moje akva 85 L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Sunkafit » 28 Okt 2013 22:34 pm

pri tom čo tam ma by mu ani každy druhy den nestačilo...nechapem na čo este v tejto teme reagujete aj tak mu nepomožete a nič nezachranite
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod gegooslav » 28 Okt 2013 22:43 pm

no vravim ze to bude boj pretoze za vsetko moze velky pocet ryb podla vas :) , NH3 je na nule aj NO2 je na nule , dusicnany na 35 ppm teraz som to meral , vodu menim raz za tyzden 50 % je to spolu s odkalovanim ked tu vodu odsavam tak ide prec aj nejaky zvysok kalu ale moc toho tam nieje 90 % vysaje filter , a inak logicky aky je dovod toho zeby sa zrazu zvysil obsah NH3 ak sa necitil filter ani sa nemenil pocet ryb a dovtedy to slo , ja si myslim ze je to v ubytku mikroprvkov kedze tam mam strasne vela raslin a vzhladom ze draslik sa z vonka nijakym sposobom nedodal tak ten co bol rastliny spotrebovali a tak vyrastaju blede az biele listy sice to moze byt aj nedostatkom horcika . Posledne listy mam na mysli ako posledne na konci rastliny cize novo narastene cca tyzdnove listy .Su take skorej do zlta ( karoteny ) cize to bude asi nedostatok Mg . Ja som si to len chcel overit ale pocuvat to iste ma nebavi skuste sa odosobnit trocha , rybami to nieje pred tym to v pohode rastlo vid nove video.
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Sunkafit » 28 Okt 2013 22:59 pm

odosobnujem sa....neverim že v tvojej voche chyba mg ako 80% ludom na Slovensku...draslík to nebude tiež...a šak nalej ho tam pre pokoj duši aj tak to horšie nebude a okrem toho vieš všetko tak sa nepytaj
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Stefanko » 28 Okt 2013 23:26 pm

To: gegooslav - mať doma kúsok prírody je krásne ale mať doma kus miesta pre týranie rýb je podľa môjho názoru v tejto informovanej dobe hnusné. Neviem či si postrehol ale ľudia ti tu naozaj chcu pomôcť. Oni ti tu nepíšu voloviny. Oni len chcú aby tvoje rybky žili a nie len prežívali. Možno ti tie rybky nezdochnú ale určite nie su šťastné. Len preto že tvoje rybky nevedia vyjadriť svoje potreby tak usudzuješ že su OK. Usudzuješ to len z toho dôvodu že nedochnú. Asi si typ človeka čo na každí názor musí mať dôkaz. A kvôli tvojej povahe ryby v tvojom akváriu trpia. Skús si na chvíľu sadnúť a popremýšlaj nad tým čo sa ti snažíme všetci povedať. Ubezpečujem ťa že sa budeme snažiť ti pomôcť ale na oplátku skús počúvať ak ti radia skúsenejší. V akvaristike je príroda učiteľ. Ak niečo preženieš tak sa to časom prejavý. Len to som ti chcel napísať. Prajem ti veľa úspechov.
Obrázok používateľa
Stefanko
 
Príspevky: 78
Obrázky: 0
Založený: 02 Nov 2011 19:33 pm
Bydlisko: Košice okolie

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod gegooslav » 28 Okt 2013 23:47 pm

nie nejde o to zeby som to urcoval podla toho ci kapu to mi napisali tu pritomny odbornici ze mi to vsetko skape ja len meriam ich metrom s davkou sarkazmu ze aha este neskapalo , sledujem hodnoty , spravanie ryb - neokusuju sa , nenahanaju sa , nebiju sa , dokonca guramy sa chceli mnozit ked egeria vyrastla a tahala sa po hladine a osobne si myslim ze ked je niekto v nepohode nema chut sa rozmnozovat , akvarium neposobi nejak stresujucim dojmom a drzat sa tych " doporuceni " ze na 100 L 4 guramy a fajront je podla mna prehnane ak sa niekto toho drzi ok ja sa odmietam a hned mam byt popravovany ? Nemam ich tam tolko ,okrem toho na nemeckej stranke som sa docital toto :

