Nano akvárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Nano akvárium

Odoslaťod Druidiks » 31 Okt 2013 12:42 pm

Čaute. Tak už dlho uvažujem že si založím mini akvárium. Rozmery by mali byť 40x25x25 - 25L. Určite budem mať ešte veľa otázok, ale teraz chcem vedieť čo si myslíte o technike rastlinách atď.
Tak ako prvé FILTER
Tak to by som chcel vyriešiť takto: http://prirodni-akvarium.cz/images/filtr_2b.png
Domáca výroba. Ako nádobu by som použil vodotesnú nádobu na potraviny atď. Ďalej čerpadlo by som chcel použiť EHEIM COMPACT 300 len neviem či nebude prisilné. Média by som chcel použiť ako prvé molitan TM20 potom molitan TM30 a na to filtračnú vatu.
OHRIEVANIE
Tak, nad tým stále rozmýšľam. Nechcem pchať 20cm ohrievač do tak malého akva. Rozmýšľal som že dám vyhrievaciu podložku do terárií pod akvárium. Ale chcem do tohoto akva investovať čo najmenej a niesu práve najlacnejšie. Ďalej som rozmýšľal že by som ohrievač dal do filtra. Ale to neviem či by fungovalo. Skúste mi niečo poradiť.
SUBSTRÁT
Výživový substrát na dno: JBL AquaBasis plus 2,5L + JBL Florapol 350g
Na vrch: JBL Manado 5L
OSVETLENIE
Tak to ešte stále nemám vyriešené. Hľadám čo najlacnejšiu alternatívu. Mám dve. Žiarivkové trubice alebo LED pásy. Problém je v tom že neviem aké silné osvetlenie mám zvoliť.To môžme rozobrať potom keď tu dám aj rastlinky ktoré chcem.
HNOJENIE
JBL Ferropol 24

Ešte sa chcem opýtať či by ste mi mohli odporúčiť nejaké Ph a CO2 testy.
Na výtok a odtok vody chcem použiť SADA LILY PIPES 9/12MM

CO2
Tak asi burčiak alebo kryštáliky, chcem sa opýtať či tá fľaša musí byť na úrovni s akva alebo môže byť pod ním?

STOLÍK A KRYT
V ADA štýle. https://www.google.sk/search?q=ELEOCHAR ... TEVIDENSIS)&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=czByUprkJIm27Qa944CYBg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1920&bih=965#q=ADA+podstavec&tbm=isch&facrc=_&imgdii=_&imgrc=7YHse0DTcYAxqM%3A%3BcZdsn-9CeOSLrM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.rostlinna-akvaria.cz%252Fforum%252Fattachments%252Fada_wood_8.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.rostlinna-akvaria.cz%252Fforum%252Fjak-vyrobit-ada-podstavec-pod-akvarium-552-40%3B1296%3B968

RASTLINY
Koberček: http://www.akvaprodukt.sk/akva/index.ph ... ts_id=1693
http://www.akvaprodukt.sk/akva/index.ph ... ts_id=2016
Mach: http://www.akvaprodukt.sk/akva/index.ph ... ts_id=1949
Ostatné: http://www.akvaprodukt.sk/akva/index.ph ... ts_id=1312
http://www.akvaprodukt.sk/akva/index.ph ... ts_id=1947
A vlastne teraz ako tak pozerám na tie rastliny tak 0,5 W na liter by mohlo stačiť, nie?
RYBIČKY
To je ešte ďaleko ale chcel by som vedieť váš názor. Chcem tam ako 1. krevetky 1 alebo 2 druhy uvidím asi red cherry alebo crystal red alebo yellow alebo crystal black nwm.
2. Nejakú malé húfové rybky tak do 2-2,5 cm čo najmenšie ale ľahko zohnatelné pretože tu na okolí máme len málo akva shopov.
3. Chcel by som am ešte nejakú dominatnú skupinku napr. dánio pruhované sa mi páči, páči sa mi aj tetra štvorpruhová ale to je asi na moje akva veľa. Možno nejaké menšie tetry alebo platy. Fakt len tak 3-4ks.
4.Nejaký maličký druh pancierničkov.
5. Páčia sa mi prísavniky. Chcel by som jeden párik ale to sa asi nehodí do tak malého akva.

