mišiakove akvárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod prasan » 21 Okt 2013 19:32 pm

No ja kupujem vždy a je jedno o akú rybu ide minimálne 6ks.Tam je aka taká istota,že párik bude.Ostatné ak potom nechcem podarujem alebo predám.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Reklama

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod mišiak » 21 Okt 2013 19:37 pm

to je presne to na čo som sa pýtal, tak myslíš že na začiatok by 6ks mohlo byť OK ? mám strach aby som to neprerybnil, ale malé rybky by mohli mať hádam menšie nároky na litráž či ?
mišiak
 
Príspevky: 206
Obrázky: 2
Založený: 16 Sep 2013 13:40 pm
Bydlisko: Martin - Krpeľany

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod astro » 22 Okt 2013 08:15 am

Tie mesunauty ti celkom závidím, rád by som ich aj ja vpustil k sebe do nádrže ale to by mali neonky asi veľmi krátky život :roll:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod mišiak » 22 Okt 2013 13:17 pm

veru veru a to ti poviem to je teda boj, celá rodina chce neónky len ja festivy :D
mišiak
 
Príspevky: 206
Obrázky: 2
Založený: 16 Sep 2013 13:40 pm
Bydlisko: Martin - Krpeľany

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod mišiak » 22 Okt 2013 16:05 pm

tak priatelia prvý problém, nádrž mi príde vo štvrtok o 14:00 ale .... rovnako by mali prísť aj rastlinky z aqua-daho, total fofr myslel som že prídu až za týždeň od objednania, takže moja otázka je, čo s tým :( ja viem, že s výsadbou by som mal čakať aspoň po týždni od prvého napustenia, ale dá sa to urobiť skôr ? Alebo vydržia rastlinky niekde v kýbli 3 či 4 dni ? Čo by ste navrhovali ? Varianta dať ich k niekomu padá, ja nijakého akvaristu v okolí MT nepoznám :(
mišiak
 
Príspevky: 206
Obrázky: 2
Založený: 16 Sep 2013 13:40 pm
Bydlisko: Martin - Krpeľany

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod astro » 22 Okt 2013 18:57 pm

Rastlinky hneď, načasovanie je skvelé :pivo:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod Ajven » 22 Okt 2013 20:17 pm

... a sadit ked tam budes mat tak 5cm vody, nech ti netecie voda z laktov zbytocne
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod mišiak » 23 Okt 2013 19:29 pm

dnes som doniesol CO2 6kg fľašu, ktorú som dostal zadarmo s tým že budem chodiť pravidelne plniť, takže tým pádom by CO2 sústava mala byť komplet, lampa už prišla tiež, mal som trošičku strach či stihne prísť, ale je doma :D dnes som vyprášil 100 € za drevo a 15 € za 20 kg okrasných nešumiacich skál, pekný rozdiel, škoda, že sa korene nedajú splašiť inde ako v akvaristike :( takže suma sumárum, zajtra sa začne tanec :D neviem ako vy so svojimi nádržami ale ja sa teším jak na Vianoce, som zvedavý či vôbec zaspím :)
mišiak
 
Príspevky: 206
Obrázky: 2
Založený: 16 Sep 2013 13:40 pm
Bydlisko: Martin - Krpeľany

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod prasan » 23 Okt 2013 20:34 pm

mišiak napísal:škoda, že sa korene nedajú splašiť inde ako v akvaristike :(

Čo? Ty nechodievaš do lesa či k vode? :shock:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod mišiak » 23 Okt 2013 21:31 pm

prasan napísal:
mišiak napísal:škoda, že sa korene nedajú splašiť inde ako v akvaristike :(

Čo? Ty nechodievaš do lesa či k vode? :shock:

samozrejme že chodievam, ale mám strach že si s takýmito koreňmi dovlečiem aj nejakú potvoru
mišiak
 
Príspevky: 206
Obrázky: 2
Založený: 16 Sep 2013 13:40 pm
Bydlisko: Martin - Krpeľany

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod prasan » 24 Okt 2013 06:36 am

Vriaca voda a soľ rovná sa žiadna potvora.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod chnuro » 24 Okt 2013 07:40 am

Poradil som mu nebrat korene z prirody ja a stojim si za tym.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod prasan » 24 Okt 2013 12:39 pm

Mám niekoľko koreňov z prírody (od vody,tvrdé drevo) a v akvárku som v živote žiaden problém nemal.Určite je okrem mňa minimálne 80% akvaristov čo takto rovnako koreň doma majú.Nevidím (sa to tu už v témach preberalo) fakt pádny dôvod pre tvoju nedôveru.Samozrejme si musí vedieť akvarista vybrať a nestrkať do vody čokoľvek.To by potom mohol byť fakt problém.Tak ak nemáte pozorovacieho ducha :lol: to fakt budú lepšie tie korene z obchodu. :pivo:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod martin_s » 24 Okt 2013 13:08 pm

chnuro napísal:Poradil som mu nebrat korene z prirody ja a stojim si za tym.

