Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod viki » 23 Mar 2003 21:42 pm

Cervik schovany v piesku, detrite a medzi kamenmi, nie je len taky hociaky nezivy "DETRIT", ale stele "ZIJUCI" a teda aj ochorenie "TRVALE" siriaci organizmus. Takze, kazdy kto co i len raz, "AJ PRED ROKMI" nakrmil svoje ryby zivymi cervikmi, ma nimi posiate cele dno. :? A preto sa obavam, že na "DEFINITIVNE" preliečenie krupice, ktoru som mal, a už zas sa mi "BEZDOVODNE" vratila :x mi nebudú stačit dva či tri dni, ako mi to poradil jeden predavač, ale ovela, ovela viac. Problem vidim v tom, ze hlboko na dne v detrite sa lieciva siria len velmi tazko, alebo dokonca vobec. PORADTE prosim! ! ! :cry:
Obrázok používateľa
viki
 
Príspevky: 20
Založený: 21 Mar 2003 04:25 am
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod viki » 27 Mar 2003 14:57 pm

Na upresnenie. Nejde mi o vyriešenie momentálneho problému s krupicou, ale o to čo vravite na červiki? Sú prospešne pre akvarium, rastliny a sumcovite ryby alebo naopak.
Obrázok používateľa
viki
 
Príspevky: 20
Založený: 21 Mar 2003 04:25 am
Bydlisko: BA

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod mysko » 27 Mar 2003 16:52 pm

Ja teda neviem. Zda sa mi to skor ako katastroficky scenar s tymi cervikmi. Ja krmim cervami roky a ryby boli chore raz a uspesne som ich preliecil. Napis ako ich liecis. Mam pocit ze uz si to pisal. ale mozno liecis zle a cervy s tym nemaju nic spolocne
Obrázok používateľa
mysko
 
Príspevky: 31
Založený: 16 Mar 2003 11:24 am

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod viki » 23 Máj 2003 01:29 am

Taký červík, nitenka (TUBIFEX) to je vraj sviňa. Ide o to že je to vraj medzihostitel, aj pre volaktorý druh krupičky, a o to, že asi komplikuje preliečenie celého akvária.
Obrázok používateľa
viki
 
Príspevky: 20
Založený: 21 Mar 2003 04:25 am
Bydlisko: BA

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod salik » 23 Máj 2003 07:10 am

viki napísal:Na upresnenie. Nejde mi o vyriešenie momentálneho problému s krupicou, ale o to čo vravite na červiki? Sú prospešne pre akvarium, rastliny a sumcovite ryby alebo naopak.

nemal som este problem, krmim s nimi pravidelne, hlavne botie ich maju velmo radi, kupovat mensie mnozstvo, zakazdym opatrne preplachnut, skladovat v chladnicke
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod tom » 23 Máj 2003 10:51 am

salik napísal:kupovat mensie mnozstvo, zakazdym opatrne preplachnut, skladovat v chladnicke

A krmit mensim mnozstvom, aby to stihli rybky zjest :!: Niekedy je aj menej viac :idea:
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod jacik » 23 Máj 2003 12:52 pm

panciernicky trinidadske cervikov spolahlivo z dna vyberu. :D
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod foggi » 02 Jan 2005 14:33 pm

ja som cervikmi nikdy nekrmil..iba mrazene patentky... a su tam. vyzeraju ako malicke dazdovky a nechapem ako sa tam ocitli
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod joko » 12 Jan 2005 18:39 pm

Podla mojho nazoru, parazit ktory sposobuje krupicku nema absolutne nic spolocne so ziadnym cervikom, a toboz nie s nitenkami. A uz vonkoncom nie v akvariu kde je tepleisia voda od 15°C hore. Nitenky v priebehu niekolkych hod zdochnu, lebo potrebuju studenu vodu.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod Papagaj » 12 Jan 2005 19:07 pm

Ja sa zivimi cervikmi bojim krmit , nepacilo sa mi ze sa zavrtavali do dna a potom tam hnili. Keby som to este nekedy spravil tak jedine cez to krmitko a v malych mnozstvach.
Inac krmim mrazenimi patentkami a to zeru ako dive , a nezostane nazvys nic . Oto co je nadne sa spolahlivo postaraju synodontisovia a panciernici a nehrozi ze sa nejaky zatulany carvik zavrta a bude robit neplechu.
Obrázok používateľa
Papagaj
 
Príspevky: 119
Obrázky: 14
Založený: 25 Feb 2004 22:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod salik » 13 Jan 2005 10:45 am

joko napísal:..Nitenky v priebehu niekolkych hod zdochnu, lebo potrebuju studenu vodu...
joko, vidim ze nitenkami velmi nekrmis, samozrejme ze aj mesiac sa ti budu spacirovat v dne, maju radi cistu vodu, cez den byvaju zalezene v dne, v noci zacnu "tancovat", ale to uz u mna botie poznaju :)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod joko » 13 Jan 2005 19:56 pm

Mne vzdy zdochli, ani raz sa mi nezavrtali, ale mas pravdu salik, ze uz dlhsju dobu som s nimi nekrmil. ale asi zacnem, mozno su odolneisie, ako tie co som kupal ja v DNV. mozno boli o par dni starsie.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod Igypop » 14 Jan 2005 09:46 am

salik napísal:.....ale to uz u mna botie poznaju :)

Aj moje botie to zistili, takže mi rozryli pieskové dno jak divé svine :mrgreen:
Pochybujem, ze nejaký by to prežil :P
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod Peter » 16 Jan 2005 10:00 am

Papagaj napísal:Ja sa zivimi cervikmi bojim krmit , nepacilo sa mi ze sa zavrtavali do dna a potom tam hnili. Keby som to este nekedy spravil tak jedine cez to krmitko a v malych mnozstvach.
Inac krmim mrazenimi patentkami a to zeru ako dive , a nezostane nazvys nic . Oto co je nadne sa spolahlivo postaraju synodontisovia a panciernici a nehrozi ze sa nejaky zatulany carvik zavrta a bude robit neplechu.


