Ploštica posteľná v byte s akváriom



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod rybka1989 » 09 Jan 2014 13:16 pm

Dobrý deň,

prosím Vás o radu. V našej bytovke sa vyskytli ploštice posteľné :( , náš byt sme museli opustiť a zanechali sme tam 250 litrové akvárium, ktoré sme nemali čas premiestniť keďže postrek bolo nutné vykonať hneď, nakoľko náš milí sused mal tak zaplienený byt, že sme sa museli hneď odsťahovať.
V akváriu sme urobili nasledovné opatrenia:
- odniesli sme vonk. filter a zapojili do malého akva - keďže elektrinu sme museli vypnúť na celý deň nakoľko postrek je mokrý a vodivý a striekajú sa aj el. zásuvky
- 24 hod. bolo akva bez svetla, co2, filtra a aj prísunu kyslíka - akvárium sme zatesnili igelitom a oblepili páskou, polovicu vody som odpustila

Moja otázka znie:
- aké prvky pridať, aby sme to ako tak ustáli?
- aký je Váš názor - mohol ten postrek + plyn z dymovníc preniknúť do akvária?

Dnes ráno sme tam opäť nahodili filter, vyzerá to zatiaľ ok, ryby prežili.
Postrek sa bude opakovať po 14 dňoch a potom ešte raz.

Za každú užitočnú radu veľmi pekne ďakujem!

Nikomu to neprajem zažiť, tie malé svine nám obrátili život hore nohami :oops:
rybka1989
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Jan 2014 13:00 pm

Reklama

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod Ondrej 72 » 09 Jan 2014 13:45 pm

Takto na prvé prečítanie sa mi tvoje opatrenia páčia a sú logické. 24h bez svetla nemôže byť problém (bolo zamračené). Prečo si vypustila z vody ? Na základe akej logiky?
Obrázok používateľa
Ondrej 72
 
Príspevky: 36
Obrázky: 4
Založený: 29 Dec 2013 21:41 pm

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod rybka1989 » 09 Jan 2014 15:04 pm

Ahoj Ondrej,

ďakujem za tvoju reakciu. Vodu som vypustila preto, aby im tam zostalo viac vzduchu, keďže akvárium bolo treba hermeticky uzavrieť na 24 hodín, nemala som čas študovať na internete aké opatrenia treba spraviť a ako tak spätne pozerám nikde by som takéto informácie ani nenašla, neviem či sa ľudia o tom hanbia vravieť, ale tento hmyz je až neuveriteľne rozšírení a je jedno či vedľa teba býva špindír alebo nie....
Zmiatol ma však leták ku postreku, kde bolo písané, že aj akvárium musí ísť z danej miestnosti preč, no z logického hľadiska sa mi zdá neprípustné, aby plyn prenikol cez sklo a hrubú fóliu ....
rybka1989
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Jan 2014 13:00 pm

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod cezar.milan » 09 Jan 2014 16:54 pm

Je mi tejto situácie veľmi ľúto, brrr, viem si to predstaviť.
Z mojej skúsenosti. Vypli mi prúd kde som mal viac akvárií na dva dni. Budem stručný, akváriám ktoré mali nad 80L to nijako neublížilo. Malé akvárka som musel mierne uvádzať do chodu. Teda výmena 50% vody, vyčistenie filtrov a rozbehlo sa to.
Tu mám viac obavy z toho postreku, vieme, že aj doma používané deodoranty sú pomerne rizikové na kvalitu vody.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod rybka1989 » 09 Jan 2014 17:36 pm

Milan ďakujem za radu, samozrejme s postupnou výmenou vody rátam, nechcem však moc behať po byte, aby som to ďalej neroznášala aj keď by to tam zrejme nemalo byť, keďže sme nábytok vyhodili .... Najviac ma trápi hemianthus callitrichoides, z ktorého som mala vytvorený metrový koberec po celej dĺžke akvária :-(
rybka1989
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Jan 2014 13:00 pm

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod Raviolka » 09 Jan 2014 18:05 pm

Myslím, že akvárium by to mělo úplně v pohodě zvládnout, rostlinám výpadek světla a CO2 na 24 hodin nemůže uškodit. Rybám taky ne, pokud není opravdu přerybněné a zanedbané, tak odnést filtr jinam (dobrý nápad!) na ten den je v pořádku. Dala bych si pozor jen na dvě věci:
1) opravdu dokonale hermeticky akvárium utěsnit
2) těsnění neuvolňovat dřív, dokud nebude vzduch v bytě absolutně čistý - tohle může být problém, předpokládám, že vám dali nějaké informace o tom postřiku a jestli je nutné potom větrat... na akvárium bych byla ještě opatrnější než na doporučení pro lidi, u spousty látek je toxixita pro vodní organismy opravdu vysoká a lidem to neublíží -> raději nechat akvárium utěsněné a bez filtru a vzduchu o den déle, než ho předčasným odkrytím otrávit (ale opravdu záleží na doporučení pro tu konkrétní látku)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod astro » 09 Jan 2014 18:10 pm

S tým odpájaním externého filtra - možno by ani nebolo potrebné ho odpojiť a odniesť inam ak by si dokázala utesniť okolie hadice do/z akvárka, kľudne by mohol bežať ďalej
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod Ondrej 72 » 09 Jan 2014 18:22 pm

Obrovský súhlas s Raviolkou !!! Práve som si spomenul, že asi tak pred 20 rokmi som vystriekal komáre z izby Biolitom a ani vzduchovanie som nevypol, jednoducho ma to nenapadlo. To sú len miligrami na pár minút, ale kompletne všetko vykapalo! Odlovil som ryby do čistej vody a vzduchoval, nepomohlo. Menšie ryby skapali hneď a také väčšie vydržali deň. Odporúčam naozaj riadne vyvetrať.
Obrázok používateľa
Ondrej 72
 