Nejaky rozumny dovod?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod chnuro » 24 Okt 2013 13:59 pm

Tak teraz sa citim ako pako :-). Ale vysvetlim:

@prasan - ak mas pocit, ze ta potrebujem presviedcat o svojej dovere, tak neviem, kde si tomuto prisiel. Zvlast, ked ta nepoznam ani osobne. Nic v zlom. Toto je diskusne forum, kde o svojich nazoroch a diskutujeme, nie parlament aby sme presviedcali ostatnych o svojej pravde.

prasan, martin_s - velka cast ludi ktorych poznam a co pouzili drevo z prirody im zacalo vo vode vylucovat nejaky sliz, plesne, nasledovali zakaly. Su akvaristi, co na drevo z prirody doplatili (zakal, zapach, alebo uhyn ryb) a v podstate museli zalozit akvarium nanovo a nerobi im to ziadny problem. Po tychto skusenostiach to ani nemienim skusat.

Ja idem na istotu a som opatrny. Akvarium, material a napad si chystam pred zalozenim niekolko mesiacov. Predstava, ze by mi jedno poondiate drevo, na ktorom som usetril 20-30€ (hovorim o svojich objemoch) znehodnotilo akvarium, kde som pouzil Amazoniu, prip. ak som koren zahrabal do strku nejakym sialenym, ale efektnym sposobom, tak by ma od zlosti asi roztrhlo.
Je to pre mna aj financna skoda, lebo obcas si do noveho akvaria kupim rastlinu, ktora je aspon trsku raritkou a jej udrzanie zavisi od fungujuceho akvaria.

Navyse ten koren nie je zadarmo ani z prirody, musim ho ist hladat a z prechadzky ho tahat domov a vymyslat, ako opachu ocistit od blata a pripadne dezinfikovať. Stoji to cas a obcas nejaky ten benzín/naftu. Ale OK, v pripade mensich korenov to nie je problem.
Inak este vas mozno prekvapim, podobny nazor mam na kamene z prirody. Aj do 100L akvaria aby som si mohol vyberat je potrebne cca 20kg kamena, mozno aj viac. No toto by sa mi teda nechcelo vlacit z hory do auta. Staci prist do zahradneho centra a vybrat si z lomového kameňa urceneho pre skalky a ozdobné ploty. Cena 20-40 centov za kilo a moznost vyberu farby, tvaru a velkosti mi za to stoji. Zvlast ked uvazim, za kolko sa predavaju kamene do akvaria v akvariskych obchodoch.

Na fore nie som ziadna rozdvojená osobnost a za svojimi nazormi si stojim. Preto predpokladam, ze ked sa ma niekto spyta na nazor, tak pozna moj pristup k akvaristike a moze ocakavat, ze rady budu korenspondovat s mojim vlastnym pristupom k tomuto hobby.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod luko36 » 24 Okt 2013 14:05 pm

hmmm 20kg kamena v 100l akvariu to mi pride trochu fake, ja som mal v 180l akvariu 2kamene cca 8kg a musel jeden preč, ked som tam dal aj kus dreva, nebolo miesta poriadne ani na rastlinky.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod martin_s » 24 Okt 2013 14:16 pm

Moje skusenosti s korenmi z prirody vs. kupovanymi su take, ze prave tie kupovane vydrzali vo vode menej a pomerne rychlo sa zacali rozkladat oproti tym z nasej prirody. Problemy so slizom, plesnami a zakalmi som nemal ani u jedneho (aj ked sliz sa vyskytol u oboch, ale nie v mnozstve s ktorym by si akvarium neporadilo same). Napokon aj tie korene z akvaristiky pochadzaju vlastne z prirody, len ich tam niekto odniekial doviezol aby sa tam mohli predat... Co sa tyka rizika zavlecenia nejakych chorob, povedal by som ze je porovnatelne u oboch... Jediny rozumny dovod preco dat jednoznacne prednost kupovanym vidim asi iba v pripade ak by si chcel niekto zalozit biotopne akvarium s tym ze aj korene by mali pochadzat z daneho biotopu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod prasan » 24 Okt 2013 14:51 pm

A sliz ktorý sa tu večne omiela sú len neškodné premnožené baktérie.Premnožia sa natoľko,že to čo v akva je a za normálneho života akvárka človek nevidí je potom viditeľné okom.Ako sliz príde tak sa i po zabehnutí stratí.Toto je častý problém práve pri novo založených akvárkach a nových koreňoch.Slízik majú radi kotúľky a o pár dní je všetko ok.
chnuro je to o prístupe.Ja napríklad auto nemám (ešte som natoľko nespohodlnel) a nevidím problém si doniesť s peknej prechádzky v batohu drevo alebo kamene.Trocha sa napachtím,ale mám s toho dobrý pocit.A okrem iného za tie kamene nedám ani €.
Máš vlastný názor a prístup to ti nikto neberie.Len prečo ,,doslova,, sú vlastne podľa teba korene z prírody do akvárka nevhodné.Úplne rovnako ako si ty kúpiš koreň u nás v predajni tak isto si môže cez ebay či v obchode kúpiť náš koreň japonec ak sa mu páči tvar.Je to úplne jedno. :pivo:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod chnuro » 24 Okt 2013 16:09 pm

@luko36 - nie je to fake, kupoval som 23kg kamena, zaplatil som za ne asi 4,5€ a pouzil som asi polovicu. Ako som spominal, je to o tom vybrat si tie najlespsie uz doma.

