ocot na zníženie pH?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod iva » 04 Jan 2005 17:04 pm

majko napísal:Prepac, znamena to ze mas makku vodu (1-2 GH)?

Nie, je to tak, ze mam sancu mat makku vodu (2-4 GH) z pramena, ale urcite si nebudem nosit vodu do 120L akva. Takze odchovat, sa ich budem snazit v ovela mensom, kde si mozem doniest vodu, ktora ma ale aj tak okolo 7 pH, tak preto v nej chcem znizit pH. Samozrejme, ze z vodovodu mi tecie strasne tvrda a aj s vyssim pH. No, aj tak je tato diskusia uz irelevantna, kedze pokus velmi nevysiel. Gupky a rastliny prezili, ale toho octu by tam trebalo davat trocku viac, pretoze sa po case zacal vytracat. A to som uz nechcela riskovat (bolo mi jasne, ze to nic prevratne nebude), hoci aj na krivych gupkach. Tak asi tak. Nemoze sa clovek 5 minut v zivote z niecoho tesit? :(
iva
 
Príspevky: 57
Obrázky: 26
Založený: 16 Dec 2004 13:37 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod majko » 04 Jan 2005 18:14 pm

iva napísal:Nie, je to tak, ze mam sancu mat makku vodu (2-4 GH) z pramena, ale urcite si nebudem nosit vodu do 120L akva. Takze odchovat, sa ich budem snazit v ovela mensom, kde si mozem doniest vodu, ktora ma ale aj tak okolo 7 pH, tak preto v nej chcem znizit pH. ... Nemoze sa clovek 5 minut v zivote z niecoho tesit? :(

Neklesaj na duchu :-). Keby clovek nic neskusal na nic nepride.
Inak musis rozlisovat vodu co dolievas do akva a vodu co mas v akva. Ja si myslim, ze pri tvojej makkej vode s pH 7 sa pH v akvariu este znizi, lebo voda sa bude nasycovat s CO2 od ryb rastlin... Takze mozno vobec ziadnu upravu nebudes potrebovat.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod skala » 04 Jan 2005 18:30 pm

iva, ocot nie nie nie. pouzi ked tak H3PO4, alebo HCL. Najlepsie vsak jelsove sisky, koru.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod iva » 04 Jan 2005 19:00 pm

majko napísal:Takze mozno vobec ziadnu upravu nebudes potrebovat.

Tak tych 7pH (nechapem ako taka makka voda moze mat take pH) to ma asi po mesiaci behu aj s rastlinami a rybkami, takze nizsie to asi nepojde. A chcem to dat aspon na 4-5 pH.
Skala: kde mam zohnat H3P04 (kyselina fosforecna ak sa nemylim) a v akom mnozstve mam davat aspon priblizne, predpokladam, ze davkovanie sa dost lisi v zavislosti od dalsich faktorov. A tie jelsove sisky fakt pomahaju? O kore som pocula, ale sisky?
iva
 
Príspevky: 57
Obrázky: 26
Založený: 16 Dec 2004 13:37 pm
Bydlisko: Košice

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Igypop » 04 Jan 2005 19:33 pm

iva napísal:Tak tych 7pH (nechapem ako taka makka voda moze mat take pH) to ma asi po mesiaci behu aj s rastlinami a rybkami, takze nizsie to asi nepojde. A chcem to dat aspon na 4-5 pH.


pH 4-5??? :shock: To chces pre aké rybky?
pH 5,5 tuším znášajú niektoré kaprozúbky...
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod iva » 04 Jan 2005 21:04 pm

Igypop napísal:pH 4-5??? :shock: To chces pre aké rybky?

4-5, to kto napisal? :o Aaa nie, sorry pomylila som sa: 5-6 som samozrejme myslela. A chcem ho pre tetry, resp. neonky.
iva
 
Príspevky: 57
Obrázky: 26
Založený: 16 Dec 2004 13:37 pm
Bydlisko: Košice

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod ritmo » 05 Jan 2005 01:00 am

H3PO4 Je vo fixinele. :-D alebo coca-cole

Ale teraz vazne cistu H3PO4 asi iba v labaku, zo skoly a tak mozno z lekarne.
Ale mozes pouzit aj ine kyseliny napr H2SO4 - ta sa predava v drogerii technicka do autobaterii, takze zohnat sa da - s aplikaciou velmi pomaly je dost silna (tusim 32 alebo 28% - maximum je 96%) tak 1 lyzica do litra vody a pomaly po castiach tak 0,5deci (ratam tak 100l akva) v aspon 20minutovych intervaloch prilievat do akva aj tak sa pH bude menit relativne rychlo. Medzi tym samozrejme meraj

Este mozes pouzit HCl aj ta sa predava v drogerii (32% - 36%je maximum lebo je prchava) a pouziva sa na cistenie upchatých zachodov a iných svinstiev. Davkovat by si ju mala tak isto.

