajovaní teritória podľahol aj samec rájovec a to bol asi o dva centi väčší. Dnes je pánom v akva a samicu rájovca, keď že nemá záujem o teritórium, má v paži.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Milan666 » 04 Sep 2012 13:34 pm

Vojtech napísal:no tak na vacsie akva nemam prachy kedze som este student no tak radsej zvolim iny druh rybiek gupky napr. kazdopadne dakujem za rady :cry:

Tak, tak, veľmi rozumne :pivo: Živorodky ti zase rýchlo zašpinia toto akvárium a budú sa dusiť v čpavku a to sa ešte budú rýchlo množiť. pouvažuj aj nad tým
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Vojtech » 04 Sep 2012 14:06 pm

no skoda ze nemam prachy na vacsie akvarko a ked sa tak vezme tak ho ani nemam kam umiestnit ... tak zatim mi bude musiet postacit neco mensie kym nenajdem nejaku pracu x) ....
Vojtech
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Aug 2012 11:07 am

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Rorie » 03 Okt 2013 15:24 pm

Aká rybka ku Rajovcovi a Gurame perleťovej ?

mám 40l akvárium, rozmery 50x30x30 a chcela by som v ňom chovať 3 rybky. Kupovala som akvárium špeciálne pre 3 rybky labyrintky a poradili mi túto veľkosť ako optimálnu. Najprv som si kúpila rajovca, guramu perleťovú a guramu modrú. Všetky boli približne rovnako veľké, ešte malé, nedalo sa dobre rozoznať pohlavie. Po pár dňoch však modrá gurama sa začala chovať agresívne a šikanovala ostatné dve rybky. Neúmerne rýchlo za týždeň od nich narástla a najprv neskutočne uháňala guramu perleťovú, hrýzla jej do plutvy, až ju dohnala k tomu, že sa schovávala za filtrom, keď ju tam však na druhý deň objavila začala ju prenasledovať naďalej, ani chvíľu jej nedala pokoj, až sa perleťová zapichla medzi rastlinky a nechcela odtiaľ vyjsť. Tým pádom, že sa bála, prestala žrať, až tam zomrela. Vzápätí začala modrá gurama rovnako tyranizovať rajovca, keď už aj ten skončil za filtrom, tak sme modrú guramu vybrali preč - už bolo jasné, že je samička. A vrátili do obchodu. Rajovec sa osmelil, začal žrať a ďalej žije. 3 mesiace bol sám v akváriu, pekne narástol, má špicaté plutvy, čiže predpokladám, že je samček. Nedávno sme k nemu kúpili Guramu perleťovú, tá sa ihneď aklimatizovala, s Rajovcom sa veľmi dobre znášajú, dokonca by som povedala, že sú kamaráti :D Ešte neviem rozoznať aké pohlavie je Gurama, pretože je mladšia ako Rajovec. No a chcela by som kúpiť ešte tretiu rybku, nech im je veselšie. Ale bojím sa už modrú guramu, po týchto skúsenostiach, zlatá gurama je vraj podobná modrej, čiže zrejme ani tú nie. Veľmi sa mi páčia labyrintky, ako je aj rajovec a gurama, tak som uvažovala nad Bojovnicou. Lenže sa neviem rozhodnúť, či samčeka alebo samičku. Obávam sa, že samček by im mohol ubližovať a zase samičke by ony dve mohli ubližovať.Akvárium bolo prázdne zabehnuté mesiace pred tým než som tam dala prvé rybky, mám tam živé rastlinky, ktoré sa rozrastajú, teplota je optimálna pre juhoázijské ryby, čo sú labyrintky. Mám tam filter, akvárium je vysypané jemným štrkom prvou vrstvou a ďalšia vrstva sú kamienky. Život v akváriu propsperuje, mám tam aj malé slimáčiky, ktoré sa rozmnožujú. Pravidelne odsávam nečistoty z akvária a vymieňam 1/3 vody. A viem aj to, že Bojovnica je mierumilovná ryba, pokiaľ nie sú dvaja samčekovia, alebo samček v páre so samičkou, ale nikdy si nemôžem byť istá, ako sa zachovajú ostatné ryby. Pretože Bojovnica je menšia než guramy a rajovce Poraďte mi prosím. Ďakujem :)
Rorie
 