Tak, poďte do mňa :D
Druidiks
 
Príspevky: 19
Založený: 30 Okt 2013 10:38 am

Reklama

Re: Nano akvárium

Odoslaťod martin_s » 31 Okt 2013 12:56 pm

Druidiks napísal:Ešte sa chcem opýtať či by ste mi mohli odporúčiť nejaké Ph a CO2 testy.

search.php

Druidiks napísal:3. Chcel by som am ešte nejakú dominatnú skupinku napr. dánio pruhované sa mi páči, páči sa mi aj tetra štvorpruhová ale to je asi na moje akva veľa. Možno nejaké menšie tetry alebo platy. Fakt len tak 3-4ks.
4.Nejaký maličký druh pancierničkov.
5. Páčia sa mi prísavniky. Chcel by som jeden párik ale to sa asi nehodí do tak malého akva.
tebou spominane druhy su do 25l akva nevhodne. Max. tak nejaky naozaj maly druh panciernika (pygmaeus, panda, habrosus, hastatus, nanus), pricom nezabudni na ich potrebny pocet...
Ak sa ti pacia prisavniky tak alternativou do takehoto maleho akva by mohol byt napr. Otocinclus affinis...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Loki12 » 31 Okt 2013 13:00 pm

FILTER
skusal som, vyrobil som 2 verzie, nakoniec kupil externy overeny Eheim
OHRIEVANIE
potrebujes to furt? existuje taka mala napevno nastavena horievacka od Blau, ma to aj marlo na akvaland.sk kukni
OSVETLENIE
podla mna, kup cez bazar nejake ziarivkove a potm sa hraj s LED pasikmi. JA som skusal aj LED, aj dve verzie. ostal som pri trubiciach.
RYBIČKY
ak das krevetky ktore su len farebnou variaciou toho isteho druhu, tak za par mesiacov budes mat krasnych krizencov, nebudu ani taky ani taky, takze ak dva druhy, tak take co sa nekrizia
Rybky - ja by som to nerobil 25L je malo, budes mat tendenciu ich rozmnozovat a potom sa pridaju problemy s hygienou, nerob to. skusal som, nechal som len krevetky
ak das toto vsetko do 25L akva, tak sa z hygienou zapotis. Naozaj to nerob.
Bud bojovnicu - jednu, alebo krevetky. moj nazor.

drz sa.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Nano akvárium

Odoslaťod urgy » 31 Okt 2013 19:28 pm

Rybičky teraz neriešim, substrát ok, filter externý eheim super, ale svetlo 0,5 W/l ti určite nebude pre tvoje rastliny stačiť,máš tam eleocharis, nejakú novú glosu a utriculariu (inak to nie je mach) :D A k nim budeš určite potrebovať aj Co2. Ak by si chcel nenáročnejší koberček tak skôr by som na tvojom miest vyskúšal HC asi..
urgy
 
Príspevky: 150
Založený: 04 Jan 2011 22:13 pm

Re: Nano akvárium

Odoslaťod sappa » 31 Okt 2013 19:59 pm

Filter si poriadne premysli s coho a ako spravis nadoba na potraviny neviem ci bude to prave orechove zvatcsa malo tesnia
Ohrievac nepotrebujes
Osvetlenie zalezi od toho ake chces rastlinky ale podla vsetkeho bude treba silne bud bazos alebo aksi sikovny tak DIY
Rybky to male akva takze nejake mini rybky napriklad microrazbora galaxy ale len par kusov alebo tetra ohniva paracheirodon simulans su to rybky okolo 2-3 cm pripadne ak sa ti pacia prisavnici tak skus pozriet pigmeusov ale skorej by som volil krevetky
Rastlinky to co si oznacil ako mach nieje mach je to travicka ktora sa nestriha a je dost narocna inak na takej malej ploche tolko kobercoviek som zvedavy ako totam natrepes skus si to este raz premysliet

inak skus si to nakreslit ako by malo vyzerat a potom si sprav krabicu aby si vedel kolko tam je priestoru a ako to ulozit
sappa
 
