54 L jalco



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 54 L jalco

Odoslaťod jalco » 07 Jan 2014 10:02 am

ahojte,

1.ked som po vikende dosiel do prace a pozrel na teplotu, ta bola 26-26,5. Nonka sa mi prave zapla ked som dosiel, je dost mozne ze teplota pocas dna este porastie. Predpokladam ze ta neonka je vcelku dobry radiator. Da sa s tym nieco spravit? momentalne svietim cca 8 hodin denne.

2. na anubiasi sa mi objavila nejaka riasa - podla toho co som cital tak je to bezne a po case zmizne aj sama.

3. sagittaria platiphylla - konce listov vyzeraju take zhnednute - neviem ci to hnije, alebo je to z toho prenosu rastliniek a sadenia. Uvidime ci sa to bude rozsirovat,.. zajtra hodim foto, lebo dnes som zabudol doma fotak
jalco
 
Príspevky: 17
Založený: 01 Jan 2014 22:08 pm

Reklama

Re: 54 L jalco

Odoslaťod Vlado21 » 07 Jan 2014 15:34 pm

chladenie-vody-technika-t15133.html

Nepises kolko je izbova teplota. S tou (aspon v zime) mozes narabat. Podobne aj s casom/vykonom svietenia. Ono, zalezi aj co chces v akva chovat/pestovat. U mna mam v tomto case pri vypnutom radiatore v obyvke 24-25, voda ma 27'C. V akva mam mnoziace sa endlerky a krevetky, vietnamske kardinalky sa tiez maju culo k svetu. Takto presne rok dozadu zakvitol echinodorus (vyhonok uz rastie v sklenom pohari mimo akva). Pri 8h svieteni mam riasy nedostatok, az sa obavam o clintonov a SAE (tie prikrmujem spirulinovymi tabletami). Co sa tyka sagittarie, neviem ako platyphylla, ale u subulaty vyhnivajuce listy odstrihnem co najblizsie pri koreni alebo proste odtrhnem prudkym sklbnutim ked je trs pevne zakoreneny. Materska rastlina rychlo vyzenie dalsie (zdrave) listy alebo slahune po dne... :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54 L jalco

Odoslaťod jalco » 07 Jan 2014 22:14 pm

do akva som dnes dodal:
2x otocinclus affinis - prisavnik jednopruhy
2x rossocheilus siamensis - Mrenka siamska, to asi iba na zaciatok aby troska cistili dno, ked podrastu pojdu niekam dalej
4x Poecilia reticulata - gupka duhova, tam este musim dokupit k nim samicky, lebo dnes nemali a kedze akvarko este je nove tak to iba na skusku som zobral ale vyzeraju zatial sviezo :)
2x Caridina cantonensis var. Crystal black - k tymto by som chcel este dokupit crystal red, uvidime ale ako sa ozvedcia. moc som ju nechcel

mrenky som moc nechcel nakolko som nechcel miesta aziu s amerikou a takisto krevetky, ale tak na skusku som si po 2 kusy zobral. aspon na aciatok na riasy a zvysky potravy.

co sa teploty tyka, tak v miestnosti 24, v akvarku 27. svietim momentalne 8 hodin denne.

co sa tyka rastlin:
- echinodorus vyzera zatial uplne ze cerstvo
- micranthemum micranthemoides - ten mi gupky hned po vypusteni zacali obzierat a vytahovat z dna, tak aj napriek odporucaniu nekrmit prvy den tak gupky dostli kazda asi 5 malilinkych granuliek.
- anubias nana - ten chytil nejaky cierno - sedu riasu, na tej sa uz pracuje aby zmizla co najskor. zajtra supnem foto a pozistujem co s tym
- sagittaria platyphylla - co som dnes bol v akvaristike tak mi ju neodporucali, vraj velmi skoro odchadza, noco uz uvidime kolko sa dozije. Na niektorych koncoch listov sa objavilo zhnednutie - zrejme hniloba? zajtra supnem foto. Zrejme listy budu odstranene. V akvaristike mi odporucali nahradu za nu, no necham ju tak aspon tyzden este a uvidime.
- bacopa australis - ta vyzera celkom fajn, aj ked sa mi zda ze niektore uplne spodne listocky vyzeraju akoby mozno zacinali hnit, no uvidime

