Teplota v akvariu



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod fero » 10 Jún 2003 09:41 am

Sam si si odpovedal.
Urcite je to nepohodlne neustale sledovat teplotu a menit flase. Vyrobit si nejake automaticke chladenie bude asi drahe, ale rad sa necham poucit.
No uz ked ma niekto 31 stupnov tak urcite su dobre aj flase.
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod salik » 10 Jún 2003 10:54 am

riesenie s PC ventilatorom - co na to potrebujeme, ventilator na PC (okolo 80,-sk a viac), a zdroj na jeho napajanie - urcite mnohi z vas maju doma ten klasicky cinsky "International" adapter, kde sa da prepinat vystupna hodnota napatia (3 - 4,5 - 6 - 7,5 - 9 - 12V), na mojom exemplari mam aj "zvlast vystup" na dobijanie baterky, ktory teraz celkom bodol, na kontakty som lepiacou paskou nalepil kable z PC ventilatora, ventilator pri pokusoch isiel od 3 do 7,5V, na tych 7,5V celkom pekne fuka, takze nahodim to do krytu a dam vediet ako to pomaha... :roll:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod Lacik » 10 Jún 2003 17:59 pm

No ja mam teplotu vody 27 stupnov a myslel som si ze je to problem ale ako tam pozeram 31 mi este zatial nehrozi. A kolko vydrzia rybky? 32? Nizka teplota sa vraj prejavuje stiahnutymi plutvami, viete niekto ake su prejavy na rybach ked je telota vysoka???
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod nazir » 10 Jún 2003 20:41 pm

neviem ako vam ale mne sa ta zmena teploty vonka ukazala ako velky zdroj problemov :cry: , mi v BB mame teraz tropicke palavi a mne sa pomali meni akvarko na zelenu jamu , stale to tu cistim a uz som stiahola aj teplotu takze teraz mam 27C a stale sa mi to tu drzi aj cez obed , upravil som aj cas krmenia a aj osvetlenie , ale nepobadal som nejake rapidne zmeny :? , takze dnes som zasiel za znamim a ten mi dal pripravok na riasy vola sa to ze acqua Algil uvidime :?: a este k tej teplote myslim ze davat lad do nadrze je prilis drasticke pre osadenstvo v nej :shock: , ovela viac sa mi pozdava navrh z ventilatorom ale ak okolita teplota ma 28 bude dost problematicke stiahnut ju dolu v nadrzi mozno ten ventilator priamo na sklo majte sa priatelia :lol:
Obrázok používateľa
nazir
 
Príspevky: 80
Založený: 12 Okt 2002 13:12 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod gabriela » 11 Jún 2003 07:55 am

nazir napísal:takze dnes som zasiel za znamim a ten mi dal pripravok na riasy vola sa to ze acqua Algil uvidime

nezabijaj riasy :shock:
Nicis tym aj ine mikroorganizmy a rastlinam to tiez nesvedci a rovnovahu v akvariu mas v kybli.
Myslim ze kazdy ma v lete viac problemov s riasami.
Ak je to sezonna zalezitost, tak sa ti to pekne upravi aj bez chemikalii.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod azet » 11 Jún 2003 09:18 am

s tym PC ventilatorom by to malo trosku pomoct, hlavne v krytoch, kde je vsetko uzavrete. na roznych strankach som sa vsak docital, ze este dolezitejsie ako odvadzanie tepla z krytu je privadzanie vzduchu z vonku a najlepsie je riesenie s 2 ventilatormi, jeden fuka dnu, druhy von. ten, ktory fuka dnu ma zevraj vyssi ucinok, lebo fuka aj priamo na hladinu a to pomaha lepsiemu odvodu tepla (ale aj vyparovaniu vody...)
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod tom » 11 Jún 2003 10:37 am

Tam by malo stacit na jednu stranu krytu dat nejake mriezky a nie druhy ventilator ... To uz mas potom asi zbytocne. A ked tam potom das ten jeden, tiez mas dve moznosti. Moze fukat dnu do krytu a potom pojde vzduch von cez mriezky, alebo bude nasavat vzduch z krytu a cez mriezky ti pojde dnu cerstvy vzduch.

Osobne by som daval prednost tomu druhemu rieseniu (fukanie von a nasavanie cez mriezky) ... Asi podla velkosti krytu potom mozno bude zaujimave dat ventilatory 2 (ale stale na fucanie von ...).

