Vyroba vlastneho vnutorneho filtra



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod dominges » 15 Jan 2014 17:34 pm

Ahojte. Uvažujem nad kúpou 128L AQ. A neviem sa zorientovať v rôznych ponukách filtrov, pretože niekomu vyhovujú také niekomu onaké a mám z toho jeden veľký chaos. Preto som sa rozhodol improvizovať a chcel by som si vyrobiť vlastný vnútorný filter (na externý by nebolo miesto). Chcel by som vyrobiť filter z čerpacej hlavy a nejakého bio-filtrénu aby som mal dostatok plochy na usídlenie baktérii. Lenže nemám potuchy akú hlavicu a s akým výkonom si mám vybrať (niekde píšu že vodu v AQ treba za hodinu prefiltrovať 2x niekde 5x a niekde dokonca 10x za hodinu) preto neviem s aký výkon si zvoliť. Chcel by som niečo čo nieje veľmi hlučné a nie veľmi drahé :D (maximum 30eur). Pozeral som na internete tento
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/eheim/1427-eheim-compact-600.html
,ale nejak sa mi nezdá pretože neviem kde by som napojil filtračnú hmotu.
Čo sa týka bio-filtrénu tak čo hovorite na toto?
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/132-akvarium-biofiltren

Ďakujem za rady :pivo:
dominges
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 15 Jan 2014 15:37 pm
Bydlisko: DT

Reklama

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod cezar.milan » 15 Jan 2014 20:26 pm

Táto téma bude zamknutá, pretože najprv musíš použiť vyhľadavanie a potom zakladať novú tému. Potom je tu veľa duplicitných tém. Takže čerpadlo už také kde je už nadstavec na ten biofiltrén
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/jka-cerpadla/5584-jka-cerpadlo-ip201-50-400l-h.html

a biofiltrén
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/akvarium-biofiltren/1993-akvarium-filter.html

A už hľadaj tému filtrácia v akváriu, napr.
pomoc-pri-vybere-filtra-t7764.html
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod Janko945 » 15 Jan 2014 21:21 pm

a čo tak nešpekulovať a dať tam toto http://akvaland.sk/451-aquael-fan-3-plus.html ja mám 132l akva a stačí uplne pohode už dva roky frčí v kuse bez poruchy :)
Janko945
 
Príspevky: 41
Obrázky: 18
Založený: 01 Nov 2012 15:12 pm

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod cezar.milan » 15 Jan 2014 21:33 pm

No nehovorím, že ten Fan-3 nieje spoľahlivý, ale na bilogickú filtráciu nepostačujúci. U neho ide o mechanickú filtráciu.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod dominges » 15 Jan 2014 22:46 pm

Hovoriš že JKA čerpadlo. Chcem sa spytať či nie je veľmi hlučné, nevadilo by mi keby ho bolo trocha počuť keďže v mojej izbe spí aj brat a príšerne chrápe, :D, ale aj tak sa chcem spýtať či nerobí veľký rámus.
A ešte by som mal otázku koľko násobok objemu AQ by sa malo prefiltrovať za hodinu, lebo ako som spominal informacie z rôznych zdrojov sa líšia a ja by som to chcel do budúcna vedieť. :)
dominges
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 15 Jan 2014 15:37 pm
Bydlisko: DT

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod j » 16 Jan 2014 07:44 am

Keď sa informácie z rôznych zdrojov líšia, prečo myslíš že práve zdroje na tomto fóre budú uvádzať tie správne hodnoty?
Čo som ja pochopil, tak na rastlinkové akvárium s menším počtom rýb sa doporučuje skôr pomalší prietok, na akvárko s dominanciou rýb (nap. cichlidové) väčší prietok, ale aj ten musí byť primeraný tomu aby baktérie vo filtri stíhali tú vodu prečisťiť (pokial to má slúžiť aj na biologickú filtráciu a nie len mechanickú). Je to viacmenej pre každé akvárium individuálne. Záleží samozrejme aj na velkosti toho molitanu.
Ideálne je keď kúpiš čerpadlo z možnosťou regulácie výkonu a postupne odpozoruješ aký prietok bude pre tvoje akvárium ideálny.
Neviem či existuje čerpadlo s elektronickou reguláciou, zatial som na také nenatrafil, takže pokial nie tak ti ostáva možnosť ho priškrtiť na výstupe, aj keď to asi tiež nie je celkom ideálne.
Čo sa týka molitanu, tak mne osobne sa lepšie osvedčil s väčšími pórami. V jednom akváriu som mal hustý a s tým som až tak spokojný nebol.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod martin_s » 16 Jan 2014 11:32 am

cezar.milan napísal:No nehovorím, že ten Fan-3 nieje spoľahlivý, ale na bilogickú filtráciu nepostačujúci. U neho ide o mechanickú filtráciu.

Ano aj nie... Co sa tyka fan filtrov tak o vyslovene nedostatocnom filtri sa da hovorit pri FAN-mikro, pripadne este mini. U toho mikro sa moc neda hovorit ani o mechanickej filtracii. U ostatnych sa da o dostatocnosti/nedostatocnosti biologickej filtracie hovorit az po tom ked si dobre uvedomis ako a kde prebieha biologicka filtracia, co to vlastne ta biologicka filtracia je a zhodnotis ostatne parametre, ktore ti vplyvaju na ucinnost biologickej filtracie (pH, zarastenie nadrze, mnozstvo ryb, velkost nadrze, system udrzby, zvoleny substrat v nadrzi atd.).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod dominges » 16 Jan 2014 12:05 pm

j napísal: rastlinkové akvárium s menším počtom rýb sa doporučuje skôr pomalší prietok, na akvárko s dominanciou rýb (nap. cichlidové) väčší prietok


