Biely zakal



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Biely zakal

Odoslaťod martin_s » 19 Aug 2012 21:25 pm

Ak si vyhladas a precitas informacie o bielom zakale tak zistis co ho sposobuje a aj to ze to je bezny jav a dokonca to nie je nic neprirodzene. Rovnako sa docitas aj to kedy az je cas na vpustenie ryb a ake komplikacie teraz mozes ocakavat... Jeden zo sposobov ako sa zbavit zakalu pouzil astro vo svojom "astroakvariu"...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Reklama

Re: Biely zakal

Odoslaťod luky_02 » 19 Aug 2012 22:00 pm

cital som, cital som a stale citam. Viem ze je to bezny jav, viem ze to sposobuje premnozeny nalevnik, viem ze to rybam neskodi (iba ak tým ze by ten nalevnik mohol spotrebovat veľa kyslíka a tým padom by ostalo menej rybam). Viem kedy je čas na vypustenie rýb.... to ze ich tam mám uz teraz je z jedneho dôvodu - nemal som ich kde nechať (dlhodobo).
A ked uz ide o to, tak pytal som sa konkretne doors010 ako dlho mu trvalo kym sa toho zbavil. Nepytal som sa ako je to vo všeobecnosti. To som sa dočital v roznych debatach o bielom zakale. Nehovoriac o tom ze kazdy udava iny cas - ani sa tomu necudujem pretoze kazdy ma ine, specificke podmienky vo svojom akvarku a teda u kazdeho to moze byt rozdielne.

Teda neviem či maš problem ze som sa niečo opýtal ale vyzerá to tak. Ak to tak nie je tak sa ospravedlnujem ale konieckoncov na to je predsa toto forum nie? Keby som našiel odpovede na moje otazky tak sa nepýtam. Niekto zalozi novu temu - dostane zdrba (chapem to) niekto sa opyta v existujucej teme - dostane zdrba (toto nechapem). Mal som tam dve konkretne otazky na ktore som nenašiel jednoznačnu odpoved, tak som sa opytal - sorry.
Ako nehnevajte sa niektorí, ale vyzera to tak, ze pokiaľ človek nepolozi uplne originalnu otazku na originalny problem tak sem nema vôbec čo písať.

btw... akvaristike sa venujem uz nejakych 6-7 rokov a nemal som problem s bielym zakalom ale doteraz to boli menšie akvarka.
luky_02
 
Príspevky: 39
Obrázky: 27
Založený: 19 Feb 2008 17:52 pm
Bydlisko: Košický Klečenov (Košice - okolie)

Re: Biely zakal

Odoslaťod martin_s » 20 Aug 2012 09:27 am

To ako dlho to trva kym sa toho zbavis ovplyvnuje viacero faktorov a aj zakal sposobeny nalevnikmi ma svoje fazy. Ak sa toho chces zbavit ovela rychlejsie tak jeden zo sposobov je v teme "Astroakvarium" ako som uz napisal vyssie. Je pouzitelny aj v akvariu s rybami (on to pouzil pri diskoch...). Ak pouzivas do toho akvaria vodu zo studne ktorej rozbor mas v albume tak by bolo dobre obcas urobit jej dezinfekciu ako ti odporucili (mozes pouzit savo pre studne).
Mne osobne ked sa objavil zakal (pri vymene filtra za novy ktory nebol zabehnuty) tak som to riesil iba silnejsim pustenim filtra pri zachovani beznej udrzby, cize aj s vymenou vody. Do tyzdna-dvoch (ak si dobre pamätam) mi zakal zmizol. Nesnazil som sa to riesit chemiou, zazracnymi vodickami ani UV... Ako bolo uz spomenute je potrebne vyrazne obmedzit krmenie - nalevnik ma velmi rad rozkladajuce sa zvysky potravy...
Ci uz pri pouziti UV, inych sposobov likvidacie nalevnikov alebo to ponechanim "na prirodu" je dolezite pozorovat chovanie ryb kedze ich tam uz mas a patricne na to reagovat...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Biely zakal