Príspevky: 386
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2012 23:10 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Milan666 » 31 Okt 2013 20:51 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Druidiks » 31 Okt 2013 21:22 pm

Tak ďakujem všetkým za vaše skoré odpocede, Milan666 dík čítal som. Tak ako som vravel chcem do toho investovať čo najmenej, teda nie že chcem ale v podstate musím keďže ešte nie som zárobkovo činný :)
Tak 1. K tým rybkám to ešte riešiť neidem ale určite tam budú krevety a húfové maličké rybky.
2. Filter mám kamoša čo má takto podomácky vyrobený filter s takou nádobou v 96l akva a faká mu to výborne.:) Ak sa bojíte toho že to neistí tak to kľudne môžem trocha polepiť silikónom.
3. CO2 Tak dnes som našiel starú fľašu na sódovku takže to je vybavené.
4. Rastlinky naschvál som vyberal také čo im treba 0,5W je to pri nich napísané. Ak by som bral LED tak by som mal 0,6W l
Tak ten koberček má byť hlavne ELATINE HYDROPIPER - 0,5W l
k tomu ešte v menšom počte ELEOCHARIS SP. 'MINI' - 0,5W l
Mach to som sa pomýlil malo to byť TAXIPHYLLUM SP. "FLAME" - 0,25W l
Ostatné, ECHINODORUS TENELLUS - ten by som chcel dať do zadu a nechať narásť do plnej výšky - myslím že tých 0,6 W l by malo stačiť. K tomu ešte ku skalám STAUROGYNE REPENS - 0,25W l
5. Osvetlenie ako som vravel pre mňa ako najvýhodnješia možnosť je LED osvetlenie. Poznám ludí čo ho majú v miníčkach a sú spokojní. Myslím že do miníčiek je vhodné ale do väčších akva by som ich nedával ani ja.
LED pás: http://www.ledprodukt.sk/ledprodukt/esh ... a-IP65-12V to je 1m čiže budem mať 3 pásy 35cm 35cm a 30cm -14,4W takže skoro 0,6W na l
Zdroj: http://www.ledprodukt.sk/ledprodukt/esh ... Vodeodolny
Nechcem dávať na akva sklo takže sa chcem opýtať či tam mám kúpiť aj http://www.ledprodukt.sk/ledprodukt/esh ... ova-KLASIK alebo tam netreba nič?

Tak to by malo byť asi všetko.
Druidiks
 
Príspevky: 19
Založený: 30 Okt 2013 10:38 am

Re: Nano akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 31 Okt 2013 21:38 pm

sappa napísal:
inak skus si to nakreslit ako by malo vyzerat


Presne tak! Platí pre akukolvek nádrž... moja velká pasia.

Inak,stále ma fascinuje,že Ravilokin favorit je 12 litrov..
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Druidiks » 31 Okt 2013 21:48 pm

Predstavujem si to nejak takto: https://www.google.sk/search?q=aquascap ... 644%3B1044 až na to že na ľavú stranu dám seiryu skaly, chodníček pôjde za ten kmeň a ešte aj za ten kmeň chcem dať skaly takúto mám predstavu. Do zadu dám ECHINODORUS TENELLUS ku skalám STAUROGYNE REPENS a ešte trs ELEOCHARIS SP. 'MINI'. TAXIPHYLLUM SP. "FLAME" pôjde na skaly a na ten kmeň + ešte ku ELEOCHARIS SP. MINI koberček ELATINE HYDROPIPER.
Druidiks
 
