Napuchnuté plutvy



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Napuchnuté plutvy

Odoslaťod *Kika*2 » 10 Dec 2013 20:33 pm

Zdravím,
prepáčte mi, ak zakladám tému, ktorá už je založená, ale nenašla som tu nič, čo by mi pomohlo. Jeden z mojich skalárov má už asi 3 týždne napuchnuté a nepoužiteľné prsné plutvy. Zo začiatku mu to prešlo, potom sa to znova objavilo. Skúšala som to liečiť pomocou JBL Ektol cristal no stav sa nezmenil. Plutvy sa mu nerozpadávajú ani nemenia farbu, no nemôže s nimi hýbať a tak je jeho pohyb veľmi obmedzený. Prosím poraďte, čo to môže byť. Ďakujem!

Akvárium:
120l
filter EHEIM pick up pre max. 200l
ohrievač neni
CO2 neni
nadbytočné NO2, NO3 neni
vodu mením 1x za 2 týždne aj s odkalovaním, približne 1/3 množstva
na konci leta som mala dosť veľký problém s krupičkou u neoniek, inak som nikdy nejaké veľké problémy s chorobami nemala
toto konkrétne akvárium beží už asi 2,5 roka
Prílohy
P1080255.JPG
P1080255.JPG (88.94 KiB) Zobrazená 11551 krát
P1080256.JPG
Obrázok používateľa
*Kika*2
 
Príspevky: 33
Obrázky: 6
Založený: 26 Feb 2012 20:47 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod Milan666 » 10 Dec 2013 22:35 pm

Čím si merala to NO3 a NO2? Sú to kvapkové testy? Prijíma potravu normálne? Pozri aj či to nemá začervenané
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod *Kika*2 » 16 Dec 2013 15:50 pm

Vodu som merala testom od Tera, Test 6 in 1. Potravu prijímal normálne, len mal trochu ťažkosti s pohybom. Ešte ma napadlo, že to mohol mať aj vrodené lebo skoro všetci jeho súrodenci boli nejako postihnutý (nevedeli sa vznášať vo vode, len ležali na zemi a pod.), dostala som ho od jedného známeho. No tak, či onak, prišla som po víkende domov a skalára nevidím nikde ani živého ani neživého, tak asi to už má chudák za sebou.
Obrázok používateľa
*Kika*2
 
Príspevky: 33
Obrázky: 6
Založený: 26 Feb 2012 20:47 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod Milan666 » 16 Dec 2013 21:32 pm

Moja zlatáááá, keby to mal vrodené, tak sa nevyvinie a nenarastie do takej veľkosti, uhynul by už oveľa skôr. Takže nehádž svoju vinu na niečo iné.
Tie testy 6 in 1 nie sú dobré ani na ocikanie, nieto ešte na meranie akváriovej vody. No a držím palce, aby ťa tu nechali a aby už tvoje správanie nebolo trestané, verím, že mi rozumieš
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod jarque » 16 Dec 2013 23:03 pm

Milan po pravde ja nerozumiem tomu...
Co to splietas o vine?! a vlastne preco?
Ona chcela poradit, povedala na rovinu co doma ma, ako sa k tomu dostala a co sa s tym stalo!
Z tvojej odpovedi mam pocit ze ju obvinujes so spachania hrdelneho zlocinu. Ako keby bolo koser oborit sa na cloveka za to ze si pyta radu. Podla mna je to rovnako hnusne ako to co jej chces vycitat ty! Konkretne jej povies ze ma male akvarko, je to prerybnene zla hygiena atd... taka tvoja klasicka odpoved. Dodas ze ma studovat, ze je toho tu popisane vela, btw: zvacsa tvojich nazorov a rad, takze je to skor take studium teba .

Tak podme studovat:
Otvorim starsiu literaturu z 80tych rokov, N. Dokoupil prve akvarium (podla mna super knizka, ktora da na zaciatok viac, ako tie sucasne )
Skalar-> akva vysie ako 40cm aspon 80 litrov. Odporucanie z 80rokov kedy fungovali na 99% s bublifukom v akva a testy boli kvalitou horsie ako Tetra 6 in 1.
Pozriem kapitolu ako sa starat o akva... menit 1/3 vody kazde dva tyzdne..
Pozriem na foto ktore dala Kika dala, vidim rastlin, plavajuce takisto... dusicnany nenamerala... No holt zle prostredie to tiez nemusi byt. Pozriem na formu skalara a vidim ze je to jedna zo zakladnych,... preslachtene to tiez nebude, v danom prostredi si viem predstavit ze by mal normalne prosperovat.

