New 180L akvarium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

New 180L akvarium

Odoslaťod marrrrian » 18 Okt 2013 17:31 pm

Zdravím Vás. Je tu asi milión podobných tém, tak sa vopred ospravedlňujem, že je tu ďalšia. Hľadať ale info na mieru v starších témach, to tiež nie je ľahká úloha a odpovede v nich mi taktiež nestačili.
Ak toto tu adminom/užívateľom prekáža, tak to zmažte, alebo presuňte k odpovedajúcemu vláknu v inej téme, ale ak je každé akvárium iné, tak si každé zaslúži svoj vlastný priestor k otázkam.

Aby som ale začal.
Na rovinu: ryby som v živote nechoval, ale teraz pôjdem pre 180L akvárko, v ktorom chcem. Plánujem ho cca do vianoc mať naplno v prevádzke (ako darček od seba pre mňa :D ) avšak s čo najväčším dôrazom na finančnú stránku.
Rozmery sú d100 x v45 x s40cm čiže obyčajný, ničím zákerný "obdĺžnik."
Budem k nemu mať v cene externý filter a ohrievač, ku ktorým špecifikácie nepoznám, ale boli v ňom používané chovateľom, takže by mali stačiť. To sa však ešte len dozviem.

Čo mi však robí starosti, je vrch akvária. Hlavne osvetlenie, s ktorým si pri mojich nulových technických znalostiach v tomto smere a absolútne žiadnych skúsenostiach, nejak neviem dať rady. Tu sa obraciam na Vás.
Rovnako tak so zakrytím akvária. Čo je na to vhodné? postačí obyčajná sklenená tabuľa a treba jej nejak prispôsobiť rozmery? (vzhľadom na vetranie a pod. - o tom som tu narazil na nejaké zmienky)

Okrem filtra, ohrievača, svetla, príp. teplomera, bez akej techniky sa to ešte nutne nezaobíde?

Inak nad vnútornosťami akvária - fauna a flóra - som zatiaľ nerozmýšľal. Na to je myslím času až až. Najskôr by som rád skompletizoval vybavenie a až potom sa sem vrátil s prosbami v ďalších smeroch.
Zatiaľ ďakujem za odpovede a ak bude treba niečo upresniť, som samé ucho. :)
marrrrian
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Okt 2013 16:39 pm

Reklama

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod djwiktor » 18 Okt 2013 17:42 pm

No najdolezitejsie je filter a svetlo. Bez tychto dvoch veci je take velke akva tazko. Skus pozistit cim skor, co to je za filter, aby si vedel co ta caka, ale kazdopadne az taky zly nebude, kedze je externy - jedine ak by bol na tvoje akva slaby. Co sa tyka svetla - bolo by fajn ujasnit si, ake rastlinky tam chces mat, pripadne ci tam vobec chces mat rastlinky. Z toho co si pisal, to chapem tak, ze akvarium budes mat bez osvetlenia - v tom pripade by som pouvazoval nad kupou hotovej lampy s T5 ziarivkami ( kedze pises ze mas nulove technicke znalosti ) . Ak byvas v panelaku a neplanujes chovat ryby, ktore potrebuju nutne vysoke teploty vody 25°C a viac, tak ohrievac ani teoreticky potrebovat nebudes. Ak budes mat dostatok rastliniek a dobre svetlo, neminie ta pravdepodobne ani premyslanie nad CO2 systemom. samozrejme ze si akva vystaci aj bez neho na zaciatku. Na to zakrytie postaci sklenena tabula dostatocnej hrubky, s nejakymi vyrezmi na hadice k filtru. Znizis tym vyparovanie vody v akva ( 180x40cm je dost velka plocha hladiny) .
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod marrrrian » 20 Okt 2013 19:41 pm

Novinky:
- Filter externý, Fluval 204.
- Zakrytie budem možno riešiť nie zo skla, ale z Lexanu. Myslím, že škoda nevyužiť - ľahšia práca, manipulácia, je vhodný aj do exteriéru, čiže očakávam odolnosť proti vlhkosti. I keď, stále je to plast, ktorý by sa mohol pod teplom z osvetlenia deformovať.
- Osvetlenie. Tam mám po prečítaní fóra a rôznych webov (a niektorých s pochybnými kalkulačkami osvetlenia) stále zahmlené, možno viac, ako predtým. Je naozaj nejaký vzorec, ktorým to vypočítam?
Rozmýšľal som nad 3 kusmi 39W, 849mm dlhých trubíc t5 (akvárium dlhé 1000mm). Farba svetla 6500K, a svetelný tok 2900lm.

