hľadám tvrdé ryby



Všetko okolo akvarijných rýb

hľadám tvrdé ryby

Odoslaťod sano » 16 Jan 2005 16:15 pm

Skupina ľudí venujúca sa telesne postihnutým sa rozhodla im zriadiť niekoľko akvárií. Hľadáme typy na nenáročné rybky, najmä nenáročné na teplo, ktoré by prežili aj v nevykurovanom kváriu s "izbovou" teplotou. Potrebujeme typy aj na tvrdé veľké rybky cca nad 5 cm, ktoré budú určené pre osoby s poruchami zraku.
Rovnako privítame aj typy na teplotne nenáročné rastlinky.
sano

P.s.Nebojte, sa, okrem teplotnej nenáročnosti sa nebude s rybkami tvrdo zaobchádzať. Potrebujeme ich na rozvoj poznávacích funkciíí, rozvoj slovnej zásoby, rozvoj pozornosti...
Vopred ďakujem za rady. :)
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Reklama

Re: hľadám tvrdé ryby

Odoslaťod ado » 16 Jan 2005 20:11 pm

Tak takym typom na "tvrde" ryby, podla toho co si napisal, co sa tyka nenarocnosti na teplotu: karas striebristy, cize rybky chovane v jazierkach, zname jeho chovne variety pod nazvom zavojnatky. Tie narastu, podla velkosti akvaria + - 15-20cm, su dost odolne rybky. Zozeru takmer hocijaku potravu a teplota sa moze pohybovat priblizne od 18-24 mozno aj viac. Na teplotu nie su narocne. Co sa tyky kyslika, pri jeho nedostaku su schopne ziskavat kylsik z hladiny, na co su prisposobene. Podobnymi rybkymi su aj kardinalky cinske, male rybky pochadzajuce z horskych tokov Ciny. Narastu tak okolo 5cm. Vela zdaru Ado 8)
Obrázok používateľa
ado
 
Príspevky: 38
Obrázky: 14
Založený: 27 Nov 2004 09:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: hľadám tvrdé ryby

Odoslaťod duri » 17 Jan 2005 08:29 am

ado napísal:karas striebristy, cize rybky chovane v jazierkach, zname jeho chovne variety pod nazvom zavojnatky

Podla mna zavojnatky nie su az take "hardy", ako sa o nich hovori. To je len taky zly zvyk, ze ked sa zacne sa akvariom, tak je to gula so zlatou rybkou. S teplotou to sedi, kludne 18-20 stupnov, cim vyssia teplota tym menej kyslika vo vode a to ony nelubia. O prisposobeni na dychanie z hladiny nic neviem, tie moje sa skratka pri nedostatku kyslika dusia a boli z toho srdce. Ked zhrniem nevyhody karasov: potrebuju dobru filtraciu (lebo su to prasiatka), pravidelne kazdy tyzden vymenit aj 1/3 vody, tazko je ich miesat s tropickymi rybami (kvoli inym narokom na potravu - zozeru naozaj vsetko, ale z mnoheho ich doslova naduva), su nachylne na choroby (najma vselijake plesne), do akva sa ich zmesti menej ako tropickych ryb (lebo su studenovodne a spotrebuju viac kyslika, dobri chovatelia odporucaju galon vody - teda 38 litrov - na jedneho karasa), kvoli kysliku je vhodne vzduchovanie.
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: hľadám tvrdé ryby

Odoslaťod viridis » 17 Jan 2005 11:11 am

Bez "pritapania" v akvariu, teda pri teplote povezme tych 18-22 stupnov sa bude darit celemu radu ryb.
Z mensich :
Kardinalka cinska
Rajovec dlhoplutvy
Niektore mrenky (Mrenka odeska ...)
Neslachtene gupky aj niektore ine zivorodky

Z vacsich a viditelnych ma ozaj napada len ten karas. Pripadne farebne koi ...
Co nemusi byt zla volba, len treba pamatat, ze toto su skor jazierkove ryby, teda potrebuju velke akvarko, nemoze ich byt vela a potrebuju dobru filtraciu a vzduchovanie ...
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: hľadám tvrdé ryby

Odoslaťod jlu » 18 Jan 2005 00:13 am

Ahojka,
a co treba nejake parmicky - napr. Parmička nádherná, viz.
http://www.akvarijni.cz/ryby.htm#parmnadherna
Jsou to krasne, zive rybky a jsou vetsi a mohutnejsi nez kardinalky.
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Re: hľadám tvrdé ryby