Príspevky: 19
Založený: 30 Okt 2013 10:38 am

Re: Nano akvárium

Odoslaťod lenin.sk » 01 Nov 2013 05:53 am

Vrátim sa k tomu osvetleniu.Nad G23 si nerozmýšlaľ? Ja ich používam niekoľko rokou a uplná spokojnosť ako aj cenovo tak aj s vysledným efekto akva.Použil som tieto tlmivky + 2* žiarivky G23 11W.Kryt si správýš aj sám ,alebo nejaký kamoš pomôže.Montáž uplne jednoduchá.

http://www.ema-elektro.sk/startery-tlmi ... s-objimkou

http://www.narva.sk/?mtc=0&setstishowst ... t=G23+11+W

Predstavu máš dobrú tak nech sa darý :pivo:
Obrázok používateľa
lenin.sk
 
Príspevky: 278
Obrázky: 9
Založený: 30 Nov 2010 20:56 pm
Bydlisko: piešťany

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Milan666 » 01 Nov 2013 12:01 pm

@lenin nevadí ti na tom spotreba?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Druidiks » 01 Nov 2013 12:43 pm

lenin.sk Dík za radu, vyzerá to dobre. Takže to stačí kúpiť len tie tlmivky a žiarivky a je to? Nič viac?
Druidiks
 
Príspevky: 19
Založený: 30 Okt 2013 10:38 am

Re: Nano akvárium

Odoslaťod lenin.sk » 01 Nov 2013 14:45 pm

Milan666 faktúra za elektriku sa kapánek zdvihla ,ale ked to miluješ nie je čo riešiť :mrgreen:
Druidiks ano presne ako píšeš nič viac ,no vlaste kábel s vypínačom.
Obrázok používateľa
lenin.sk
 
Príspevky: 278
Obrázky: 9
Založený: 30 Nov 2010 20:56 pm
Bydlisko: piešťany

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Druidiks » 01 Nov 2013 15:33 pm

Dikes, fakt to vyzerá fajn a Asi to aj tak vyriesim.
Druidiks
 
Príspevky: 19
Založený: 30 Okt 2013 10:38 am

Re: Nano akvárium

Odoslaťod lenin.sk » 01 Nov 2013 15:51 pm

Tu je nejaké foto.
Prílohy
DSC00031.JPG
DSC00030.JPG
Obrázok používateľa
lenin.sk
 
Príspevky: 278
Obrázky: 9
Založený: 30 Nov 2010 20:56 pm
Bydlisko: piešťany

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Druidiks » 01 Nov 2013 20:46 pm

Okej, tak osvetlenie mám vyriešené. Chcem sa len opýtať že akú wattáž mám zvoliť ak 2x 11w tak to je 0,8W na l. Nebudem to vadiť napr. machu ktoré potrebuje slabé osvetlenie?Ešte sa chcem opýtať či nepoznátenejaký e-shop s rybkami albo nejakého chovatela čo má web stránku.
Druidiks
 
Príspevky: 19
Založený: 30 Okt 2013 10:38 am

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Druidiks » 03 Nov 2013 12:02 pm

Tak, trocha som zvažoval tú techniku a všetko čo mi treba kúpiť.
Čerpadlo do filtra, EHEIM compact 300, neviem či nie prisilné.
Ohrievanie chcem vyriešiť takto http://www..akvariumonline.sk/hydor-exte ... c-15w.html dám ho pod štrk.
Substrát neviem či ho nebude málo, JBL AquaBasis plus 2,5L JBL Florapol 350g JBL Manado5L
Osvetlenie Žiarivka kompaktná 11W/840 G23 studená biela 2x
Hnojenie JBL Ferropol 24 10ml
Test: JBL PERMANENT CO2/PH TEST-SET + JBL easytes 6in1
Difúzor CO2 Nano difuzor 20mm
Namiesto LilyPipes by som chcel dať buď len priesvitnú hadičku s prísavkami a na jej konci to zapchať silikónom a urobyť diery,alebo priesvitné plastové rúrky aby to bolo pevnejšie.
Rybičky: uvažujem Razbora galaxy, Rasbora brigittae alebo Poecilia endler ktorá je najvhodnejšie? Asi 8-10ks.
Poecilia reticulata Red cobra 3-4ks alebo Dánio pruhované 3-4ks.
Krveteky crystal red, Corydoras panda, Sewellia lineolata.
Druidiks
 