Ak to pomôže, rád by som mal (okrem zopár normálnych rastliniek) na dne i niečo na spôsob trávy - to je ale vízia, ktorú som ochotný úplne zmeniť :D Bolo mi totiž povedané, že pri čistení a odkalovaní mi také rastliny budú veľmi prekážať.

Díky :)
marrrrian
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Okt 2013 16:39 pm

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod Viktor » 20 Okt 2013 20:21 pm

Ahoj.
Mam presne rozmer akvaria ako Ty. Ten filter Ti asi casom bude malo. Ja mam Eheim profesional 3 2071 a chcelo by to este silnejsi a preto som pridal este cerpadielko. No otazkou je aku chces mat vlastne zarastenu nadrz.
Ja pouzivam na zakrytie akvaria plexisklo. Ohyba sa od tepla a tak ich kazde cistenie otacam. :-)
Osvetlenie mam 3x39W+odrazove reflektory a je to svetlo postacujuce na kobercove rastlinky. No vsetko potom zavisi od hnojenia a pridavania CO2. Bude CO2 ?
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod martin_s » 21 Okt 2013 11:01 am

Odporucam ti pouzivat search.php . Ak tato tema bude pokracovat ako zmes duplicit bude zamknuta ( clanky/pravidla_diskusie.php bod 9.)...

osvetlenie-t3627.html
krycie-sklo-na-akvarium-t9643.html
je-potrebny-kryt-t2039.html
atd.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod marrrrian » 21 Okt 2013 17:38 pm

Nech sa páči, môže byť zamknutá a aj vymazaná :wink:
Hľadanie mi tu nikdy príliš nepomohlo, alebo len málo. Preto som koniec koncov začal v tejto téme so všetkým pekne od podlahy... Ale nevadí, nejak s tým už zabojujem aj sám.
Díky za tie tri linky :)
marrrrian
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Okt 2013 16:39 pm

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod Milan666 » 21 Okt 2013 20:26 pm

martin_s veď je vo svojej téme, či?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod MifkoKE » 21 Okt 2013 22:58 pm

Milan666 napísal:martin_s veď je vo svojej téme, či?

súhlas...prečo by to malo vadiť?
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod marrrrian » 22 Okt 2013 07:51 am

Chalani ide asi o to, že všetko, čo sa pýtam, je na fóre už rozpitvané na tisíc spôsobov. Asi sa skutočne dá nájsť odpoveď na (takmer) všetky otázky cez search v príslušných témach, lenže na hľadaný príspevok pripadá strašne veľa iných, alebo riešiacich otázku na pokročilejšej úrovni, než potrebujem ja.

Aby som ale netrepal mimo tému, a ak by malo zmysel pokračovať (čo sa uvidí), tak Viktor:
Nie, CO2 som do začiatkov neplánoval, to keď tak po nejakej dobe, keď sa viac oťukám. Predpokladám, že bez co2 to s rastlinami nebudem môcť príliš preháňať, čo? Ale mne zatiaľ postačí, ak bude trochu zelene, nech je vidno, že to tam je živé, ale zároveň nech zachovám dostatok voľného priestoru. Veď co2, čo som pozeral, nie je nevyhnutnosť.
marrrrian
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Okt 2013 16:39 pm

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod M.i.s.o » 22 Okt 2013 09:24 am

- Fluval 206 je na spodnej hranici pre tvoje akva, ale ak to bude bez CO2 a neprerybnis bude stacit
- bez CO2 ti bohate budu stacit dve trubice T5 aj to sa budes musiet krotit s dlskou svietenia
- rastlin vzdy cim viac tym lepsie akorat sa zameraj na menej narocne a nebudes mat problem ani bez CO2
- zakryvat akva nieje vzdy nutne, ak nemas ryby ktorym by sa chcelo siloumocou von z akva, ale ked uz tak by som pouzil sklo. to ale zalezi aj od typu osvetlenia ktore zvolis - kryt, rampa, zavesne

http://www.prirodni-akvarium.cz/index.php?id=lowTech
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod marrrrian » 27 Okt 2013 18:36 pm

Výborná stránka, ďakujem Ti, už na tom podľa nej makám :)
marrrrian
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Okt 2013 16:39 pm

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod marrrrian » 22 Nov 2013 22:40 pm

No, po dlhej dobe som tu. Pokrok nie príliš veľký, keďže doma trávim iba víkendy a aj to nie každý, ale predsa sa posúvam vpred.

