Cholera plat a mecunov



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Cholera plat a mecunov

Odoslaťod balky » 10 Jan 2005 10:43 am

Mam problem s "rybiou cholerou". Zivorodky (platy, mecune) mi z nicoho nic prestanu jest a po kratkom case uhynu.Rybka z nicoho nic odmieta zrat (je jedno,ci samcek alebo samicka), pochudne (pri pohlade zpredu ma spostene brusko, aj ked ostatne rybky su vypasene), a len sa mota okolo filtra.Plava proti prudu vody z filtra takym divnym sposobom:Kmita hlavou aj chvost.plutvou do stran,akoby okolo zvislej osi, ktora prechadza stredom jej tela. Vacsinou ma aj stiahnute plutvy. Nakoniec ma vtiahnute brusko, casto je jej telo az neprirodzene ohnute pozdlz vodorovnej osi (casto az 45stupnov). To sa deje v priebehu par dni. Nevie mi niekto poradit, ako sa s tymto onemocnenim vysporiadat?Aky liek na to pouzit? Takto pridem o cely chov plat a mecunov.
balky
 
Príspevky: 21
Založený: 13 Apr 2004 15:17 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod ritmo » 22 Okt 2005 23:40 pm

No ako vidim nikto nezareagoval.
Mne sa asi v tu istu dobu (od zaciatku roka) stalo to iste a skoncilo sa to tak ako balky predpovedal. Tato choroba mi zlikvidovala cely moj chov zivorodiek. nezistil som co to je a bol som z toho taky zufaly ze som docasne absolutne zanevrel na akvaristiku (vypol som elektoinstalaciu a v akvariach mam tak 1/3 vody co sa este nestihla za pol roka odparit.
Najskor som maslel ze su to duicnany. Ale nie. Ani dusitany, ani amoniak ani neviem co.... Nepomohli mi ziadne lieciva. Ani na prvoky, ani na bakterie. Nepridaval som CO2, nehnojil. Niekedy sa objavily priznaky po vymene vody, inokedy 2tyzne po. Vzdy to prebiehalo vo vlnach, asi 2-7 rybiek naraz. Niektore to prekonali a potom ostali natrvalo (do smrti) 2-3mesiace chude sa zlepenymi plutvami a chvostom ohnutym nadol 30-45stupnov.
Mozno to bola virusova choroba.

Moja otazka, mili akvaristi znie: Ak teraz vypustim vsetku vodu a zalozim vsetky 4 akva znova, s akou pravdepodobnostou sa mi to bude opakovat. Co by som mal este spravit aby sa mi to nestalo opat.
Je to blby pocit ked rybicky zomieraju a ja im neviem pomoct aj ked sa najsamviac snazim.
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod Silvester Valentin » 22 Okt 2005 23:56 pm

nemohli to byt crevne parazity? nepozoroval si ze im nieco vytrca z analneho otvoru?
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod jacik » 23 Okt 2005 12:31 pm

mam rovnaky problem s platami ako pise balky. tie priznaky su uplne rovnake: naraz ochorie vacsinou len jedna rybka (max dve) a do mesiaca po tom ako zbadam ze ma stiahnute plutvy (hlavne zadnu) a zacina chudnut - zdochne. zaujimave je ze hlavne zdochynaju starsie ryby - takze mlada vyrastie a ako 3cm po cca roku zdochne.

dusicnanmi to nie je, ani fosforom. zdochynaju mi v oboch akvach pri uplne rozdielnych hodnotach (no3 40; po4 0,5 a no3 5; po4 0,1)

a zrejme to nie je prenosne na ine ryby, resp ostatne su odolne, pretoze okrem koralikovych plat mam v tych akva aj ancistrusov, panciernickov, krevetky, slimakov, tetry, botie a labeo a tie su uplne v pohode.

inac aj napriek tomu ze platy sustavne zdochynaju tak sa stihaju mnozit. ale takto ma to nebavi a nerad vyhadzujem kazdy mesiac mrtvu rybu z akva :(

ps, z analneho otvoru im nevytrca nic. navonok okrem stiahnutych plutiev, kyvania sa do stran a pochudnutia nic nevidno.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod Silvester Valentin » 23 Okt 2005 22:22 pm

jacik napísal:ps, z analneho otvoru im nevytrca nic. navonok okrem stiahnutych plutiev, kyvania sa do stran a pochudnutia nic nevidno.

ziadne zacervenanie konecniku? este by to mohlo byt hltan ucpany jemnymi vlaknami , uz nic ine som nenasiel. moja samicka (colisa lalia) dost casto trpi zacpou ale to je ine.pochudne nekadi vala sa na dne a vyzera skoro na umretie zatial sa z toho vzdy dostala pri zvysenej teplote a cyklopovej diete. na tie parazity su nachylne najma zivorodky. mozno by to chcelo nejake vysetrenie alebo sa skusit poradit s veterinarom ak mate svoje rybky az tak radi :o
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod ritmo » 23 Okt 2005 23:40 pm

