Tošová 27l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Tošová 27l

Odoslaťod tomas57 » 24 Jan 2014 23:40 pm

Zdravím Vás. Tak po dlhej odmlke som sa aj ja rozhodol niečo pridať, ale skôr sa posťažovať ako sa pochváliť. Zachviľu tomu bude rok čo som sa rozhodol si založiť nové akva a po afrických cichlidách som mal chuť na malé rastlinné krevetárium :-) Takže pár slov k popisu :

Akvárium - 45*30*20 (27l)

Filter - vnútorný AQUAEL možno časom vymením

Osvetlenie - AQUAEL DECO LIGHT LED 5w svietim 12h od 9:00 do 21:00 + začal som svietiť svetlom z lampy čo stojí vedľa akva je tam tuším 5w led gu10 a mám pocit že to pomáha :-)

Teplota - ohrievač nastavený na 22 stupňov

CO2 - 3 mesiace burčiak nonstop ale konečne pred dvoma týždňami som zohnal ventili za dobrú cenu (redukčný,ihlový,spätný + všetky potrebné spojky aj s poštovným za 40e všetko camozzi max. spokojnosť aspoň zatiaľ :-)) tak som zapojil fľašu beží nonstop. (to že som prvú noc kôli mojej nedočkavosti a kôli lenivosti zapojiť počítadlo bublín predávkoval akva a odniesli si to 4 krevety sa radšej nepriznám) Difúzor sklenený no skúšal som napojiť co2 do filtra co sa mi zdalo ako najefektívnejšie ale kôli hluku ktorý robili bublinky na lopatkách filtra som to prehodil na difúzor :-( Teraz púšťam cca 8 bubliniek za 10 sekúnd. Drop chacker je tmavo zelený niekedy až do modra podľa orientačnej stupnice by som mohol pridať co2 ale ešte mám voči tomu rešpekt :-)

Substrát - tuším sa to volá Terramol (výrobcu toho môjho substrátu Vám neprezradím nechce sa mi ísť do pivnice pozrieť na obal) :-)

Živočíchy - krevetky red cherry cca 17 kusov. Tu by som sa trošku rozpísal a poprosil o radu. Prvý krát som kúpil krevety asi 15 ks no sporadicky mi umierali cca 1 za dva týždne nikdy nie hromadne, že umreli na starobu tomu neverím boli mladunké a o tým co vyskočili z vody kôli efektne plnému akva sa nevyjadrujem :-( Takže po určitej dobe mi ostali 4 nakúpil som ďalších 17 a okrem tých co neprežili moje co2 vyčíňanie vyzerajú tieto celkom v pohode aj keď mám pocit že niekedy niesu až také čulé ako niektorí opisujú na fóre. Stravu im dávam dvojakú raz domácou stravou od chovateľa kreviet a inokedy kúpenou pre krevetky no nekŕmim príliš často asi každý druhý až tretí deň. Potomkovia zatiaľ žiadny ale raz som zbadal na kameni strašne malinku krevetku ale už par mesiacov ani ťuk.(typy a rady?) Na nasávanie filtra som nalepil silikónom na akva veľmi jemne sitko, že keď sa dáke drobotiny ukážu aby ich to nestiahlo. Chcel by som doplniť aj rybky no pátram po najvhodnejších, poradíte? Ale také aby som mohol mať aj dropcov z kreviet.

Rastliny - asi hlavný dôvod mojich starostí. Anubias ako je vidieť na foto je nádherný rozrastá sa darí sa mu úžasne. Machová guľa bez problémov krevety ju milujú. Jávsky mach veľká bieda skôr vyhadzujem po kúskoch hnedé časti (prečo?) je pravda že je priamo pod svetlom. Hemianthus callitrichoides to čo vidíte na foto to ja vidím už pol roka bez zmeny sem tam začne jedna vetva rýchlo rásť zrazu prestane nehnije ani nerastie čakal som už dosť dlho a dával som tomu nádej no už zháňam vhodnú kobercovú rastlinku môžte dať typ. Vzadu v ľavom rohu Eleocharis acicularis kúpená cca 3 týždne dozadu bez zmeny ani nerastie ani nehnije aspoň sa mi nezdá, rozmýšľam že ju presadím a rozdelím na menšie časti dopredu na pravo pred anubias mám ju zastrihnúť až ku substrátu? niekde som čítal že áno ale už som to raz urobil a od vtedy som tú rastlinku už v mojom akva nevidel tak som kúpil túto druhú:-) rozhodne chcem doplniť rastlinstvo trošku radikálnejšie napr. sa mi zapáčila Blyxa japonica a tiež koberček, ďalším nápadom sa nebránim :-) a ešte k tvorbe bubliniek na listoch rastliniek čo by malo byť samozrejmosťou je u mňa skôr vzácnosť žeby málo co2?