Nie som si isty ci sa to bude prejavovat rychlejsie alebo pomalsie, pretoze to zalezi od vody v akva

Kyselina sa vo vode rozpadne (disociuje) na kationy H+ a aniony SO4 2- alebo Cl-
H+ zreaguju s H2O a vytvoria H3O+ a sposobia ti znizenie pH a SO4 2- alebo Cl- ostanu a snažia sa zreagovat s niecim co je vode aby vytvorili co najmenej rozpustnu zluceninu alebo si tam len tak plavaju medzi molekulami vody ale to je vedlajsie (tento dej je vratny a neprebieha až tak jednoducho ako som napisal)

Dost podstatna vec je pufrovacia schopnost vody - cim je voda tvrdsia tym je jej pufrovacia schopnost (schopnost odolavat vykyvom pH) vyssia. Prejavuje sa to tym ze do vody pridas povedzme 0,5deci HCl a zmerias pH tak bude povedzme 5 a ak ho zmerias o 3 hodiny bude len 6,2. Je to preto ze v tvrdej (v tvrdsej viac a maksej menej) vode su rozpustene rozne soli (napr. CaCO3 a ine) ktore zreaguju s HCl a vytvoria menej rozpustne (disociovane) zluceniny ktore nevytvaraju take nizke pH.

Ten tvoj ocot sa asi nevyparil - on zreagoval pretoze mas tvrdu vodu!!! (Teraz tam mas asi octan vapenaty -to je to co je v octanovej masti - snad ti aspon ryby neopuchnu)

Takze ak mas makku vodu musis davat velky pozor pretoze ona sa sama proti sile kyseliny ktoru do nej lejes nevie branit (tvrda ano) a kazda kvapka sposobuje zmeny v hodnote pH


Ozaj aku tvrdost si merala celkovu alebo prechodnu a cim???

Ci sa rozhodnes pre H2SO4 alebo HCl je asi jedno pretoze obidva jony SO4 2- aj Cl- sa vo vode prirodzene vyskytuju akurat ze HCl moze mat velmi velmi slabe dezinfekcne ucinky a smrdí (ked ju budes riedit) ale je myslim lacnejsia. H3PO4 je fajn PO4 3- jon je dokonca hnojivo a rastliny ho dokazu zuzitkovat (aj SO4 2- zuzitkuju trocha)( pri vysokom obsahu PO4 3- vo vode bujneju riasy)

Z vlastnej skusenosti - H2SO4 som pouzival na zavlazovanie citrusov vo velmi nizkej koncentracii a nic sa im nestalo

Aj tak je asi pravda ze je lepsie v akvariu pH znizovat pomocou CO2 alebo nejakeho vyluhu z raseliny (s tymi stromami by som si nebol taky isty-mozu obsahovat glykozidy-niektore su jedy triesloviny a podobne ale aj prospesne latky napr-flavonoidy, vitamíny ) alebo pripravkom priamo na to urcenym mozu obsahovat aj ine latky rybam prospesne (su vacsinov zlozene z huminovych a fulvokyselin co su latky s nepredstavitelne dlhymi vzorcami a nikto ich vlastne ani jednotlivo nepomenoval su relativne stabilne a pri ich rozklade by nemali vznikat ziadne skodlive latky)

Pravda je aj to ze ak tam nalejes niektoru tu kyselinu, tak vies co si tam dala a mas relativne istotu ze nic zle.

Ocot do vody nelej je to organicka kyselina s relativne kratkym retazcom a pomerne labilna ale najhorsie je ze sa rozklada za podivnych medziproduktov acetaldehyd alebo aceton a tie rybam asi moc chutit nebudu (aj ked myslim ze niesu nejak extra jedovate)

Joooj chemia mi vzdycky isla
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod milop » 05 Jan 2005 01:58 am