- Skompletizoval som kryt a samotné osvetlenie.
V tomto smere sa do budúcna pohrávam s myšlienkou pridania oranžového LED osvetlenia, čisto s dekoračnou funkciou na večer.

- Našiel som si v blízkom potoku dva pekné korene, ktoré chcem dať dovnútra.Tiež som navyberal riečne kamene.
Korene mám už ošúpané z kôry a okartáčované.
Akurát: fakt to znečisťuje vodu tak hovadsky dlho? Alebo to je prípad od prípadu?
...Podľa rád na fóre všetko prevarím (a šutre ešte polejem octom jak taký mladý, nádejný chemik :D ) a uvidí sa. Na ďalšie dva týždne to drevo ešte bachnem do vody. Potom by som s tým rád do akvárka.

- Kamene na dno. Posledná vec. Treba dať na spodok, pod štrk zakúpený v akvaristike, niečo ozaj jemné (ak hej, čo?), kvôli rovnomernému roznášaniu tlaku, alebo môžem bez obáv nasypať na dno to, čo mám? Je to mix rôzne veľkých kamienkov (od ozaj drobných, až po kúsky okolo 1cm, nezbadal som žiadne ostré hrany).
A podotázka - Substráty, podľa čoho vybrať? Mne rôzne jemnozrnné, alebo ľahké druhy pripadajú ako dosť rozvíriteľné, prípadne ako vhodní adepti na vysatie pri odkalovaní. Prezrel som už niekoľko, ale neviem, podľa čoho mám pri kúpe rozhodnúť. A hlavne, či to ozaj treba kupovať.

To je asi na nejakú dobu všetko, čo ma zaujíma. Ďakujem :)
marrrrian
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Okt 2013 16:39 pm

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod Milan666 » 23 Nov 2013 10:55 am

Musíš začať používať vyhľadavač, žiaľ už málokto to bude vypisovať duplicitne, chápeš, tak napr. :
substraty-druhy-porovnanie-alternativy-t3571.html
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod gegooslav » 23 Nov 2013 22:15 pm

ohladom na tvoju poziadavku co najmenej penazi do toho vrazit , substraty a podobne kupovane by ta stali aj cez 30 -40 € na tvoje akva pri 4 cm vrstve , normalne ak mas moznost skoc do nejakeho obchodu ze "strky piesky " a najdi si nejaky podla toho co tam chces dat od piesku cez kamienky az kamene tam ti daju tych 20 kil aj za euro a vyberaj zrnitost tak 3- 4 mm v tom to najlepsie rastie o to ze ci sa to bude vyrit neries bude to ok , pri odsavani netlac odsavackou na dno a bude to ok , a pri kazdom piesku skus ci obsahuje vapenec ak nejdes do morskej akvaristiky co asi nejdes vapenec v podklade nieje moc dobra vec kali to vodu na bielo a podobne , urcis to tak ze piesok alebo strk premyjes a das kus do octu ak sumi je nevhodny , ja mam ako podklad jemny riecny piesok normalne s popradky ale nieje vhodny v tom ze skrabe sklo . Cize ties skocim do obchodu obzriet nejaky iny , ohladom korena ten musis najprv vyvarit inak budes mat hnedu vodu stale
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod Milan666 » 23 Nov 2013 23:18 pm

Ak akvárium funguje ako má a je tam dosť rastlín, tak sa dno neodsáva, teda neodkaluje, proste není čo. Roky rokúce som neodsával ani neodkaloval z dna nič. To len zasvinené akvárium s neprimeraným počtom rýb, prerybnené nevhodnými druhmi rýb ako sú karasy a veľké ryby má na dne sajrajt, no tu sa už o akváriu nedá hovoriť.
No a koreň nemusíš prevárať, len ho namočiť do vody niekde v sude a pod.. Nemyslím, žeby v prírode do vody padali varené korene, či konáre
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod gegooslav » 23 Nov 2013 23:25 pm

ak to chce zalozit do mesiaca tak je lepsie ho vyvarit priroda je priroda a doma je doma to co v prirode nejde doma pojde :)
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod marrrrian » 08 Dec 2013 13:26 pm

Akvárium napustené a v prevádzke. Prikladám i fotku momentálneho stavu + pár vlastných pripomienok:

