moje akva 85 L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod doors010 » 28 Sep 2013 09:05 am

on ma vlastny svet nechajme ho v nom žit
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Reklama

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Tomáš » 28 Sep 2013 09:05 am

asi to tak bude najlepsie
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod lubosmihula » 28 Sep 2013 12:59 pm

gegooslav, buď trochu na seba náročnejší. Keď si dávnejšie začínal s akvaristikou, robil si chyby, čo je normálne. Ja som mal podobné akvárko ako ty. Dokonca myslím, že bolo i menšie. Boli v ňom tie isté ryby: gurama modrá, skalár, mečúň mexický, platy a tak.
Čistenie akvária bolo raz do roka. Čistil som tak, že som ryby prelovil do vedra a celé akvárko vrátane štrku som vydrhol, premyl v chlórovej vode - horúcej.
Nebudem sa vyhovárať, že nebol internet, alebo málo informácií, proste bol som slušne sa vyjadrím "tyran". Rybe je jedno či jej vytvoríš zlé podmienky úmyselne alebo z nevedomosti. Vníma to rovnako.
No azda najhoršia vec je, že ryba je nemá. Ak máš cit a úctu k životu, tak porozumieš (z časti) aj nemému stvoreniu.
Ryby ako skaláre (sú to cichlidy) potrebujú väčší životný priestor. Čím viac miesta, tým lepšie. Potrebujú hlavne živú potravu sú to elegantné ryby.
Mám kamaráta, ktorý má veľké ryby (cichlidy papagájčie?) neviem, aby som nekecal, také oranžové ryby v 100 litrovom akváriu. Rozbil sa mu teplomer a o držiak, ktorý zostal prisatý na skle sa jedna ryba zranila. Vieš koľko krát som mu vravel, že to je zlé, nech si kúpi aspoň 250 litrové akva a viac. Dokonca sme pozerali po burzách na nete akvárka. Do dnešného dňa to má takto.
Ryby žijú, žerú a on je spokojný. Neviem to bohužial ovplyvniť.
Gegooslav, ak sa nechceš vzdať rybiek čo máš v akva, tak im kúp väčšie akvárko. Daj im tam kopec rastlín. Ak ti to nedovolia financie, tak vymeň - daruj - predaj rybky a chovaj niečo menšie a menej.
Ja by som veľmi chcel poriadne akvárko aspoň 350 litrov. Nie preto, žeby som sa chvastal, ale takéto akvárka majú kopec výhod. Sú krásne, biologicky stabilnejšie, viac rýb (poriadny húf neóniek) alebo menší počet veľkých rýb. Kopec rastlín, prekrásne korene a pod.
Lenže ja takéto akvárko nemám kde dať, tak preto mám malé.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod crevo » 28 Sep 2013 13:39 pm

Keby bola sutaz o najtvrdohlavejsieho a najzadubenejsieho cloveka svetak tak s prehladom vyhras prve miesto
crevo
 
Príspevky: 166
Obrázky: 8
Založený: 25 Aug 2012 09:08 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Luker13 » 28 Sep 2013 14:16 pm

Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod chnuro » 28 Sep 2013 20:50 pm

lubosmihula napísal:... Veď chnuro by si hádam vedel spomenúť. Tvrdil som, že tlmivka je lepšia....

A vysvetlili sme si to rozumnymi argumentmi bez urazok a s tym, ze vzdy treba pocuvat aj druhu stranu.

@Luker13 - neviem, ci ta uputalo na tom akvariu to iste co mna, ale jedna z velmi zauimavych veci je vyber ryb. Doplnaju sa a mohol tam pri tom objeme dat "vincent van gogh" ovela viac ryb.

