Katastrofa v akvariach



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Katastrofa v akvariach

Odoslaťod Astrid » 24 Júl 2003 09:13 am

Videli ste uz niekedy lapat neonku pri hladine po vzduchu? Ja hej a veru ten pohlad nikomu nezelam.

Rano po zobudeni ma vitalo "prijemne" prekvapenie. Najskor som si vsimla biely zakal v oboch akvarkach. Potom som zbadala 3 mrtve rybky. Potom, ze ostatne lapaju vzduch pri hladine. A nakoniec, ze nejde vzduchovanie.

Tak som pustila naplno vzduchovanie a islo (stale neviem, co bolo za problem, ze to neslo). Odlovila som mrtve ryby a vymenila asi 1/4 vody v oboch akvariach. Rukou som prehladala dno, ale ziadnu dalsiu mrtvu rybu som nenasla. Hadam dalsia ani nebola. Vycistila som filtre vo vode z akvaria.
Podla tohto by to mohlo vyzerat asi tak, ze neslo vzduchovanie, ryby sa dusili a tak tri skapali. Ked som vyhadzovala jendu mrtvu samicu gupky, vsimla som si, zem a prsne plutvy natiahnute uplne neprirodzene dopredu, skoro pri hlave. :? Filtre teda na to nestacili a preto ten zakal. Mohlo by to byt celkom logicke...

Ale mne sa zda, ze to moze mat aj nejaky suvis s tym, co bolo den predtym. Menila som asi 20-25 litrov vody + odsavanie - kedze to nebolo vykonane dva tyzdne predtym. v jednom akvariu sa v priebehu 8 hodin zacal objavovat biely zakal. Zdalo sa mi, ze to moze byt tym, ze molitan vo filtri je uz dost stary a uz ani nedrzi tvar. Tak som tam spolu s tym starym molitanom dala aj novy. Ak by bol problem v tom, ocakavala som, ze v priebehu dna- dvoch sa zakal pominie. Avsak dnes rano ma vitali obe akvaria zakalene... Filtre sa mi pri cisteni dnes rano zdali viac-menej ciste. Pustila som ich na maximalny vykon a vdaka vzduchovaniu su uz aj ryby OK. Zakal samozrejme stale trva.

V akvariu, kde bol zakal uz aj vcera som po vymene vody a zazati svetla zbadala na skle take podlhovaste priesvitne utvary tlhe asi 2mm a siroke 1 mm. Jeden som vytiahla a pozrela pod lupou - vyzera to ako slimak, aj sa to hybe. Ale nikdy predtym som nic take nevidela. A zda sa mi, ze je akoby obaleny v takom slize... Hadam to nema suvis s tym vsetkym, co sa v akvariu stalo... Avsak postupne zo skla miznu.

Trochu mi vrta v hlave aj to, ze ked som prisla domov, nasla som na stole spolu s krmivami aj Aquaria Clear od Sery- pouziva sa prave na odstranenie zakalov, ked uz nic nepomaha. Pouzila som ho len raz- kedysi davno. Ale nezdalo sa mi, ze by som ho pred odchodom davala na stol. Takze je mozne, ze ho otec vybral, POUZIL a potom polozil na stol. Takze mozno podobny problem bol uz aj predtym- musim sa ho spytat, ked pride domov.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Reklama

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod barky » 24 Júl 2003 10:10 am

Biely alebo mliecny zakal sposobuju premnozeny nalevnici, a to je aj dovod preco si mala v akvariu nedostatok kyslika. Tym spustacom ich rozmnozenia bola zjavne ta vymena vody za cerstvu, co napomaha k ich rozmnozeniu, dost spolahlivo sa daju likvidovat pouzitim peroxidu vodika, len si bohuzial nepametam davkovanie:-(
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod Astrid » 24 Júl 2003 12:03 pm

Je mozne, ze mas pravdu barky. Ale preco sa nalevniky mnozia po vymene vody? Existuje nejake logicke vysvetlenie?

Este ma napadlo, ci nema s tym zakalom nieco spolocne aj melon, ktorym som vcera krmila prisavnikov. :?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod bolek » 24 Júl 2003 12:31 pm

Ako dlho tam ten melón bol...?
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod Astrid » 24 Júl 2003 12:40 pm

Asi 3 hodiny kym zjedli skoro vsetok, zvysky som vytiahla a potom dala znovu tak isto a zvysky vytiahla.

