Marsilea crenata



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Marsilea crenata

Odoslaťod dzoni » 10 Aug 2006 10:08 am

Caute vsetci,

nevie nahodou niekto ako je to s touto rastlinkou? Vcera som bol v Biotope a mali ju tam od Rataja aj od Aqua-daho, vyzerali asi takto:

www.rataj-spk.cz/rostliny/rostliny_foto ... enata.html
www.aqua-daho.cz/aqua-daho/katalog/M01.htm
(Salik, ukradol som si linky z tvojho prispevku)

To "asi" by som skor zmenil na "presne" tak - ta Ratajova (96,-) bola mala zubozena, vyzerala ze sa chce plazit a Dahova (44,-) obrovska, krasna (evidentne emerzne vypestovana) tahajuca sa ku hladine v style lekien.

Na tych linkach uvadza Rataj vysku 1 (cize kobercovita) a Daho 10-15 cm (ale podla mna pri akejkolvek hlbke by ta jeho vyrastla az ku hladine).

Zobral som toho uboziaka od Rataja (bola posledna, uz po nu nechodte), lebo som chcel nieco do popredia... ale aj tak nechapem ako mozu dve rastliny s rovnakym nazvom vyzerat tak rozdielne. Netusite niekto?
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod Raviolka » 10 Aug 2006 10:35 am

Dzoni podobné dilema jsem řešila před 2 týdny, když jsem kupovala Hydrocotyle vulgaris... v polovině košíčků byly rostliny, které měly sice menší lístky, ale zase kratší řapíky... druhá polovina rostlin byla nádherná, velké kulaté listy, ale na trávník moc vysoké. Bylo vidět (a prodavač mi to potvrdil), že ty první rostliny jsou v prodejně už nějakou dobu a daří se jim míň než těm velkým krásným, které někdou šoupnul do prodejního akvária teprve před 2 dny.

Koupila jsem 2 různé košíčky... a abych to zamotala ještě víc, ty nízké pěstuju emersně a ty vysoké jsem dala do akvária. Oba typy rostou... ale pod vodou se objevují podstatně menší lístky, než ty staré (ale ty neodumírají, drží se). Ale nedávám CO2 a světla taky není moc... což u tebe je přesně naopak :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod dzoni » 10 Aug 2006 11:25 am

Este som v tom trochu vrtal a zistil som ze by ta Ratajova teoreticky mohla byt aj Marsilea hirsuta.

Ale skor mi to tiez vychadza na rozdiel kvoli pobytu v predajni. Aj ked v tomto pripade fakt extremny.

Inak, strasne sa mi paci vlastnost rastlin uplne zmenit svoj tvar pri submerznom pestovani (z povodnej emerznej formy) - vacsinou to nie je len o velkosti listov ale naozaj o velkej zmene podoby.

Kupil som vcera aj Hydrocotyle, ale dissectu - tiez emerznu, uz sa tesim na ten "prerod" :)
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod azet » 15 Aug 2006 23:53 pm

dzoni, pri menach a stitkoch v predajniach si nemozes nikdy byt isty. a svojim sposobom na tom az tak nezalezi. moj nazor je, ze sa jedna o 2 rozdielne rastliny. jedna vyrazne mensieho vzrastu, druha vacsieho. amano vo viacerych nadrziach pouziva do popredia mars. angustifoliu (aspon ju tak oznacuje), je len o nieco vacsia, ako glossostigma, avsak rastie pomaly a nevytvara tak husty koberec. marsileu najdes aj v nasich zemepisnych sirkach. je to v podstate taka mociarna "paprad".

ale tazko povedat...http://www.lucidcentral.com/keys/APPW/html/marsilea_images.html
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod dzoni » 16 Aug 2006 10:53 am

azet, mas pravdu ze na tom az tak nezalezi, ale clovek by chcel vediet co mu v tej "kocke" vlastne rastie :wink:

v kazdom pripade som spokojny so svojim vyberom - rastlinka, ktora pred tym rastla smerom hore, sa u mna okamzite zacala plazit, rastie extremne rychlo a ma velmi huste vyhonky... vyzera to na kvalitny kobercek do mesiaca :D
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod azet » 16 Aug 2006 12:09 pm

super. zhodou okolnosti som o jej pouziti v mojom akvarku uvazoval pred par dnami. nemas foto? ako su vysoke nove vyhonky?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod dzoni » 16 Aug 2006 22:14 pm

dal som foto do svojho albumu:
gallery/image_page.php?&image_id=8729
este som ju nestihol zasadit, chystam sa na to zajtra :roll:

vyhonky su dost vysoke (mozno by potrebovali viac svetla), ale ak budu dostatocne huste, je to v pohode
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod azet » 18 Aug 2006 17:10 pm

mno, zda sa mi, ze je to uplne to iste, co ma amano vo svojich nadrziach. vo vsetkych knihach ju oznacuje ako marsilea angustifolia. lubi sa mi. bral bych.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod dzoni » 18 Aug 2006 18:04 pm

ak vydrzis nejaky mesiac, budu uz hadam prebytky :wink:
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod azet » 01 Sep 2006 20:25 pm

no, tak ako sa jej dari? ja som sa vcera nahodou zastavil v biotope, mali ju, tak reku nech nezerem, kupil som ju a uz je aj posadena. tak som zvedavy...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod caloghero » 03 Sep 2006 19:31 pm

preco ju ma XP v ponuke ako terarijnu rastlinu?
inac rastie pekne :wink: jedine co ma mrzi, ze neni taka pekna stvorlistkova :(
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod Viktor » 09 Okt 2013 21:58 pm