RASTLINY A HNOJENIE
este by som sa predsa spytal aj ked to tu bolo vela rozoberane. Na spodku akvarka mam trocha tetra initial stick, predavac mi odporucil k tomu este Easy Life Carbo 1ml na 50 litrov denne (PODOTYKAM ZE TEN ISTY PREDAVAC MI ODPORUCIL DO 56L AKVARKA PRISAVNIKA GIBICEPS) - avaristika AKVATERA na ZAVADSKEJ 18 v RACI, (dalej na 56 litrov. akva mi odporucil 15 litrov strku, kamen do akvarka ktory po potreti octom sycal a pod. sialenosti.). Preto by som sa vas chcel spytat na nazor ci treba dodavat CO2 alebo este pockat, kym sa akvarko troska viac ustali?

vdaka zatial za rady :) mooooc ste mi pomohli
jalco
 
Príspevky: 17
Založený: 01 Jan 2014 22:08 pm

Re: 54 L jalco

Odoslaťod M.i.s.o » 07 Jan 2014 22:50 pm

akvarko treba zabehnut min 3tyzdne nez tam das ryby! takze teraz mozes o ne lahko prist
a ked sme pri tych rybach
otocinclus affinis je podstate hufovita ryba takze si ich mohol dat (samozrejme po zabehu) kludne 8-10ks
rossocheilus siamensis dorasta 10-15cm a je to hufovita ryba takze do 60l urcite nepatri (vrat ich)

uvedom si ze 60l je vlasne mini akvarko a tak treba pristupovat k vyberu zivocichov

Carbo tam liat mozes (podla navodu denne) ale to je zdroj uhlika nie hnojivo

precitaj si komplet celu tuto stranku (ak si na to nechas den tak to zmaknes) http://www.prirodni-akvarium.cz/
ak vyberas ryby pozri ich v atlase a nieco si o nich precitaj (rovnako rastliny)
http://rybicky.net/atlasryb/latinsky/
http://rybicky.net/atlasrostlin/latinsky/

do akvaristiky chod az s tym ze vies presne co chces, ak si z BA tak tam vpodstate ani nemas dovod chodit ...eshopy, burzy, bazar
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54 L jalco

Odoslaťod Jozef I. » 08 Jan 2014 01:32 am

prečo si si už po tyždni kupil rybky aj napriek tomu, že ti tu bolo odporučane aby si s nimi počkal, že najskôr musí akvarko prejsť zabehom. oni ti to neradia preto, že nechcu aby si mal ryby, ale preto aby chudence prežili, nakoľko počas zabehu sa v akva tvoria take latky ako nh4 alebo no2.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: 54 L jalco

Odoslaťod radusho » 08 Jan 2014 09:11 am

moc sa necuduj ked ti z toho nakupu preziju len gupky
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: 54 L jalco

Odoslaťod cezar.milan » 08 Jan 2014 17:59 pm

Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 54 L jalco

Odoslaťod jalco » 08 Jan 2014 20:29 pm

dakujem za cenne rady a aj linky na citanie. poctivo citam ale ano "ako male decko",.. ale tak priznajte farbu :) kto pri svojom PRVOM akvarku vydrzal 8 tyzdnov pestovat len rastlinky? a spravil aspon tolko co ja :) dalo by sa aj viac, ale uz som nevydrzal :)

p.s. vidime sa sobotu na BURZE
jalco
 
Príspevky: 17
Založený: 01 Jan 2014 22:08 pm

Re: 54 L jalco

Odoslaťod Sunkafit » 08 Jan 2014 21:12 pm

3-4 týždne je nič
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: 54 L jalco

