moje 61l akva - tretí pokus



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod JurajS » 18 Jan 2014 13:45 pm

akva2.jpg
Zdravím akvaristi ! Chcel by som Vám predstaviť moje akva, ktoré však plánujem prerobiť o čom budem informovať v tejto téme.
Rozmery akvária : 60x30x34 kúpené ako set( všetko čo bolo v sete je preč)
Filtrácia: Eheim ecco pro 200 / 2034
Substrát: Tropica Plant Substrate
Dno:Dennerle štrk 07-1.2mm biely a čierny
CO2: tlaková flaša 1.5 kg - zapínanie 1/2 hodiny pred svetlom a vypínanie 1/2 hod po svetle(elektromag.ventil)
Osvetlenie: vlastnej výroby(el. predradníky) 2x18w T8 a 1x15W T8 - od 8:00 do 10:00 a od 12:00 do 18:00( nie vždy svietim plných 51w( všetky trubice)
Flora: Tropica - 1-2-GROW - Eleocharis sp. 'Mini', - Pogostemon erectus, Alternanthera reineckii, Fontinalis antipyretica "Willow moss"
Fauna: Krevetka červená var. Red cherry.

No a teraz krátko k mojej krátkej akva kariérie a prečo tretí pokus: Cca pred 4 rokmi som si kúpil spomínaný set akvária, kvôli prezimovaniu dvoch závojnatiek, ktoré mám v jazierku. Samozrejme to obnášalo všetky začiatočnícke chyby o ktorých je tu toho popísaného(vtedy som ešte o stránke akva.sk nechyroval). Nakúpil som samozrejme rybky, rastliny a "akvaristický štrk"-takú čierno-bielu drť kamienkov s ostrými hranami. No a začali problémy - veľa rýbiek(nevhodne kombinovaných) a slabý filter(nestíhal), žiadny substrát a úplne nevhodné dno-rastliny išli do "kytek". Mojím prvým krokom bolo zakúpenie väčšieho, externého filtra síce stíhal ale stále bolo problémom dno a rybky. Po začatí študovania na nete som sa rozhodol o svoj druhý pokus. Medzitým som zistil, že závojnatky v pohode prezimujú v jazierku. Väčšinu ostatných rybiek som rozdal okrem prísavníkov-Ancistrusov.
Moj druhý pokus bol : dno Tetra Plant Complete Substrate , nato JBL manado, osvetlenie bolo stále T8 15w v kryte a už kúpený filter Eheim ecco pro 200 . Rybky len neonky a prísavníky z predchádzajúceho akva. Rastliny eleocharis parvula od tropicy lebo sa mi páčila(mal som málo svetla ako sa ukázalo), Samozrejme rybky som dal do akva až po zabehnutí. Problémom bolo : Prísavníky doslova rozrývali Manado až k substrátu (nepomohla ani sieťka proti hmyzu , ktorú som tam dal dodatočne a okrem toho že esteticky to vyzeralo hrozne prísavníky našli slabé miesta). eleocharis parvula ledva prežívala a v akva sa mi z rastlín čo som zakúpil v akvaristike premnožili slimáky - strašne. Po nejakej dobe som rozdal prísavníky a neónky. A prerobil akva na tretí pokus - tak ako je popísaný hore (dokúpený CO2 set a dorobené osvetlenie spolu 51W). Tolko v krátkosti k mojej "akva kariére". Môžete ma tu pranierovať, ale mohol som toto prezentovať ako môj prvý pokus a počúvať ako to nie je zlé na prvý pokus, ale nedalo sa mi. Pôvodne som kúpil akva na prezimovanie závojnatiek..:).
Prílohy
akva1.jpg
JurajS
 
Príspevky: 15
Založený: 27 Júl 2011 11:03 am

Reklama

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod JurajS » 18 Jan 2014 14:22 pm