Ritmo : pre vytieranie tetier a pod , váítane diskusov je idealna pre zniženie pH práve H3PO4 , voda upravení H3PO4 sa najviac približuje požadovaným podmienkam vzhľadom na zloženie vody v ich domovine. Je to na základe dlhoročných skusenosti akvaristov a chovateľov ( zdroj ? stare akvatera a literatura od cca 1970, keď sa taketo udaje a experimenty popisovali dosť podrobne, v súčasnosti nemám prehľad o takýchto údajoch)
aniony - SO3-, SO2- ??,,Cl- a hlavne organické kyseliny - ocot,.....maju negativné učinky na vývoj ikier a plodika naročnejších rýb, nevravím,že sa nedajú dosiahnuť čiastkové vysledky( nie s octom!!!), ale práve H3PO4 dávala lepšie výsledky.
Keď už tak radšej tu kyselinu fosforečnú - zanietený akvarista si ju určite zoženie a z nej sa robí veľmi zriedený roztok s destil H2O- cca 0,5-1,0% a jej pridavanie do vody je dosť komplikované su na to prepočtové tabulkyna kvapky, resp. % podiel, lebo k zmene pH dochádza v určitom rozpäti náhle skokom .
ale to nie je už na takúto diskusiu, ale na slušné študium , alebo návod od profikov- laborantov, chemikov a chovateľov,.....tých ktorí to realizovali
uspešná je aj úprava H2O s namiešanou tvrdosťou v nádrži s rastlinami - napr. jav. mach, microsorium,..... ktoré takisto znižujú pH vody a zároveň laboratorne pripravenu vodu "oživujú" - huminové kyseliny,....a čo j viem čo( takto sa aj mne podarili diskusy)
dnes su určite v obchodoch aj špecialne prisady- ale to už niekto, kto má prehľad o súčasných výrobkoch
určité výsledky - pre hoby zaujmavé sa dajú dosiahnuť aj s vodovodnou vodou- prevarenou a nariedenou čistou *H2O ( destilka, osmoza,....) doporučoval by som ju držať aspoň týždeň -2 v akvarku s upravujúcimi rastlinami.
Naposledy upravil milop dňa 05 Jan 2005 10:25 am, celkovo upravené 1 krát.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod kyslík » 05 Jan 2005 07:12 am

Cím menej chémie tým lepšie , H3PO4 ako aj HCl , H2SO4 sú silné kyseliny , nepoužívať silnejší roztok ako 1 %. H3PO4 je naozaj najlepšie ale na čo ? Pre odchov tetier , neóniek, diskusov sa dá zo 7 pH znížiť na 6 jednoducho ako som už písal, výluh z akvaristickej rašeliny, , jednak sú tam látky , ktoré sú pri množení rýb prospešné, zároveň tento výluh je aj dezinfekčný a pH v tomto výluhu je tiež výrazne nízke.
V každej dobrej akvaristike ju dostať. A ak nie tak klasiku ,prípravky na zníženie pH -Acid/ Acidon/, pH mínus a pod...Je ich celá rada , čo výrobca , to názov....Zároveň tá voda musí mať aspoň 1-2 st.uhličitanovej tvrdosti, aby pH nelietalo. Si myslím , že ideálne je takúto vodu pripraviť z Reverznej osmózy alebo z destilovanej vody.V prírode alebo z vodovodnej siete je voda s takýmito parametrami , raritou.
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Atilla » 05 Jan 2005 08:55 am

iva to ti skutocne stoji zato takto si komplikovat zivot resp. aj tak nic neusetris
za cca trepnem do 50Sk mas flasticku akvacidu s popisom kolko ho tam treba na dat

s anorganickymi kyselinami vyssich koncentracii by som sa nezahraval

majko okyslovat vodu pomocou CO2 je dlhodobo dost nerealne
v pripade ze dotycny nema vybavu ako ty
produkcia burciak-kvasnicoveho co2 ma tendenciu skokov
neprodukuje rovnake mnozstvo cize aj pH kolise

mozno by bolo zaujimave to zmerat digitalnym pH metrom

vytieranie tetier co viem od denisa sa robi v cistej nadobe bez rastlin
ak tam pustis CO2 z burciaku verim ze ich zadusis

iva ak velmi xces vytierat tetry napis ss denisovi urcite ti poradi
presne ako na to
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod majko » 05 Jan 2005 09:24 am

kyslík napísal:alebo z vodovodnej siete je voda s takýmito parametrami , raritou.

Treba byvat v spravnom regione, kde sa pitna voda pripravuje z povrchovych vod :mrgreen:. My mame GH okolo 3 :-).
atilla napísal:vytieranie tetier co viem od denisa sa robi v cistej nadobe bez rastlin
ak tam pustis CO2 z burciaku verim ze ich zadusis

no ked chces masovu produkciu tak mozno, ale ja by som skor preferoval trochu prirodzenejsie prostredie. :-) Preco by si ich mal zadusit ? Zabezpecis tolko CO2 aby kleslo pH tak ako potrebujes, aj ked si myslim, ze pri naozaj makkej vode to nie je potrebne.
atilla napísal:majko okyslovat vodu pomocou CO2 je dlhodobo dost nerealne
v pripade ze dotycny nema vybavu ako ty