Bola to chyba?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod marian » 24 Júl 2003 12:52 pm

Zakaly su anorganickeho a organickeho povodu.Anorganicke su neprijemne ale menej nebezpecne, lebo je to len rozvireny piesok alebo iny bordel, ktory sa stale prudenim viri.Organickeho povodu su zakaly sposobene nalevnikmi,bicikovcami a inymi mikroskopickymi organizmami.Mliecny zakal odstanis roztokom manganistanu draselneho t.j. sfarbenie vody ma byt bledoruzove.Sfarbenie sa casom strati.Rastliny vsak prezit nemusia a ryby tiez.Odstranit ich z nadrze.Inym prostriedkom moze byt aj acriflavin alebo metylenova modra v slabej koncentracii.Dalej ozon.Zeleny zlikviduju perloocky.Ak po doplneni vody sa voda zakali,tak to je reakcia bakterii a prvokov.Spominam chemiu.Za skody nezodpovedam. :!:
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod Astrid » 24 Júl 2003 12:56 pm

Neboj sa marian, nic z toho co si napisal, neplanujem pouzit. Ale dik za radu. Ak sa to tak do dna vobec nezlepsi, mozno pouzijem ten Aquaria Clear. Raz uz pomohol, ako som pisala. No ved este uvidim.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod gabriela » 24 Júl 2003 12:57 pm

marian, toto ako keby som uz niekde citala :mrgreen:

zeby dejavu?
Naposledy upravil gabriela dňa 24 Júl 2003 13:26 pm, celkovo upravené 1 krát.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod skala » 24 Júl 2003 13:22 pm

Astrid napísal: Ale preco sa nalevniky mnozia po vymene vody? Existuje nejake logicke vysvetlenie?


Zrejme preto, lebo cerstva voda prinesie nove ziviny, ktore este nie su spotrebovane
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod cyrano » 24 Júl 2003 16:11 pm

Biely zakal je beznym javom v novozalozenych akvariach suvisi to s masivnym rozmnozenim mikroorganizmov. Podla mna podobny proces moze nastat aj po vymene vacsieho mnozstva vody v nadrzi. Je fakt ze toto moze znacne ubrat kyslik.
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod salik » 24 Júl 2003 19:49 pm

rychlo a bezpecne sa hadam akehokolvek zakalu zbavite UV lampou, ak nemate - da sa poziciat, myslim, ze niekto spominal ze ju napr. poziciavaju v symbioze aj s cerpadlom, taka 10W ti tie tvoje akvarka Astrid precisti za jeden den, oziareny organizmus sa uz dalej nerozmnozi a mas svaty pokoj, ja odkedy pouzivam UV lampu v akva, neviem co je to zakal
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod Astrid » 24 Júl 2003 20:17 pm

Mam iste pochybnosti, salik. I ked je mozne, ze mas pravdu.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod marian » 25 Júl 2003 06:13 am

Ano Gabriela, citala si to uz raz co som napisal. Ako vidis nezmenil som nazor. Som agentom a autorom odpovede na fore na stranke akvarium.sk . Tam chemia niekomu vycistila akvarium od zakalu.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod bolek » 25 Júl 2003 08:59 am

... nemohlo možstvo obsiahnutých cukrov v melóne spustiť nejakú nežiaducu reakciu...? Ako je na tom akva teraz po niekoľkých dňoch? Ak je stále zakalené použil by som ako krok č. 1 UV lampu. Áno majú ju v Karlovke, ale neviem či ju ešte požičiavajú....
Nedávaj do vody manganistan draselný kým neskúsiš možnosť s lampou... Mám totiž niečo podobné za sebou.... V každom prípade by som prestal kŕmiť ryby aspoň na 2-4 dni kým sa zákal aspoň čiastočne nezlepší a samozrejme podporiť UV lampou...
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod Astrid » 25 Júl 2003 09:09 am

No dnes mam super spravu. Rano su akvaria krasne ciste. V akvariu, kde bol zakal uz aj predvcerom je voda este velmi, velmi mierne kalna, ale myslim, ze sa to spravi. V druhom akvariu nie je po zakale ani stopy.

