Znovuzačiatok.



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod M.i.s.o » 31 Dec 2013 17:21 pm

prachova zelana sa robi pri nadmernom ozvetleni a pri nadmernom N (zjednodusene) cize v tvojom pripade sa to dalo cakat ale hlavu by som si s tym nelamal. Mozes na zaciatok prihnohit Mikroprvkamy + K a uvidis
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod stevo742 » 31 Dec 2013 18:07 pm

Svietim postupne asi budem musieť ubrat spať,zatial nehnojim,akva je v zabehu nemam tam nič akurat tych slimakov ,plyny ma ani neštvu pokial tam nemam ryby len som chcel odpoved či tam mam šupnuť to hnojivo lebo sa mi zda že rastliny nahodili tempo či im bude stačiť to vyživove dno aj ked sa udava že na pol roka vystači čomu neverimm
stevo742
 
Príspevky: 93
Obrázky: 0
Založený: 21 Jan 2013 11:42 am

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod jarque » 02 Jan 2014 09:05 am

Zelena prachova riasa sa tvori bezne pri novo zalozenych akvarkach. Pricin co ju moze sposobit je viacero, tak ako napisal Miso, moze to byt nadmernym osvetlenim, nedostatkom No3 alebo aj nedostatkom Po4 presnu pricinu je vsak dost takze vypatrat. Pri tejto riase sa odporuca ignorovat ju cca 3tyzdne, za ten cas dokonci svoj zivotny cyklus a postupne zacne odumierat. Ak sa zacne odstranovat skor, sposobi to uvolnenie spor a jej dalsie sirenie po nadrzi.

Svietis 7 hodim co podla mna nieje vela, skor by som sa priklanal k tomu ze je to sposobene nedostatkom zivin. Ja na tvojom mieste by som nasadil hnojenie do vodneho stlpca a to konkretne metodou Estimate Index. Vyzivove dno je super, hlavne "korenove" rastliny ho ocenia a posluzi vyborne ako buffer so zivinami, no nam ide o to, aby cele prostredie poskytovalo dostatok zivin a v spravnom pomere.
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod stevo742 » 02 Jan 2014 22:55 pm

No nemam veľa skusenosti z toutou metodou musim niečo naštudovať len viem že sa davaju mikroprvky zvlašt namiešane jeden znamy tym hnoji si pochvaľoval ja mam ten ferox a dva baličky pmdd.budem musiet sa rozhodnuť čo tam šupnem ten ferox sa mi pozdava aj ked ho mam prvykrat pestoval som si rastliny v menšom akva a prosperovali velmi dobre a bez co2 len svetlo a hnojivo.inač rastliny idu až priveľmi rychlo asi ich ocvakam už prerastaju.
stevo742
 
Príspevky: 93
Obrázky: 0
Založený: 21 Jan 2013 11:42 am

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod jarque » 02 Jan 2014 23:30 pm

No... ja som Ferox este neskusil, no mam taky pocit ze je to zmes mikroprvkov, tebe by bodla zmes makroprvkov... no ale kolko ? To by prezradili testy... Po4 No3 Fe aaa este Kh a Ph. Ak by si ich mal, mozes sa pustit do testovania, potom budes vediet kolko toho mas... este zistit kolko by toho malo byt a potom vypocitat kolko(ako) PMDD nadavkovat....
Presiel som si tym, ale tak asi ako kazdy, namiesal som PMDD tak ako bolo a davkoval tak ako je odporucane. Ano rastlinam sa darilo ale aj riase...
Preto na zaciatok skor odporucam Estimate Index, to je postavene na metode dodam (z pohladu zivin) vsetkeho dostatok (v skutocnosti viac ako treba) v spravnom pomere a rastliny budu rast tak, ako len dokazu v danych podmienkach... Limitujuce prvky su pritom Svetlo, Co2 a Ziviny. Na zaciatok nepotrebujes testy, zistis ako rastliny rastu a kde ma tvoje akvarko hranice. Casom preniknes do problematiky hnojenia hlbsie a mozes sa zamerat na ine metody, no to uz budes co to vediet.
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod stevo742 » 04 Jan 2014 20:00 pm

