Založenie 200L Akvaria



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod lukas19 » 14 Dec 2013 21:31 pm

Dobrý deň tak že rozhodol som sa založiť akvárium o rozmeroch 100x40x50 8mm 200L som začiatočník a nechcem hneď spraviť na začiatku žiadnu chybu
V akváriu by som chcel chovať zo začiatku nejaké nenáročné rybky Gubky,Neonky,prisavnici.
a čo sa týka rastlín tak tiež nejaké nenáročne,stredné náročne ešte nemám vobec prehlad jaké.
Chcem sa hlavne spýtať ohladom štrku može byť zrnitosť 1-3mm aspom farba čierna alebo nejaká neutrálna aby nestresovala ryby.

Pozadie chcem dať čierne.

Filter som si vybral vnútorný rozmýšľal som medzi
http://shopakva.sk/1663-eheim-biopower-200-l.html
http://shopakva.sk/4571-aquael-turbo-filter-1000.html
budem rád keď poradíte poprípade aj nejaký iný

ohrievač 150w http://shopakva.sk/1653-ohrievac-do-akv ... -150w.html

Ohladom osvetlenia nemám šajnu pozeral som rozne potreboval by som poradiť z niečím takýmto
http://shopakva.sk/6598-osvetlenie-akva ... 100cm.html

treba pridať aj nejaké prípravky do vody prípadne hnojenia rastlín ??

budem vďačný za každú radu. :D
lukas19
 
Príspevky: 11
Založený: 14 Dec 2013 21:24 pm

Reklama

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod Milan666 » 14 Dec 2013 22:06 pm

Svetlo by aj ušlo pre nenáročné rastlinky, ale filter, či filtre do 200-vky budú o ničom. U týchto pôjde čisto o mechanickú filtráciu, na biologickú už by bol potrebný externý filter. Je to o tvojej investícií
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod dedojozef » 14 Dec 2013 22:27 pm

Ušetriť môžeš na ohrievači. Bytové akvárium s takouto plánovanou osádkou ohrievač nepotrebuje.
Tieto filtre nepoznám, ale údaje sú vždy prehnané. Ako píše Milan, stačiť asi nebudú. Či už výkonom, alebo malou plochou filtračných médií.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod lukas19 » 14 Dec 2013 22:29 pm

Tento filter by bol slabý ?? píšu že buď do 160 L nádrže alebo na 100cm dlžku
http://shopakva.sk/2259-jbl-cristalprofi-e700.html
lukas19
 
Príspevky: 11
Založený: 14 Dec 2013 21:24 pm

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod martin_s » 14 Dec 2013 23:31 pm

lukas19 napísal:...Chcem sa hlavne spýtať ohladom štrku može byť zrnitosť 1-3mm aspom farba čierna alebo nejaká neutrálna aby nestresovala ryby.
...
treba pridať aj nejaké prípravky do vody prípadne hnojenia rastlín ??
...

Pouzivaj aj search.php

Milan666 napísal:...U týchto pôjde čisto o mechanickú filtráciu, na biologickú už by bol potrebný externý filter. ...

Nesuhlasim. Aj vnutorny filter moze zabezpecit biologicku filtraciu, pokial ma spravny prietok a velkost filtracnej naplne...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod c44 » 14 Dec 2013 23:44 pm

na 200 l by som dal externy. vnutorny len zbytocne zabera miesto v akva.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod martin_s » 14 Dec 2013 23:46 pm

Isteze, externy je lepsi vzdy z hladiska miesta v akvariu, to sa nepriem. Ja som len reagoval na tvrdenie, ze pre biologicku filtraciu je potrebny externy...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod xitanaf » 15 Dec 2013 01:43 am

lukas19 napísal:Tento filter by bol slabý ?? píšu že buď do 160 L nádrže alebo na 100cm dlžku
http://shopakva.sk/2259-jbl-cristalprofi-e700.html

pod E900 by som nesiel aj ked hocjaky externy bude lepši ako tie dva vnutorne dohromady...
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod Milan666 » 15 Dec 2013 11:31 am

martin_s napísal:
lukas19 napísal:...Chcem sa hlavne spýtať ohladom štrku može byť zrnitosť 1-3mm aspom farba čierna alebo nejaká neutrálna aby nestresovala ryby.
...
treba pridať aj nejaké prípravky do vody prípadne hnojenia rastlín ??
...