No a teraz niečo k môjmu zamýšlanému štvrtému pokusu:
Včera mi dorazilo akvárium z skla 6mm Optiwhite 60x30x30 (54l) zo zoohobby.cz za super cenu 43€ aj poštovným. Plánujem ako prvé urobiť skrinku v ada style d60xš30xv90 podobne ako tu prezentoval Giftzahn, len neviem z akého materiálu.Potom držiak na moje DYI svetlo, ktoré bude zavesené nad akva tak aby sa dalo pri údržbe dvíhať. Zloženie dna(tropica a dennerle štrk) zachovám. Pohrával som sa aj s myšlienkou Ada amazonia ale po skúsenostiach pre mna dost ľahkým Manadom som od nej upustil(aj cenovo).Layout asi ponechám približne taký istý ako je u stávajúceho akva s tým že na dreve pri kameni bude rastlina imitujúca strom. Rastliny by som chcel asi tieto:
Eleocharis sp. 'Mini' do popredia
Lilaeopsis brasiliensis na druhú stranu "rieky"
Fissidens fontanus na spomínaný "strom"
Eleocharis sp. (montevidensis) do zadu a na boky akva
Fontinalis antipyretica "Willow moss" na konár ktorý prechádza z jedného brehu rieky na druhý - tak ako mám v stávajúcom akva
Riccardia chamedryfolia na kamen z ktorého vychádza konár
Fauna :Krevetka červená var. Red cherry.,Krevetka japonská - viete niekto ako je to s ich vyskakovaním z akva?,Aplocheilichthys normani ak ich zoženiem, rozmýšlal som ešte na otíkmi len ako som sa dočítal sú dosť chúlostivé a navyše neviem či nebudú rozhrabávať dno ako tie ancistrusy
No a ešte rozmýšľam na reverznou osmózou alebo zohnať niekoho z blízkeho okolia kto ju má(voda u nás má 19 GH)
JurajS
 
Príspevky: 15
Založený: 27 Júl 2011 11:03 am

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod cezar.milan » 18 Jan 2014 17:08 pm

Krevetky si dal skoro,nie? Ak už máš el.magn. ventil, tak nech zapína aspoň hodinu pred zapnutím svetiel, ja mám nastavené 2 hod v menších akváriach a 3 hod vo väčších. Rovnako vypínať môže skôr.
Držím palce!
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod vincent van gogh » 18 Jan 2014 19:20 pm

Vyrobiť si ADA skrinku,svetlo,držiak.....to je slušné,môj obdiv máš už teraz. :roll: Zaujalo ma hlavne to osvetlenie.Stávajuce aj to buduce.Nie su nejake fotky,nákresy?
Otocinclus...kludne.Podla mna jedna z najšarmantnejších rybiek.Behá síce všade aj po dne,ale až taký buldozer to nie je.Citlivý na kvalitu vody ale je maximálne. :mrgreen:
-Tá sieťka v pozadí pôsobí trochu rušivo.Teda aspoň na mňa...
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod JurajS » 19 Jan 2014 14:08 pm

Díky za reakcie:
to cezar.milan: krevetky som dal cca mesiac po založení , možno na tej jednej foto to vyzerá, že je akva novozaložené ale asi preto že to je fotené hneď po výmene vody. díky za radu ohľadne el mag ventilu do budúcna to tak nastavím(v tom ďalšom plánovanom akva. Vypínať môžeš skôr si myslel ešte pred vypnutím svetla? inak momentálne mi CO2 frčí nepretržite nakoľko mi odišly spínacie hodiny a zdá sa mi že rastlinky idú lepšie ale zrejme je to len subjektívný pocit :). Vraj po vypnutí svetla rastliny CO2 nepríjímajú ale vylučujú.
to vincent van gogh: no pozeral som Tvoje akva a tvrdil by som opak , kto si zaslúži obdiv..:)...pre upresnenie ADA skrinku plánujem urobiť s výdatnou pomocou môjho kamaráta stolára..:), chodil som mu pomáhať..Čo sa týka osvetlenia urobil som ho vlastne plastový obdĺžnik zlepený silikónom cca 65x32x10cm (dlhšie ako akva kvôli dlĺžke T 18w trubíc + vodotesné patice) kde sú žiarivky s predradníkmi ..celé to je vnútri oblepené reflexnou samolepiacou fóliou a plus reflektory .. zatial to mám položené na akva..ale ako hovorím na tú skrinku ADA style plánujem kúpiť a ohnúť rúrky podľa vzoru myslím že Ajvena, ktorý to má v téme Giftzahna a jeho výroby ADA style skrinky..Celé to moje čudo(DYI svetlo) orámujem laminom vo farbe skrinky ...Rozmýšlal som aj nad novým svetlom aka ADA sky z číny : tu http://www.aliexpress.com/store/group/0 ... 59600.html. Len neviem či je dobré a vyšlo by cca 60-70€ na dĺžku 60cm. No a čo sa týka zavesenia toho môjho svetla - na ocelové lanká a niečím na spôsob tohoto http://www.ebay.com/itm/NEW-Lot-of-2-Ro ... 6805110%26 alebo http://www.ebay.com/itm/Bay-Hydro-Rope- ... 3098636%26