Myslím že prietok 500l/h nie je až tak veľa a po prípade môžem buď kúpiť niečo slabšie, alebo by sa dalo ako hovoríš môžem obmedziť prietok vody. A aj tak časom keď sa molitan trochu upchá tak sa výkon zníži aj sám.
dominges
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 15 Jan 2014 15:37 pm
Bydlisko: DT

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod cezar.milan » 16 Jan 2014 13:20 pm

Fan 3 som mal, musel som ho vymeniť. Veľmi skoro sa zanášal, teda nestíhal. Veľmi skoro dokázal to čo nabral vracať späť, samozrejme v inej podobe. Výsledkom boli riasy.
Rastlinné akvária potrebujú filtre s vyšším prietokom, pretože potrebujeme distribúciu živín a prípadne CO2 po celom akváriu. Pri slabom výkone filtra zostávajú v akváriu tkzv. hluché miesta a to predsa nechceme.

dominges, dnes už (chválabohu) vyrábajú filtračné hlavice, čerpadlá, ktoré sú tiché. Dokonca aj Resun, pravda ak sa nejedná o niejaké mini pidítko
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod Ondrej 72 » 16 Jan 2014 14:05 pm

Ja používam Fan3 v 3stovke. Beží zhruba 7 rokov bez problémov. Samozrejme nič špeciálne nechovám ani nepestujem. Riasa sa v akváriu nájde a z blízka vidno aj mikrošpinu vo vode, ale nesťažujem si. Raz za mesiac ho vyberem do vedra na dva dni, vtedy majú aj ryby diétu. Keď sa voda ustáli, tak akva odkalím, filter prepláchnem a mesiac pokoj. Momentálne si "staviam" jedno miničko v ktorom bude filter celkom domácej výroby s čerpadielkom z fontány. Ak bude hotové, predstavým ho v samostatnej téme, ale to ešte chvýlu potrvá.
Obrázok používateľa
Ondrej 72
 
Príspevky: 36
Obrázky: 4
Založený: 29 Dec 2013 21:41 pm

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod dominges » 16 Jan 2014 14:49 pm

cezar.milan napísal:dominges, dnes už (chválabohu) vyrábajú filtračné hlavice, čerpadlá, ktoré sú tiché.


:D chvála bohu...
Tak bral by som ten JKA je celkom lacný a v prípade že sa pokazí nebude problém ho nahradiť.

Ďakujem vám všetkým za rady
dominges
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 15 Jan 2014 15:37 pm
Bydlisko: DT

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod vincent van gogh » 16 Jan 2014 18:02 pm

dominges napísal: Chcem sa spytať či nie je veľmi hlučné, nevadilo by mi keby ho bolo trocha počuť keďže v mojej izbe spí aj brat a príšerne chrápe, :D,

dominges,myslím,že môžeš byť v klude....trochu ho počuť asi bude,ale oproti zvukom,čo vydáva brat........to bude rajská hudbička :D
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod j » 17 Jan 2014 09:33 am

cezar.milan napísal:Rastlinné akvária potrebujú filtre s vyšším prietokom, pretože potrebujeme distribúciu živín a prípadne CO2 po celom akváriu. Pri slabom výkone filtra zostávajú v akváriu tkzv. hluché miesta a to predsa nechceme.

To je krásny príklad toho ako bezproblémovo vznikajú protichodné informácie. Ja som vyššie písal že rastlinné akvárka až taký prietok nepotrebujú. :)
A zrejme máme obaja svojím spôsobom pravdu, aj keď ja nie som bohvieaký rastlinkár, osobných skúsenosti moc nemám. Faktom je najzarastenejšie akvárium som mal ešte v časoch keď fungovali iba bublifuky s molitanom a tam sa asi o nejakom brutálnom prietoku nedalo hovoriť. O dávkovaní CO2 nebolo ani chýru ani slichu. A to som do 160l akvária vtedy svietil iba jednou 90cm trubicou. Takže podla dnešných kritérií všetko zle. :lol: Od tých čias som také "zaburinenie" nedosiahol.

Pri spomínanom malom prietoku som vychádzal z diskusiií niektorých rastlinkárov (takých čo COčkujú). Spomínali že príliš silná filtrácia a tým pádom väčší pohyb vody vypodzuje CO2, a tým pádom musia stále zvyšovať dávky aby to bolo OK.
Na druhú stranu je pravda aj to o väčšom prietoku nech naostávajú "hluché" miesta. Niekto dokonca pridáva ešte aj doplnkové zariadenia na zvýšenie prúdenia vody. Tak si vyber.
Ono to asi vždy bude o nejakom kompromise a hladaní vlastnej cesty pre konkrétne akvárium. Pravda môže byť kludne niekde uprostred. Hlavne to chce trpezlivosť a nepanikáriť pri prvých problémoch.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyroba vlastneho vnutorneho filtra

Odoslaťod cezar.milan » 17 Jan 2014 12:38 pm

Keď fungovali bublifuky, tak sme poznali max. 3 druhy rastlín. Cryptocoríny, valisnérie a niejaký druh plávajúcej rastliny. Tak vtedy to bolo O.K. Tie zároveň nevyžadovali také osvetlenie ako sa používa dnes. No a keď prídáš na osvetlení, tak to už chce živiny a aby sa živiny dobre zúžitkovali, tak je dobré pridávať aj CO2. No a toto držať v rovnováhe. Ak sa nám to nechce, tak treba prevádzkovať akvárium ako kedysi a trebars aj s bublifukom.
Rozdiel je v tom, že doba sa zmenila. Uznáš sám, niekedy sme ani len nepočuli o globálnom otepľovaní. To len ako príklad pre porovnanie.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.