Hnojenie - áno aj nie. Hnojil som PMDD (ako mi prišlo tak som namiešal podľa návodu až taký alchymista niesom)a Easy-Life EasyCarbo no práve v tom obdobý hnojenia mi sporadicky umierali krevety tak som prestal mám pokračovať? Znížiť dávky? alebo po pridaní rastlín dávky nechať? A ešte mám JBL hnojivo guličky ku koreňom asi 3 týždne je v substráte rozdelil som jednu guličku na viac časti a popichal pod korene nechcel som toho dávať veľa veď je to malé akva nevyzerá že by to niečomu pomohlo.

Budúcnosť - ako som spomínal tak rastliny, rybky a možno nie veľmi drastická prerábku. Rozmýšľal som nad presunutím anubiasa trosku dozadu a Eleocharis acicularis dopredu pred anubias a na pôvodnom mieste Eleocharis acicularis by som chcel spraviť kopec v rohu do ktorého by som vsadil tie kamene co tam mám a pomedzi ne nasadil kobercovú rastlinu.
Tak to by mohlo byť všetko o mojom akva hádam som na nič nezabudol :-) a dúfam že som Vás veľmi nezdržal toľkým čítaním. Som otvorený všetkým radám.
Prílohy
DSC_0128.JPG
tomas57
 
Príspevky: 28
Obrázky: 12
Založený: 29 Máj 2008 22:53 pm

Reklama

Re: Tošová 27l

Odoslaťod Ondrej72 » 25 Jan 2014 00:26 am

Vypadá to pekne. Ja by som dolial ešte vodu.
Ondrej72
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 07 Nov 2007 21:32 pm
Bydlisko: SR

Re: Tošová 27l

Odoslaťod tomsk1 » 25 Jan 2014 10:50 am

Nazdar, len par postrehov... IMHO pri tvojom minicku by som pridal na intenzite svetla a skratil dobu na napr 9 hodin. Eleocharis sa hned rozbehne ak ma dostatok svetla a co2. Kombinovat easycarbo a co2 z flase asi nieje dobry napad. S pmdd tiez opatrne, vie to narobit riadnu paseku a pri takom slabom svetle je mozne, ze sa bude hromadit. Inac pekne mini nech sa ti dari.
Obrázok používateľa
tomsk1
 
Príspevky: 80
Obrázky: 76
Založený: 26 Mar 2010 02:11 am

Re: Tošová 27l

Odoslaťod cezar.milan » 25 Jan 2014 11:39 am

Teramol je zrejme tá hrubšia frakcia. Napíš niečo o tých kameňoch.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Tošová 27l

Odoslaťod tomas57 » 25 Jan 2014 12:34 pm

To easycarbo veru bude zbytočné začať pridávať máš pravdu, teraz som toho svetla trošku pridal tak uvidíme čo to urobí. Tomsk1 myslíš, že mám zastrihnúť tu Eleocharis?
Áno teramol je tá hrubšia frakcia v jemnejšej by sa možno ľahšie zakoreňovali ale do takého zásahu sa mi akosi nechce už len kôli krevetám tiež by sa mi nepáčilo keby mi domiešavač z betónom chodil po byte :-DDDD a kamene tie som nazbieral na prechádzke na Vyšehrad pri Prievidzi ak niekto pozná, ale ich zloženie naozaj neviem :-)
tomas57
 
Príspevky: 28
Obrázky: 12
Založený: 29 Máj 2008 22:53 pm

Re: Tošová 27l

Odoslaťod doors010 » 25 Jan 2014 13:02 pm

tomsk1 napísal:Nazdar, len par postrehov... IMHO pri tvojom minicku by som pridal na intenzite svetla a skratil dobu na napr 9 hodin. Eleocharis sa hned rozbehne ak ma dostatok svetla a co2. Kombinovat easycarbo a co2 z flase asi nieje dobry napad. S pmdd tiez opatrne, vie to narobit riadnu paseku a pri takom slabom svetle je mozne, ze sa bude hromadit. Inac pekne mini nech sa ti dari.


povedz mi jeden dovod preco si myslis ze kombinovat co2 z flase a easy carbo nie je dobry napad ...to si kde vycital???
tu mas navod z easy carba :
EasyCarbo
• Účinný zdroj uhlíku, ktorý má pre akváriové rastliny zásadný
význam.
• Možno ho používať ako pre akvária s prihnojovaním pomocou
CO2 systému, tak aj bez neho.
• Prípravok redukuje množstvo rias v akváriu

EasyCarbo je veľmi výkonný a efektívny zdroj uhlíka pre rastliny v akváriu. Uhlík je nevyhnutný pre rast rastlín. EasyCarbo možné používať v akváriách s alebo bez prihnojovanie CO2. Výrazné zlepšenie rastu možno pozorovať v niekoľkých dňoch. EasyCarbo umožňuje rastlinám lepšie obstáť proti riasam, ktorých bude menej. Výborný pre údržbu v kombinácii s extra kompletným hnojivom Profit.