Odoslaťod sappa » 08 Jan 2014 21:19 pm

2mesiace som pozeral na piesok a kamene jedine co som robil menil slanu vodu potom par koralov a zase 2 mesiace kym prisili krevetky a rybky da sa to len treba chciet :) pri sladkom som vydrzal iba 4 tyzdne kym som tam supol krevetky ale ak budes castejsie menit cast vody tak to hadam ustojis a nebudes mat ziadne straty
sappa
 
Príspevky: 386
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2012 23:10 pm
Bydlisko: Trnava

Re: 54 L jalco

Odoslaťod cezar.milan » 08 Jan 2014 22:03 pm

jalco napísal:dakujem za cenne rady a aj linky na citanie. poctivo citam ale ano "ako male decko",.. ale tak priznajte farbu :) kto pri svojom PRVOM akvarku vydrzal 8 tyzdnov pestovat len rastlinky?

Dodnes mám niektoré akvarka bez života, upss! okrem slimáčikov. Niekedy bez informácií bol človek náchylný takto robiť, ale dnes?
Keď na nás doslova informácie číhajú?
Tak ostávam držať palce! :pivo:
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: 54 L jalco

Odoslaťod Jozef I. » 08 Jan 2014 22:13 pm

len sa potom nečuduj ak ti nebude chcieť nikto pomôcť a poradiť, keď si aj tak spravíš podla seba, ono všetko sa svoje dôvody prečo sa to robí tak či onak.
Vieš prečo sa ryby nedavaju do akva prvych 4-6 tyždňov?

ps: ja som dal do prveho akva ryby až po asi 3 mesiacoch.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: 54 L jalco

Odoslaťod chnuro » 08 Jan 2014 22:39 pm

nedal som zivocichy niekolko mesiacov, lebo som ich chcel dat do hotoveho akvaria kde sa nebude nic prerabat. Prerabal som nakoniec aj tak, ale akvarium bolo zabehnute a pr zivocichy pripravene.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 54 L jalco

Odoslaťod vincent van gogh » 08 Jan 2014 22:51 pm

jalco napísal:.... ale tak priznajte farbu :) kto pri svojom PRVOM akvarku vydrzal 8 tyzdnov pestovat len rastlinky? a spravil aspon tolko co ja :)


:mrgreen: tak priznavam farbu: 54 L bolo tiež moje PRVÉ akva v živote.. :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 54 L jalco

Odoslaťod jalco » 08 Jan 2014 23:08 pm

Jozef I. napísal:
Vieš prečo sa ryby nedavaju do akva prvych 4-6 tyždňov?


myslim ze uz hej,...
bez aditiv je koncentracia NH3 najvyssia po cca 2 tyzdnoch, koncentracia NO2 najvyssia po 3 tyzdnoch a koncentracia NO3 cca 50.den :/

nuz budem sa teda snazit aspon vodu casto vymienat, aby sa mali podla moznosti co najlepsie.

dufam ze uz vas budem posluchat a dam na vase rady a ze aj rybky to preziju.
jalco
 
Príspevky: 17
Založený: 01 Jan 2014 22:08 pm

Re: 54 L jalco

Odoslaťod jalco » 09 Jan 2014 10:09 am

ahojte,

dosiel na psa mraz,... o krevetku menej (aj ked ta od zaciatku vyzerala tak vseliako,..),..

tak uz asi dam na vase rady a pridem poobzerat a poradit sa na bazar v sobotu. dufam ze tam znova pojmem vela uzitocnych informacii.
jalco
 
Príspevky: 17
Založený: 01 Jan 2014 22:08 pm

Re: 54 L jalco

Odoslaťod aivenhov » 09 Jan 2014 11:10 am

Neklesaj na duchu :) Ono pri dostatku nadšenia a snahy sa ti to upraví a bude fungovať. Len si treba jasne povedať že 54l akva je jedno z tých menších a či sa to páči alebo nie, musíš tomu prispôsobiť veľkosť a množstvo živočíchov. Tak isto musíš pozerať na veľkosť rýb v dospelosti, nie ako sa predávajú + či sú to samotári ale žijú skôr v hejne.