A to som nepouzila ziadnu chemiu! Vcera som ryby krmila viac-menej normalne, ale mrazene som im nedavala. Skutocne mi nejde do hlavy, ako to mohlo tak rychlo zmiznut, ale je to tak! :D
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod oasyx » 14 Jan 2005 11:47 am

Vim, ze toto tema je starsiho data, ale vsimnul jsem si v uvodnim prispevku od Astrid jedne zajimave veci. Ale od zacatku - mlecny zakal me trapi uz delsi dobu a stale se ho nemohu nadobro zbavit. Zpocatku jsem se snazil nedelat nic a cekal jsem az to zmizi samo - vydrzel jsem to takhle asi mesic, ale situace se stale zhorsovala. Dokonce jsem 14 dni nekrmil a ani nehnojil. Zbavil se vetsiny ryb. Kdyz uz jsem to nemohl vydrzet, koupil jsem od firmy JBL pripravek Clearol a ten vecer aplikoval - do rana byla voda naprosto kristalova. Pripravek pusobi tak, ze na sebe vaze drobne necistoty, ktere nedokaze filtr zachytit a vytvari vetsi castice, ktere uz ve filtru skonci. Radost vsak netrvala dlouho - zakal se casem znovu objevil. Je to takovy kolotoc. UV lampu nechavam jako konecne reseni - odstranuje dusledek, ne pricinu. Ted se snazim prijit spis na tu pricinu. Na clanku od Astrid me zaujala tato cast: V akvariu, kde bol zakal uz aj vcera som po vymene vody a zazati svetla zbadala na skle take podlhovaste priesvitne utvary tlhe asi 2mm a siroke 1 mm. Jeden som vytiahla a pozrela pod lupou - vyzera to ako slimak, aj sa to hybe. V dobe, kdy byl zakal nejsilnejsi - voda uplne mlecna - videl jsem u sebe neco podobneho, akorat to bylo az 10cm dlouhe. Nesetkal jste se s tim nekdo? Co by to mohlo byt? Jakou souvislost to muze mit s mlecnym zakalem?
oasyx
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Jan 2005 14:28 pm

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod Raviolka » 14 Jan 2005 15:37 pm

oasyx napísal:... take podlhovaste priesvitne utvary tlhe asi 2mm a siroke 1 mm. Jeden som vytiahla a pozrela pod lupou - vyzera to ako slimak, aj sa to hybe... V dobe, kdy byl zakal nejsilnejsi - voda uplne mlecna - videl jsem u sebe neco podobneho, akorat to bylo az 10cm dlouhe.
Fíha :shock: 10 cm dlouhé? Tak to sis toho tvora mohl prohlídnout líp než Astrid a možná když ho popíšeš, tak ti někdo poradí.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod oasyx » 14 Jan 2005 16:06 pm

Vsimnul jsem si toho uplne nahodou - vlnilo se to ve vode prichycene pod vystenim filtru a pak to i takovym vlnivym pohybem plavalo - neslo to moc pozorovat diky tomu zakalu. Ve vode to vypadalo jako "pruhledny trus od ancistruse", ale ten to nebyl - jiste. Neco jako pruhledny roup. Nevim jak to lip popsat. Mozna, ze to u astrid bylo to same, akorat uz mrtve a rozpadle na vice casti - opravdu nevim, proto se ptam, jestli to taky nekdo nekdy "nevypestoval". Podebral jsem to a vytahl - na suchu to vypadalo uz jen jako nejaky snoplik :-) Pak jsem to pustil z hlavy, ale jestli to mela astrid pri zakalu taky - snad by mohla existovat nejaka souvislost.... netusim. Kdyz jsem se na to ptal v akva, tak se chytali za hlavu, tak jsem to zahral do autu, ze to mohl byt kousek zhnileho listu :-)
oasyx
 
Príspevky: 4
Založený: 06 Jan 2005 14:28 pm

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod Astrid » 14 Jan 2005 16:48 pm

oasyx: netusim, co mohlo byt to tvoje, ale nejaku suvislost s tym, co bolo na stenach mojho akvarka moc nevidim... Uz to bolo trochu davnejsie, nepamatam si presne, ale myslim, ze to boli predsa len take drobne slimaky... Zato to tvoje znie omnoho "hrozostrasnejsie" ;)
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod esprit » 29 Jan 2005 10:56 am