Pouzivaj aj search.php

Milan666 napísal:...U týchto pôjde čisto o mechanickú filtráciu, na biologickú už by bol potrebný externý filter. ...

Nesuhlasim. Aj vnutorny filter moze zabezpecit biologicku filtraciu, pokial ma spravny prietok a velkost filtracnej naplne...

Pri 200L nádrži ? Otázne je či by bol rovnaký účinok týkajúci sa dna. V tomto prípade by ho odkalovanie dna neminulo. Je to už ale na ňom
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod Viktor » 15 Dec 2013 13:13 pm

Musis ratat s tym, nadrz casom zarastie a filter sa trochu upcha. Tym sa prudenie hned spomaly. Ja mam v takejto nadrzi Eheim profesional 3 2071 + cerpadlo Atman 201. Chcem este vymenit atman za prudove cerpadlo.
Svetlo si si vybral dobre. Ja mam 3x39W T5.
Strk mam obycajny riecny frakcia 2-4mm asi 35-40l.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod j » 16 Dec 2013 08:42 am

dedojozef napísal:Ušetriť môžeš na ohrievači. Bytové akvárium s takouto plánovanou osádkou ohrievač nepotrebuje.
Tieto filtre nepoznám, ale údaje sú vždy prehnané. Ako píše Milan, stačiť asi nebudú. Či už výkonom, alebo malou plochou filtračných médií.

Ohrievač za normálnych okolností by možno mohol oželieť, ale že by bol celkom zbytočný by som netvrdil. Zober si extrémne prípady - napr. niekolkodňová porucha kúrenia, prípadne nám súdruhovia na mesiac odstavia plyn, či výmena okien v zime a podobne.

K filtrácii - odhliadnuc od zaberania miesta, pri rozumnom zariadení akvária (dostatok rastlín) a rozumnom zarybnení (neprerybnení) sa dá žiť aj s vnútorným filtrom. A to že pri externých filtroch nevidieť techniku? Stačí si pozrieť zopár príkladov ako krásne tie nasávania, či rozstrekovacie rampy pekne dominujú v priestore. Takže to je mýtus. Samozrejme že sa to dá zamaskovať - ale to sa tak isto dá zamaskovať aj vnútorný filter. A máš to všetko pekne vnútry a nenusíš sa báť že ti povolí nejaký spoj na hadičkách, alebo nejaké tesnenie a vytečie ti akvárko do izby. Treba zvážiť aj toto riziko.
Ten Eheim-biopower by to možno stíhal. Ja mám menší model (biopower 160)v 100l a nemám vážnejších výhrad (na rozdiel od Eheim-aquabal 130 čo mám v 80l - tam mám pocit že to nie je to pravé orechové a cítim potrebu to nejak vylepšiť).
Ja mám v rovnakej 200ke už roky vyriešenú filtráciu cez kváder biomolitanu a čerpaciu hlavicu - je to lacné a plne funkčné riešenie. Zamaskovať sa to dá koreňom a rastlinami, takže to ani nejak zvlášť esteticky neruší. A hlavne mám v akváriu čisto. Pri odkalovaní odsajem minimum bordelu.

Čo sa hnojenia týka. Tu záleží na tom ako velmi sa tomu chceš venovať - či chceš byť "záhradkár", alebo ti budú stačiť nejaké menej náročné rastliny na vytvorenie biologickej rovnováhy. Ja osobne nehnojím ani v jednom akváriu a nejaká "burina" mi tam v pohode rastie. Na druhú stranu to nie sú zďaleka také krásne a zdravé rastlinky ako máš možnosť vidieť tuto v galérii u ludí čo pravidelne hnoja, prípadne pridávajú CO2. Je na tebe ktorou cestou sa vyberieš. Pre začiatok by si mohol skúsiť dať nejaké výživné hnojivo (napríklad v podobe tabletiek) do substrátu ku koreňom rastlín. Časom až sa akvárium trochu zabehne a zastabilizuje uvidíš či bude potrebné nejaké dodatočné hnojenie.

K štrku - klasický 1-3mm štrk čo sa predáva v akvaristikách je OK. Snaž sa vybrať taký čo obsahuje viac tmavej zložky. Tie čisto čierne bývajú často drte ktoré môžu obsahovať ostré hrany (môžu spôsobyť zranenia rybám dna).