@martin, prasan - ja viem, ze tie korene v akvaristikach su tiez z prirody (najdu sa aj keramicke, ale to je ina tema :-) ). Je to naozaj o pristupe. U nikoho z tych ludi co mali problemy som nestal za chrbtom a nepozeral, co s akvariom robili, resp. ako koren prevarili, vycistili a ako dlho ho mocili pred ulozenim do akvaria - pripadny problem by sa prejavil v samostatnej nadobe. Toto ja robim aj s kupovanymi. Dokonca aj ten "oblacikovy" povlak som mal takmer na vsetkych korenoch a este lepsie ako slimaky si s nim poradili krevetky.

Mna odradza fakt, ze sa tu vela spominalo ake korene ano a ake nie, co mozu vsetko obsahovat (vinič - pesticídy) a neviem, v com lezal, kym ho ja vytiahnem z potoka (oleje, močovka). Nieco vo mne vzbudzuje doveru ze, ked koren kupim "s etiketou v hornbachu", riziko nejakej katastofy je nizsie. To sa zasa dostavam k moznostiam vyberu na jednom mieste.
Na turistiku chodievam najradsej s fotoaparatom a stativom. Po kamenoch v taske velmi netuzim.

Ohladom auta: ked som nemal auto, tiez som hovoril, ze ho nepotrebujem. Mame doma "len" jedno auto a to pokryva okrem najnutnejsieho cestovania aj rozne vylety, ktore by sa napr. po praci uz stihnut nedali. Je to pohodlne, ale vdaka autu usetrim vela casu, ktory mi ostane pre hobby a pre svojich blizkych. Ale aj to vec nazoru.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod Giftzahn » 24 Okt 2013 16:18 pm

njn, kazde drevo je s prirody ... ci ? .... som nieco prehliadol .... a existuje aj drevo co nie je z prirody .... :lol: ... takze pravda ... teda ak nejaka vobec existuje ( to je len taka retoricka vlozka .... :lol: ) bude niekde uprostred a rozhodne ma pravdu ako chnuro tak aj prasan tak aj martin_s ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod prasan » 24 Okt 2013 17:28 pm

Asi tak. :)
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod Milan666 » 24 Okt 2013 18:24 pm

Pridávam sa k názoru, že všetko drevo je z prírody aj to kupované :) Teraz k veci, najlepšie skúsenosti mám s drevom, či koreňmi priamo z prírody, lesa, potoka či rieky. Problémy vznikajú vtedy ak prírodné drevo a samotnú prírodu znásilňujeme. Chce to čas, takže ak si drevo donesieme, tak treba s ním popracovať a hlavne ho dlhšie máčať, či mať namočené dlhšie. Ja zhruba 6 mesiacov a niektoré v sude z dážďovou vodou aj dlhšie. Ak drevo prejde svojím procesom, stáva sa neškodným a hlavne nie sterilným. Poviem vám tá sterilita je najväčším nepriateľom všetkého živého. Kto raz odskúša akvarijné rybky, či krevetky letniť vonku pod holým nebom, ten zistí, že tie živočíchy strerilitu priam neznášajú a hlavne by zistil, že nie sú až tak háklivé a náročné ako by sa zdalo. O všetkom čo okrem lístia do jazierok či nádržiek padá vám snáď už písať nemusím.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod mišiak » 24 Okt 2013 20:59 pm

tak ufff koľko ste popísali :D áno máte pravdu asi všetci, ale .... zabúdate na pár vecí : 1. som len amatér ( začiatočník ) a myslím, že vybrať vhodné drevo do akva treba skúsenosti, min. aké drevo etc. takže nebránim sa tomu zubami nechtami, ale myslím že to má ešte čas keď sa trošku zabehnem 2. ako píšete na drevo z prírody do akva treba čas, 6 mesiacov atď. a toľko ja čakať momentálne nechcem ( nedočkavosť začiatočníka ) a pravdupovediac vlastnosť, ktorá ma naozaj nezdobí je trpezlivosť, pre mňa sú muky, že som dnes dotrepal akvárium do domu na druhé poschodie cez zakrútené schody s chodbičkou 60 cm, cesta trvala 3 hodiny, 15 minút som 150 kg mal iba na svojom chrbte a keďže to trvalo tak dlho, týpek musel domov a príde až v sobotu :( a keď si pomyslím, že v akva bude niečo plávať až za mesiac, ide ma šľak trafiť, takže asi tak priatelia, tak sa nehádajte a dúfam, že raz si všetci dáme nejaké to pifko ;) možno na akvajeseni ? ;)
mišiak
 
Príspevky: 206
Obrázky: 2
Založený: 16 Sep 2013 13:40 pm
Bydlisko: Martin - Krpeľany

Re: mišiakove akvárium

Odoslaťod astro » 24 Okt 2013 21:05 pm

a kde sú fotky?
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.