No mozno ze.... kedze ho dostala od znameho a jeho surodenci mali pravdepodobne zapal plynoveho mechura z okoliteho prostredia. Dostala do daru rybu, ktora bola na tom zle. Mozno ze specialna kura, pestra strava a vitaminy by pomohli, no uz je neskoro. Takze ideme sa teraz do nej vsetci oborit a kamenovat ju ?! Ano to je spravny pristup ?
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod Milan666 » 17 Dec 2013 13:45 pm

jarque, nebudem k tomu, čo si mi odkázal, písať žiadný koment, počkám ako sa to tu vyvinie.:)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod jarque » 17 Dec 2013 15:36 pm

Myslím že žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že žiaľbohu, že tu sa to už skončilo.
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod *Kika*2 » 17 Dec 2013 15:52 pm

Jarque, ďakujem za odpoveď. Už je síce neskoro, no tú knihu si niekde zoženiem, určite sa mám ešte čo učiť.
Obrázok používateľa
*Kika*2
 
Príspevky: 33
Obrázky: 6
Založený: 26 Feb 2012 20:47 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod jarque » 17 Dec 2013 16:15 pm

Ta kniha je uplne na zaciatok a podla nej v podstate uz aj riadis.
Tebe uz treba nieco lepsie ;-) Skor som chcel poukazat na to ze ludia velmi prehanaju.
Poviem to tak offtopikovo.
Kupil som v Lidly kladkovy system na uskladnenie bicykla (ja som na to zakvacil 26kg cln). Boli k tomu skrutky 6mm a napisane nosnost do 20kg. Kolegovia v praci to videli a zacali mudrovat ze na 20kg potrebujem aspon 8 no lepsie rovno 10mm skrutky. Keby som nerobil v IT aj im verim ;-) Otec je inzinier strojar na dochodku a povedal ze 4x6mm skrutky v tomto pripade udrzia polahky aj 100kg. Dal som tam teda tie origo skrutky, ktore doporucil konstrukter a cln mi visi pod povalou a nic sa nedeje.

To iste je aj v akvaristike. Chovatel sa rozhodne vydat knizku, dajme tomu ze je uznavana autorita vo svojom obore a jeho publikacia prejde kritikou. Ludia ju precitaju a kazdy si z nej zoberie to svoje, no pri predavani rad "tradovanim" tak 60% originalnej informacie preda dalej a prida k tomu to svoje...
No a potom je aj 600 litrove akvarko male pre gupky a podobne....
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod Milan666 » 18 Dec 2013 11:43 am

:)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod *Kika*2 » 18 Dec 2013 18:23 pm

No jo, chápem :) A akú literatúru by si mi odporučil, keď sa chcem pohnúť ďalej? Akvaristike sa venujem nejakých 5 rokov, no zatiaľ som mala iba menšie nádrže. Do budúcna by som si chcela zadovážiť nejakú riadnu pecku, okolo 700l, no keďže s niečím tak veľkým nemám skúsenosti, chcela by som si to dobre naštudovať. Viete mi odporučiť nejaké dobré knihy, alebo články na nete? (trochu som zašla do inej témy, dúfam, že nevadí :D )
Obrázok používateľa
*Kika*2
 
Príspevky: 33
Obrázky: 6
Založený: 26 Feb 2012 20:47 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod martin_s » 18 Dec 2013 22:14 pm

Najlepsia literatura su skusenosti inych. Tie najdes na forach ako je toto. Rozdielnym nazorom na niektore veci sa vsak nevyhnes, pretoze kazde akvarium je ine. Knihy samozrejme nepodcenujem, tiez v nich najdes cenne rady, ale ich mnozstvo je obmedzene poctom stran knihy. Ak sa nemylim aj v BB sa obcas konaju nejake akvastretka, tam sa tiez co to podozvedas.
Nejake recenzie knih najdes tu: literatura.html
Jedna z knih, ktoru mozem na zaciatok doporucit je napr. stanislav-frank-sladkovodna-akvaristika-t871.html
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod jarque » 18 Dec 2013 22:46 pm