http://www.deters-ing.de/Filtertechnik/Mattenfilter.htm

citacia : Der Filter vergrößert das Aquarium
Das klingt jetzt zwar eigenartig, aber es ist im Grunde so. Man muss es sich so vorstellen, als wenn unser Aquarium einen Flussausschnitt von z.B. 1m Länge darstellt, der Filter aber die biologische Abbauleistung erzeugt, die ein 20m langer Flussabschnitt hätte (die Zahlen sind willkürlich gewählt). Nur deswegen kann das Aquarium übernatürlich stark besetzt sein.

Je besser der Filter bakteriell durchwachsen und konzipiert ist, desto mehr vergrößert er das Aquarium, ein desto stärkerer Besatz ist möglich. Das ist eigentlich alles hinter dem Begriff "Filter" und es gibt für jeden Filter.

Verstanden? - Nicht? - Also nochmal anders. Es gibt den Begriff des sogenannten "filterlosen Aquariums." Der Begriff ist irreführend, weil der eigentliche Filter ja immer die Bakterien sind und die sind immer da, "filterlos" gibt es in dem Sinne nicht. Aber die biologische Effektivität eines Aquariums ohne "durchströmte Mulmansammlung" ist begrenzt. Man könnte z.B auf 100ltr 10 mittlere Fische halten. Wenn ich jetzt irgendwo eine dicke Mulmansammlung erzeuge, z.B. in einem richtigen Filter, dann kann ich 5x so viele Fische halten, weil deren organische Last kann auch zügig abgebaut werden. Also ist das Aquarium relativ 5x so groß geworden. Je besser der Filter, desto größer das relative Aquarium im Vergleich mit einem filterlosen Aquarium.

preklad :
Filter zväčšuje akvárium



Znie to možno zvláštne, ale v podstate je to tak. Treba si to predstaviť tak, že akvárium predstavuje napr. výrez rieky/jazera o dĺžke 1m, ale filter má účinnosť pri odbúravaní biologického odpadu zodpovedajúcu výrezu rieky alebo jazera o dĺžke dvadsiatich metrov (čísla sú zvolené takto úmyselne). Len vďaka tomu môže byť akvárium osadené hustejšie než je bežné v prírode. Čím je filter lepšie navrhnutý, tým viac zväčšuje akvárium a tým hustejšie zarybnenie pripadá do úvahy. To je vlastne všetko čo sa skrýva za pojmom "filter".

Jasné? Nie? Ešte raz a inak. Existuje tzv. "akvárium bez filtra". Názov je zavádzajúci, lebo filtrom sú vlastne baktérie a tie sú v akváriu vždy, akvárium bez filtra v pravom zmysle tohto názvu neexistuje. Biologická efektivita akvária bez bakteriálnej kultúry, ktorou prúdi voda je však obmedzená. Je napríklad možné držať v 100L akváriu 10 stredne veľkých rýb. Keď však niekde vytvorím hrubú vrstvu bakteriálneho kalu, napríklad v skutočnom filtri, môžem v tom istom akváriu držať 5-krát viac rýb, pretože je takto možné odbúravať biologickú záťaž ktoré produkuje väčšie množstvo rýb. Takto sa teda akvárium relatívne 5-násobne zväčšilo. Čím lepší filter, tým väčšia je relatívna veľkosť akvária v porovnaní s akváriom bez filtra.


s toho mi vyslo to ze ano 4 guramy na 100 L ale bez filtra cim lepsi filter tym viac ryb do hranice znasanlivosti cize ak sa biju alebo ohryzaju uz si zavadzaju ak nie tak je to v poriadku , pre mna za mna dam webcam stream prenos akvaria a pozerajte sa aj cely den ci sa budu nejak agresivne voci sebe chovat