Po pečítaní viacerých príspevkov zisťujem, že sú tu skutoční odborníci na akvaristiku. Ja som absolútny začiatočník a nech robím všetko podľa návodov stále mám s akváriom problémy. Preto by som chcela skúsených poprosiť o radu. Založili sme akvarium, na dno sme dali štrk kúpený v akvaristike (nejaký špeciálny, čo eliminuje škodliviny) samozrejme 4x premytý, umiestnili sme dva domčeky tiež poriadne umyté a dva korene 2 hodiny vyvarené v slanej vode. jednu rastlinku tuším anubis sa volá. Do vody sme pridali Aquatan podľa návodu, na druhý deň Bio starter a nakoniec sme umiestnili rybičky tuším sa volá juhoafrický ostriež či také niečo (najprv boli do hneda s fosforujúcimi bodkami, potom niektoré očerveneli). Môj problém je takýto: na prednom skle akvária sa najskôr urobili malé bezfarebné škvrnky, potom sa začal tvoriť hnedastý povlak na filtry, ohrievači, rastlinách, domčekoch sklách akvária v takom rozsahu, že už pomaly nevidno dnu a mám taký pocit, že to majú aj rybky na plutvách. Trvá to už asi mesiac, pridala som
Turbo clear, no nepomohlo. Teraz mám pocit, že rybičky sú z toho choré voľajako vybledli a mám obavu, že to neprežijú. Dala som im teraz podľa návodu liečivo Preventin, ale neviem či to pomôže. Ak niekto viete, poraďte prosím, čo robiť. Ďakujem! :(
Obrázok používateľa
esprit
 
Príspevky: 10
Obrázky: 3
Založený: 29 Jan 2005 10:19 am

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod marlo » 29 Jan 2005 15:35 pm

esprit napísal:Po pečítaní viacerých príspevkov......... :(


1.> nenapisala si ake je velke to akvarium
2.> cim ho osvetlujes ..? kolko ziariviek ? s akym vykonom ?
3.> myslim ze si tam dala aj dost zbytocnej chemie
4.> aky filter je tam pouzity ?
5.> chce to cas ..a citat a citat ...a pytat sa a pytat
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod esprit » 29 Jan 2005 19:54 pm

1. akvarium je zhruba 67 l
2. osvetlene je originalnou akvariovou lampou s dvoma žiarivkami (jedna je aqua a druha sun či take niečo proste jedna svieti na bielo a druha mierne do fialova)
3. Chémia pridana presne podľa návodu (možno aj o niečo menej)
4. Filter Fluval2
5. čítam, čítam, a pýtam sa
Pred dvoma dňami som utrela handričkou ten hnedý povlak z prednej steny akvarka a dnes som si všimla, že sa na skle urobili nové fliačky sú bezfarebné a málinko plápolajú smerom do vody. Prosím raďte rýchlo, alebo sa mám s mojimi zlatými rybenkami rozlúčiť, už asi dloho nevydržia. :?
Obrázok používateľa
esprit
 
Príspevky: 10
Obrázky: 3
Založený: 29 Jan 2005 10:19 am

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod salik » 29 Jan 2005 20:49 pm

esprint, aku akvaristicku literaturu si si precitala pred zalozenim akvaria?
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Katastrofa v akvariach

Odoslaťod esprit » 29 Jan 2005 20:59 pm

ehm... brožurky - Zakladame akvarium čo mi dali v akvaristike pri nakupe prislušenstva :oops: Akvarium už máme ale druhý rok. Prvýkrát, keď sme ho založili nebol žiadny problém, kúpili sme veľa rastliniek, domček, koreň a bolo nádherné, nasadili sme gupky a iné živorodky. Všetko bolo o.k., kým dcéra nedoniesla z obchodu novú gupku. Vpustila ju rovno do akvárka, keď sme neboli doma. Dovtedy rybky prosperovali, množili sa rýchlosťou svetla. Asi po mesiaci ako prvá umrela tá nová gupka. Najprv nejako vybledla, bola skoro priesvitná a mala nekoordinované pohyby, pri plávaní vpred sa mykala z boku na bok. Do mesiaca takto umreli všetky. Prežili len Danio pásavé a prísavník. Tak sme všetko prevarili, vyumývali a založili akvárium nanovo. A teraz máme problém s týmto hnedým mazlavým povlakom na všetkom čo je v akváriu. Nebude to asi chybou pri zakladaní lebo predtým sme takéto problémy nemali a postup bol rovnaký.
Obrázok používateľa
esprit
 
Príspevky: 10
Obrázky: 3
Založený: 29 Jan 2005 10:19 am

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.