Cez weekend planujem konecne zacat s akvarkom. Takze po weekende, dufam bude aj foto dokument a nejaky ten navod :-)
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod skala » 11 Jún 2003 10:58 am

Lacik napísal:No ja mam teplotu vody 27 stupnov a myslel som si ze je to problem ale ako tam pozeram 31 mi este zatial nehrozi. A kolko vydrzia rybky? 32? Nizka teplota sa vraj prejavuje stiahnutymi plutvami, viete niekto ake su prejavy na rybach ked je telota vysoka???

Ryby sa zrejme dusia. Vydrzia tak 43, mam to omylom vyskusane.
Opacne vydrzia asi 10. Rovnako vyskusane.

Iste je to druhovo specificke, ale bajockom to tak je
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod salik » 11 Jún 2003 13:28 pm

- pri vysokej teplote ubuda v akvariu kyslik, pri 20 °C teplote vody - 9,1 miligram/l O2, pri 30 °C to uz je 7,6 miligram/l O2, cize ak dopustate CO2, trochu to obmedzit, ak je v akva viac ryb, spustit vduchovanie
- pomoct si mozeme plavajucimi rastlinami ako je riccia fluitans, pistia stratiotes, lemna minor a pod., ktore nam znizia silu osvetlenia v akvariu a ciastocne aj prenikanie tepla, svojim bujnym rastom nam aj pomozu z vody odstranit dusicnany a volne latky, a tym zamedzit v tychto horucich mesiacoch tvorbe rias (ja som si teraz radsej nechal ricciu a lemnu rozrast skoro po celej hladine akvaria, ziadnu tvorbu rias som nezaznamenal..klopklopklop...)
- vetranie akvaria alebo priamo hladinu vody, mozme pouzit klasicke ventilatori alebo vacsie chladiace ventlatory pouzivane v PC, (ventilatory na procesory su male a nemaju velku ucinnost))
- vypinat na obed na niekolko hodin osvetlenie akvaria
- ciastocne otvorit kryt akvaria ak je to technicky mozne, a tym pomoct vetraniu akvaria
- menenie napr. 15-20% vody v akvariu za "chladnejsiu" (nie lad a pod.)
- mozme pridat do akvaria raselinu, okrem inych vlastnosti brzdi tvorbu bakterii a rias
- chladiaci agregat na akvaria, najucinejsie riesenie ale zato poriadne drahe (15-20000,-) (mozte si skusit nieco vyrobit aj sami, napr. pouzit staru mensiu "hotelovu" chladnicku, navrtat zboku dve diery, dovnutra namotat 10-15m hadicu, hadicu dierami vyviest, diery zasilikonovat, napojit na vystup z externeho filtra...)
- miestnost klimatizovat, pomozete sebe aj rybam :-)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod skala » 11 Jún 2003 13:36 pm

S tym kyslikom a zavislostou na teplote to nie je take vazne, hnilobne procesy, tam je nezanedbatelny ubytok. Exponencialny, teplota zapricini len linearny, to je nic z praktickeho hladiska
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod milan » 11 Jún 2003 15:13 pm

ja odcerpavam vodu zahradnim cerpadlom cez tensiu hadicku ktoru mam zmotanu do spirale v 25l nadobe a hned ju tlacim naspet do akvarka a efekt s 32C na 24c v pohode len musim v nadobe vymienat vodu asi kazde 3-4 hod zalezi na kolko to chcem chladit
vodu beriem zo studne ta ma teplotu 15C a s s vodovodu ta ma 19C

je to lepsie ako nic a chce to trosku silnejsie cerpadlo aspon 800l za hod
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod Martin » 16 Jún 2003 09:56 am

U mojich rybiek /skalare/ som si vsimol ze maju zrychlene dychanie.Neviem ci je to z teplej vody /30 stup./,alebo z toho ze som do filtra pridal kamienky /nazov pripravku amoniak-na stiahnutie dusikatych latok/.Nitrit mi mierne stupol na 0,1 mg/l.Nitrat mam 0 mg/l.Dno mam od vykalov odkalene. :cry:
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod skala » 17 Jún 2003 08:52 am

Z teplej vody a z nedostatku volneho kyslika, ktory ti viaze rozklad organickej hmoty v akvariu, ktory je okrem ineho podnieteny zvysenou teplotou. Napokon to ti malo vyplynut z mojho predchadzajuceho prispevku.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod Martin » 17 Jún 2003 10:24 am

