tienidlo pred akva



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

tienidlo pred akva

Odoslaťod rado1121 » 12 Jan 2005 23:13 pm

cafte :idea: napadla ma myslienka dat pred celne sklo akvaria este jedno sklo slabo hnede, aby trosku odrazlo alebo neprepustalo bezne dene svetlo do akva nieake polo zrkadlove co vy na to? ? :)
Obrázok používateľa
rado1121
 
Príspevky: 124
Obrázky: 27
Založený: 09 Mar 2004 18:32 pm
Bydlisko: Hlohovec

Reklama

Re: tienidlo pred akva

Odoslaťod denis » 13 Jan 2005 02:01 am

rado kolko mas rokov???
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: tienidlo pred akva

Odoslaťod rado1121 » 13 Jan 2005 03:10 am

viem je to trosku hlupe ,ale su aj specialne skla ktore neprepustaju alebo minimalne prepustaju urcite spektrum nechcem tam davat ziadne moc tmave sklo aby bolo vidiet aj dnu to da rozum :!:
Obrázok používateľa
rado1121
 
Príspevky: 124
Obrázky: 27
Založený: 09 Mar 2004 18:32 pm
Bydlisko: Hlohovec

Re: tienidlo pred akva

Odoslaťod jacik » 13 Jan 2005 08:59 am

rado1121 napísal:cafte :idea: napadla ma myslienka dat pred celne sklo akvaria este jedno sklo slabo hnede, aby trosku odrazlo alebo neprepustalo bezne dene svetlo do akva nieake polo zrkadlove co vy na to? ? :)

ked ti svieti do akva slnko tak ho daj na ine miesto. ries priciny a nie nasledky :)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: tienidlo pred akva

Odoslaťod Facko » 13 Jan 2005 09:45 am

a kvoli comu vlastne nechces aby ti tam to svetlo svietilo?Podla mna trocha denneho svetla neuskodi... a sklo UV luce odraza takze tam nejde nic skodlive...Hmm nechapem...ale ak mi to vysvetlis, ak je na tom nieco zle ze do akva svieti denne svetlo necham sa poucit rad...
Obrázok používateľa
Facko
 
Príspevky: 110
Obrázky: 11
Založený: 05 Dec 2004 22:49 pm
Bydlisko: BA

Re: tienidlo pred akva

Odoslaťod Atilla » 13 Jan 2005 13:47 pm

mimochodom --> sklo rozhodne UV luce neodraza iba ak ma UV filter :idea:
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: tienidlo pred akva

Odoslaťod milop » 13 Jan 2005 16:06 pm

zdvojovať sklo sa mi zda komplikovanejšie ,ako použiť vyhovujúcu fóliu,
neviem o okolnostiach problému, ale určite by som sa to snažil riešiť iným spôsobom ako ďalším sklom a fóliou
to chceš cez to dymové sklo pozerať do akva ? skreslenie farieb,....
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: tienidlo pred akva

Odoslaťod majko » 13 Jan 2005 18:20 pm

Atilla napísal:mimochodom --> sklo rozhodne UV luce neodraza iba ak ma UV filter :idea:

Odraza (nie samozrejme vsetko):-), vlastna neakvaristicka skusenost. Plosny spoj sa osvetluje UV ziarenim, aby sa na nom zobrazil obrazec plosneho spoja. Ak prekryjem plosak obycajnym sklom, musim namiesto 3 minut osvetlovat tak 15 aby sa vobec nieco stalo. S speci sklom to ide bez problemov. A vsimi si, ze za sklom sa daleko menej opalis ako von :-)
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: tienidlo pred akva

Odoslaťod roox » 14 Jan 2005 02:54 am

jacikuv nazor Res priciny a ne nasledky beru za svy,... napad je to sice pekny, ale pak by jsi si nevychutnal plne pohled do akvaria.. mozna je jednodussi zatahnout zaves ci zaluzie.
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: tienidlo pred akva