Odoslaťod luky_02 » 20 Aug 2012 15:14 pm

Vdaka za reakciu.
Nechcem sa toho zbavit nejak rychlo... chcem to nechat na prirodu ale bojim sa ze ani napr po 2 tyzdnoch to neustupi. Jednoducho keby som mal istotu ze o dva tyzdne alebo hoci aj o mesiac to zarucene prejde tak by som sa prestal bat.
Cital som temu o Astroakvariu ale este ju nemam precitanu celu. Docital som sa ze pouzival chloramin T. Ja by som tam nic pridavat nechcel. Nanajvys by som skusil UV lampu. Ano pouzivam vodu ktorej rozbor mam v albume. Vies tymto testom vody uplne nedoverujem pretoze sa domnievam ze by velmi radi zarobili na predaji filtracnych zariadeni ktore ponukaju:-/ (sme mala dedina a informacie sa tu rychlo rozletia... Napr dva domy tahaju z tej istej studne pricom ta firma o tom nevedela a vysledky rozboru mali rozne. Ano viem ze aj potrubie to ciastocne ovplyvnuje ale tam boli dost vyrazne rozdiely. Dalsi pripad mi vravela moja priatelka. Dali si do rod. domu namontovat taketo zariadenie ktore im odporucali a potom dal jej dedo na svoje meno otestovat vodu ktora isla cez filter a jej otec dal na svoje meno otestovat vodu bez filtra. Hadaj ktora mala lepsie vysledky:-P).

Nasa studna bola teraz pocas leta niekolko krat vytahana, proste pri napustani nasho bazenu sa vytahalo dost velke mnozstvo vody a dotiekla nova. Teda voda v studni nestoji. Mozem skusit tu dezinfekciu ak si myslis ze by to mohlo pomoct.

Filter mam pusteny naplno uz teraz. Inak naplne tohto filtra su len molitany roznej hrubky a v jednom kosiku su keramicke kruzky. Nebolo by vhodne dat do posledneho kosika aj nieco jemnejsie co by dokazalo zachytit aj tie mensie castice ??
luky_02
 
Príspevky: 39
Obrázky: 27
Založený: 19 Feb 2008 17:52 pm
Bydlisko: Košický Klečenov (Košice - okolie)

Re: Biely zakal

Odoslaťod martin_s » 20 Aug 2012 15:41 pm

Ak chces vediet skutocne parametre vody v tej studni tak je asi najlepsie nechat ju otestovat napr. na RUVZ. Je to ale pomerne financne nakladne.
Spominane rozdiely mohli byt sposobene viacerymi faktormi, nie len potrubim, ale aj napr. sposobom odberu vzorky (nenechali vodu dostatocne dlho odtiect - aspon 15-30 minut), znecistenymi odberovymi nadobami, atd. To je ale uz na inu debatu.
Do filtra mozes dat aj filtracnu vatu na zachytenie jemnych castic.
Ak budes postupovat spravne a s rozvahou tak zakal ti urcite zmizne.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Biely zakal

Odoslaťod luky_02 » 22 Aug 2012 20:24 pm

Taak ľudkovia, nechcem nič zakríknuť a nechcem sa tešit predčasne ale ten zákal pomaly ustupuje :) :). Teraz ma akurat zlosti jedna ziarivka. Idem zapnut svetlo, ze pozriem ako sa darí rybkám a hľa ... jedna ziarivka štrajkuje. A kedze ich mam dve na jednom predradniku tak mi funguje len 1/2 mojho osvetlenia :/. Netušim prečo, ešte toho nejak veľa nenasvietila aby mohla odist do dôchodku :P.

Tú filtračnú vatu si určite zaobstarám, už dávnejšie som nad tým uvažoval.
luky_02
 
Príspevky: 39
Obrázky: 27
Založený: 19 Feb 2008 17:52 pm
Bydlisko: Košický Klečenov (Košice - okolie)

Re: Biely zakal

Odoslaťod Milan666 » 23 Aug 2012 13:49 pm

Trubicu dokúpiť, lebo trpí predradník, klasickú v elektro za 1-2€
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Biely zakal

Odoslaťod luky_02 » 23 Aug 2012 16:05 pm

Mam pocit ze sme sa nepochopili. mam 2 predradniky a 4 ziarivky. A tym ze jedna ziarivka mi vypadla sa nenastartovala ani ta druha na tom istom predradniku. Teda predradnik netrpi - ked sa nenastartovala ani druha ziarivka, tak som uplne vypol šťavu k tomuto predradniku. Preto som pisal ze mi funguje len 1/2 osvetlenia:-). Ale toto je ina tema;-).