Dakujem uz mi to vyplinulo :P .Uz som spokojny.
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod cyrano » 17 Jún 2003 15:29 pm

ja som to dalej skusal s ladom... necham v nadobke zamrznut asi 1-1,5l vody a tuto "kryhu" potom vlozim do akvarka (samozrejme priblizne rovnaky diel vody odcerpam), toto robim raz za den. Pri roztapani ladu sa mi v 90l akva znizi teplota o 1-1,5 stupna takze ju dokazem udrzat na 26-28 stupnoch. Co sa mi ale nepaci ze tento lad obsahuje take divne male biele ciastocky a neviem akeho povodu to je. Zamrznut nechavam odstatu vodu.
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod nino_q » 17 Jún 2003 15:36 pm

cyrano napísal:Co sa mi ale nepaci ze tento lad obsahuje take divne male biele ciastocky a neviem akeho povodu to je. Zamrznut nechavam odstatu vodu.

nie su to vzduchove bublinky?

a co na to vravi mraznicka? (1l kazdy den...)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod cyrano » 17 Jún 2003 15:53 pm

mraznicka je v pohode... otazka je aka je spotreba elektriky :? vzduchove bublinky tam su ale tie su lahko rozoznatelne , toto mi pripada skor ako nejake pevne ciastocky ktore vzniknu tlakom pri zamrzani vody mozno nejake mineraly :?: neviem... ked do toho ryby babru tak sa to pomaly rozsypa...
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod salik » 17 Jún 2003 20:27 pm

..co sa tyka toho ladu, ak mame "velku" akciu, chodime bravat lad do mcdonaldu, za kyblik nam bez problemov vzdy daju, ale to je raz za cas, pravidelne to asi nepojde.. :roll:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod gabriela » 18 Jún 2003 10:48 am

cyrano napísal:toto mi pripada skor ako nejake pevne ciastocky ktore vzniknu tlakom pri zamrzani vody mozno nejake mineraly :?: neviem... ked do toho ryby babru tak sa to pomaly rozsypa...

Ak chces, daj vodu zmarazit do 1,5l flase od malinovky a tu potom celu daj do akvaria. Takto sa ti do akvaria nedostane ziadna voda.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod skala » 18 Jún 2003 11:16 am

nino_q napísal:
cyrano napísal:Co sa mi ale nepaci ze tento lad obsahuje take divne male biele ciastocky a neviem akeho povodu to je.
nie su to vzduchove bublinky?

Podla mna je to kyslik. Zrejme tlakom, alebo jednoducho tavenim sa ladu sa tvori aj volny kyslik, kt. sa vsak vzapati rozpusta, pripadne vyparuje
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod Igypop » 18 Jún 2003 11:57 am

To čo vypadáva z ľadu budú možno minerály, pri mrazení dochádza k tomu, že najprv zamŕza "čistá voda" a potom bohatšia na minerály, alebo tak nejak, vyplýva to z hustoty, dá sa to vraj použiť na výrobu mäkšej vody, ale treba zobrať len asi 2/3 vrchnej vrstvy ľadu.

Chladenie by sa dalo riadiť aj termostatom, ktorý ohrieva vodu. Chcelo by to ešte nejaké relé, čerpadlo a niekde kde tu vodu budeme chladiť. Napr. studňa, sud s vodou v studenej pivnici (tak akurát pre rodinné domy), alebo chladnička (aj s potravinami?).

Cez horúčavy mám v akva 31°C, aj som s tým chvíľu bojoval s ľadom, ale už ma to nebavi, ryby sú zatiaľ len zadýchané, ale nekapú.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod milan » 18 Jún 2003 12:37 pm

uz som to vymakal a zlepsil chladenie
takze nasiel som starsiu prenosnu chladnicku 25L vnutro ma s plastu a nie s polistirenu stohoto skoro vobec neunika chlad ako s klasickej nadoby ked za 1hod uniklo vsetok chlad cez steny prec

takto tam naladujem ladu a zmrznute flase 1.5 L naplnene vodou a dal som tam hadicku ktora je na vzduchovanie co najdlchsiu a stocenu do spirale cerpadielko 600l za hod tlaci vodu s jednej strany akvarka na druhu cez tu chladnicku treba ju potom zadeklovat a efekt supeeer

jedna napln vydrzi az 10 hodin aj vtom najvadsom teple a da sa stiahnut s 33C na 23C
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod bolek » 19 Jún 2003 10:46 am

momentálne nám k tomu už chýba len to teplo.... :D
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Teplota v akvariu

Odoslaťod nino_q » 23 Aug 2003 09:28 am

Niekto mozno bude mat zaujem, spravil som program, ktory vyrata mnozstvo ladu potrebne na ochladenie akvaria.

Obrázok

stiahnite tu

je to len tak narychlo zbuchane, lad musi mat najviac 0 stupnov, inak to vyrata blbost
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.