Tak na panciernikov sa velmi nespoliehaj, o botiach neviem. Ale moje p. na to u mna neprisli, najviac ma rozculovali tie pri skle, boli nechutne, stale sa vselijako hemzili, radsej som ich odsal, aj ked mozno neskodili. Moje biele zive nitenky sa zavrtali okamzite do dna (teda tie, ktore prezili trasu od hladiny na dno), teplota akvaria nemala absolutne ziadny vplyv...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod jacik » 16 Jan 2005 11:37 am

Peter napísal:Tak na panciernikov sa velmi nespoliehaj, o botiach neviem.

skus ich menej prekrmovat. panciernickovia su stavani na zbieranie potravy v dne. :).
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod joko » 18 Jan 2005 09:21 am

salik napísal:
joko napísal:..Nitenky v priebehu niekolkych hod zdochnu, lebo potrebuju studenu vodu...
joko, vidim ze nitenkami velmi nekrmis, samozrejme ze aj mesiac sa ti budu spacirovat v dne, ...

No nieco som si precital aj o nitenkach (Tubifex), a zistil som ze mam (som mal) mylne informacie.
1; Nitenky ako take vraj ziju v stokach, vo vytokoch vod z miest, cisticiek a pod, ale pritom v tom istom clanku sa pise, ze maju radi cistu vodu.
2; Dalej, to ze potrebuju studenu, je kvoli tomu, ze sa im spomaluje metabolizmus a ze nespotrebuju tolko kysliku, ked su v zajati (sacik, nadoba). Takze ak ich chcete uskladnit na viac dni, mali by ste im vymienat dost casto vodu za cerstvu, aj ked potom nechapem, ako to ze v stokach a odpadoch preziju.
3; Dalej som sa docital, ze nitenky su/mozu byt velka pohroma pre akva, lebo v ich zazivacom trakte je strasne vela bakterii. (Aj ked priamo to "asi" s krupickou nesuvisi, kedze je to parazit, ktory napada ryby z vonku.)
4; Aj ked potrebuju okyslicenu a cerstvu vodu, su schopne v piesku/ v dene zit a dokonca sa aj reprodukovat ! Ale vraj to nebyva casto, lebo ak mate na dne zijuce rybky (hlavne Corydoras) tak to nestihnu.
5; Susene Tubifex su neskodlive
6; Jedna masa niteniek o velkosti tenisovej lopticky obsahuje stovky tisic cervov.


Typy a Triky:
Ked chcete aby dlho vydrzali, dajte ich do zasobnika vody na toalete, kde vzdy po splachnuti pritecie cerstva voda, treba ich vsak dat do pohara (7 dcl) aby hladina v nom ostala aj po splachnuti.
Drzanie cervov v tecucej vode ma niekolko prednosti:
1; Cervy su pokryte bakterialnou spinou, ktora sa odplavuje
2; Ich zazivacie ustrojenstvo obsahuje skodlive organizmi, ktore sa tiez vylucia a odplavia
Pred podavanim cervov rybam, ich preplachujte 48 hodin
Zdrava nitenka, musi mat krvavo cerveny farbu
Zdochnute nitenky tecuca voda odplavy
Umierajuce cervy dostanu belavu farbu, zacnu zapachat a to je zaciatok, uhynu celeho klbka niteniek, ak ich nebudete preplachovat.
Nedavajte vela niteniek naraz, ak spadnute nitenky nestihnu zozrat ryby, tak do 8 hodin sa zacnu roskladat, tie co neziju a hned je kalamita v akvariu.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod Igypop » 18 Jan 2005 10:57 am

Ja ich skladujem tak, že ich mám v pohári na umývadle a nechám do pohára non-stop kvapkať vodu z vodovodu. :idea:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Cerviky a PREZIVANIE chorob v nich

Odoslaťod skala » 18 Jan 2005 12:23 pm

joko napísal:No nieco som si precital aj o nitenkach (Tubifex), a zistil som ze mam (som mal) mylne informacie.
1; Nitenky ako take vraj ziju v stokach, vo vytokoch vod z miest, cisticiek a pod, ale pritom v tom istom clanku sa pise, ze maju radi cistu vodu.

spinavu, znecistenu, to svinstvo papkaju.
od mnozstva kyslika zavisi aj ich farba, pri nedostatku mozu byt az biele !!!
2; Dalej, to ze potrebuju studenu, je kvoli tomu, ze sa im spomaluje metabolizmus a ze nespotrebuju tolko kysliku, ked su v zajati (sacik, nadoba). Takze ak ich chcete uskladnit na viac dni, mali by ste im vymienat dost casto vodu za cerstvu, aj ked potom nechapem, ako to ze v stokach a odpadoch preziju.

V studenej vode je rozpusteneho viac kyslika. Okrem toho, je tam trosku ine mnozstvo vody ako v rieke / potoku, vsak? :)
3; Dalej som sa docital, ze nitenky su/mozu byt velka pohroma pre akva, lebo v ich zazivacom trakte je strasne vela bakterii. (Aj ked priamo to "asi" s krupickou nesuvisi, kedze je to parazit, ktory napada ryby z vonku.)

Krupicka - Ichthyophtirius multifilis napada aj nase ryby.
5; Susene Tubifex su neskodlive

tie su susene mrazom. takze sa vsetko normalne zahubi
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.