Čo sa týka sieťky..:) máš pravdu. K tým Otocinclusom - aj Ti nejaké pošli a čo CO2? niektorý písali že sú na to citlivé a to dno teda neryjú hej? Lebo po skúsenostiach Manado a ancistrus mám trocha obavy
JurajS
 
Príspevky: 15
Založený: 27 Júl 2011 11:03 am

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod vincent van gogh » 19 Jan 2014 16:41 pm

Nhoo,dakujem pekne :)
JurajS napísal:Celé to moje čudo(DYI svetlo) orámujem laminom vo farbe skrinky ...

Toto.Toto som mal na mysli..Nestratí sa tým ceklová lahkosť a elegancia zaveseného svetla? Iked by bolo rovnako šumné...ako predpokladajme,že bude celá skrinka? Nezvažoval si ,povedzme,možnosť zakupiť napr.http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/o ... m-3x24w-t5. Plastové nožky odložiť, nájsť parádne ocelové lanká a šikovné ruky by si raz-dva poradili.?
S tou činskou variantou ADA led teda neviem..ťažko povedať. :?
Otíkovia.Hmm. Pár mi už odišlo,vždy tak do týždna-dvoch po zakupení..Ostatok prežil v pohode a srší aktivitou.V meraní kvality vody som dosť lajdák,mam len tie smiešne pásiky...ale nemyslím,že by to bolo prílišným množstvom CO2.Dno mam Rataj profiSoil,(iked už dosť zarastené),ale napriek jeho lahkosti som nezaznamenal výrazné rýpanie v ňom.To skôr mrenky siamské robili paseku.

btw, tiež večer vypínam CO2 tak hodinku pred svetlom...zapínam ráno dve hodky pred svetlom.V noci je CO2 relatívne zbytočné.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod Giftzahn » 20 Jan 2014 08:35 am

Plánujem ako prvé urobiť skrinku v ada style d60xš30xv90 podobne ako tu prezentoval Giftzahn, len neviem z akého materiálu


njn, moje skrinky boli robene s 18mm drevotriesky bez povrchovej upravy .... cize poskladane boli rychlo ... ale celkovy finis mi dost dlho trval ... nakolko som hnusny detailista cize bolo tam dost spachtlenia, brusenia a lakovania .... momentalne mi doma ostala uz len jedna ( a ta tiez uz ma noveho majitela :lol: ) .... postupne som bol o ne ozbijany .... :lol: ... cize akonahle udrie leto budem robit dalsie .... ale tentokrat pojdem asi do masivu ... orech, dub .... nieco s peknou povrchovou strukturou ... decentne namorit a je vybavene .... :wink:

cize mas vela moznosti vyberu materialu pre realiziaciu vlastnej DIY skrinky .... drevotrieska surova, drevotrieska odyhobana a ohranovana, masivne drevo ... a popripade sklo .... na sposob sklenenej ADA skrinky ..... :wink:

Rozmýšlal som aj nad novým svetlom aka ADA sky z číny : tu http://www.aliexpress.com/store/group/0 ... 59600.html.


tak toto by som ani zo srandy nekupoval resp. uplne pustil z hlavy ... ad prve su tam LED pasy .... ad druhe nikde nie je uvedene ze ake LED pasy ... ad tretie ani srnka netusi kolko Lumenov na Liter maju a predpokladam ze zivotnost bude kratka ... co sa tyka spracovania ...je to kus hliniku s plexisklovymi nozkami za 50,- EUR .... inak planujem poskladat DIY ADA Aquasky 50cm a 40 cm svetielko ... plexisklove telo/ram aj s nozkami je uz doma, lepidlo na hlinik je tiez skladom ... hlinikovy chladic, Power LEDky su na ceste ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod JurajS » 20 Jan 2014 13:53 pm