Ale realne sa ti zda davkovat do vodu kyselinu ? :-). Tu budes musiet tiez kontrolovat, nemysli si, ze das do vody davku nejakej kyseliny (zo vsetkym bordelom co technicka kyselina obsahuje) a pH sa Ti casom nezmeni.
Mimochodom existuju sposoby ako zabezpecit stabilny prisun CO2 a z burciaka :-).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod JanoT » 05 Jan 2005 14:00 pm

Ja by som pre tetry odporucal raselinovy vyluh.
Znizuje Ph a zaroven vytvara prirodzenu stimulaciu
pre vyter. Niektore tetry sa bez neho ani nevytru.
Obrázok používateľa
JanoT
 
Príspevky: 21
Obrázky: 35
Založený: 04 Aug 2004 10:54 am
Bydlisko: Humenné

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod roox » 05 Jan 2005 18:53 pm

parada :) jsem rad, ze to konecne nekdo chemicky vysvetlil a potvrdil muj vysse napsany nazor nelit ocet do akvarka 8)
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod milop » 05 Jan 2005 20:37 pm

Pre blavu a okolie- mäkka voda pre tetričky, skalare, am cichlidky , atď sa chodila brať z prameňov železná studnička
jur pri bratislave - pri hokejovom stadione
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Ludo » 05 Jan 2005 22:16 pm

Ja som
jeden štupel zalepil chemoprenom a drží
(chemopren vo vode sice nedrží ale keď je nim lepeny štupel tak nieje vo vode.)
druhý silikonom a drží
tretí duvilaxom a po pár hodinách povolil.
:) žuvačku som neskúšal::
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod iva » 06 Jan 2005 14:18 pm

Ludo: Zuvacku ani neskusaj, nema to zmysel, vytvorila som na stupli asi trojcentimetrovu hrcu zuvaciek a aj tak to prepustalo...
Inac vdaka, konecne sa tu (vyssie) objavili aj nejake seriozne chemicke nazory na temu ocot.
Takze budem doma burciakovat a skusim si zohnat kys.fosforecnu. Vrchnak som zlepila zvonku vodeodolnym Chemoprenom a zatial drzi. Vdaka za odpovede.
iva
 
Príspevky: 57
Obrázky: 26
Založený: 16 Dec 2004 13:37 pm
Bydlisko: Košice

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod skala » 07 Jan 2005 10:27 am

skuste plastelinu. a makka voda snad este v Limbachu
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Igypop » 07 Jan 2005 10:43 am

SKALA kde v Limbachu je mäkká voda??

Pridám aj ja návod na zatesnenie hadičky v štupli na plast. fľašu.
Do štupla treba navŕtať dieru na hadičku tak, aby sa tadiaľ dala zľahka prevliecť.
Z plastovej rozdvojky na vzduch. hadičky urezať konce (sú aj také, na ktorých sa konce dajú vytiahnuť, tie sú úplne ideálne :) ).
Hadičku prevlečieme cez štupel, do konca hadičky, ktorý bude vo fľaši natlačíme zrezaný koniec rozdvojky. Ten potom ťahom a tlakom natlačíme na pevno do štupla.
A JE TO :!: :wink:
Netreba to lepiť, drží a tesní 100%-ne.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod skala » 07 Jan 2005 14:16 pm

tak to neviem kde presne
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod milop » 07 Jan 2005 14:57 pm

Limbach - slnečné údolie, ale neviem či prameň ešte existuje
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod Igypop » 07 Jan 2005 15:27 pm

milop napísal:Limbach - slnečné údolie, ale neviem či prameň ešte existuje


Nevieš presnejšie kde to je? Som z Pezinka a Slnečné údolie celkom poznám.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod ritmo » 07 Jan 2005 22:26 pm

Ked uz sme pri tej makkej vode : Skala co je s tou demineralizacnou kolonou co si volakedy spominal?
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod skala » 10 Jan 2005 11:00 am

Juraj mlci. Je to skoda. Ma male deti a este cosi. Skusim ho oslovit.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: ocot na zníženie pH?

Odoslaťod batman » 16 Máj 2010 13:59 pm

Ja som Ph uspesne znizil filtracnou kanvicou ( britta filter). Z vodovodu mi vyslo Ph 7,5 a po filtracii 6-6,5. Som necakal skoro ziadny efekt na Ph (hlavne sa m ipacila ta filtracia tazkych kovov a podobne). Filter obsahuje hlavne aktivne uhlie mam dojem. Celkom dobre riesenie pre male akva. Pre vacsie akva by som si kupil jednoznacne kuchynsky filter pod linku.
batman
 
Príspevky: 29
Obrázky: 12
Založený: 11 Máj 2010 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.