@gegooslav - tuto temu citam a uz niekolko krat som premyslal, ako reagovat a prispevok som vymazal. To akva je polievka a ty to vies. Ale ryby neriesme. Dajme tomu, ze akva si chces nechat sucasne a chces z neho dostat maximum. Odporucil by som ti klubove casopisy Akvarium: http://www.klub.akva.sk/akvarium.php.
Je to velmi kvalitne citanie a navyse je to zadara. Specialne by som ti dal do pozornosti cisla, ktore sa venuju miniakvariam. V kazdom je nieco zauimave. Miniakvaria ma naucili v akvaristike citu pre detail. Ked budes k 60L, alebo 160L akvariu pristupovat ako k miniakvariu, podari sa ti vytvorit clenitost z malych celkov. Podliehaju tomu aj vyber rastlin a ryb. Ked mas vacsie ako miniakvarium, tak sa to da doplnit nejakou vacsou rastlinou ako dominantou, ale najpracnejsie su prave tie detaily. Tie robia akvarium opticky vacsim a zauimavejsim.

Ked budes mat nadherne zarastene akvarium, tak bude ludi uz menej trapit ake ryby ti tam plavaju. Skor predpokladam, ze ta zacnu trapit riasy a ako prvy zdroj problemo identifikujes ryby a sam sa ich zbavis. Ja som takto jedno akvarium razne poriesil darovanim ryb a doteraz je majitel spokojny.

Skratka na prvom mieste by som sa u teba zauimal o rastliny a nejako zatraktivnit dizajn akvaria. Dal by som ti do pozornosti rastliny:
- microsorium pteropus (windelow, narrow, narrow mini, trident)
- echinodorus tenelus
- Echinodorus Vezuvius
- cryptocoryne (co zozenies)
- Vesicularia dubyana (javsky mach - daj ho na nejaky vacsi koren)
- anubias (co zoenies - u mna cim mensi, tym lepsi ;-) )
- valisneria (co zozenies)
- Pistia stratiotes (alebo ine plavajuce rastliny)

Zadovazil by som si nejaky koren a kamene. Koren ja osomne by som riesil jedine z akvaristiky. Uviazes naň microsoria, anubiasy, machy. Pre tvoje akva to nebude zasa taka strasna polozka.
Kamene len tak lahko nenajdes. Aspon ja mam dost zlu skusensot. Nedavno som zakladal 160L akva a na kamene som bol v zahradkarstve, lebo som nemal cas na hladanie. Keby som aj nasiel, neviem ako by som niesol z lesa 20kg kamenia. Kupil som tzv "kusový kameň". Su to kamene do skalky a na rozne exterierove ozdoby. Vyberies si ake tvary budes chciet a ake farby budes chciet - s nejakymi extremnostami by som neexperimentoval. Zober si aj navyse a tie skus rozbit vonku velkym kladivom. Mozno vznikne nieco zauimave. Ceny za tie kamene sa hybu cca 20-40 centov /kg. To sa tiez da prezit, aj ked je financii pomenej.

A aby si si vedel predstavit, ako na to a ako to poukladat, pozri si clanky tu:
clanky/aquascaping.php
http://www.rostlinna-akvaria.cz/clanky/aquascaping
ked bude malo, google vzdy pomoze.

Prajem vela zdaru a ludi ktori ta urazaju ignoruj - je to diskusne forum a nikdy tu vsetci spolocnu rec nenajdu.
Ked posluchnes tieto rady, akvatium naberie uplne iny smer uz samo a tí, čo ti ho do teraz chvalili (aj ked sa mi tomu nechce verit) budu potom cumet s otvorenou hubou.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Luker13 » 29 Sep 2013 07:32 am

chnuro mna na tom uputal najviac ten text, samozrejme akva je pekne ale ten text je dolezity pre tuto temu :D
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Milan666 » 29 Sep 2013 09:20 am