to vincent van gogh: No zvažoval som aj možnosť toho svetla z http://www.rostlinna-akvaria.cz, pokukoval som po nich pred vianocami ked boli v akcii 60cm 2x24W T5 za 38€..len teraz uz stojí zasa 50€ - a medzitým sa mi v hlave rozležalo, že len minuly rok som si zostrojil to moje 2x18w 1x15W DYI svetlo a nebudem love vyhadzovať za nové..možno až keď to uvidím naživo a nebude sa mi páčiť pôjdem do toho elegantnejšieho.. Uvidím..:). Len Ty si mi poslal 3x24W a to u sa mi zdá veľa na 56l brutto objemu akva. aj keď to bude vyššie nad hladinou, myslím že 72w je dosť.
Do Otíkov teda pôjdem s tým že prvotné straty budú očakávané.:).
to Giftzahn: No jo čína teda nie..ohľadne LED svetla som zatiaľ toho veĺa neštudoval.. Skrinku si teda lakoval lebo si nemal popísané vo svojej téme koncovú úpravu. Niekde som totižto na nete videl ako to maník lakoval štetkou a bolo to otrasné, podľa Tvojích foto som skôr typoval že si to nastriekal pištoulou ten lak.
Budem veľmi rád ak založíš podrobnejšiu tému ohľadne plánovaného skladania DIY ADA Aquasky(a mysím že nielen ja), a aj ako Ti pôjdu rastlinky pod takýmto svetlom. A v prípade úspechu Tvoj postup zákerne použijem..:)
JurajS
 
Príspevky: 15
Založený: 27 Júl 2011 11:03 am

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod Giftzahn » 20 Jan 2014 16:55 pm

njn, ja som nestriekal ... moj finis bol spachtlovanie + prebrusenie ... toto som opakoval cele asi 5 - 6 krat kym nebolo vsetko uplne hladucke a rovne "" ako pravitko ... a potom zakladovka + prebrusenie jemnym smirglom na lak ... asi 2-3krat ... a potom krycia farba valcek + brusenie jemnym smirglom na lak az kym som to cele bezfarebnym matnym lakom "nezvodotesnil ... ( samozrejme ze aj ten som tiez prebrusil kym som nebol s vysledkom spokojny .... :lol:

njn, DIY ADA Aquasky "navod" bude onedlho ... len co dofici chladic ... a tym padom je telo "svietitka" kompletne ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod mh84 » 21 Jan 2014 13:50 pm

Mohl bych se zepat na kvalitu toho akva? Uvažuju o nákupu optiwhite ze stejného eshopu a ty ceny se mi zdají proti konkurenci nějak nízké. Je to slepené bez bublinek a přesahů a rovně uřezané? Je to opravdu optiwhite? Leštěné hrany to asi nemá co? :) Foto by neuškodilo. Díky.
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod Giftzahn » 21 Jan 2014 13:53 pm

A v prípade úspechu Tvoj postup zákerne použijem


njn, uspech je samozrejmostou ... :mrgreen: .... nic ine ani neakceptujem ... 8) ... jasnacka vzdy potesi ked navod posluzi na inspiraciu ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod JurajS » 21 Jan 2014 16:42 pm

mh84 napísal:Mohl bych se zepat na kvalitu toho akva? Uvažuju o nákupu optiwhite ze stejného eshopu a ty ceny se mi zdají proti konkurenci nějak nízké. Je to slepené bez bublinek a přesahů a rovně uřezané? Je to opravdu optiwhite? Leštěné hrany to asi nemá co? :) Foto by neuškodilo. Díky.

Foto dodám..:). Neviem aké akva sú z íných eshopov - nemal som..:) a toto je prvé akva z optiwhite co vidím naživo. Ešte som ho nenapúšťal až keď bude skrinka tak snáď netečie..:D - presahy - no z jednej zadnej strany je tam tak necelý milimeter presah..hrany sú rovno urezané..a leštené sú..Neviem či je to optiwhite alebo claer vision..klasické sklo to každopádne nie je je to vidno na hranách rozdiel oproti tomu 61l akva čo mám(4mm float sklo) je viditelný..dokonca týždňa by mala byť skrinka...nafotím ti hrany a akva..a napustím ho. Ja som ho okukával už pred vianocami ked bolo za 989czk..že ho zoberiem potom bolo po novom roku za 1789czk no a minulý týždeň ho dali zasa za 989czk tak som to riskol..foto dám potom posúď
JurajS
 
Príspevky: 15
Založený: 27 Júl 2011 11:03 am

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod mh84 » 21 Jan 2014 16:58 pm

Díky moc. Těším se na fotky i na tvůj postup. Ja tu firmu mám docela kousek, ale jsem líný tam jezdit :) Za tu cenu to každopádně vypadá na dobrý kup.
mh84
 
Príspevky: 14
Založený: 21 Jan 2014 13:41 pm

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod JurajS » 29 Jan 2014 10:28 am

