ocot na zníženie pH?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

ocot na zníženie pH?

Odoslaťod iva » 02 Jan 2005 18:07 pm

Ahojte, niekde som citala, ze pH (v akvariu) si mozem znizit aj pomocou obycajneho octu. Je na tom nieco pravda, co myslite? Robila som si mensi pokus. Doma mam pH okolo 7,6-7,8 (z vodovodu) a po pridani octu (10ml na 32l vody) sa pH znizila na 6. Ak sa to da takto robit, moze to v takom malom mnozstve uskodit rybam?
iva
 
Príspevky: 57
Obrázky: 26
Založený: 16 Dec 2004 13:37 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Facko » 02 Jan 2005 20:37 pm

to by zaujimalo aj mna...
Viem ze octom sa dezinfikuju plasticke akvarka ale toto som este nepocul...
Obrázok používateľa
Facko
 
Príspevky: 110
Obrázky: 11
Založený: 05 Dec 2004 22:49 pm
Bydlisko: BA

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod roox » 02 Jan 2005 23:42 pm

rozhodne bych to nedelal.. z chemickeho hlediska to urcite osvetli nekdo jiny, ja bych to nedoporucoval z mnohem prozaictejsiho duvodu... jakekoliv prudke zmeny v ekosystemu (a to nahla zmena pH je) rybky i rostlinky tezko snasi

lepsi je snizit pH pridanim CO2 napr. z kvasnic.
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Facko » 03 Jan 2005 00:18 am

Z kvasnic?
To je napr. co?
Diki
Obrázok používateľa
Facko
 
Príspevky: 110
Obrázky: 11
Založený: 05 Dec 2004 22:49 pm
Bydlisko: BA

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod iva » 03 Jan 2005 01:33 am

A co keby som to pH znizovala tym octom pomaly napr. o 0.1? Aka prudka zmena? A este daco. Ked do Amazonky naraz naprsi kysly lejak to nie je prudka zmena pre rastliny a ryby? A jake paradne tam rastu... Alebo tie teorie o mnozeni ryb pri prudkom ochladeni vody a tak - to su tiez prudke zmeny a skor k lepsiemu, ci nie?
Ku kvasniciam - skusala som klasicke drozdie s cukrom, ale vrchnak som zalepila iba troma zuvackami a vydrzalo mi to asi tak jeden den. Potom to uz iba smrdelo :D (po otvoreni) a produkovalo prd a nie CO2. Cim to lepite vy? Klasickym silikonovym lepidlom? Alebo SuperAttack sekundovkou ? :?
iva
 
Príspevky: 57
Obrázky: 26
Založený: 16 Dec 2004 13:37 pm
Bydlisko: Košice

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod kyslík » 03 Jan 2005 07:17 am

Nuž ocot nie je nič iné len organická kyselina, 8 % roztok a navyše technická chemikália t.j. nie analyticky čistá, čo znamená že obsahuje aj iné zložky. Nám to nevadí , myslím , ľudom.pH to určite zníži ale čo to narobí s rybami... určite by som to neriskoval, pochybujem , že to niekto skúšal.Rozhodne nedoporučujem.
pH sa znižuje buď komerčnými prípravkami čo sú minerálne kyseliny a teda anorganické / čo nie je prípad octu/, alebo CO2 ako ste uviedli , alebo , pH možno znížiť výluhom z rašeliny a prospieva to rybám a hlavne rastlinám.Samozrejme rašelina nie záhradnická ale pre akvaristické účely !! pH možno znížiť ešte 1 % roztokom kyseliny fosforečnej, sám som to praktizoval bez ujmy na zdraví v akva.
Akúkoľvek úpravu treba robiť postupne a nie prudko naraz.

Zdraví Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod jacik » 03 Jan 2005 10:29 am

iva napísal:Ku kvasniciam - skusala som klasicke drozdie s cukrom, ale vrchnak som zalepila iba troma zuvackami a vydrzalo mi to asi tak jeden den.

ja som to zalepil dvojzlozkovym epoxidom asi za 80sk. taketo riesenie ta aj prezije :).

Obrázok
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod majko » 03 Jan 2005 10:37 am

Jacik, to je nejake speci na umelu hmotu? Co som skusal bezne, tie teda na umelej hmote moc nedrzia... :-( .
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod iva » 03 Jan 2005 12:02 pm

Vcera vecer som dala do 50L akva s pokusnymi krivymi gupkami asi 3ml octu (pomerne zanedbatelne mnozstvo). Vcera tam bolo pH 7.2 a dnes kontrolujem pH a je 6,2. Gupky vyzeraju stastne, nic im nechyba, zeru, ziadne priznaky choroby alebo niecoho ineho. Ocot z akvaria necitit. Tak to su moje doterajsie skusenosti. Do spolocenskeho akva to zatial neskusam. Uvidime ci to gupky preziju aj rastliny.
iva
 
Príspevky: 57
Obrázky: 26
Založený: 16 Dec 2004 13:37 pm
Bydlisko: Košice

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod kyslík » 03 Jan 2005 12:07 pm