No, tu už je naozaj zbytočné niečo dodávať, schizofrénia žiaľ, ešte aj asertivita je u daného jedinca ovplyvnená danou diagnózou.
Bigotný=prehnane veriaci až na hranici fanatizmu. 1. pád množného čísla bigotní, nie bygotny!
Žiaľ, sú aj takí.....
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod lubosmihula » 29 Sep 2013 13:42 pm

chnuro, vďaka za web o aquascapingu - mám ho v záložkách a ty milan666 si ma predbehol so slovom bigotný - vydedukoval som si síce význam, ale bol som zvedavý na doslovný preklad zo slovníka
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod gegooslav » 07 Okt 2013 23:49 pm

tak akvariu sa dari , podaroval som 1 skalara kamosovi ostatne ryby ostali . Rastliny som prestrihaval hlavne tu cabombu a egeriu densu ostatne mi dost ozieraju prisavniky a to im davam aj uhorku cize echinodorus moc nepozije , ani hygrophila , ale zvysku sa dari nemam co riesit . Cisielka uz neriesim voda je cista dusicnany su 35 mg/l a na tejto hodnote drzia , raz do tyzdna vymenim 20 % vody .Nahodeny elektronicky predradnik na neonky , zejme tie tlmivky uz boli stare kedze boli cierne okraje na jednej neonke po asi mesiaci ( nove trubice ) neonky spotreba 67,8 W s tlmivkami ( 2tlmivky ) 41,2 spotreba na predradniku a podla luxmetra svietia teraz asi o 7 % jasnejsie ako na tlmivkach .

@chnuro klubove casopisy som si cital je to zaujmave citanie ale zatial to nechcem menit uvidime po prerabke kedze chcem otocit akvarium o 180 stupnov kedze je trocha poskrabane sklo vzhladom na to ze tam mam riecny piesok ktory ked sa dostal na povrch magnetickej skrabky na riasy kus poskrabal sklo , riasu mam zelenu skrabem ale iba prednu stenu ostatok necham tak pre prisavnikov . Z rastlin co si mi odporucil by som to rozobral takto :

microsorium pteropus (windelow, narrow, narrow mini, trident) zaujmava rastlina iste zadovazim len neviem ci to znesie prisavniky .

- echinodorus tenelus - prisavniky zozrali cize uz nedam
- Echinodorus Vezuvius neviem neskusal som ale asi by to schrumali prisavnici
- cryptocoryne (co zozenies) mam , konkretne lucens celkom pekna rastlinka , rastie dari sa jej snad zarastie cele dno
- Vesicularia dubyana (javsky mach - daj ho na nejaky vacsi koren) javsky mach nevydrzi skusal som
- anubias (co zoenies - u mna cim mensi, tym lepsi ) skusim dat
- valisneria (co zozenies) tuto nechcem nepaci sa mi
- Pistia stratiotes (alebo ine plavajuce rastliny) nechcem davat plavajuce pretoze to zabranuje prechodu svetla dole .

Ohladov kamenov , korenov a podobne zatial nie mam dost male akva na to aby tam boli kamene a podobne veci aspon podla mna mne sa to moc nepaci , mal som tam vyvareny bambus a dal som ho prec . Uvidime no co a ako ale zatial extra prerabku neplanujem .

@luker13 s coho si mam brat priklad ? 70 % akvarka zabera koren ryby ani nevidno ma ich tam par osobne sa mi to nepaci asi tak . Mne sa paci moja rybacia polievka .
@crevo dakujem dakujem kde si mozem prevziat cenu ?
@MifkoKE no len tak pre srandu sprav tu montaz ked sa tak nudis som zvedavy na tie slony v telocvicni .
Milan666 a ty si psychiater ze tu davas diagnozy ? O tebe svoju mienku uz mam ked si mi pisal kraviny ked som mal pokazeny filter cize tak .Ides tu slovickarit ? Mal som zo slovenciny 4ku cize ja mam narok robit chyby a ked si ta nepaci vies co si mozes ..... . Asertívny človek dokáže vyjadriť svoj názor a akceptovať názory ostatných, žije slobodne, a pritom neobmedzuje slobodu iných. ja tvoju slobodu nerusim len ty moju ja mam nazor tvoj akceptujem a neprijimam tak mi tu nepis kraviny . Bavime sa tu o akvariach nie o mojej diagnoze ci sa chces hadat ?
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod vincent van gogh » 08 Okt 2013 12:05 pm

Pokial sa akváriu darí,tak samozrejme ok.Každému sa-pochopitelne-páči niečo iné... vec vkusu.
V tomto prípade to vyzeralo s gupkami (YT).......najmenej odpudivo.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod martin_s » 08 Okt 2013 12:36 pm

Myslim ze tu je uz kazda rada a reakcia absolutne zbytocna (vlastne autor temy o ziadnu vlastne ani nestoji)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Viktor » 08 Okt 2013 13:20 pm

martin_s napísal:Myslim ze tu je uz kazda rada a reakcia absolutne zbytocna (vlastne autor temy o ziadnu vlastne ani nestoji)...