Odoslaťod Ig » 14 Jan 2005 09:41 am

majko napísal:
Atilla napísal:mimochodom --> sklo rozhodne UV luce neodraza iba ak ma UV filter :idea:

Odraza (nie samozrejme vsetko):-), vlastna neakvaristicka skusenost. Plosny spoj sa osvetluje UV ziarenim, aby sa na nom zobrazil obrazec plosneho spoja. Ak prekryjem plosak obycajnym sklom, musim namiesto 3 minut osvetlovat tak 15 aby sa vobec nieco stalo. S speci sklom to ide bez problemov. A vsimi si, ze za sklom sa daleko menej opalis ako von :-)

Ja by som skor povedal, ze klasicke sklo pouzivane aj v akvaristike je urcitym sposobom pasmovy filter prave pre oblast UV ziarenia.
To znamena, ze ho z vacsej casti pohlcuje ako odraza. Odraz je druhotny jav, ktory zavisi od uhlu dopadu svetla a rozdielu hustoty skla a vzduchu a este aj od povrchu. Mnozstvo preniknuteho UV zavisi hlavne od hrubky skla.

(Na vysvetlenie je to podobny jav ako ked olovo pohlcuje gama ziarenie, cim hrubsia olovenna stena tym menej ziarenia prenikne)

trochu out of topic:
Preto sa napriklad na vyrobu UV-C trubic pouziva specialne sklo ktore prepusta toto ziarenie.
Uz som si nie isty ake sklo sa pouziva na vyrobu beznych ziariviek, avsak tam sa na zmenu vlnovej dlzky svetla (premena neviditelneho UV spektra na viditelne svetelne spektrum), ktore vznika vybojom v plyne pouziva luminofor (biely povlak naneseny z vnutornej strany trubice). Ale myslim si, ze keby sa pouzivalo take iste ako pre UV-C trubice, tak by pri starom luminofore mohlo dojst k uniku UV, takze asi to bude bezne sklo ktore pohlcuje UV.

Este jeden priklad. Ziarivky v solariach vyzaruju prave UV-A a UV-B ziarenie v takych vlnovych dlzka a takej intenzity aby to nebolo cloveku skodlive. Ale prave stare trubice mozu vyzarovat vyssie davky UV-B a dokonca aj UV-C. Takze davajte si pozor na solarka. :lol: Netvrdim, ze su to velke davky ale aj mala davka je davka. :wink:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: tienidlo pred akva

Odoslaťod Ig » 14 Jan 2005 09:50 am

rado1121 napísal:cafte :idea: napadla ma myslienka dat pred celne sklo akvaria este jedno sklo slabo hnede, aby trosku odrazlo alebo neprepustalo bezne dene svetlo do akva nieake polo zrkadlove co vy na to? ? :)

Co sa tyka riesenia tvojho problemu. Ja by som prostupoval trochu pragmaticky a nemuselo by sa stahovat ani akvarko.
Dovolim si tvrdit, ze Ti na akvo nesvieti cely den svetlo, ale iba par hodin (cca 5 ???). Neviem ci pracujes alebo si student alebo ..., ale na dobu tvojej nepritomnosti a v case svietenia slnka do akva (cez vikend ked si doma) mozes pred sklo postavit pekne otapetovany papundekel (napr.). Potom, ked sa vratis domov, alebo vecer ked zaspavas alebo sa chces pochvalit frajerke/manzelke a chces mat akvo pristupne hodis papundekel za akvo.

Cas realizacie, ak si das zalezat, cca 1 hodka. Cenovo cca 5,50 s DPH a co je dolezite vysoka bezpecnost a lahka a pohodlna manipulacia. :wink: :lol: :lol:

PS: Ked ho milujes, nie je co riesit. :lol:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: tienidlo pred akva

Odoslaťod Peter » 16 Jan 2005 09:53 am

Myslim, ze tu neslo o problem, ale len o napad.... ci je nieco take teoreticky mozne....
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.