No neviem aké materiály chcete spájať ale epoxidová živica naozaj nie je na plasty a nie je jedno o aký plast sa jedná lebo plastov je staršne veľa druhov a normálny / aj ja / spotrebiteľ nerozozná či je to polyetylén, polypropylén , ABS, alebo polyamid atd...
Pokiaľ ide len o ukotvenie vrchnáka , ak tento spoj nie je nejak extrémne
namáhaný / pevnosť v ťahu šmyku a pod./, tak stačí obyčajný silikón s čim sa lepia akvária / smrdí octom/ , zároveň aj vytesní medzery medzi nádobou a vrchnákom, aby vyvíjajúce sa CO2 z kvasníc neunikalo netesnosťami.ja mám takto zalepené / utesnené / sklo a plastové prepady do filtra a v pohode to drží.
Nesmie sa to ovšem za ten vrchnák zdvíhať, lebo spoj povolí.Ale účel by to
malo splniť.Sekundové lepidlo tiež nespája všetky plasty na to sú špeciálne druhy alebo primery, ktoré sa aplikujú ako predvrstva a nato už normálne sek.lepidlo.

zdraví Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod majko » 03 Jan 2005 12:14 pm

iva napísal:Vcera vecer som dala do 50L akva s pokusnymi krivymi gupkami asi 3ml octu (pomerne zanedbatelne mnozstvo). Vcera tam bolo pH 7.2 a dnes kontrolujem pH a je 6,2. Gupky vyzeraju stastne, nic im nechyba, zeru, ziadne priznaky choroby alebo niecoho ineho. Ocot z akvaria necitit. Tak to su moje doterajsie skusenosti. Do spolocenskeho akva to zatial neskusam. Uvidime ci to gupky preziju aj rastliny.

Uvidime ako zareaguju na ocot rozne bakterie, tie totiz vyuzivaju ocot ako zdroj uhlika, vyuziva sa to npr. pri denitrifikatore. Keby sa Ti nahodou (je to nepravdepodobne) zacal niekde tvorit biely povlak, moze to byt octom.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod iva » 03 Jan 2005 12:17 pm

ok, uvidime. Sama som zvedava ako to dopadne, pretoze by to bola pomerne lacna zalezitost. A ked, tak rozmyslam, keby to bolo take lahke a nenasilne, tak by to uz niekto pouzival, nie?
iva
 
Príspevky: 57
Obrázky: 26
Založený: 16 Dec 2004 13:37 pm
Bydlisko: Košice

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod jacik » 03 Jan 2005 13:04 pm

majko napísal:Jacik, to je nejake speci na umelu hmotu? Co som skusal bezne, tie teda na umelej hmote moc nedrzia... :-( .

to nie je epoxidova zivica. dokonca to mozno nie je ani epoxid. ale je to dvojzlozkove a drzi to super aj na hladkej novodurovej rurke. dolepoval som si s tym uvcku lebo epoxy 1200 na plaste nedrzi.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Atilla » 03 Jan 2005 14:01 pm

iva ocot je dost netradicne okyslovadlo
uz to ze je to organika urcite nieco znamena
kopec ludi mnozi tetry v kyslej vode a o nikom som nepocul kto by pouzival ocot preco asi ?

osobne si 'myslim' ze ocot (CH3CH2COOH 8-10% roztok) bude mat negativny vplyv na rastlinky a casom aj na ryby prave preto ze je to organicka kyselina a nie anorganicka ktore sa pouzivaju, najma kyselina fosforecna (H3PO4), mozno sirova (H2SO4)

neskusala si okyslovat vodu RADSEJ nejakym akvaristicky pripravkom napr. akvacid atd... ?
treba brat ale do uvahy tvrdost vody pretoze makku vodu okyslis ovela lahsie ako tvrdu

skusat to mozes ale neocakaj nic prevratne
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod iva » 03 Jan 2005 14:10 pm

A nema niekto skusenosti s octovymi muskami? Napr. oni v sebe maju prirodzene kyselinu octovu a su velmi chutnym krmivom pre akvarijne ryby? A ocot (ako ktory) je len kyselina octova, cukor a voda. A este som citala nejaky clanok o tom, ze ocot sa pouziva na nicenie choroboplodnych zarodkov v karantenach, hlavne ovocny ocot, ktory sa vyraba bezchemickou cestou. A este nieco take, ze ovocny ocot pridavaju do roznych krmiv pre zvierata, aby znizoval pH. Tak neviem, no zatial to gupkam ani rastlinam neublizuje, takze to necham tak. Aj tak su tie gupky (krive) chovane len kvoli zivej potrave pre akary.
iva
 
Príspevky: 57
Obrázky: 26
Založený: 16 Dec 2004 13:37 pm
Bydlisko: Košice

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod johhhny » 03 Jan 2005 16:44 pm

ja som cital, ze pouzivat org.kys. sa neodporuca, preco, to neviem.
Ja uz roky pouzivam HCl (chem.cista) na upravu pH vody na vymenu, a zatial som problem nemal.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Ceco » 03 Jan 2005 17:43 pm

iva, aky mas dovod znizovat pH? Odchovavas? Ak si bezny akvarista, hlavu by som si s tym nelamal. pH 7.2 - 7.6 je relativne v pohode. Ludia bezne mavaju aj okolo 8 a netrapi ich to.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod SoRex » 03 Jan 2005 20:17 pm

Ceco napísal:Ludia bezne mavaju aj okolo 8 (pH) a netrapi ich to.