Príspevky: 19
Založený: 30 Okt 2013 10:38 am

Re: Nano akvárium

Odoslaťod martin_s » 03 Nov 2013 12:57 pm

Druidiks napísal:Rybičky: uvažujem Razbora galaxy, Rasbora brigittae alebo Poecilia endler ktorá je najvhodnejšie? Asi 8-10ks.
Poecilia reticulata Red cobra 3-4ks alebo Dánio pruhované 3-4ks.
Krveteky crystal red, Corydoras panda, Sewellia lineolata.

Nezabudaj ze mas iba 25l, nie 250... Budem sa opakovat, Danio rerio je do tvojho akvaria nevhodne (opakujem to kedze si si asi neprecital co som ti pisal uz na zaciatku...) Jednak je to hufova ryba, jednak pomerne velka a potrebuje aj vela priestoru na plavanie...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Druidiks » 03 Nov 2013 13:12 pm

Ja som myslel že si to písal ku mrenke štvropruhovej.
Druidiks
 
Príspevky: 19
Založený: 30 Okt 2013 10:38 am

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Milan666 » 03 Nov 2013 14:45 pm

Do 25L by som ani galaxky neodporúčal a žiadné poecílie, ani endlérky. Kto ich ešte nemal, nepochopí, že za krátku chvíľu ich tam bude 30, 50, 70, tie sa množia......
Krevetky, razborky brigitae a ku dnu corydoras nanus, alebo hostatus a dosť
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Loki12 » 04 Nov 2013 11:19 am

do 25L rybky nie, fakt nie.
Mne to trvalo cca 3 mesiace kym som to pochopil, ale nakoniec pochopil.
najskor som si zaobstaral len samcekov - endlerky - predsa su pekne vyfarbene, malinke, radost pozerat,.... a nebudu sa mnozit - napad za milion
ALE
mali sa k sebe tak nejako viac "kamarastky", tak som si povedal, ze "Nemam nic proti nikoho orientacii, ale asi sa tie rybky budu spravat prirodzenejsie ak budu mat v akva aj dievcata."
na 6 samcekov som kupil, nevhodne 2 samicky - lebo velkost 20L akva uz bola za hranicou.
Co sa stalo, je uz pre skusenych akvaristov uz znama vec:
1. znasilnovanie dvoch chuderiek kazdu minutu - za toto by ma mali zavriet, ozaj otrasny pohlad
2. 3 samcekovia presun do kamosovho akva
3. 1. bruskata samicka
4. 2. bruskata samicka o tyzden neskor
5. jeeeeeej, 20 novych endleriek
6. jeeej, 15 novych endleriek o tyzden neskor
7. 1. samicka opat bruskata - do $#%%%.!!!!,|(censored)$$#$^$@@!@$%#......
8. 2 hodiny zo sietkou nahanania endleriek v akvarku, sakra na co som daval do akvarka koren a rastliny?
9. endlerky su v 500L akvarku u kamosa
10. pohlad na kludne akvarko z krevetkami - na nezaplatenie

Ale kto nezazije, neuveri.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Milan666 » 04 Nov 2013 11:37 am

Dobre napísané!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nano akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 04 Nov 2013 12:11 pm

Loki.....výborné!
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Nano akvárium

Odoslaťod Druidiks » 04 Nov 2013 18:18 pm

Tak ja som rozmýšľal hlavne nad tými bornejskami-Boraras brigittae. Uvažoval som že tak 9ks. 3 samci 6 samíc. Potom ešte ku ním krevetky. Takúto kombináciu krevetky crystal red a 9ks brigittae na začiatok. Ak by to nefungovalo tak mám možnosť ich potom dať kamošovi ktorý má tiež akva - 63l.
Druidiks
 
Príspevky: 19
Založený: 30 Okt 2013 10:38 am

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.