Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Xara07 » 06 Dec 2013 21:48 pm

dakujem vam velmi pekne za vsetky typy a rady :)
chodim sem, nebojte sa, len bohuzial mam kvoli praci cas az vecer...
nebojte sa, nie som taka naivna, ze som mu chcela zariadit cele akvarium vratane rastlin a rybiek..:) chcela som len bud set, alebo akvarium s komponentmi (filter, osvetlenie,...) a knihu k tomu, ostatne uz necham na manzela...
a prosim vas, je lepsie ist rovno do obchodu a nechat si poradit, kupit vsetko tam, alebo podla vasich rad objednat z netu?
Xara07
 
Príspevky: 8
Založený: 05 Dec 2013 20:47 pm
Bydlisko: leopoldov

Reklama

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod c44 » 06 Dec 2013 21:53 pm

na nete to mas lacnejsie, v kamennej predajni si to mozes pozriet este predtym, ako to kupis. ja to robim tak, ze si nieco vyhliadnem na nete, potom si to idem pozriet do predajne a kupim zas na nete. :)
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod djwiktor » 06 Dec 2013 21:57 pm

Na poradenstvo v predajniach by som sa na tvojom mieste naozaj nespoliehal ( cest vynimkam ). Vecsinou ide to vsetko v predajniach stylom - treba predat, preto ti moze kadeco narozpravat predavac, len aby si kupila. radsej tak ako pise c44. Inak dopln si prosim ta bydlisko, nech vieme odkial si. Potom sa ti aj rastlinky mozno podari ziskat odniekoho z okolia :)
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Xara07 » 06 Dec 2013 21:58 pm

a mozem teda popozerat tieto komponenty ako mi poradil djwiktor?

Moj napad je spravit to inak. Co moze ty urobit, je kupit :
Akvarko : 60x30x30 (54L) alebo pripadne 80x35x35 (112L)
Svetlo : idealne nieco s T5 ziarivkami, aspon 2x24W pre malo narocne rastlinky pripadne 4x24W pre narocnejsie
Substrat : Napriklad dobry JBL aquabasis plus
Strk : akvaristicky strk, idealne tmavsi - ryby nemaju radi svetle dno, frakcia 2-5mm je akurat.
Filter : Odporucam ist do externeho ( pohladaj tu na fore hore v search ze : '' externy filter '' V tych temach je to preberane poriadne

bude to podla vas postacujuce?
Xara07
 
Príspevky: 8
Založený: 05 Dec 2013 20:47 pm
Bydlisko: leopoldov

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Xara07 » 06 Dec 2013 22:01 pm

mohli by ste mi tiez prosim vas poradit nejaku dobru knihu, no pisanu po slovensky? manzel citanie moc nemusi, tak nech sa aspon s jazykom moc netrapi :D
Xara07
 
Príspevky: 8
Založený: 05 Dec 2013 20:47 pm
Bydlisko: leopoldov

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod c44 » 06 Dec 2013 23:02 pm

so slovencinou je to v akvaristike tazke. vacsina knih je v cestine, kedze sa predpoklada, ze slovaci po cesky vedia. osobne doma knihu v slovencine nemam. ako som napisal vyssie, tato kniha je podla mna fajn: Ulrich Schliewen: Vaše akvárium, Vašut 2012. lenze je po cesky. v Panta rhei ju isto maju.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Xara07 » 06 Dec 2013 23:20 pm

okej, skusim pozriet...
a co hovorite na set Tetra AquaArt 60 l 57x35x30 cm ??? viem, ze je to set, ale myslite, ze by usiel? ze sa pripadne do neho postupne budu dat vymenit komponenty, keby nam to nestacilo (budeme chovat urcite len nenarocne rastlinky a nenarocne sruhy rybiciek)
Xara07
 
Príspevky: 8
Založený: 05 Dec 2013 20:47 pm
Bydlisko: leopoldov

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod c44 » 07 Dec 2013 00:24 am

ten mam doma. neurob tu istu chybu ako ja. jednak je dost drahy a filter je na draka, osvetlenie je na draka. jedine, co ako-tak ujde, je kurenie. mne po pol roku s filtrom dosla trpezlivost a vymenil som ho za externy (vysoka dodatocna investicia). pri tej jednej 13 W sylvanii mi rastu maximalne cryptocoryny a anubias. v kryte je malo miesta, takze sa dalsia trubica neda pridat. hned by som vymenil aj kryt, len uz nechcem do toho vrazat dalsie prachy.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Xara07 » 07 Dec 2013 01:13 am

mohlo by byt to zaciatocnicke akvarko postavene takto:
- 54 l akvarko (60cm sirka)
- ziarivka aquastar 549mm/24W T5
- patica na upevnenie trubice T5 - 2ks
- externy filter FZN2
????
treba este nieco? alebo nieco ine???
Xara07
 
Príspevky: 8
Založený: 05 Dec 2013 20:47 pm
Bydlisko: leopoldov

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Raviolka » 07 Dec 2013 11:36 am

54 l akvárium je malé, máte přece místo na větší.
Tu patici budete upevňovat na co?
Externí filtr pro 54 l akvárium je zbytečný.
...
Takhle je tady možné debatovat hodně dlouho a nikdy se neshodneme, byť jsme třeba všichni zkušení akvaristé a zařizovali jsme sami kopu akvárií. To je jako bys na ulici zastavila sto lidí a zeptala se, jaké si máš koupit auto...

Zkus na to jít jinak. Projdi si sekci "Vaše akváriá", případně nádrže na českých fórech, kde je to přehlednější a mnohem obsáhlejší (rybicky.net, akvarista.cz, akvarko.cz) - tam si najdi konkrétní akvárium nebo typ akvária, který se blíží tvé představě, a kup to samé, co použil dotyčný. Lidi tam většinou píšou i to, s čím nebyli spokojení a co vyměnili...

Ono je to opravdu hodně o studiu a chce to moře času. Fakt si myslím, že muži jsou víc technicky založení a tohle je parketa pro ně, takže bych to nechala na manželovi. A nebo bych koupila pěkný set, já ty jejich nedostatky zas tak dramaticky nevidím :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod btmbtm » 07 Dec 2013 11:45 am

presne tak, ja by som kupil akvarko dal by som doň cca 100eurovku a zabalil do pekneho baliaceho papiera a nech uz si mangel kupi co uzná za vhodné a akvarko radsej vacsie ako 54litrov
Obrázok používateľa
btmbtm
 
Príspevky: 158
Obrázky: 6
Založený: 12 Jan 2013 18:17 pm
Bydlisko: Nemšová

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod c44 » 07 Dec 2013 13:20 pm

zalezi na tom, co v akva chces chovat. ak by si tam mala povedzme 15 tetier neonovych, pripadne 20 galaxiek a uspokojila by si sa s cryptocorynami, anubiasmi, pripadne machmi, tetra aquaart 60 l by ti mohol teoreticky stacit so vsetkym, co obasahuje, vratane slabeho vnutorneho filtra a slabej sylvanie. lenze to su moznosti znacne obmedzene a netreba zabudat, ze cim vykonnejsi filter, tym menej problemov s hygienou v akva.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Chystám sa kúpiť akvárium pre manžela - začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 08 Dec 2013 11:12 am

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.