Príspevky: 16
Založený: 03 Okt 2013 14:03 pm

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Maja » 03 Okt 2013 15:50 pm

Predtým, ako sa začne hon na malé akv. tu dám pár obrázkov :).
Odporúčala by som samca betta imbelis, píše sa o nich, že u nich samci znášajú v pohode aj samcov svojho druhu bez šarvátok. Tj. by mohol znášať aj iné labyrintky. Akvárium popredelovať rastlinami, steblami suchého bambusu, trstiny, aby mal každý svoj rajón :). Labyrintky v svojej domovine žijú síce nahustené v mlákach, ryžových políčkach a pazuchách paliem a stromov, ale keď ich chytia hormóny, znažia sa vydobiť si daný priestor pre seba aby sa mali kde množiť. Takže nejaké druhy vallisnérii na vybudovanie pásiem hustej zelene a medzi nimi ostrovčeky voľného priestoru. Na dno môžeš hodiť suchý list mandľovníka (predáva sa) a aj suché listy buku- bude to nielen efektné a nádherne napodobnujúce biotop, ale aj prospešné rovnováhe vody a rybám. Dub obmedzene- tak 1 list na 10cm štvorc. má totiž viac trieslovín. Najsuper je buk. Detto aspoň kúsoček dreva, najlepšie skúsenosti mám s mangrove. Pri labyrintkách, cichlidách, mečúňoch.. a i. stopercentne platí pravidlo "Zíde z očí, zíde z mysle" :). Nevidím- ne... nechnevá ma :). Bude ho síce cítiť, ale to v každej mláke, tomu sa zabrániť nedá. Filter nemusíš vnútorný výkonný, prúd vody z neho- naopak, majú rady minimum prúdu vody, stojatú mláku. To ale neznamená, že žiadny filter, buď vonkajší, alebo niečo pokojné ako do krevetkária.
Prílohy
BettaMahachai02_n.jpg
Betta_mahachaiensis-Habitat.jpg
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Richard Tokušev » 03 Okt 2013 16:00 pm

hmmm.
Párik rájovcov bude bez problémov žiť v 30-40 litrovom akváriu.
Podaktorí to tu s tými litrážami preháňate. Na guramy od 100 litrov hore nepoviem, ale rájovec je tak nenáročná ryba, že až do svojej staroby vydrží aj 10 litrovej hlinenej nádobe, ako tomu bolo aj na francúzkom dvore za čias Madam Pompadour.
V podstate sa jedná o jediné ryby čo im vydržali a dokonca aj rozmnožovali.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Rorie » 03 Okt 2013 16:03 pm

Ďakujem za rady :) Určite sa budem snažiť podľa nich zariadiť :) A skúsim sa popozerať po bette imbelis, len zatiaľ som ho veľmi nevidela, skôr sa viac predáva betta splendens.
Rorie
 
Príspevky: 16
Založený: 03 Okt 2013 14:03 pm

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Milan666 » 03 Okt 2013 19:15 pm

Richard, mno ja neviem či je to v poriadku s tými rajovcami, ale budiš. Ja rajovce letním v jazierku a neveril by si aké kusiska vyťahujem na jeseň a tie farby? Toto v hlinenej nádobe by nikdy nedosiahli a nemusím rozoberať, čo je prírodzenejšie. Okrem toho rajovce uprednostňujú skôr chladnú vodu 19°C a nižšie. Bojovnice, teda betty naopak 27,28,29°C, tak to by dokopy neišlo.
Tak je na vás ako sa rozhodnete pokračovať v názoroch. 40 litrové akvárium nieje nič moc, zoberme priestor, ktorý zaberá vnútorný filter, štrk, prípadne kamene, koľko litrov zostáva? Ostáva mi len prižmúriť oko a párik rajovcov len tak, tak, aj keď by som za určite nebol.
Zoberme si, že aj mnoho mini, či nana pacierníkov sú labyrintky. Niekoľko kúskov kardináliek vietnamských by dokázalo toto akvárium okúzliť
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod dedojozef » 03 Okt 2013 21:03 pm