Dnes urobena vymena vody radikalny strih,rastlin,dal som tam hnojivko tak uvidime čo to urobi...držte palce
stevo742
 
Príspevky: 93
Obrázky: 0
Založený: 21 Jan 2013 11:42 am

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod stevo742 » 08 Jan 2014 22:13 pm

Ahojte vyskytol sa menši problem kupil som si set co2 bez flaše ked mi vypne emv tak stale pozorujem bublinky v počitadle,može to byt že je system natlakovany a ešte dochadza?ale aj po vypnuti co2 čo som nastavil 2 hodiny pred vypnutim svetla bublinkuje sice slabšie ale.pod vodou som neskušal či niekde neunika ale na spojky som všade dal teflonovu pasku.ked zastavim ihlak tak prestane bublinkovat mam pocit že prepušta trochu emv.zapojeny je podla smeru šipky a mam ho hned na redukčaku potom ihlak.dik za odpoved.pre info emv je acl a ihlak camozi.
stevo742
 
Príspevky: 93
Obrázky: 0
Založený: 21 Jan 2013 11:42 am

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod cezar.milan » 08 Jan 2014 22:21 pm

Si kúpil od ruky?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod stevo742 » 08 Jan 2014 22:32 pm

Nie milan tu odtial to z eshopu :P
stevo742
 
Príspevky: 93
Obrázky: 0
Založený: 21 Jan 2013 11:42 am

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod cezar.milan » 08 Jan 2014 22:45 pm

Keď vypne EMV, tak chvíľočku ešte idú bublinky, ktoré sú v hadičkách. Chvíľu, nie dve hodiny. Tak sa spoj s "marlo-m"
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod jarque » 08 Jan 2014 22:49 pm

Moze byt ze medzi emg ventilom a ihlakom, zostane pretlak a ten sa pomaly cez ihlak vyrovnava. Predsa ihlak skrti to co ide od redukcaku... Skus otvorit ihlak viac ako na polovicu a potom zapnut a hned vypnut emg. Potom pozerat ci v pocitadle idu bublinky stale alebo to po chvilke prestane.... Asi by som odpojil set od difuzoru a hadicky vytiahol z akva na tento test... predsa bude to strmsie ;-) Zarob jarovu vodu, zober stetec a pretri miesta spojov... ak sa robia bublinky.... mas tam netesnost...
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod stevo742 » 09 Jan 2014 00:53 am

Je to možne aj ked som všetky spoje od redukčaku poistil teflonom aj lepidlom tak mi vychadza že emv pušta niečo.mam sice dlhe hadičky a su kvalitne boli dodane k setu.ked zavriem flašu tak budiky klesnu ,ale nepobadal som stratu co2 z flaše aj ked je to cely den zapnute podla nastaveneho času.mam to nastavene tak cca bublina sec.po vypnuti emv to bubla necham kusok aby sa tlak z hadic vytratil a pozriem stale preskakuju sice pomalinky ale stale ,mam tam spatny ventil počitadlo od dennerle a atomizer 12/16. ps :zajtra to skusim ponorit do vody....
stevo742
 
Príspevky: 93
Obrázky: 0
Založený: 21 Jan 2013 11:42 am

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod jarque » 09 Jan 2014 08:12 am

Juj len to NEPONARAJ DO VODY !!!
Neviem presne co s tym myslis, no ak sa ti dostane voda do Co2 setu.... vytvori sa kyselina uhlicita a pekne ti prezere ventily pripadne flasu. Asi aj preto sa tam dava spatny ventil... ze tak !?