PS: pri externých filtroch vôbec neodkalujete? reagujem na toto:
Milan666 napísal:
martin_s napísal:
lukas19 napísal:...Chcem sa hlavne spýtať ohladom štrku može byť zrnitosť 1-3mm aspom farba čierna alebo nejaká neutrálna aby nestresovala ryby.
...
treba pridať aj nejaké prípravky do vody prípadne hnojenia rastlín ??
...

Pouzivaj aj search.php

Milan666 napísal:...U týchto pôjde čisto o mechanickú filtráciu, na biologickú už by bol potrebný externý filter. ...

Nesuhlasim. Aj vnutorny filter moze zabezpecit biologicku filtraciu, pokial ma spravny prietok a velkost filtracnej naplne...

Pri 200L nádrži ? Otázne je či by bol rovnaký účinok týkajúci sa dna. V tomto prípade by ho odkalovanie dna neminulo. Je to už ale na ňom
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod dedojozef » 16 Dec 2013 09:02 am

Nie neodkalujem, nieje čo :). V prípade rovnováhy (rastliny, ryby a neprekrmovanie) sa nemá čo usádzať.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod j » 16 Dec 2013 09:13 am

dedojozef napísal:Nie neodkalujem, nieje čo :). V prípade rovnováhy (rastliny, ryby a neprekrmovanie) sa nemá čo usádzať.

Neostáva mi než veriť. Ja mám v 200ke (biomolitan+čerpadlo) najmenej bordelu, ale sú miesta (nejaké zákutia pri velkom koreni) kde sa niečo raz za týždeň odsať dá + lokálne mám nejaké zbytky odumretých rastlín, či uvolnený mach. Najviac bordelu na odsávanie mám v už spomínanej 80ke (Eheim aquabal) kde je tá filtrácia a vôbec celková rovnováha na zamyslenie.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod Milan666 » 16 Dec 2013 12:42 pm

Ja sa divím, že niekto vyvalí za odkalovač peniažky. Keď vidím, že niekto odkalovač predáva, tak buď pochopil, že je to zbytočnosť, alebo má nevhodnú filtráciu a prestalo ho to baviť.
Nie neodkalujem, naozaj neviem čo to je? Myslím, že ak sa hromadí kal na dne, tak je treba v prvom rade pouvažovať nad nevhodnou osádkou, či počtom a ak je toto v poriadku, tak riešiť filtráciu, resp. prúdenie vody po akváriu.
Sú akvaristi, čo uprednostňujú slabší filter, len, aby nemuseli kriviť nos nad tým ako im to roznáša, slušne povedané detrit po dne akvária a toto je presný opak.
Ak vnútorný filter, tak žiadné "ideálne" filtre s "ideálnou" filtráciou, ale čerpacia hlava a biomolitán s čo najväčšou plochou. No a nemusí to byť kocka, či kváder, veď stačí pogoogliť tkzv. "hamburgské filtre", možno hamburské, nepamätám už ako sa to píše :)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod j » 16 Dec 2013 13:19 pm

Milan666 napísal:Ja sa divím, že niekto vyvalí za odkalovač peniažky.

Nuž nie každý má dokonalú filtráciu.... A pri čiastkovej výmene vody je predsa tiež použitelný.

Milan666 napísal: Nie neodkalujem, naozaj neviem čo to je? Myslím, že ak sa hromadí kal na dne, tak je treba v prvom rade pouvažovať nad nevhodnou osádkou, či počtom a ak je toto v poriadku, tak riešiť filtráciu, resp. prúdenie vody po akváriu.

Ano, nejaká chyba sa vždy nájde.

Milan666 napísal:Ak vnútorný filter, tak žiadné "ideálne" filtre s "ideálnou" filtráciou, ale čerpacia hlava a biomolitán s čo najväčšou plochou.

Biomolitan s hlavou som mal v tej 80ke pred tým Aquabalom a o moc lepšie to vtedy nebolo. Takže nie vždy musí byť na vine filter. Ak vylúčim prerybnenie, tak hromadenie bordelu môže mať X ďalších príčin. A hlavne nikde nie je napísané že ten bordel je iba detrit. U mňa sú to prevažne odumreté časti rastlín, uvolnené kúsky machu a podobne. S tým si asi žiadny filter neporadí a tu nastupuje tebou zatracovaná odsávačka.
Proste každé akvárium je svojim spôsobom jedinečný mikrosvet, a čo funguje v jednom, nemusí fungovať v druhom.
U mňa jednoznačný príklad - v 200ke - biomolitam + čerpadlo - absolútna spokojnosť. V 80ke - biomolitan + čerpadlo - spokojný som nebol, vymenil som za ten Aquabal (bol v sete - samotný by som ho nekupoval) a k zlepšeniu nedošlo, skôr pozorujem akoby mierne zhoršenie.
V 100ke Biopower - tam som spokojný tak na 90% - čiže ten kludne doporučím. Ale zase a znova upozorňujem - čo funguje v jednom akváriu, nemusí v druhom.
Ešte pre doplnenie musím napísať že som v tej 200ke kvôli doporučeniam z tohoto fóra skúsil aj externý filter už neviem akej renomovanej značky, ale to riešenie ma vôbec nepresvedčilo a rýchlo som sa vrátil k tomu biomolitanu.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod Viktor » 16 Dec 2013 20:59 pm