- počas vianoc popridávam rastliny, pretože som si, bohužiaľ, včera do akvaristiky nepriniesol dostatok hotovosti :o Momentálne pevne verím, že mi to tam nebude hniť.
- taktiež pár menších kamenných dekorácií skúsim ešte vkusne vtesnať do priestoru, kvôli navýšeniu počtu zákutí pre ryby.
- môžete si tiež všimnúť dosť vysoko umiestnený kryt osvetlenia (samotné trubice 27cm od hladiny), ktorý ešte dnes plánujem znížiť na takých 15cm. Ale pri výrobe platilo, že je vždy lepšie mať viac, než aby chýbalo, chápete. Tiež sa vyrieši rušivý pohľad na elektroinštaláciu.
- provizórne dnes vyriešim zatemnenie zadnej strany, pretože som ešte nezohnal tapetu podľa svojich predstáv.
- trochu sa mi nepáči mierne kalná voda, ale prikladám to (zatiaľ) krátkej dobe prevádzky - môže byť, alebo už je čosi zle? (je pravda, že na fotke to vyzerá byť horšie, ako v skutočnosti!)
- čo sa týka parametrov vody, nemám žiadne testery nakúpené, čiže v tejto chvíli je to záhada.

Obrázok

RYBY
Ako prvé ryby by som chcel dať medzi vianocami a silvestrom niečo na spôsob prísavníkov - ale mám problém s tými klasickými druhmi, lebo sa mi až príliš nepáčia, než aby som ich tam dal. Preto sa chcem spýtať, či niečo na spôsob Otothyropsis piribebuy nebude aj lepšie a aj krajšie, ak mi to u nás, v tej maličkej akvaristike budú schopní dodať.
Poprípade môžete poradiť niečo obdobné a pekné, čo pod rukou začiatočníka nezahynie? :D
marrrrian
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Okt 2013 16:39 pm

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod Milan666 » 08 Dec 2013 19:12 pm

Medzi vianocami a silvestrom bude v akváriu voda, ktorej obsah bude najmenej vhodný pre akýkoľvek život. Počkaj do nového roku.
Postrehol som, že hľadáš vhodné pozadie, teda tapetu. Dnes je už iná doba a dáva sa fólia buď tmavo modrá, alebo čierná, viď:
http://rybicky.net/nadrze/
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod marrrrian » 08 Dec 2013 23:39 pm

Aha, tak to je dobre vedieť. Počkám teda trochu dlhšie. Inak pozadie chcem oranžové + oranž. led nasvietenie na večery. Zatiaľ ma to na skúšku a z núdze napadlo skúsiť s oranžovou dekou, čo som našiel doma, aj keď to nie je ono :P (foto - už so zníženým osvetlením.)
No a keby sa dalo, poprosil by som (znova) o vyjadrenie sa k vhodnej, menšej a peknej náhrade prísavníkov na dno.

Obrázok
marrrrian
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Okt 2013 16:39 pm

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod vincent van gogh » 09 Dec 2013 00:18 am

Ja ti k prísavníkom neporadím,žial,nič (takže príspevok je úplne k ničomu),ale musím oceniť kreativitu s dekou!! :lol:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod radusho » 09 Dec 2013 13:17 pm

to cervene pozadie sa mi celkom paci ale ten stonehange by som rozobral je to ako past na oko
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod Milan666 » 09 Dec 2013 13:50 pm

Takému pozadiu ja na chuť asi neprídem, proste chce to niečo prírodzené a tmavé pozadie vytvára dojem väčšej nádrže
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod marrrrian » 09 Dec 2013 16:22 pm

Na mňa oranžová pôsobí ukludňujúco, no ale pokiaľ by sa neosvedčila, alebo nesplnila moje očakávania, priklonil by som sa k čiernej.
Čo sa stonehangu týka, ten som nosil v hlave od začiatku a keď som ho vystaval, pozdával sa mi. Je to vec názoru.
Nechcel som nahusto kopec rastlín a ani nie nejaké šedivé riečne dno. Poprerastaný, akože potopený monument je dobrý kompromis, z ktorého je zároveň cítiť niečo vlastné. Myslím. 8)
marrrrian
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Okt 2013 16:39 pm

Re: New 180L akvarium

Odoslaťod aughostino » 09 Dec 2013 16:32 pm

akva by som tipol na max 50-60l, vobec nevyzera na 180. na dno by som ti odporucil panciernikov, su to male vysavace, ktore neprestajne vysavaju dno.
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.