Zajtra tam skusim dat trosicka mgso4 ci sa to zlepsi
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Tomáš » 28 Okt 2013 23:55 pm

Stale si nepochopil... skus sa zivo preniest do koze jednej z tych ryb ze ako by sa ti zilo... predstav si ze si skalar a mas na plavanie len par nasobos svojej velkosti no a potom si predstav ze si v nadrzi ktorej si vies plavat sem a tam, schovas sa za korene ktore su vacsie ako cele tvoje akvarko... kde by si chcel byt? A hlavne kde by si sa citil viac ako v prirode? Tam je dovod preco sa hovori o pocte ktory tam mozes dat a hlavne prec skalar ma ine naroky ako napr tetra. Predstav si ze by si mal cely svoj zivot stravit len v nejakej jednej stredne velkej miestnosti. Ano prezil by si... ale realne by si aj zil?
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Stefanko » 29 Okt 2013 00:13 am

Vyjadruješ sa logicky (aspon podla tvojich člankov v tom hladaš logiku) a svojsky. Ale osobne si myslim ze je tam naozaj vela ryb. Nebudem to tu dalej rozpytvavat nechcem sa s tebou hadat kvoli tomu ze mam odlišny nazor. P.S. : mam presne taky isty názor ako Tomáš. Drzim ti palce.
Naposledy upravil Stefanko dňa 29 Okt 2013 00:19 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Stefanko
 
Príspevky: 78
Obrázky: 0
Založený: 02 Nov 2011 19:33 pm
Bydlisko: Košice okolie

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod gegooslav » 29 Okt 2013 00:14 am

ja chapem kam tym mieris ale ja to hodnotim podla ich chovania nie podla niekoho kto proste tresol nejake cislo podla coho urcil ? chcem vidiet studie ako sa to zistovalo do akeho obiemu dana ryba moze byt a podla toho sa rozhodnem , nikdy som sa slepo nedrzal nejakych cisel len preto ze niekto povedal ze to inak nejde , lebo potom prisiel niekto kto o tom nevedel a skusil a zistil ze to ide aj inak .
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Tomáš » 29 Okt 2013 07:04 am

Tu nejde o nejake prekrocenie cisel ale o zdravy usudok...pozriem a vidim. A myslim ze ked ti to pisu vsetci tak na tom asi nieco bude ;)
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod gegooslav » 29 Okt 2013 08:23 am

zato ze niekto vyznava nejaku dogmu este neznamena ze to tak musi byt nechcem tu davat offtopic priklady veci kedy nejaka skupina ludi nieco tvrdi a nemusi to tak byt .
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Tomáš » 29 Okt 2013 08:29 am

No tu nejde o skupinu ludi ale o vsetkych ktory tuto temu navstivili...napisal ti niekto ze mas to krasne len tak dalej? Skus sa poobzerat po inych temach ako to tam vyzera. Ludia sem chodia kvoli radam od skusenych akvaristov a tebe ked clovek poradi tak si aj tak budes len dalej robit po svojom tak fakt nechapem co si vlastne chcel dosiahnut tym ze si sem prisiel?
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod mišiak » 29 Okt 2013 10:39 am

gego ísť proti prúdu je jedna vec, tiež nemám rád ľudí čo idú ako ovce, bez toho aby uvažovali, ale toto nie je ten prípad, podľa teba je každý kto ti čokoľvek napíše len mantinel držiaci sa demagógie a ty aj tak vieš, že je všetko OK, tak v tom prípade načo sa na niečo pýtaš, urob si sám, však ty máš pravdu, kľudne si drbni do akvária horčík, fosfor, čokoľvek chceš, keď sa ti bude chcieť hoď tam aj celaskon či nurofen, hlavne sa nepýtaj niekoho o radu, keď tu demonštruješ že práve ty si bol tým šťastným čo zožral všetku múdrosť sveta
mišiak
 