Dávkovanie: 1 ml na 50 litrov denne, max 2 ml na 50 litrov denne v akváriách s množstvom rastlín. Vyššie dávky sú vysoko nebezpečné.
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Tošová 27l

Odoslaťod tomsk1 » 25 Jan 2014 13:28 pm

Eleocharis sa odporuca zastrihnut pri sadeni, ja som to tak spravil a pekne ho to nakoplo, z jedneho kosika mi za par mesiacov zarastol cele dno v 240L akva.
@doors010 ...IMHO keby som vyrabal easycarbo tak by tom to tiez napisal na flasku. Myslim si, ze je to proste marketing, nech to pouzivaju aj ludia co maju co2 bomby. Takze je to asi na kazdom ako sa rozhodne, ci bude duplovat uhlik alebo nie. Pouzitie easycarbo na stetinku striekackou je uz o inom. Ludia si to pochvaluju takze zrejme funguje.
Obrázok používateľa
tomsk1
 
Príspevky: 80
Obrázky: 76
Založený: 26 Mar 2010 02:11 am

Re: Tošová 27l

Odoslaťod cezar.milan » 25 Jan 2014 13:46 pm

Tiež mám tento názor, píšu a píšu bla, bla, jasné, že marketing. Ohliadnúc od toho, ak mám CO2 set, tak neviem prečo ešte vyhadzovať peniaze za EC?
Iba ak by mi hnili v pivnici :)
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Tošová 27l

Odoslaťod doors010 » 25 Jan 2014 14:12 pm

no pani EC nie je iba o uhliku treba trosku postudovat ale vlastne to je jedno
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Tošová 27l

Odoslaťod cezar.milan » 25 Jan 2014 21:24 pm

Nič proti, ak si nemôžem dovoliť CO2 set
flourish-excel-vs-easycarbo-t14580.html#p282676
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Tošová 27l

Odoslaťod doors010 » 25 Jan 2014 21:48 pm

cezar.milan napísal:Nič proti, ak si nemôžem dovoliť CO2 set
flourish-excel-vs-easycarbo-t14580.html#p282676


v pohode suhlasim ale citaj co pisal ...citujem : Kombinovat easycarbo a co2 z flase asi nieje dobry napad
nech mi odpovie ze v com nie je ten dobry napad ak mam na to love
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Tošová 27l

Odoslaťod cezar.milan » 25 Jan 2014 23:02 pm

To je akoby si polieval rastliny v rybníku, ináč to neviem vystihnúť
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Tošová 27l

Odoslaťod doors010 » 26 Jan 2014 07:19 am

cezar.milan napísal:To je akoby si polieval rastliny v rybníku, ináč to neviem vystihnúť

to si nevystihol :P
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Tošová 27l

Odoslaťod cezar.milan » 26 Jan 2014 12:23 pm

Tak polopate, je to stále náhrada a náhrada nieje originál a skutočne ti závidím tých peňazí na vyhadzovanie. Si jediný, viac nepoznám :P
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Tošová 27l

Odoslaťod doors010 » 26 Jan 2014 14:24 pm

no jediny nie som kto to takto pouziva ...dalsia velka vyhoda EC je to ze ak nemas v akvarku kvalitnu distribuciu co2 co v mnoho pripadoch nemas toto ti ju dokaze z casti eliminovat ...jasne ze by som to ani ja nepouzival keby som mal 300 litrove akva ale pri 30 l mi pol litra EC vydrzi na 500 dni :P cize za 10 euro je to v pohode a netrapi ma to ...10 euro minies v krcme ani nevies ako a nesere ta to ... :P
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Tošová 27l

Odoslaťod cezar.milan » 26 Jan 2014 15:22 pm

Ja som to tiež istého času skúšal, zázraky uvedené som nepozoroval. Ale jasné!, že ak by si mal k mini kupovať ešte jeden set, tak EC je v tomto prípade ekonomickejšie. Pokiaľ máš set, neskúšal si púšťať rozdvojkou cez dva ihlové ventily?, do dvoch akvárií?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Tošová 27l

Odoslaťod doors010 » 26 Jan 2014 16:17 pm

no pockaj tie filtre co si videl su pre jedno akvarko
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Tošová 27l

Odoslaťod cezar.milan » 26 Jan 2014 16:40 pm

Už to vyzerá ako pokec a teraz som sa stratil, aké filtre?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Tošová 27l