Unik co2 na budikoch nemas sancu zaznamenat. Co2 je defacto v kvapalnej forme z ktorej sublimuje. Preto mas na budiku ktory ukazuje tlak vo flasi vzdy rovnaky tlak ak flasa nieje prazdna, alebo 0 ak je prazdna.
Budik, ktory ukazuje prietok by nemal klesnut po tom co odpojis emg ventil zo zasuvky. Ak klesa, bude tam netesnost a na to skus tu jarovu vodu.

BTW: Naco si tie spoje lepil ?
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod stevo742 » 09 Jan 2014 15:03 pm

No dam na tvoju radu neponoril som to a to lepidlo je len ako poistka neni to nejake špeci takže sa to da vyšrubovat ,vyskušam tu jarovu vodu ako vraviš.
stevo742
 
Príspevky: 93
Obrázky: 0
Založený: 21 Jan 2013 11:42 am

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod cezar.milan » 09 Jan 2014 15:58 pm

Prečo by to nemohol na pár sekúnd ponoriť? Bože aká panika, aká kyseliná uhličitá? Tlak je smerom von, naozaj nechápem, robím tak preventívne už niekoľko rokov. "Prežere" odpusť, ale...., bol si už niekedy v dielni kde sa zvára CO2-jkou? Tam by už mali vyžraté aj montérky. Neber to ako útok, ani osobne, nemyslím to zle, len, aby to stevo742 nechápal zle, viď.
http://www.youtube.com/watch?v=-Z6A7Ymn8V4
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod jarque » 09 Jan 2014 16:21 pm

Ano bol som v dielni kde sa zvara, dokonca tam ucil aj jeden majster ktoreho kredo bolo: "Bezpecnost na prvom mieste" Ziadne prezrate monterky tam nemal a ani mat nemohol. Mal tam vsetko na svojom mieste, doslova ukazkovo, bol proste klasik. Nerobim paniku, len upozornujem, nieje mi lahostajny, ani on ani jeho investicia do Co2 setu. Moj nazor na to, ze to nema pchat do vody nezmeni ani amaterske video na yt, radsej sa riadim nariadenim ktore vypracovali technici ;-) A neboj neberiem to zle.
btw: tlak ide smerom von aj v hadicke od Co2 setu a predsa si kazdy da radsej spatny ventil :shock: Preco asi :idea:
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod fazyl » 09 Jan 2014 16:29 pm

Sorry za spam ale tato debatka mi pripomenula vyrok Vrbovskych vitazov "Bezpecnost prace je dolezitesia ako praca samotna!"
Nezabudat na bezpecne uskladnenie flias ... :D
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod cezar.milan » 09 Jan 2014 16:46 pm

jarque napísal:btw: tlak ide smerom von aj v hadicke od Co2 setu a predsa si kazdy da radsej spatny ventil :shock: Preco asi :idea:


No a to by si tam musel ešte zmerať vzdušnú vlhkosť a vlhkosť vôbec. Viem na čo je spätný ventil, ale doma pri zásobovaní akvária je iný prietok a za tú chvíľočku tú kyselinu nevyrobí.
Ak už myslíš na tú bezpečnosť, tak sa čudujem, že nemáš namontovaný predhrev na zohrievanie CO2, aby nezamrzol EMV.
Nebudem sa k tomu už vyjadrovať, mám svoju prax a ty teóriu od jedného majstra
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod jarque » 09 Jan 2014 18:35 pm

Milan, sorry ale pride mi to tak, ze ani nevies o com hovoris. Ked raz dostanes vodu do flase ci ventilov.... Uz ju nedostanes von. Doma si rob co chces, ale tvoje rady ktore smahom ruky mozu urobit medvediu sluzbu... Radsej ich tak neosijne nesir!