Príspevky: 206
Obrázky: 2
Založený: 16 Sep 2013 13:40 pm
Bydlisko: Martin - Krpeľany

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Milan666 » 29 Okt 2013 16:55 pm

gego, ešte si aj etológ, to čo drží pri živote tvoje ryby je pud sebazachovy, alebo ak chceš, tak inštinkt, ktorý im vraví prežiť za každú cenu. A prežiť za každú cenu nieje radosť, ale naopak. Keď musíme, tak prežijeme v jednej izbe aj dvadsiati, ale to je život?
Píšeš, že plavu a neokusujú sa, to je dosť slabé na dôkaz o spokojnosť s prostredím. No a od teba je takéto prirovnanie čistý alibizmus
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod gegooslav » 30 Okt 2013 01:49 am

skusme sa sustredit na to co som sa pytal bez tak aka je pravdepodobnost ze sa obratim ked som to doteraz neurobil , skusil som pridat mgSo4 uvidime tak za tyzden ake listy budu vyrastat
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod sweter » 30 Okt 2013 09:31 am

ahoj gegooslav, skus si precitat toto: http://maniakva.sweb.cz/prvky.htm, mne to svojho casu pekne zamotalo hlavu :) ako pises moze to byt nedostatok nejakych prvkov, ale rovnako je mozne, ze je to prebytok niektorych, alebo zly pomer, alebo ine nevhodne faktory, preto treba skusat, pozorovat, merat (prinajhorsom usudit ze niektora rastlina jednoducho u teba nepojde).

No a co sa tyka ryb (podla tvojich prispevkov vidim ze hlupy rozhodne niesi, akurat mas fakt nedobry pristup), vyzera ze o akvarka ze sa dobre staras (cistota/vzhlad rastlin atd), tak kebyze tento pristup este prehodnotis (napr. co radia chalani alebo si este raz precitaj naroky z linkov co si aj sam daval z rybicky.net, idealne ich este znasob (lebo min. a max. sa nerovna ideal :)) tzn. zmenit osadku /velkost akvaria a dat si ako prioritu 1 idealnejsie podmienky pre ryby (lebo vsetko ostatne je v akvatistike uz len menej dolezite) a myslim ze by z toho mohla byt zaujimava tema.
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod martin_s » 30 Okt 2013 10:55 am

gegooslav napísal:ja chapem kam tym mieris ale ja to hodnotim podla ich chovania nie podla niekoho kto proste tresol nejake cislo podla coho urcil ? chcem vidiet studie ako sa to zistovalo do akeho obiemu dana ryba moze byt a podla toho sa rozhodnem , nikdy som sa slepo nedrzal nejakych cisel len preto ze niekto povedal ze to inak nejde , lebo potom prisiel niekto kto o tom nevedel a skusil a zistil ze to ide aj inak .

Rozmyslal som ci vobec v tejto teme budem este reagovat (lebo je uplne jasne ze tu nieco poradit alebo sa vyjadrit k niecomu nema absolutne ziadny vyznam, je to iba strata casu)... Ale predsalen toto mi neda. Tie cisla nevychadzaju z toho ze by si niekto len tak povedal ze tekto rybe priradime odporucany pocet min. X ks a max. mnozstvo Y na Z litrov, alebo ze je pre nich vhodna min. N litrova nadrz... tieto cisla vychadzaju z jednoduchych pozorovani napr. aj z prirody a z miesta ich prirodzeneho vyskytu... Napr. pocet sa da jednoducho odvodit, dokonca si ho mozes priblizne odvodit aj sam ked si pozries na zaberoch pod vodou kolko ryb sa vyskytuje napr. v nejakej rieke alebo jazere a na priblizne akom objeme...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod gegooslav » 30 Okt 2013 11:52 am

