Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Xara07 » 05 Dec 2013 20:51 pm

Dobrý deň,
chcela som vás poprosiť, či by mi niekto neporadil. Chystám manželovi k Vianociam prekvapenie, veľmi túži po akváriu, avšak od detstva už dávno žiadne nemal a ja som nemala nikdy v živote žiadne. Odporúčate mi kúpiť si komplet set, kde mám všetko a budem mať pokoj alebo je lepšie iné riešenie? A konkrétne aké akvárium by ste mi odporučili?
Xara07
 
Príspevky: 8
Založený: 05 Dec 2013 20:47 pm
Bydlisko: leopoldov

Reklama

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod djwiktor » 05 Dec 2013 21:08 pm

No takze, za prve vitaj na fore.
za druhe - hoci to bude tazsie mozno pripravit to ako darcek, urcite by som nesiel do setu . je sice pravda, ako pises, ze mas vsetko hotove, ale to je po pravde dost zle.
Ak prebehnes toto forum, zistis, ze sety su cele zle. Pocinajus svetlom, filtrom konciac. Ak by si veci v sete postupne vymienala za lepsie, zistila by si, ze cena x krat prekrocila cenu setu. Preto odporucam vsetko zvlast - svetlo, akva, filter atd.

takze aby sme mohli poradit viac, treba informacii viac od teba :
Ake velke by malo byt akva - resp ake rozmery priestoru mate k dispozicii.
Co planujete chovat - gupky, bojovnicu a pod ?
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod sappa » 05 Dec 2013 21:32 pm

este jedna vec skus zistit od manzela ake akvaria sa mu pacia (krajinkove, dzunglove, morske....) lebo naprikad morska akvaristika je krasna pestrofarebna farebna ale ovela narocnejsia potom ake rybycky sa vam pacia
bez toho sa bude tazsie radit aku techniku a akvarium vybrat
sappa
 
Príspevky: 386
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2012 23:10 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 05 Dec 2013 21:35 pm

Mne ostáva len veriť, že to nedostane súčasne aj s rybičkami, tie až po 4 týždňoch od zariadenia a napustenia akvária
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Xara07 » 05 Dec 2013 21:56 pm

vdaka za rychle odpovede :)
priestor mame zhruba na 60 - 80 cm siroke akvarium...chovat planujeme take tie male farebne rybky, neviem ako sa volaju...niektore maju take velke biele chvosty ozdobne...a myslim, ze manzel by nemal problem s hocicim - ci by olo treba zarastene alebo nie, on je vsetkym nadseny..:D
Xara07
 
Príspevky: 8
Založený: 05 Dec 2013 20:47 pm
Bydlisko: leopoldov

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Xara07 » 05 Dec 2013 22:08 pm

este by som dodala, ze na zaciatok by to asi mali byt nejake menej narocne rybky, aby sme nedajboze neboli sklamani, ze sme to nezvladli...:( prave som citala o karasoch (zlatych rybkach) tak mozno by to mohlo byt aj nieco take...
Xara07
 
Príspevky: 8
Založený: 05 Dec 2013 20:47 pm
Bydlisko: leopoldov

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod c44 » 05 Dec 2013 22:18 pm

poriadne si premysli, co chces chovat a podla toho kup akva. velke biele ozdobne chvosty, to asi budu gupky. nerob vsetko hr, lebo to nedopadne dobre. vianoce su o tri tyzdne, neviem, ci si nemala na to mysliet skor. na nete samozrejme vsetko je, no ja radsej preferujem knihy a net pouzivam len ako doplnok, nakolko tam nie vsetky informacie su seriozne. pri knihe mas istotu, ze ju napisal odbornik. ak ti mozem poradit, skus toto: Ulrich Schliewen: Vaše akvárium, vydavateľstvo Vašut, 2012.
je tam uplne vsetko, co potrebujes vediet na zaciatok, od planovania, kupy, zalozenia, zarybnenia az po starostlivost. mne sa tam pacia navrhy jednotlivych typov nadrzi. existuju desiatky dalsich titulov, ale tento ma oslovil najviac. a nezabudni, zlate pravidlo akvaristiky znie: pomaly dalej zajdes. spravis chybu pri zakladani, pripadne pri zabehu a bude nasledovat jeden problem za druhym.
Naposledy upravil c44 dňa 05 Dec 2013 22:20 pm, celkovo upravené 1 krát.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod aughostino » 05 Dec 2013 22:19 pm

nemohlo, karasy su jazierkove studenovodne ryby, ktore iba prezimovavaju v akva s ovela vacsim objemom ako planujes ty
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 05 Dec 2013 22:24 pm

No a sme u toho. Musím ťa poučiť, pretože práve nevedomosť pácha najväčšie škody. Karasy do akvária nepatria! Ak plánuješ 500L nádrž a v lete do jazierka, tak potom to môže byť ešte reálne. Never komercií a reklamám. Všimla si si môj príspevok, že rybky môžu ísť do akvária až keď je zabehnuté. "Zábeh akvária" (si tu pohľadaj niekde o tom tému) trvá 4-6 týždňov. To znamená zariadené akvárium s nonstop filtrovaním a živým rastlinstvom bez rýb.
Pozri si tu:
http://www.aqua-fish.net/index.php?cur_ ... &p_start=0
rybky a naštuduj si niečo o nich
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod vincent van gogh » 05 Dec 2013 22:27 pm