AHojte.
Nie celkom suhlasim s nazorom, ze netreba odkalovat. Mam 180l akvarko, cisty objem cca.150l. Mam ho dost zarastene, ci uz stonkovkami, kobercovými rastlinkami, ..... . Osadku mam 10otikov, 8neoniek, 10tetier cervenohlavych. 2xtyzdenne krmim mrazenou potravou. Raz tyzdenne pri cisteni akvarka odkalujem vzduchovym odkalovacom a to by ste sa cudovali kolko je tam nazbieraného bordelu. Ak mate hustejsie zarastenu nadrz, neni mozne, aby filter vsetko scucol. Odkalujem pravidelne kazdy tyzden a vzdy je toho dost.
Pokial by bola nadrz osadena cryptami a podobnymi rastlinkami, co by mali listy posadene vyssie nad substrátom, tak je mozne, ze filter vacsinu pohlti. No ked je tom posadeny nizsky typ rastlin (eleocharis,althernatera r.mini, stauro, marsilea) nieje mozne, aby vsetko pohltil filter.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod M.i.s.o » 16 Dec 2013 21:10 pm

samozrejme ze medzi rastlinamy sa detrit usadi, ale to zas nieje na skodu, ak mas este dostatocny filtracny objem, o to co nevyuziju rastliny sa postaraju bakterie. Odkaloval by som v menej zarastenych akva kde nieje dostatocne prudenie
... ale trochu to tu spamujeme ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod Milan666 » 16 Dec 2013 21:10 pm

Neviem prečo, ale príde mi to ako oponentúra na všetko čo poviem. Skúsim teda takto.
Akvárií mám doma viac a niejaké mini akvária už zabehnuté aj s faunou som daroval a brali ich bez toho, aby dostali návod na odkalovanie. Myslím, že dodnes neodkalujú. Mám akvárium v práci raz za dva týždne vymením 1/3 vody a nič viac.No a samozrejme neodkaloval som ani raz. Zajtra ide preč ako dar a viem, že záujemca sa nebude pýtať na dno, pretože je čisté. Mimochodom je tu členom a to už bude druhé akvárium odomňa.
Dve akvária mám v opatere v zákl. škole vyše roka. Neodkaloval som ani raz a poviem, že riaditeľka je dosť náročná čo sa týka čistoty akvária. Je to pre ňu akási vizitka.
Pointa? Myslím, že aj keď je pravdou to, že čo funguje v jednom akváriu, nemusí v druhom, dobre fungujúce akvárium sa s detritom vysporiadá samo a znova zopakujem dobre fungujúce akvárium sa neodkaluje, jednoducho naozaj nieje čo.
Rozpad rastlín a ich listov je už téma o rastlinách.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod j » 17 Dec 2013 07:57 am

Milan666 napísal:Neviem prečo, ale príde mi to ako oponentúra na všetko čo poviem.

Milan, prosím neber to osobne, ale problém je možno v tom, že ty podávaš tvoje skúsenosti ako jediné správne a nemenné a ktokolvek to má ínak, tak to má zle. Som si istý že to myslíš dobre, ale minimálne to tak vyznie. Potom sa nečuduj keď sa tu ozvú ludia čo majú inú skúsenosť, nech v tazatelovy (zakladatelovi vlákna) nevzniká nejaká falošná nádej že keď spraví všetko čo mu tu niekto (tým nemyslím iba teba) radí, tak mu bude hneď všetko fungovať na 100%. Preto je podla mňa takáto diskusia pre neho skôr prínosom, aj keď sa to môže zdať že tu na seba útočíme. Podla toho čo píšeš tak si šikula a ver že sa teším že ti všetko tak pekne a bezproblémovo funguje. :pivo:

Takže by som si dovolil spáchať malý sumár ohladom filtrácie:
a) podla Milana je najideálnejšie riešenie kvalitný externý filter - netvrdím že nie, pokial má na to človek vhodný priestor a má aspoň 99% dôveru v toto riešenie (nájdu sa aj negatívne skúsenosti)
b) ja mám výborné výsledky v rovnakom akváriu ako má zakladatel vlákna s čerpadlom a biomolitanom
c) mám uspokojivé výsledky s Eheim bipover 160 v menšom akváriu (bol tu dotaz na biopower 200)
Neviem či tu bol ešte nejaký iný návrh, pokial som niečo prehliadol, tak prosím doplňte, ak nie tak aj tak je z čoho vyberať a záleží iba na Lukas19 ktoré riešenie uprednostní.

K odkalovaniu - nikde nie je napísané že ten odkalovač musí kúpiť okamžite (aj keď to zase nie je pri zriaďovaní taká položka aby nad tým mal človek špekulovať), ak by videl že sa mu hromadí bordel, nie je problém okamžite dokúpiť. Ale podla mňa ho využije minimálne pri pravidelnej výmene časti vody (predpokladám že na toto nebude mať špeciálny výpust).
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod Milan666 » 17 Dec 2013 13:59 pm

Ak vnútorný filter, tak žiadné "ideálne" filtre s "ideálnou" filtráciou, ale čerpacia hlava a biomolitán s čo najväčšou plochou. No a nemusí to byť kocka, či kváder, veď stačí pogoogliť tkzv. "hamburgské filtre", možno hamburské, nepamätám už ako sa to píše

Nie, netvrdím, že len externé sú naj.. vidíš :)
Neberiem nič osobne, to nie :pivo:
Stručne, ak sa hromadí odpad z rastlín, tak sa treba viac venovať rastlinám. Ak sa hromadí na dne kal, tak znížiť počet rýb, alebo zmeniť druh a hlavne neprekrmovať. Potom odkalovanie odpadá.
Voda v akváriu sa dá meniť aj pomocou hadice pripojenej na batériu. Ponoriť do akva, pustiť vodu nech vytlačí z hadice vzduch, vodu zastaviť, odpojiť hadicu z batérie a položiť ju do vane napr. a voda nám tečie z akva pekne von. Potom hadicu znovu pripojiť na batériu a doplniť akvárium :wink:
Ak niekto uprednostňuje hadičku do vedra, je to samozrejme na ňom, to jest vsio
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod M.i.s.o » 17 Dec 2013 14:37 pm

Milan666 napísal:Ak niekto uprednostňuje hadičku do vedra, je to samozrejme na ňom, to jest vsio

pri 200l by sa to ale dalo uz klasifikovat ako sportovy vykon ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod lukas19 » 17 Dec 2013 23:10 pm

ďakujem pekne všetkým za rady nakoniec som sa rozhodol pre 112L akvarium 80x35x40 dneska som si ho išiel dať spraviť jednému pánovi
z technikou :Filter externý JBL CristalProfi e701 greenline dúfam teda že bude stači má aj biologicku filtraciu samozrejme :)
potom osvetlenie : Osvetlenie akvária T5-DUAL 2x24W
štrk : HAGEN tmavý 1-2 mm - 25 kg
ako hnojivo pre rastliny : JBL Kugeln
a ešte chcem dať do filtra na začiatok : JBL FilterStart

chcel by som sa spítať možem dať vodu aj z pramena ??

ďakujem za odpovede :)
lukas19
 
Príspevky: 11
Založený: 14 Dec 2013 21:24 pm

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod c44 » 17 Dec 2013 23:17 pm

ako z prirody? mas rozbor tej vody? este horsie bude, ak si s nou prinesies do tvojho vysnivaneho akva aj nejakych nezelanych najomnikov.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Založenie 200L Akvaria

Odoslaťod jarque » 17 Dec 2013 23:19 pm

no mohol, ale aj nemohol :) zalezi z akeho pramena. Je to horsky pramen ? Sluzi ako pramen pitnej vody ? Najlepsie by bolo zobrat vzorku a dat spravit rozbory... myslim ze pre istotu na vsetko. Aj na tazke kovy atd.. Ak splna parametre pitnej vody, kukol by som potom len tie nase akvaristicke parametre, Celkovu tvrdost, uhlicitanovu tvrdost, obsah dusicnanov, dusitanov, fosforu a to hadam aj staci.
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.