@sweter no ta ty si mi dal :) ked si to tak citam vychadza to aj na nedostatok S , K , Mg , Mo , Fe a podobne :) nebudem skusat ale pojdem za kamosom on robi na vodarnach a dam si spravit rozbor vody a podla toho urcim co mi chyba preto to je strasne prelinanie tych nedostatkov medzi sebou a konkretny prebytok alebo nedostatok pokusom alebo omylom len tak jednoducho neurcim respektive by to trvalo aj 2 mesiace ked by som po jednom pridaval dane prvky :) ale vidim to na Fe, mg , a podobne . Zatial som pridal ten MgSo4 uvidime moja uvaha sa zaklada na to ze rast rastlin je vzdy dobry a az ked napriklad 2tyzdne nevymenim vodu cabomba prestane rast a zlepsi sa po vymene vody vzhladom na to ze tam egeriu a cabombu ktore strasne rychlo rastu tak vycerpaju niektory s prvkov ktory je pritomny v cistej vode / vodovodna voda obsahuje zelezo z trubiek + asi aj horcik z betonu z vodojemu / ak sa vycerpa bud rastlinami alebo vid nizsie filtrom tak cabomba zacne odchadzat , egeria rastie dobre , cryptokoryna vykazuje nedostatky mg, fe a podobne :) vidim to na rozbor vody :)

A este ohladom Mg a fe a ostatnych kovov som cital clanok kde som sa docital ze rychlotecuci filter oxiduje zelezo na nerozupustnu formu ( hdrzu ) a tym ho odstranuje z vody ale neviem ci ja mam rychlo tecuci filter , realny prietok vody filtrom mam aktualne 225 L /h ( meral som to tak ze som tu hubicu dal do odmerky a 1L natiekol za 16 sekund ) a obiem filtracnej hmoty je 6,6 L plocha prietoku ( plochy kosika ) je cca 272,25 cm2 , Pre moj som vypocital prietok vo fitri na 14 cm / minutu cize neviem ci to je rychlo tecuci alebo pomalu tecuci filter kedze vsade sa to uvadza inak bud od 3 -5 ale videl som aj od 3- 18 cm /min , jedina moznost je zmerat kolko O2 ma vystupujuca voda a to bez labaku asi tazko zmeriam :)

Ohladom rybiciek zatial to nemenim niektore ryby su uz dost stare a hlavne tie mrenky maju zivotnost cca 2 roky mam ich uz 3 rok cize ked sa poberu na onen svet uz ziadne nove nepridam :)
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Milan666 » 30 Okt 2013 17:32 pm

vodovodna voda obsahuje zelezo z trubiek + asi aj horcik z betonu z vodojemu

:lol:
To kde bývaš?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod gegooslav » 30 Okt 2013 18:58 pm

no normalne v poprade vodovodny rozvod je zo zeleza videl som to ked to kopali , a hore na kopci mame vodojem a to su take betonove zasobniky vody co je na tom ?
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Milan666 » 30 Okt 2013 21:00 pm

No nechcem túto tému spamovať, ale vieš odkiaľ berie Poprad vodu?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod gegooslav » 31 Okt 2013 00:07 am

pravdu povediac neviem :)
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Milan666 » 31 Okt 2013 20:25 pm

Touto vetou si vlastne povedal o svojích veciach názoroch a aj pocitoch všetko. Zaraď spiatočku a už od teraz si daj poradiť a hlavne povedať:
Máte najkvalitnejšiu vodu snáď na Slovensku, samozrejme, že rybkám vyhovovať nemusí a je z Teplice pri Poprade za Tescom nie na Svit, ale do ľava, prvá dedina
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod gegooslav » 31 Okt 2013 22:40 pm

aha ked neviem odkial bola voda vlastne neviem nic :) ok nech mas radost neviem a ja viem ze viem :)
gegooslav
 
Príspevky: 138
Obrázky: 2
Založený: 04 Sep 2013 06:19 am

Re: moje akva 85 L

Odoslaťod Milan666 » 31 Okt 2013 22:42 pm

O mňa tu ale nejde :)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.