Príspevky: 36
Obrázky: 4
Založený: 29 Dec 2013 21:41 pm

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod ferryno » 09 Jan 2014 21:01 pm

astro oni nemali el. energiu kedze striekali aj zasuvky takze nemohol filter bezat. je to dobre premyslene ale ako pise Raviolka nechat zakryte dlhsie nic by sa nemalo stat
ferryno
 
Príspevky: 185
Založený: 30 Sep 2012 18:07 pm
Bydlisko: Stropkov

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod astro » 09 Jan 2014 21:32 pm

Jaj aha to som prehliadol
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod rybka1989 » 10 Jan 2014 12:34 pm

Ahojte,

ďakujem Vám za príspevky.
Zabudla som doplniť: Deň pred postrekom sme uzavreli akvárium fóliou, do ktorej sme spravili dierku a cez to prepchali hadičku, ktorá bola napojená na vzduchovacie čerpadlo, potom sme dieru dôkladne zalepili a na druhý deň po zapojený filtra sme ju opäť otvorili, prepchali hadičku a vyviedli ju až na balkón.
Koľko hodín vydržia nitrifikačné baktérie vo vypnutom filtri?
rybka1989
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Jan 2014 13:00 pm

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod c44 » 10 Jan 2014 12:52 pm

plostica postelna nie je vodny zivocich, takze do akva asi nepojde. proti postreku by som dokaladne utesnil akva. to je asi vsetko, co by som spravil.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod Raviolka » 10 Jan 2014 15:20 pm

Tvoje vyprávění o dírce a hadičce jsem nějak nepobrala, ale to vůbec nevadí :roll:

Jak jsem psala, klíčové je akvárium utěsnit naprosto dokonale a neotvírat dřív, dokud to nebude na 100 % bezpečné. Filtr, který by byl vypnutý víc než na půl hodiny, bych tak či tak před restartem důkladně vyčistila. Význam nitrifikačních baktérií ve filtru se přeceňuje, ty máš normálně fungující zařízené a zarostlé akvárium, kterému by se nemělo stát vůbec nic, ani když ten filtr prostě vypneš třeba na týden, pak vyčistíš a zapneš. Taky není třeba vzduchování.
To co píšu samozřejmě neplatí (ale to už jsem zmiňovala minule) pro akvária hodně přerybněná nebo zanedbaná, která jsou na podpůrných filtrech a vzduchování závislá. Ty píšeš o přidávání CO2, akvárium má 250 l, tudíž žádný katastrofický scénář nepředpokládám. Malawi apod. by se už muselo řešit jinak.

Riziko z otravy postřikem je daleko, daleko větší než jakýkoliv negativní dopad vypnutého filtru a světla. I kdyby to mělo trvat týden, kytky se asi trochu zbrzdí v růstu, můžou se pak objevit řasy - trocha řas, nic co by bylo třeba dopředu řešit a nic, co rozhodí dlouhodobě fungující akvárium. Nakolik je tvé akvárium fungující a bez rizika, musíš posoudit sama, my ho nevidíme a neznáme.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod rybka1989 » 10 Jan 2014 20:52 pm

Raviolka akvárium má cirka 5 mesiacov, 4 roky sme mali 60ku. Pred dvomi rokmi sme prešli z low-tech na high-tech akvárium a rastliny sa nám neskutočne rozmnožili. Cez leto sme si dali zhotoviť 250 litrové akvárium. Rastliny sme nedokupovali, po zabehnutí akvária sme ešte chvíľku počkali a pred mesiacom sme kúpili asi 30 rýb, prevažne tetry ohnivé, tetry neónové, mrenky siamské, krevetky red cherry a 4 helenky. V akváriu meníme vodu asi dvakrát týždenne, zatiaľ sme bez riasy.
Filter bol vyčistený.
rybka1989
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Jan 2014 13:00 pm

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod Raviolka » 11 Jan 2014 13:17 pm

Pokud jsou tam ryby teprve měsíc, tak to zrovna teď není ideální doba, ale pokud je tam jen cca 30 ryb… spousta rostlin, bez řas - tak to gratuluju a akvárium to podle mě zvládne i bez filtru.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod rybka1989 » 12 Jan 2014 19:18 pm

Akvárium zatiaľ vyzerá v poriadku, žiadne negatívne zmeny, práve naopak, jedna rastlina ide do kvetu, evidentne jej prospieva vlhko :D

Mám ešte jednu všeobecnú otázku, máte niekto 250 a viac litrové akvárium na skrinke s kolieskami? :o
Uvažujem do budúcna ak by sa nedaj bože takáto situácia zopakovala, čo sa teda dúfam nestane....
rybka1989
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Jan 2014 13:00 pm

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod cezar.milan » 12 Jan 2014 20:04 pm

No s kolieskami nie, ak už tak sú tkzv. valčeky. Myslím si, že presúvať 250-tku s pohybom vody (ak to rozkýveš), nebude mäkký oriešok. Napríklad hasičské autá majú nádrže na vodu delené mriežkami, to, aby sa nekolísali :)
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Ploštica posteľná v byte s akváriom

Odoslaťod rybka1989 » 15 Jan 2014 15:13 pm

Milan ďakujem za radu, musím si to riadne premyslieť, prípadne ešte zvážim výrobu kovového regála, to by bolo zrejme najlepšie vzhľadom na to, že situácia s plošticami sa môže zopakovať i keď pevne verím, že sa tak nestane.
rybka1989
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Jan 2014 13:00 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.