Jacik presne tak mlade ryby su odolne. Je jasne ze je to choroba a vsetci traja mame to iste ale nevieme co to je.
Mozno je to skutocne virusova choroba. Virusy su zle a zakerne a ani netusim ako sa to moze sirit

Mal som fakt pekne koralikove platy cez 150 kusov pekny chov, po tom co som asi 50 odpredal som uz ziadnu dalsiu varku nevychoval. ako dospievali postupne ich to skantrilo. Napadlo to aj molly a gupky
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod skala » 24 Okt 2005 08:55 am

zrejme rybia tuberkuloza. osobne doporucujem postihnute jedince zlikvidovat. nuz a dat pozor na kontakt s clovekom, choroba je prenositelna aj na cloveka. liecenie nema velky zmysel, je velmi neucinne este v dnesnej dobe a medikamenty ani moc nie su na to (myslim, ze nie nejake antibiotika)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod bettina » 24 Okt 2005 09:30 am

skala napísal:zrejme rybia tuberkuloza. osobne doporucujem postihnute jedince zlikvidovat. nuz a dat pozor na kontakt s clovekom, choroba je prenositelna aj na cloveka. liecenie nema velky zmysel, je velmi neucinne este v dnesnej dobe a medikamenty ani moc nie su na to (myslim, ze nie nejake antibiotika)
prenosna na cloveka? Ako sa to prosim ta prejavuje na cloveku?
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod ritmo » 24 Okt 2005 10:22 am

Inak popravde je to vlastne jedno aka je to choroba, hlavne nech sa jej zbavim.

Skala: myslis ze ju mozu prenasat jedince ktore ju prekonali a ostali mierne deformovane? Mam asi takych 10 kusov co neskapali ale uz sa ani nemnozia.

Moze sa to preniest vzduchom na vzdialenost 7-10m ?

Moze sa to preniest na rastlinách aj ked ich oplachnem?

Ake asanacne opatrenia by som mal este spravit?
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod skala » 24 Okt 2005 10:35 am

bettina - podobne ako TBC ludska - Kochov bacil. A da sa pomerne tazko diagnostikovat, najma ak clovek nerata ze by to dostal od ryb. Pri nelieceni a zlom urceni moze byt smrtelna (uz sa to stalo).

ritmo - ano myslim ze ziskali imunitu, ale zostali virulentami.

prenos je mozny len stykom s napadnutymi jedincami, myslim, ze s vodou nie. a naozaj sa to nestava casto, ale nie je to vylucene.

na rastlinach - nie, na 99.99% nie

ja by som vyhodil ryby, vycistil filter kludne aj v SAVE (ale to s TBC nesuvisi), vyhodil rastlinky (opat - nesuvusi s TBC) a nasadil nove rastliny, pockal kym sa to ustali 2-3 tyzdne a skusil nasadit ryby. Ale nie gupky, radsej mecune, alebo tetry ci rajovce. Ak gupky, tak neskor.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod jacik » 24 Okt 2005 11:14 am

skala napísal:ja by som vyhodil ryby

vsetky platy alebo len s priznakmi? a vyhodit aj ostatne ryby alebo len platy?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod Raviolka » 24 Okt 2005 11:51 am

Mám ještě jeden tip (vždycky jsou to jen tipy, když se snažíme léčit ryby :? ): nálevníci Ichthyobodo necatrix. Zrovna včera jsem o tom studovala všechno možné, protože se tenhle problém taky objevil u mých ryb a bere to s nimi rychlý konec (něketeré umřely během 36 hodin) :( Typické příznaky jsou houpavé pohyby, zakalená kůže a ploutve, ploutve se pak i lepí a rozpadají. Mělo by zabrat kdejaké léčivo (třeba typu FMC), nejlepší prý je trypaflavin se solí, příp. spolu s ozónováním, což zabírá během několika hodin. Taky teploty nad 30°C, ale to zase nevydrží každá ryba.
Osobně jsem zkusila FMC a nezabralo, ryby v trypaflavinové lázni vypadají nadějně - zatím žádná změna k lepšímu, ale ani k horšímu.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod skala » 24 Okt 2005 16:17 pm

jacik, on vravel, ze to niektore prezili, ale ja by som to neriskoval. a tusim sa nerozmnozuju, no asi im nie je dobre
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod jacik » 24 Okt 2005 16:45 pm

Raviolka napísal:nálevníci Ichthyobodo necatrix. Zrovna včera jsem o tom studovala všechno možné, protože se tenhle problém taky objevil u mých ryb a bere to s nimi rychlý konec (něketeré umřely během 36 hodin) :( Typické příznaky jsou houpavé pohyby, zakalená kůže a ploutve, ploutve se pak i lepí a rozpadají.

no u mna umieraju dlho, aj mesiac. respektive nezeru a chudnu aj mesiac kym zdochnu. koza zakalena nie je a plutvy su iba stiahnute, ziadne lepenie ani rozpad.

skala, no moje sa mnozia jedna radost. lenze co z toho ked viem ze do roka je po nich :(
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod skala » 24 Okt 2005 16:48 pm