Dobrý den, Xara07.
No,výborná téma.Takýto istý psí kus spravila moja drahá,najdrahšia predminulé Vianoce s 54l-setom.Lenže ja som nemal o problematike ani šajnu...nula...ani obraz ani zvuk,tak mi ten set pripadal dokonalý. Chyba,..to ale asi nebude prípad manžela.Takže,dovol mi takéto videnie veci: dať vyrobiť akva,napr. 60x30x36cm,hrúbky 5-6mm,zlepené transparentným ,nie čiernym silikonom!!To je všetko.Nádhera sama o sebe...to ostatné( technika a tak..) už musí zaježiškovať,zasponzorovať aj manžel :)
Ked už set a nemať starosti, tak varianta napr. Nano Blau-komplet,povedzme 38litrov za 65 eur.Komplet,hotovo. Len by nemohli byť tie farebné rybky s velkým chvostom,ale to by sa hravo poriešilo.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod djwiktor » 05 Dec 2013 22:55 pm

tak ako pisu chlapci hore. Dodrziavat tieto rady, inak to nedopadne dobre !

Moj napad je spravit to inak. Co moze ty urobit, je kupit :
Akvarko : 60x30x30 (54L) alebo pripadne 80x35x35 (112L)
Svetlo : idealne nieco s T5 ziarivkami, aspon 2x24W pre malo narocne rastlinky pripadne 4x24W pre narocnejsie
Substrat : Napriklad dobry JBL aquabasis plus
Strk : akvaristicky strk, idealne tmavsi - ryby nemaju radi svetle dno, frakcia 2-5mm je akurat.
Filter : Odporucam ist do externeho ( pohladaj tu na fore hore v search ze : '' externy filter '' V tych temach je to preberane poriadne

Toto by si dala manzelovi ako darcek. A po vianociach a opiasi, by ste uz spolocne isli na to ako sa patri - manzel bude urcite rad pomahat :)

potom by ste spolu :
Nasypali na dno substrat, na to by ste nasypali strk, aby ho bolo aspon 3cm vpredu a aspon 6cm vzadu ( kludne aj viacej moze byt, nicomu to neublizi )
Spolu objednate nejake rastlinky ( pokukaj tu na fore, alebo na rybicky.net vo vyhladavani rastlin si zvol v moznostiach ze nenarocne )
Spolu objednate aj nejaky pekny koren (alebo kupite v akvaristike )
napustite akvarko vodou ( nepouzivajte ziadne chemikalie ani hluposti ktore vam budu nutit v obchodoch !!
Ked pridu rastlinky, spolocne ich zasadite a spustite filter ( od tejto chvile musi filter bezat NONSTOP! )
Kupite si automaticku casovu zasuvku ( ak sa vam nebude chcet zapinat teda svetlo manualne pravidelne )
Svietit budete na zaciatku tak 5-6 hodin, neskor ked akva sa stabilizuje a zabehne, tak aj 8 kludne.
Kym sa akvarko bude zabiehat ( vytvarat sa potrebne bakterie ), nedate do neho ZIADNE rybky.
Rybky kupite najskor az za 3 tyzdne ( ano, dlha doba, ale ak to uponahlate, to bude prvy klincek do rakvy a zacne sa boj o prezitie ryb)

a hotovo :) zbytok rad budete cerpat medzitym TU na fore :)

Hadam som to dobre zhrnul, ak niekto ma nieco k tomu, tak prosim doplnte co som zabudol.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod ichthys » 06 Dec 2013 00:22 am

Ja odporucam kupit co najvacsie akvarium ako sa vmesti do daneho priestoru - urcite nad 100 L, zaroven pohladat nejaku dobru literaturu. Ine prislusenstvo zatial mozno ani nekupit (tak ako pise van gogh)-tym zabranit nutkaniu zariadit to cele este v ten den :-). To ostatne by si mohol manzel vybrat sam, po sviatkoch, ktore stravi studiom literatury. Aspon nebude mat pocit, ze nemal nad nicim kontrolu... Ja som zistil na vlastnej skusenosti, ze ak som si nieco zaobstaral bez toho, aby som sa predtym zorientoval,tak som potom lutoval nad zlym vyberom.
ichthys
 
Príspevky: 232
Obrázky: 3
Založený: 15 Okt 2010 15:00 pm

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod luko36 » 06 Dec 2013 08:35 am

super že si sa zacala najskor informovat, 9 z 10 ludi zacne hladat informacie, až ked im rybky plavu hore bruchom , to ta musim pochvalit, ako radia kolegovia :) by som siel najskor kupou akvaria samostatneho, ci už dat si zlepit odbornikom, pripadne set - čo je ale horsia volba, no netreba ju uplne zatratit. ber toto akvarium samostatne ako pekny darcek pre manžela a dalsie kroky samostatne skladanie a zakladanie akvaria bude manželovi prinasat dalsie bonusy radosti :) hlavne ale postupne ist na to. urcite by nebolo dobre hned k vianociam chciet aby bolo akvarium osadene rybyckami, treba trpezlivost . držim palce
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod aughostino » 06 Dec 2013 10:15 am

ja som tiez daroval akvarium priatelke ako vianocny darcek a prebiehalo to nasledovne:

1. nakup nadrze, nakup filtra, zber substratu (hrubsi riecny piesok)
2. napustenie nadrze osadenie piesku a zabeh filtra vymena vody kazde 2 dni
3. nakup skrinky, zber korenov a dreva
4. vyroba a instalacia osvetlenia
5. Vianoce - darovanie, instalacia do noveho priestoru
6. zabeh akvaria, osadenie rychlorastucich rastlin
7. vyber rybiek

cele to trvalo priblizne 3 mesiace. rastlinky a rybky si uz vyberala priatelka
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Raviolka » 06 Dec 2013 10:35 am

luko36 napísal:ber toto akvarium samostatne ako pekny darcek pre manžela a dalsie kroky samostatne skladanie a zakladanie akvaria bude manželovi prinasat dalsie bonusy radosti :)

Naprostý souhlas. To zařizování akvária, vybírání štěrku, kamenů, kořenů, rostlin, ryb... a celé to nasávání informací je krásná součást akvaristiky, nechtěj o to manžela ochudit. Můžeš koupit holé akvárium - co největší se vejde do daného prostoru, jen s výškou to nepřeháněj, na 80 cm šířku stačí výška 40 cm, víc ne :-) Dál doporučuju koupit nějaké knížky. Pročítání knížek a chystání se na skutečnou akci určitě manželovi zajistí spoustu dlouhých dní v napjatém očekávání - což bohatě vynahradí fakt, že jsi mu nedala "hotové" akvárium, které by bylo efektnějším dárkem.
Dáš mu hezký dárek - svou podporu a skvělý zážitek se zařizováním bez svázaných rukou. A neuděláš chybu :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 06 Dec 2013 13:21 pm

Xara07 a si tu vôbec? To som zvedavý.....
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod aughostino » 06 Dec 2013 16:07 pm

vincent van gogh napísal:Dobrý den, Xara07.
No,výborná téma.Takýto istý psí kus spravila moja drahá,najdrahšia predminulé Vianoce s 54l-setom.Lenže ja som nemal o problematike ani šajnu...nula...ani obraz ani zvuk,tak mi ten set pripadal dokonalý. Chyba,..to ale asi nebude prípad manžela.Takže,dovol mi takéto videnie veci: dať vyrobiť akva,napr. 60x30x36cm,hrúbky 5-6mm,zlepené transparentným ,nie čiernym silikonom!!To je všetko.Nádhera sama o sebe...to ostatné( technika a tak..) už musí zaježiškovať,zasponzorovať aj manžel :)
Ked už set a nemať starosti, tak varianta napr. Nano Blau-komplet,povedzme 38litrov za 65 eur.Komplet,hotovo. Len by nemohli byť tie farebné rybky s velkým chvostom,ale to by sa hravo poriešilo.


preco vsetci prezentujete transparentny silikon? cierny ma horsie vlastnosti?
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod djwiktor » 06 Dec 2013 17:06 pm

Ano, je to tak. Je vseobecne zname, ze farbiva v silikone znizuju jeho prilnavost.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod karin158 » 06 Dec 2013 17:23 pm

To by bolo pekne mu kupit...
karin158
 
Príspevky: 7
Založený: 06 Dec 2013 11:24 am

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod aughostino » 06 Dec 2013 18:00 pm

ja by som skor povedal, ze cierny je prirodzenejsi z hladiska vyroby guma je cierna, ropa je cierna...
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 06 Dec 2013 18:44 pm

Čierný silikón je spoľahlivejší čo sa týka životnosti
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Drack » 06 Dec 2013 19:40 pm

Viem, ze peniaze nie su ten pravy darcek, ale ja by som mu dal pod stromcek obalku s nazvom AKVARIUM a potom pekne spolu po Vianociach by ste nastudovali potrebne veci a zacali kupovat a zariadovat. Mozno ma daku predstavu uz teraz, bude to lepsie nechat na potom v klude premysliet a neponahlat sa. Zariadovanie akvaria chce cas. A aby tam nemal fakt iba obalku, tak mu k tej obalke kup knihu o akvaristike. Vlastne ani obalku nepotrebujes, daj mu peniaze do knihy :-)
Obrázok používateľa
Drack
 
Príspevky: 90
Obrázky: 12
Založený: 13 Máj 2008 22:16 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Drack » 06 Dec 2013 19:43 pm

Vyborne info pre pokrocilych ale aj pre zaciatocnikov najdes tu :

http://klub.akva.sk/akvarium.php
Obrázok používateľa
Drack
 
Príspevky: 90
Obrázky: 12
Založený: 13 Máj 2008 22:16 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 06 Dec 2013 20:30 pm

Nechodííííí, stááááále nechodíííííí, čo je s ňouuu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.