Odoslané z HTC Vision cez Tapatalk 2
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod cezar.milan » 09 Jan 2014 19:33 pm

Aby to neznelo ako poplašná správa. Do fľaše sa voda nedostane a trúfam si povedať, že nikdy. Mal si už rozobraté ventily?
Ja áno a nie jeden. Nikdy som sa u porúchaných nestretol so žiadnou kyselinou. Dokonca to nemôže ublížiť ani ihlovému ventilu.
Samozrejme ak by som ho v kyseline máčal niejakú dobu, dalo by sa o poškodení hovoriť.
Pri tak malom prietoku ako u akvaristov by to snáď poškodilo elektromagnetický ventil, najskôr však jeho cievku.
Alebo pozri sa ako vyzerajú sklenené spätné ventily, myslíš, že tam je vnútri platina?, obyčajná gumička. To čo si myslíš, že neošijne šírim je realita a niekoľko rokov. Opatrnosť (tvoja) nehovorím, že nieje na mieste, ale to by si výrobcova podopretí bezpečnostnými predpismi riadne šúchali rukami. Na záver: Podľa predpisov by si fľašu nemal mať v byte pri akváriu, ale vo vedľajšej vetranej miestnosti oddelenej múrom
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod jarque » 09 Jan 2014 20:15 pm

Posledna moja reakcia k tejto "debate" lebo, iba to tu spamujeme.
Ziadnu posplasnu spravu nesirim, je to len realita.
Neviem kolko si mal rozobranych ventilov a je mi to vlastne jedno,je to tvoja jesitnost, myslim na to niesi zrovna opravnena osoba. Neboj ani ja, to nie je hanba, a preto si doma neopravujem plynovy sporak ani potrubie ci neplnim plynove flase a tak podobne. A urcite by som nebastrngoval do redukcneho ventilu, ktory pracuje pod znacnym tlakom. Mozno aj prave preto mam Co2 doma pod akvarkom a nie za murom s dobre vetranym priestorom, co je btw blbost... Mozes to mat aj pod postelou, no mala by byt vykonana pravidelna revizia, inak by si ani hasiaci pristroj s Co2 nemohol mat doma ;-)
Skleneny spatny ventil, no ten co mam doma, je cely zo skla, nakomplet.. uplne. iba sklo...

Hlasas tu tvoje roky praxe... a prave pre to aj koncim tuto neplodnu debatu, mas roky praxe no hlavne v hadani, zadrapkavani, osocovani ... ked je toho zrazu vela... zmenis si nick...
Popravde dost ludi tu uz radsej ani nechodi a pritom skusenejsich od teba, nemenili si nick, prestalo ich to bavit... natahovat sa tu s niekym
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod Majklooo » 09 Jan 2014 20:53 pm

Jargue :D hmm no je tu vela vecí ktoré sa nedajú ani potvrdiť a ani vyvrátiť..je to všetko len o tom že 100 ludí 100 názorov..ale to že voda by sa nemala dostať do styku s flašou hmmm... neviem no podla mňa to je bez problémov šak keď to ponorím do vody a dám potom von tá voda čo ostala na flaši a ventiloch sa odparí behom pár min..tak kde je problém?..
Obrázok používateľa
Majklooo
 
Príspevky: 797
Obrázky: 14
Založený: 01 Feb 2012 18:47 pm
Bydlisko: Trenčín/Tr.Jastrabie

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod stevo742 » 09 Jan 2014 22:18 pm

Tak problem vyriešeny unikalo cez emv som ho odmontoval a prefukol niečo z neho vyletelo asi kusok z teflonu ktory som daval na spojky.a vyskušal a je to v poriadku už nebublinkuje po vypnuti.
stevo742
 
Príspevky: 93
Obrázky: 0
Založený: 21 Jan 2013 11:42 am

Re: Znovuzačiatok.

Odoslaťod jarque » 09 Jan 2014 23:29 pm

@Majkoo tak, nie len ja si to myslim http://rybicky.net/clanky/1177-co2-z-tl ... etnyventil

@Stevo Super ze si na to prisiel a sorry ze sme ti zasrali temu ;-)
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.