Martin to uz napisal ;-)
Ja by som si pred 700L peckou dal mensie ciele, ktore mozes dosiahnut uz teraz, no pomozu pri realizacii toho velkeho. Napr ja som chcel mat pekne holadnske akvarko, preslo par rokov a stale ho nemam ;-) Ale mam rastlinne akvarko ktore vyzera ovela ovela lepsie ako ked som zacinal. Popri tom som sa vela naucil o chemizme vody, hnojeni , chovani ryb, strave a co a ako dosianut v kadejakych varietach... Nie ze by som vedel vsetko...to nie.. no niektore ciele sa mi teraz dosahuju ovela lahsie a bez chyb ;-)
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod *Kika*2 » 27 Dec 2013 19:25 pm

Ďakujem vám pekne za rady :) idem teda na to pomaly a postupne, nech sa darí aj vám!
Obrázok používateľa
*Kika*2
 
Príspevky: 33
Obrázky: 6
Založený: 26 Feb 2012 20:47 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod Maja » 28 Dec 2013 02:18 am

Podľa fotiek tie prsné plutvy nemá začervenalé. Pri tvojej fotke ma napadlo, že by to mohol byť degeneratívny problém kĺbov. V obchodoch často na pultoch s rybami vidno hlavne lososovité so silne zdegenerovanými prsnými plutvami. Sivone už dostaneš len so silne zdegenerovanými tučnými a malými plutvami, prsné sú postihnuté najviac, často úplne chýbajú. Prešľachtené akváriové majú tiež plutvy ako od macochy. Ako si napísala, celá várka bola zdegenerovaná, podla mňa si možno dobre odhadla príčinu- vrodená degenerácia... čohosi :). Aj degenerované-hocičo- dokáže preźiť a v pohode sa aj množiť (to teraz nemyslím rasisticky :D ale akvaristicky) viď zlaté rybky a ich 100+1 úchylná azijská mutácia a kadejaké plemená psov v pohári a mačiek s vrazeným nosom až v hlave.

Viac sa neodvážim hádať, lebo ešte nikdy som ani v TV nepočula, že by ryba mala displáziu alebo artritídu :). Na to uź musí odpovedať niekto oveľa múdrejší, alebo niekto kto vie anglicky a vygoogli to :D.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod *Kika*2 » 28 Dec 2013 13:30 pm

A môže sa takáto degenerácia prejaviť aj neskôr? Lebo zo začiatku to nemal, až po tom jednom víkende sa to prejavilo.
Obrázok používateľa
*Kika*2
 
Príspevky: 33
Obrázky: 6
Založený: 26 Feb 2012 20:47 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod Maja » 28 Dec 2013 17:15 pm

Samozrejme, degeneratívne ochorenia sa plížia pomaly, zákerne, záludne. Napr. pri kĺboch sú ohrozené kĺby najpoužívanejšie a najzaťažovanejšie. Plával dokým vládal, potom sa na to jedno ráno už vykašlal :). Povedz si, že si mu v jeho ochorení dala aspoň možnosť preźiť svoj rybací život čo najkvalitnejšie a neskončiť ako jeho súrodenci z postihnutej várky. Čo by za to dali mnohí ľudskí a suchozemskí zvierací invalidi :). Ako písal uź chlapík hore- testy ukázali, źe voda je OK (hehe čo ja by som dala za 6in1 od tetry :D -to je ak tak na Vianoce), vidno, že máš rastlinky, je preto skoro istý predpoklad, že rybky sa u teba majú dobre a nestrádajú.

Iné by bolo keby ti uhynula ryba v plnej kondícií zo zdravej várky. No bol to ten najzdravší z najchoršich- a to mení pohľad na celú vec.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Napuchnuté plutvy

Odoslaťod *Kika*2 » 28 Dec 2013 20:15 pm

Ahaa, vlastne je to aj celkom logické, keď nad tým porozmýšľam :D vďaka za vysvetlenie, na budúce budem pri výbere opatrnejšia
Obrázok používateľa
*Kika*2
 
Príspevky: 33
Obrázky: 6
Založený: 26 Feb 2012 20:47 pm
Bydlisko: Banská Bystrica


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.