Odoslaťod gabriela » 18 Jan 2005 11:09 am

moje rybky aj rastlinky su privyknute na nevykurovanie ;)
pravdaze "izbova" teplota je pre mna cca 20°C, pri svieteni do akva je v nom o dva tri stupne viac.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: hľadám tvrdé ryby

Odoslaťod Hugo » 18 Jan 2005 12:38 pm

Ahoj Sani,
to som rad, ze zase o Tebe pocujem. Naposledy si nebol na stretku. Chcel som s Tebou pokecat.
K teme:
Ja odporucam gupky (nie tie preslachtene - ale Ty sam najlepsie vies o com hovorim), z vecsich rajovce a samozrejme moje agresivne ostrieze ziju tiez v pohode aj pri teplote 16 -20 stupnov.
Projekt znie zaujimavo, drzim palce.
Obrázok používateľa
Hugo
 
Príspevky: 40
Založený: 16 Jún 2004 10:50 am
Bydlisko: Košice

Re: hľadám tvrdé ryby

Odoslaťod Satyricon » 01 Feb 2005 13:48 pm

..no mna tak napadlo,kedysi som choval rybky- Astronotus Ocellatus..su to dost "tvrde" rybky su sice trosinku väcsie..ale s teplotou tych 20 stupnov boli uplne spokojne...Aspon boli kludne :angel:
Obrázok používateľa
Satyricon
 
Príspevky: 120
Obrázky: 57
Založený: 01 Feb 2005 13:32 pm
Bydlisko: Košice-Sever

Re: hľadám tvrdé ryby

Odoslaťod milop » 01 Feb 2005 14:01 pm

Ja by dom doplnil aj Aequidens pulcher - akara modrá- je to celkom pekná am. cichlidka, vydrži veľa - a naviac sa dokaže ešte aj rozmnožiť takmer v nenormálnych podmienkách .
Pre jej nenáročnosť a ukážkovu starostlivosť o poter by som ju odporučal, každému začiatočnikovi pre vyskušanie si podmienok odchovu,
úspešný odchov poteru je bežný ( nie mnou doporučovaný)aj na na žltku a suchej potrave.
upozornenie v malom akvarku si chráni teritorium a preto sa javí ako agresívna -nevhodný odchov v malom spoločenskom akva!!!
Naposledy upravil milop dňa 01 Feb 2005 21:48 pm, celkovo upravené 1 krát.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: hľadám tvrdé ryby

Odoslaťod pepo311 » 01 Feb 2005 19:50 pm

Satyricon napísal:..no mna tak napadlo,kedysi som choval rybky- Astronotus Ocellatus..su to dost "tvrde" rybky su sice trosinku väcsie..ale s teplotou tych 20 stupnov boli uplne spokojne...Aspon boli kludne :angel:

Plne suhlasim.Ocelatus=nenarocna,vecne hladna,vsezrava nadherna ryba. Vlastna skusenost s chovom,aj odchovom.
pepo311
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 24 Máj 2004 20:17 pm
Bydlisko: BA-Petrzalka

Re: hľadám tvrdé ryby

Odoslaťod gabriela » 01 Feb 2005 21:18 pm

nepovedal si ake predpokladas velke akvaria pre ryby, je to dost dolezity udaj. ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: hľadám tvrdé ryby

Odoslaťod Mesjacique » 15 Aug 2006 14:33 pm

Satyricon napísal:..no mna tak napadlo,kedysi som choval rybky- Astronotus Ocellatus..su to dost "tvrde" rybky su sice trosinku väcsie..ale s teplotou tych 20 stupnov boli uplne spokojne...Aspon boli kludne :angel:


Ocellatusy odporucat niekomu, kto zaklada akvarium? Ako.. beriem, ze ryba vie byt velka a teplotu zvlada izbovu.. ale.. co takto pozriet na jej ine "nedostatky"? ze je "trosku" drava a zozerie vsetko okolo seba.. ze nici makke rastlinky a rozryje cele akva, ak nie su velke kusy kamenov? ze treba velke kusy potravy a v jednom akva som nevidel viac ako 2-3 kusy, lebo sa navzajom "ustvu" na smrt..? Zacinal som s 6timi. Mal som ich nejake dva-tri roky.. na konci boli dve a su to krasne ryby.. ale neodporucal by som ju niekomu, kto o tom nic nevie..
Obrázok používateľa
Mesjacique
 
Príspevky: 144
Obrázky: 17
Založený: 13 Aug 2006 16:30 pm
Bydlisko: Presov


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.