Update: tak skrinka je hotová..použili sme DTD dosku šedý antracit....takže to nie je také vyšperkované ako Giftzahnova brusená a brúsená a brusená - ohranené je to páskou hrúbky 2mm( nie je to klasická nažehlovačka takže je odolnejšia voči vode - ohraňuje sa strojovo)..vrch je z pracovnej dosky preto to zaoblenie na predu...akurát my akosi v nestráženej chvili zabudol ohraniť aj zadné hrany dosiek..tak by som to chcel nejako zabezpečiť pred vodou....môj kamoš stolár mi tvrdil že to toho prstom vtrieť :D akva silikón..no neviem nenapadá niekoho niečo lepšie? Ohraňovať už to nepôjde...duvilax alebo niečo podobné na báze vody by vraj tú DTD dosku vydul...
Prílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
JurajS
 
Príspevky: 15
Založený: 27 Júl 2011 11:03 am

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod JurajS » 29 Jan 2014 10:29 am

zvrchu
Prílohy
4.jpg
JurajS
 
Príspevky: 15
Založený: 27 Júl 2011 11:03 am

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod Giftzahn » 29 Jan 2014 11:04 am

jj, pekna skrinka ... ono, to ohranovanie spolahlivo pred vodou ochrani ... mam s tym skusenosti ... tie neohranovane dosky zo zadu nepatli silikonom ... ja viem stolari to odporucaju ... :lol: aj ten moj ... ale je to na prd ... :wink: ... pokial to chces poriadne spravit kus si malu pixlu bezfaregneho lodneho laku ( poroz smrdi ako 5 tchorov cize vetrat ) a daj nechranenym castiam aspon tri vrstvy ... najprv ich prebrusis a potom supnes supnes jednu vrstvu lodneho laku ... nechas vytvrdnut ..prebrusis a druhu a tretiu ... a ver mi ked budes dosledne pracovat .. voda nebude ziaden problem ...

inak aj ja mam jednu skrinku od profi stolara ... akurat ten tvoj mohol vsetky hrany spravit typu ABS .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod Ondrej 72 » 29 Jan 2014 11:50 am

ABS hraná sa dá kúpiť aj 0,5mm. Vždy lepšia ako nažehlovasia. Budeš ju lepiť chemoprénom a vnútornú hranu nasadíš presne. K vonkajšej hrane sa dostaneš a hranou dláta ju odstrihneš potom opatrne zaoblíš šmirglom a budeš to mať ako od stolára
Obrázok používateľa
Ondrej 72
 
Príspevky: 36
Obrázky: 4
Založený: 29 Dec 2013 21:41 pm

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod vincent van gogh » 29 Jan 2014 12:04 pm

No to je rýchlosť :D Ale rozumiem,kedže optiwhite je už doma.... :mrgreen:
Hadice budú od zadu...žiadne bočné otvory?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod Giftzahn » 29 Jan 2014 13:09 pm

inka teraz ked pozeram fotku z "blizsia" .... ta horna doska sa mi nejako podoba na kuchynsku pracovnu dosku ... teda aspon svojou hrubkou ... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod JurajS » 29 Jan 2014 15:30 pm

Giftzahn napísal:inka teraz ked pozeram fotku z "blizsia" .... ta horna doska sa mi nejako podoba na kuchynsku pracovnu dosku ... teda aspon svojou hrubkou ... :lol:

Ano ano..veď to píšem ..v texte...:)
JurajS
 
Príspevky: 15
Založený: 27 Júl 2011 11:03 am

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod JurajS » 29 Jan 2014 15:32 pm

vincent van gogh napísal:No to je rýchlosť :D Ale rozumiem,kedže optiwhite je už doma.... :mrgreen:
Hadice budú od zadu...žiadne bočné otvory?

Bočné otvory budú...vykružovák a na to tá plastová prechodka čo sa používa na kancelárske stoly...:)
JurajS
 
Príspevky: 15
Založený: 27 Júl 2011 11:03 am

Re: moje 61l akva - tretí pokus

Odoslaťod Giftzahn » 29 Jan 2014 16:14 pm

jj, nevsimol som si ... jaj a ked vykruzis tak opat natril "obnazenu" cast lodnym lakom ... izolacia proti vode .... a potom daj plastovu prechodku na kancelarske stoly .... :wink: ... hlavne sa nikam neponahlaj a robotu neflakaj ... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.