Tvoj výber:
1, otocinclus affinis - fajn, budiž
2, rossocheilus siamensis - zle, dorastajú na tvoje akva veľa a nekupuj ryby s tým, že keď podrastú tak pôjdu preč
3, Poecilia reticulata - gupka duhova - na začiatok dobre ale! K 4samcom aspoň 8samíc, inak ich uštvú a stále budú naháňať.
4, Caridina cantonensis var. Crystal black

1,fajn, časom by som pridal ešte ale dvoch
2,zle, dorastajú na tvoje akva veľa a nekupuj ryby s tým, že keď podrastú tak pôjdu preč
3,na začiatok dobre ale! K 4 samcom aspoň 8 samíc, inak ich uštvú a stále budú naháňať. Úplne by stačil 1-2samci.
4,úplne maximálne zle. Kde si urobil chybu? Takže na úvod by som ti doporučil niečo lacnejšie a odolnejšie Neocaridina denticulata. Ide o to že Caridina cantonensis var. Crystal black je chúlostivejšia obzvlášť pri nezabehnutom akváriu. Druhou chybou bola kúpa len 2kusov. Krevetky sú zásadne a jasne skupinový živočích. Vo všeobecnosti sa kupuje aspoň 10kusov.

Po Ďalšie: ak chceš niečo na čistenie dna, tak si zaobstaraj vežovky - Melanoides tuberculata.

:!: Ak nemáš skúsenosti, tak čítaj (článkov aj o založení akvária je kopec) a potom sa kľudne tu opýtaj. Nik ti hlavu neodtrhne. Lebo potom ti prestanú radiť, ak budú vidieť že si "nevydržal" a urobil si podľa seba. :!: :angel:

PS: Mňa tiež so začiatku keď som sem prišiel "zdžubali", ale v dobrom a teraz, keď čučím už do svojho 2 akvária, som za tie ich rady rád :)
Obrázok používateľa
aivenhov
 
Príspevky: 290
Založený: 01 Jan 2012 16:03 pm

Re: 54 L jalco

Odoslaťod jalco » 11 Jan 2014 11:58 am

dnes na burze dokupena Egeria najas, aby sa v buducnosti mali male gupky kam schovavat.
jalco
 
Príspevky: 17
Založený: 01 Jan 2014 22:08 pm

Re: 54 L jalco

Odoslaťod Vlado21 » 11 Jan 2014 14:00 pm

alternativa pre male gupky: chumac riccie, hydrocotyle leucocephala a limnobia (prip. pistie) na hladine. Vyhoda: ukryt pre poter a zaroven vykonny vysavac dusiku, ktoreho je v akva so zivorodkami obvykle nadbytok. Nevyhoda: musis "chumac" tvarovat a regulovat, inac zacne tienit inym rastlinam v akva.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54 L jalco

Odoslaťod M.i.s.o » 11 Jan 2014 14:59 pm

aby si casom nezhanal naopak nieco co ti ich populaciu udrzi na uzde ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 54 L jalco

Odoslaťod jalco » 11 Jan 2014 16:34 pm

ahojte, plavajuce som rozmyslal, avsak mam hore dost silny prud, tak by som to musel niecim uchytit aby nelietali po celoom akvariu :) egeriu som uchytil o dno. Vdaka ale za alternativu ak sa egeria neuchyti nahodou, co dufam ze sa uchyti, tak skusim nieco vymysliet.
jalco
 
Príspevky: 17
Založený: 01 Jan 2014 22:08 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.