V mojich cca 90-tich litroch mala samica rajovca problém vyhnúť sa nadržanému samcovi pred uštvaním.
Ono záleží na konkrétnom páriku, v akom prostredí vyrastali a na teritoriálnych nárokoch samca. Už som ich pár odchoval a každý pár mal iné nároky. Či už na priestor, alebo na rastliny - hladinovky.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod gegooslav » 10 Okt 2013 07:02 am

ja mam v akvariu 5 guram zlatych + 4 modre a este 3 skalare + nejakych 5 mreniek a funguje to ak das dobru filtraciu ( si student na externy filter nemas prachy ) tak ti to potiahne si myslim , vyberat treba mierumilovne typy ryb a da sa , ja som si uz svoje prezil koli tym litrazam na jednu rybu ale aj tak si stojim za svojim a mat v 200 litrovom akvarku 2 ryby je moc nuda , ked som mal gupky mal som ich cez 100 rozne velkosti akvarium mam 84 litrove :) ale nezabudni cim viac ryb tym vecsi vykon filtracie neprekrmovat , a menit vodu kazdy tyzden aspon 20 % + ked je moznost rastlin plne akva
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod martin_s » 10 Okt 2013 10:30 am

gegooslav myslim ze tvoje akva (pristup) nie je zrovna najstastnejsi priklad...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod gegooslav » 10 Okt 2013 12:42 pm

prave ze je v tom ze je evidentne ze mi to funguje aj ked vsetci tvrdite ze nie
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Maja » 10 Okt 2013 13:42 pm

Fungovať to môže a dokonca bez problémov a kolapsov. No ide o to, vytvoriť zveri vhodný domov. Sme zodpovední za zver ktorú si kúpime a musíme jej vytvoriť dobré podmienky (Malý princ, Biblia, etika). Preto pre dobrý pocit na duši dáme aj tým nemým tvorom viac ako len štandard. Zadovážiš si zver- budeš dobrý či zlý gazda?
Chceme vajcia od sliepok z podstielkového chovu a nie z "vylepšených klietok", mäso chceme od zvierat ktoré videli denné svetlo a trávu a boli zabité humánne bez zlámania nôh a elektrickej tyče pri konečníku..... tak aj rybám, tým najnemejším z nemých tvorov sme povinovatí vytvoriť dobré podmienky. Dokonca to majú katolíci v spovednom zrkadle- či vytvorili zveri dobré podmienky a adekvátne sa o ňu postarali :). Keby si bol katolík, ujo farár by sa ťa pri spovedi spýtal na litráž a filter :D (to je uź fór :)).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Maja » 10 Okt 2013 13:53 pm

Sme zhrození a zhnusení keď v TV vidíme ako množiči psov nechajú suku, pre zisk, vyrodiť sa na smrť- fabrika na šteňatá.
Ale dáme živorodke možnosť mať malé podľa prirodzeného poriadku, aby si sama vybrala atraktívneho samca, alebo je nonstop obťažovaná nadržanými kriplami, vkuse s bruchom, ani nažrať sa nemôže a krčí sa zatisnutá niekde za filtrom?
Dáme teritoriálnym samcom (ako sú aj guramiaci) možnosť úkrytu pred samcom ktorý prevezme v objeme dominanciu, alebo ich necháme nech ich ubíja, pritom v prírode by mali možnosť uniknúť inam a tam (ak nepríde dravec) spokojne dorásť a množiť sa? Akvaristika nie je len o fungujúcom akváriu. Je aj o vzťahu, o akceptácii prirodzených potrieb tak nemého tvora ako je ryba, či dokonca slimák.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod martin_s » 10 Okt 2013 15:25 pm

gegooslav napísal:prave ze je v tom ze je evidentne ze mi to funguje aj ked vsetci tvrdite ze nie

Podstatny rozdiel je v pojmoch podmienky pre zivot a pre prezivanie...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: guramy bojovnice a rajovce

Odoslaťod Milan666 » 10 Okt 2013 16:32 pm

@gegooslav, dobrou filtráciou myslíš regenerovaný siporax v hyroxide sodnom?????, veď už choď niekam kým tu napáchaš viac škody ako osohu. Byť tebou, tak sa tu zašijem na pol roka a čítam a čítam a čítam. Rady si nechaj na neskôr
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.