Lidi možná ne, ale co ryby? pH 8 je už opravdu za limitem normálu. V tom lze chovat africké jezerní cichlidy, nebo řadu živorodek, ale tetry (s výjimkou Astyanax) to asi trápit bude. Budou sice žít, ale sníží se jim vitalita. O rozmnožování ani nemluvím.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod iva » 03 Jan 2005 20:49 pm

Ceco napísal:iva, aky mas dovod znizovat pH? Odchovavas?

Chcela by som. Zatial to boli len zivorodky, ktorym je pH pomerne jedno ake. A mam este tetry, akarky zelene a ramirezky a tie by som chcela tiez a tym uz pomerne treba velmi nizke pH oproti inym. Jasne, ze ramirezky uz odchovali aj v horsich podmienkach, ale preco im nedopriat, to co chcu. A tetry su pomerne narocne na odchov, co sa tyka podmienok (cest vynimkam). Tak asi preto sa snazim znizit pH lacnejsim sposobom ako kupovat CO2 bomby, ktore su pomerne drahe alebo rozne pripravky.
iva
 
Príspevky: 57
Obrázky: 26
Založený: 16 Dec 2004 13:37 pm
Bydlisko: Košice

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod majko » 03 Jan 2005 21:58 pm

iva napísal:
Ceco napísal:iva, aky mas dovod znizovat pH? Odchovavas?

Chcela by som. Zatial to boli len zivorodky, ktorym je pH pomerne jedno ake. A mam este tetry....

No npr. pre tetry Ti nebude stacit len nizke pH, ale treba aj velmi makku vodu a to je dost narocna zalezitost ak ti netecie z vodovodu...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod iva » 04 Jan 2005 01:26 am

Je mi jasne, co potrebujem na to, aby som mala aspon nejaku sancu odchovat tetry, len tak by som sa do toho asi nepustala.
iva
 
Príspevky: 57
Obrázky: 26
Založený: 16 Dec 2004 13:37 pm
Bydlisko: Košice

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod milop » 04 Jan 2005 01:59 am

Iva ,už nemôžem vydržať:
Ten ocot je naozaj super nápad a ak nahodou nebudeš mať ocot keď budeš zakladať niekedy uhorky tak si správ nálev z kyseliny syrovej, kyselina ako kyselina, hlavne že to bude kysssselééééééééééééééééé!
A kyslý dážď v amazonii- to ma tiež potešilo , bolo by dobre poslať tam naších odbornikov na odkyseľovanie- nezaložíme spolu na tomto fore nadáciu?napr. akva Kyseľ do vody n -eS-eR! To aby aj všetci hneď vedeli, odkiaľ sme, z akva.sk a zo SR!
A najkrajšie budú tie kyslé muškyčo spomináš - octomilky, tie nám budú lietať okolo hlav ako kyselá svätožiara..pH4,8................
ostatní : prepačte prosím už budem zase ticho
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod majko » 04 Jan 2005 08:42 am

iva napísal:Je mi jasne, co potrebujem na to, aby som mala aspon nejaku sancu odchovat tetry, len tak by som sa do toho asi nepustala.

Prepac, znamena to ze mas makku vodu (1-2 GH)? Ono je to totiz tak, makka voda ma tendenciu byt kyslou a tvrda voda zasaditou (preto som predpokladal, ze mas tvrdu vodu). Takze ak mas naozaj makku vodu v akvariu, procesy, ktore v nom prebehaju produkuju CO2, ktory pri makkej vode aj v malom mnozstve vodu dostane do kyslej oblasti. Ak tomu tak nie je, moze to znamenat, ze niekto ten CO2 spotrebuje (npr. rastliny). V tomto pripade je vsak nutne dodat CO2, pretoze rastliny kyselinu octovu ako zdroj uhlika vyuzit nevedia.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Ceco » 04 Jan 2005 10:10 am

SoRex napísal:
Ceco napísal:Ludia bezne mavaju aj okolo 8 (pH) a netrapi ich to.

Lidi možná ne, ale co ryby? pH 8 je už opravdu za limitem normálu. V tom lze chovat africké jezerní cichlidy, nebo řadu živorodek, ale tetry (s výjimkou Astyanax) to asi trápit bude. Budou sice žít, ale sníží se jim vitalita. O rozmnožování ani nemluvím.


No, myslim si, ze vzdy lepsie ich v tom nechat ako liat kyseliny s efektom skokovych zmien pH.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.