Ahojte.
Nechcem zakladat novu temu a preto sa pytam tu. Zacali mi hnednut listky na marsilei brownii a netusim preco. Najprv sa pekne rozbehla a teraz toto. Netusim cim to moze byt.
Info o akvariu: 180l, tretina vody menena tyzdenne, tyzdenne odkalovanie, davkovanie CO2 pomocou PH kontroleru (PH 6,8), svetlo 3x39W T5 - 6hodin denne, v substrate je osmocote, dohnojovanie do vody PMDD.
Prílohy
PA090252.JPG
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod Richard Tokušev » 11 Okt 2013 15:59 pm

Nepoznám tento druh, ale ak na to idem logicky, druhový názov "brownii" znamená v preklade hnedá.
Tak možné je, že má taký byť.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod chnuro » 11 Okt 2013 18:23 pm

na fotke vyzera ako hirsuta, ale nikdy som taky problem nemal.
Normalne by som to povedal na nedostatok makro prvkov, ale ak je to to tvoje znovuzalozene, tak je to cerstve akrarium s vyhnojenym dnom. Cize bud sa to zoberie samo, alebo bude chybat nieco ine. Jedine, co ma napada je kombinacia CO2 + svetlo.
Pises PH, mas to overene nejakym dropcheckerom? Kolko tam mas realne CO2?
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod Milan666 » 11 Okt 2013 20:10 pm

Aj pri dostatku CO2 nemusí mať rovnakú distribúciu CO2 po celom akváriu. Pri dne ho môže byť málo, no i nedostatok
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod Viktor » 11 Okt 2013 21:28 pm

No takze vcera som sa hrabal v akvarku a zistil som, ze tie hnede listky vlastne odhnivaju. Dumal som a dumal a prisiel som zrejme na problem. Cely problem bude zrejme v prudeni vody. Jak mi rastla, tak sa tahala pred jeden velky a jeden maly kamen. A ako sa dostala pred ne, tak zacalo to hnednutie. Takze som trosku upravil prudenie a teraz to chce cas na odskusanie.

@milan666 takze zlym prudenim tam môze byt nedostatok CO2 a aj nedostatkom zivin.

@chnuro inak nie som si uplne isty, ci je to brownii. To je ta od Teba, co si dal sappovi. Aka to je teda?
PH nemam overene DC-ckom. Nepouzivam ho. Mam PH kontroler. Normalne mam PH 7,5 a s CO2 tlacim PH na 6,8. Podla toho predpokladam, ze je ho tam dost. Lebo podla Tillmanovej tabulky je vsetko mrtve.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod chnuro » 12 Okt 2013 09:24 am

Ak je to ta odomna, tak je to marsilea hirsuta.
Ak mas problem s prudenim vody (ak hovorime o distribucii CO2), tak je vzdy problem iba lokalny. Je toto tak?

Ja mam dost makku vodu (GH = cca 5) a ked vypadlo CO2, tak vyskocilo PH daleko cez 7. Nepamatam uz kolko to bolo.
Napriek tomu regujem na PH = 6,35, no mal som uz aj nizsie cisla ;-) (a dlhodobo). Odporucam dat do akva drop checker na overenie.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod Viktor » 07 Nov 2013 08:45 am

Ahojte.
Mam plane zalozit si low tech akvarium. Zaujimalo by ma, ci marsilea hirsuta bude rast v takychto podmienkach. Svetlo bude cca.0,3w/l , bez CO2 , ...
Dakujem.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod Viktor » 07 Nov 2013 08:46 am

Ahojte.
Mam plane zalozit si low tech akvarium. Zaujimalo by ma, ci marsilea hirsuta bude rast v takychto podmienkach. Svetlo bude cca.0,3w/l , bez CO2 , ...
Dakujem.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod chnuro » 07 Nov 2013 23:12 pm

Marsilea pri prevadzke bez CO2 znacne spomali, az zastavi rast. Richard mal kedysi take akvarium na akvazime (myslim, ze to bolo 2011). Volil by som nejaku malu cryptocorynu - mam dobru skusenost s parvou, ked chces nutne nieco co by vyzeralo ako travnik.
Ale bez CO2 neviem, ako pojde.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod Viktor » 08 Nov 2013 10:21 am

Ok, takze marsileu vyskrtnem zo svojho zoznamu. :-) travnik nieje az taky nutny, len uz rozmyslam nad layoutom a zistujem co viem pouzit. Konkretny vyber rastlin uz budem riesit v teme akvaria.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod martin_s » 08 Nov 2013 10:45 am

Richard Tokušev napísal:Nepoznám tento druh, ale ak na to idem logicky, druhový názov "brownii" znamená v preklade hnedá.
Tak možné je, že má taký byť.

Podla toho co som pozeral tak to Brownii bude skor asi podla Alexandra Carla Heinricha Brauna, ktory ju popisal v roku 1863...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod chnuro » 08 Nov 2013 12:49 pm

chlapi tento viktorov problem s indentifikaciou rastliny sme vyriesili na poslednom akva-pive v TT. Zistili sme ze mame vsetci tu istu rastlinu, akurat viktorovi sa dostala asi az z tretej ruky, ale bez spravneho nazvu. Je to Marsilea Hirsuta.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Marsilea crenata

Odoslaťod Viktor » 08 Nov 2013 15:13 pm

chnuro napísal:chlapi tento viktorov problem s indentifikaciou rastliny sme vyriesili na poslednom akva-pive v TT. Zistili sme ze mame vsetci tu istu rastlinu, akurat viktorovi sa dostala asi az z tretej ruky, ale bez spravneho nazvu. Je to Marsilea Hirsuta.

Presne tak. :-)
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.