Odoslaťod doors010 » 26 Jan 2014 16:48 pm

kaslime na to iba mu to tu spamujeme
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Tošová 27l

Odoslaťod Loki12 » 26 Jan 2014 18:17 pm

chalani to tu trosku zaspamovali ale vratime sa k teme:

postupne od dolezitosti:

1. Svetlo - ak sa nepomylil a fakt tak mas 5W lampu tak: Pocitaj (5W / 27Litrov = 0,185 Watt na liter ): je to FAAAKTICKY malo. Ale fakt malo na HC. aj na fotke je vidno, ze je tam tma. Cize tu bude problem. Ja som na 20 Litrovom akva prevazdkoval 2x11W lapase. teraz po prepocitani je to cca 16litrov na 11W lampu.
Toto vsetko na plyv na HC, Eleocharis.

2. CO2 + EC - pri danom svetle je to uplne nevhodne. Niekto niekde napisal, ze Svetlo je vyziva a CO2 a EC je posilovna. Cize co sa stane ak nebudes jest ale budes chodit do posilovne? Umries rychlo :-). A co sa stane ak budes jest vela ale nebude chodit do posilovne? Umries, pomaly, udusi ta tuk (riasy). Cize musis mat urcitu rovnovahu, skus dostiahnut aspon 0,5W na liter.
Ak nie tak nechaj len Anubiasy a daco faaaak menej narocne na svetlo. Z bonsajistiky poznam pravidlo - svetlozelene rastliny = narocne na svetlo, tmavo zelene = menej narocneˇ.

3. problemny s rastlinami - vrat sa k bodom 1. a 2.

4. krevetky - nakolko si do akva pridaval CO2 + EC + hnojenie tak sa to nestihlo spotrebovat a zvysovala sa ti koncentracia chemikalili, tak to zabalili. Bud vyskocili, alebo dali brucho hore a zvycne si pochutnali. (Milujem tento ich kanibalizmus :-)) To je moj predpoklad. Krevety so velmi citlive na chemizmus vody. Over aj ci ti "nesumia" kamene. Pokvapkaj na ne ocot, ak ano, vyhodit. Silonku na filter nemusis davat. Krevetka do takehoto filtra nema preco lozit. A ak tam aj vlezie, tak opat vylezie. Je to taka "ich magia", ale vedia to. Ver im :-)

Drzim palec.
Loki
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Tošová 27l

Odoslaťod triscene » 26 Jan 2014 19:12 pm

Loki, on tam ma 5w LED a to je nieco ine ako 5w v trubiciach atd.
Skor lumeny by som zratal ked uz sme pri tom ;)

Odoslané z môjho R800i
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Tošová 27l

Odoslaťod Loki12 » 26 Jan 2014 21:22 pm

Moze byt. To som si nevsimol.
Ale aj tak to na mna posobi tmavo :-)
ale to je ako s tebou a filtrami. Tebe vsetko zase pripada ze ma mat silnejsiu filtraciu :-)

Ak sa to da preskupil by som layout na U tvar. ten abubias je krasny, ale zbytocne tieni rastlinam ktore to potrebuju.:
vzadu: anubias - eleocharis anubias
stred: anubias - kamene - anubias
vpredu: machova gula - HC - HC

PS: inak ked kukam na to tvoje HC, tak sa podla mna taha dost hore - to robia rastliny ked hladaju svetlo.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Tošová 27l

Odoslaťod cezar.milan » 26 Jan 2014 22:27 pm

Aj ja sa vrátim a to ku kameňom, nápadne pripomínajú vápenec.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Tošová 27l

Odoslaťod tomas57 » 27 Jan 2014 00:53 am

Loki12-vdaka za komentar suhlasim s tebou s tym svetlom sa to nezda ani mne co ma dost mrzi nebolo to lacne a kupovat dalsie alebo ine fuuu no uvidime :-) ale zajtra odfotim a vlozim nove foto po dnesnom nakupe a asi dvoj hodinovom hrabani sa v akva to vsetko nabralo uplne iny smer a vzhlad dufam ze sa bude pacit tak ako mne :-) dnes je este zamutene nema vyznam fotit ale anubias isiel dozadu aj s korenom a evidentne bol problem s osvetlenim aj s nim dost tienil na vsetko ostatne :-) o teste s octom viem no nerobil som ho zajtra skusim aj to. K tym krevetkam, uz som jednu vytahoval z filtra trcala tak napolovicu ale teraz rozmyslam mozno to tak chcela a bavilo ju to :-D A este som kupil aj hnojivo multicote no este si musim nastudovat kolko toho dam. Tak zajtra vkladam foto ;-)
tomas57
 
Príspevky: 28
Obrázky: 12
Založený: 29 Máj 2008 22:53 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.