@martin_s asi tak. Pisali sem prispevky skuseni akvaristi, no komu neni rady tomu neni pomoci. :-(
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Milan666 » 08 Okt 2013 13:42 pm

Toto, toto :)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod gegooslav » 24 Okt 2013 04:50 am

no ako "odbornici" ? Neuverite ale akvarku sa dari ziadna rybicka mi nezdochla aj ked som to tu mal pred mesiacom kazdy den hovorene ak mi to vykape , pridavam video aby ste mali co kritizovat :)

http://www.youtube.com/watch?v=ZD3J-04jMpE
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod j » 24 Okt 2013 06:21 am

No necítim sa byť odborníkom aj keď sa akvaristike venujem už niekolko desaťročí, ale s tvojej osádky - keď už tam chceš mať velké ryby, by som nechal tak nanajvíš tie gurami. Ja som mal v podobnom akváriu 3 perleťové a keď podrástli tak som ich podaroval, lebo sa mi už zdali do toho objemu privelké. Teraz tam mám húfik razboriek a kardinálok a je to OK. Inak ti musím pochváliť pekné, zdravé rastlinky, také som ja asi nikdy nemal.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Milan666 » 24 Okt 2013 18:40 pm

gego, s týmto sa ty chváliš? Nech ti boh odpustí, lebo nevieš čo činíš.
Ináč super akvárium do zoo, tam tiež vidíš medvede v klietke 3x3 metre, či 20 (chúdeniec) opíc v klietke o rozmeroch 10x20x4m.
Áno, tiež žijú a nekapú, no ku dĺžke života v prírode majú sakramensky ďaleko a k svojím potrebám ešte ďalej. Hlavne, že ty si spokojný, tak si tak zostaň
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod crevo » 24 Okt 2013 19:04 pm

Normalne placem ked to vidim
crevo
 
Príspevky: 166
Obrázky: 8
Založený: 25 Aug 2012 09:08 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod martin_s » 25 Okt 2013 09:47 am

gegooslav treba si troska ujednotit pojmy, pretoze si mylis pojmy s dojmami a demonstraciu s mens... Je rozdiel ci u teba ryby ziju alebo prezivaju...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Tomáš » 25 Okt 2013 10:04 am

Myslim ze je vsetkym jasne ze tu je kazda rada marna.. co tak zamknut temu? Ved aj tak hocico mu povieme vezme len ako urazku a pojde si aj tak svojou cestou. Zbytocne tu potom chodi ved on uz vsetko vie najlepsie no nie? :D
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Milan666 » 26 Okt 2013 11:07 am

martin_s napísal:gegooslav treba si troska ujednotit pojmy, pretoze si mylis pojmy s dojmami a demonstraciu s mens... Je rozdiel ci u teba ryby ziju alebo prezivaju...

:pivo: :pivo: :pivo:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod gegooslav » 28 Okt 2013 21:10 pm

no dobre odbornici teraz by som chcel jednu radu , blede listy na rastlinach su nedostatkom horcika alebo draslika alebo kombinaciou oboch alebo ? nehnojim nicim a posledne listy na vsetkych raslinach su take slabo zelene az biele , ak tak pridat KSO4 A MgSO4 ? respektive este iny dovod ( vela ryb dovod nieje :) )
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Milan666 » 28 Okt 2013 21:30 pm

tak už to máš tu odborník, máš tam nadbytok čpavku
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod djwiktor » 28 Okt 2013 22:01 pm

ako pise Milan, nadbytok cpavku - z ryb - nestiha sa to dost rychlo rozkladat na NO3. ako casto odkalujes dno, ako casto menis vodu ?
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.