Kazdopadne zakal je prec :-). U mna pravdepodobne pomohlo to, ze som menej krmil, nemenil som vodu a akvarko sa s tym vysporiadalo samo:-). Trvalo to necely tyzden:-).
luky_02
 
Príspevky: 39
Obrázky: 27
Založený: 19 Feb 2008 17:52 pm
Bydlisko: Košický Klečenov (Košice - okolie)

Re: Biely zakal

Odoslaťod očinta » 26 Aug 2012 17:14 pm

Pravdepodobne ide o sériové zapojenie dvoch žiariviek na jeden predradník a to na klasiku induktívny, tz tlmivka.Tam pozor na trubice s rovnakým výkonom a taktiež i na štartéry. Inak, ak sa tu nedodržia základy elektrotechniky toto zapojenie vie potrápiť.Spravidla horšie štartujú v zime.
očinta
 
Príspevky: 139
Obrázky: 22
Založený: 14 Feb 2009 12:10 pm
Bydlisko: PD

Re: Biely zakal

Odoslaťod MAUceu » 26 Aug 2012 20:13 pm

chlapci... Ste v teme o bielom zakale v akva... ;)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Biely zakal

Odoslaťod marektachyon » 05 Dec 2012 22:18 pm

Moja skusenost s bielym zakalom je taka že po týždni neustupoval tak som vyskúšal Esha Gastropex zabral dá sa pocedať cez noc a pritom je samoodburavaci a neškodi rybam ani rastlinam :)
marektachyon
 
Príspevky: 37
Založený: 16 Sep 2012 09:22 am
Bydlisko: Rajecke Teplice (Žilina)

Zapachajuca a biela voda

Odoslaťod Y2K » 22 Jún 2013 10:10 am

Viete mi dakto povedat co sa stalo v mojom akva?
Uz 4 roky fungovalo v pohode asi 60 litrove akvariu v ktorom su len gupky a jeden prisavnik.
Filter mam vnutorny par rastliniek ako dekoraciu.
Vsetko slapalo ako malo no pred par dnami som spozoroval cudny zapach vody a za par dni aj voda zostala biela.
Nic mi tam neuhynulo, ak by aj nejaka gupka posla, predsa ta by toto neposobila, ci?
Jedine co sa stalo nedavno bolo ze mi odislo osvetlenie akvarka tak rybky su par dni bez osvetlenia....moze byt toto pricina?
Y2K
 
Príspevky: 176
Obrázky: 18
Založený: 09 Mar 2008 11:17 am

Re: Zapachajuca a biela voda

Odoslaťod Milan666 » 22 Jún 2013 15:12 pm

Môže
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Biely zakal

Odoslaťod Buritos » 24 Dec 2013 12:21 pm

Zdravím, mám len jednu otázku, je nutné "ten" biely zákal odstraňovať výmenou vody počas zábehu alebo to nechať tak a filter to zariadi ?
Filter mám eheim 2215 (350), akvarium je 275 l ,pripravené pre malawi, kremičitý piesok , vápencové skaly nič viac.
Po napustení nádrže som na druhý deň prihodil do nádrže molitan z mojho mini zabehnutého rastlinného akva, do rána sa voda zakalila do biela.(Ten kal je vlastne čo? bakterie ?) Čiže som si uvedomil počas písania že mam 4 otázky:
Treba meniť vodu počas zábehu ? (riediť kal)
Treba ohrievať vodu?
Treba svietiť? resp. úplne zatemniť ? (kôli riasam alebo čo)
Treba vzduchovať ?
Nehnevajte sa na mňa ak to tu už bolo niekde písané.
Ďakujem za rady a poučenia :)
Buritos
 
Príspevky: 2
Založený: 24 Dec 2013 12:08 pm

Re: Biely zakal

Odoslaťod Milan666 » 24 Dec 2013 12:58 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Biely zakal

Odoslaťod martin_s » 24 Dec 2013 13:30 pm

Buritos napísal:Nehnevajte sa na mňa ak to tu už bolo niekde písané.