TBC je dlha choroba. Urcite nie na 36 hodin. Ale ved to ani nevyplyva z Raviolky ;-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod ritmo » 24 Okt 2005 17:32 pm

jacik s tymi plutvami je to asi tak ako pises, niesu zlepene iba staihnute. Ked uz je ryba pred koncom tak ich neroztahuje preto som napisal ze zlepene.
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod jacik » 24 Okt 2005 17:49 pm

jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod jacik » 29 Okt 2005 17:21 pm

takze dnes som vyhodil vsetky platy :(. ostatne ryby som nechal. som zvedavy, ci to pomoze.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod Raviolka » 31 Okt 2005 14:50 pm

jacik napísal:no u mna umieraju dlho, aj mesiac. respektive nezeru a chudnu aj mesiac kym zdochnu. koza zakalena nie je a plutvy su iba stiahnute, ziadne lepenie ani rozpad.
OK netvrdím, že je to stejná choroba - jak říkám, vždycky je to jen hádání :x Vím, jaké příznaky máte všichni na mysli - to co se přihodilo mým rybám je prakticky stejné, ale má to mnohem rychlejší průběh. Taky to nejsou platy ani mečovky, ale jiné živorodky - "divoký" druh a velmi malé rybičky (do 15 mm). Jo a ty příznaky jsem citovala z knihy, nemusí se pochopitelně vyskytovat úplně shodně. Slepené a stáhnuté ploutve jsou totéž. Mým rybám se ploutve tentokrát taky nerozpadaly, nebyl na to čas :( Ale před 2 měsíci to potkalo pidirazborky a i když umíraly taky velmi rychle, ploutve se rozpadaly.
Proč píšu - všichni jste se tu shodli, že ta nemoc je prevít a debatujete, jestli vyhodit všechny ryby, nebo jen ty nemocné. Kdybyste chtěli vyzkoušet léčbu, tak mám pozitivní zkušenost: zachránila jsem 1 razborku, už skoro bez ocasní ploutve, a polovinu živorodek, z nichž některé na tom byly opravdu zle: pomohla sůl spolu s acriflavinem, obojí v dost vysoké koncentraci (ale pozor, nepřehnat - hlavně s acriflavinem, zabít ryby léčením je velmi snadné). Kupodivu se rybám dařilo víc při teplotě okolo 20 °C, takže jsem vypnula topení.
Netvrdím, že to zabere - ale za vyzkoušení to myslím stojí. U mě to byla akutní nákaza, takže stačí ryby vyléčit, akvárium vydezinfikovat a je vyhráno. V případě opakovaných problémů by to spíš chtělo najít důvod, proč se rybám nedaří.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod ritmo » 02 Nov 2005 00:44 am

Raviolka ta nizka teplota moze byt celkom zaujimava pri boji s touto chorobou. Pri 25°C mi neprezili ziadne ryby, ale potom ked tam zostalo len par kusov a vypol som ohrievac a svetlo, uz tak hromadne nekapali a zostalo tam tych par zubozenych kusov s ktorymi neviem co mam teraz spravit.
ritmo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 14
Založený: 09 Apr 2004 23:11 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod jacik » 02 Nov 2005 08:21 am

myslim ze hovorime o dvoch rozlicnych chorobach. ta, ktoru spomina raviolka je rychla, ryby kapu hromadne a rozpadavaju sa pri nej plutvy. choroba co mali moje ryby je velmi pomala, ryby nekapu hromadne a plutvy sa iba stiahnu, ziadne lepenie ani rozpad plutiev aj napriek tomu ze trva tak dlho.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod kurt » 02 Nov 2005 17:29 pm

veru aj ja mam skusenosti, mecun stiahne chvost nezerie a postupne "odide"
snad nejaky parazit ale akoby si rybky vyberal postupne- po jednom -ziadna invazia :roll:
nuz zivorodky, co volakedy nekapali ani na suchu :wink: , su uz coraz citlivejsie a citlivejsie...
Obrázok používateľa
kurt
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 27 Júl 2004 23:18 pm
Bydlisko: ba

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod kurt » 02 Nov 2005 17:37 pm

inak zabudol som este:
skusal som rybu prelovit a preliecit ale nezabrali ani bezne malachytove ani acryflavinove pripravky,pripravky proti parazitom ani FMC ani tabletky-myslim neguvon ci masoten to bol...
chorobu-umieranie trochu predlzilo len pridanie soli do akvaria,vtedy akoby sa to trochu zastavilo a asi dva mesiace posobili vsetky zdravo..potom som sa "soleniu" uz nevenoval a dalsia stiahla plutvy...
tot vsjo
Obrázok používateľa
kurt
 
Príspevky: 17
Obrázky: 4
Založený: 27 Júl 2004 23:18 pm
Bydlisko: ba

Re: Cholera plat a mecunov

Odoslaťod Silvester Valentin » 23 Nov 2005 23:52 pm

link na skalou spominanu tuberkulozu. velmi zaujimave.....
http://www.aquar.cz/Tuberkuloza.html
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.