Bolo a nie len raz... Minimalne keby si si tuto temu precitala tak najdes odpovede, a aj v inych temach... Mame tu jednu zazracnu funkciu, najdes ju vpravo hore pod takym zvlastnym nazvom "Hľadať"...
Nieco sa docitas aj tu, hlavne pod bodom 9...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Biely zakal

Odoslaťod Buritos » 24 Dec 2013 15:29 pm

Milan super, dík, taký popis som hľadal ale nenašiel, pomohol mi pochopiť isté veci :)
Len som sa tam nedočítal o tom či je treba ohrievať vodu na nejakých dajme tomu 23+°C , či to má vplyv nejak na zábeh, alebo stačí vyhriať vodu na požadovanú teplotu až keď je akva zabehnuté a budem tam dávať ryby.
Buritos
 
Príspevky: 2
Založený: 24 Dec 2013 12:08 pm

Re: Biely zakal

Odoslaťod Milan666 » 26 Dec 2013 12:54 pm

Záleží akú máš teplotu v miestnosti, kde akvárium je a ako je to so stálosťou teploty. Vyššia teplota procesy urýchľuje, no na samotný zábeh vplyv mať nebude
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Biely zakal

Odoslaťod Ondrej72 » 25 Jan 2014 11:41 am

Trošku sem zaspamujem, lebo prvý krát v živote vidím aj na vlastné oči, čo je to riadny biely zákal, vo vlastom akváriu. A svojim jednoduchým sedliackym rozumom mám na to aj svoje vysvetlenie. Neodvážim sa sem napísať, že sa akvaristike venujem desaťročia, ale akvárium bolo vždy súčasťou môjho života. Základy, ktoré ma naučil otec sú čistota a trpezlivosť. Hodiny som musel prať piesok a umývať novú nádrž slanou vodou pred založením. Prvý deň sa vložil piesok a napustila voda a až tretí deň sa sadili rastliny. A ja si pamätám, že ma bavilo aj sledovanie čistého piesku vo vode :-) Kryptokoriny mi dával z vlastného akvária, ale musel som si ich prekontrolovať a očistiť od nežiadúcich častí a súčastí. Nasledovali ďalšie tri dlhé dni a vždy mi dal jednu obrovskú polcentimetrovú gupku, aby som zábeh akvária v klude prežil :-) Ak to drasticky zhrniem, tak som zarybňoval na šiesty deň a predsa bolo vždy všetko v poriadku. Akvária zakladám až do dnes podobným spôsobom, ale teraz napíšem čo som urobil včera. Človek tu číta a sleduje Vaše umelecké diela a chce to skúsiť aj sám, ale vedomosti a skúsenosti buď nemá, alebo pozná len základy akvaristiky, ale džunglu by chcel mať hotovú za dva mesiace. Takže, včera som napustil, zasadil a samozrejme šprcol trochu hnojiva, lebo rastliny súrne potrebujú najesť a dnes ráno je voda skoro ako mlieko. Nerobím si starosť, písali ste, že to zmizne, ale jednoznačne som presveďčený, že to spôsobilo neúmerné množstvo živín pri štarte.
Ondrej72
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 07 Nov 2007 21:32 pm
Bydlisko: SR

Re: Biely zakal

Odoslaťod Ondrej72 » 27 Jan 2014 12:03 pm

Potvrdzujem, že biely zákal je preč, bez zásahu do akvária. Jedinú vec, ktorú som urobil je priloženie sáčku aktívneho uhlia k výtoku filtra. Či to malo na niečo vplyv to neviem. Ak sa pozriem na bočné sklá nádržky, tak vidím jemný biely film na skle, ale zatial sa ničoho nechytám.
Ondrej72
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 07 Nov 2007 21:32 pm
Bydlisko: SR

Re: Biely zakal

Odoslaťod adoslik » 01 Jan 2015 15:29 pm

Zdravim, mam akvarko treti den. Na druhy den po napusteni (cez noc) sa mi vytvoril biely zakal. Tak som dumal, ze co to asi bude. Vsetko nasvedcovalo, ze to bude nalevnik. Cez druhu noc sa akvarko vycistilo, ale vsetko biely zakla plava na hladine. Ako vyteka voda z filtra tak sa mi na hladine robia kruhy (ako letokruhy na strome). V akvarku mam len rastliny. Je to teda nalevnik? Popripade ako by som sa zbavil toho sajrajtu z hladiny?
adoslik
 
Príspevky: 17
Obrázky: 0
Založený: 20 Dec 2014 23:06 pm
Bydlisko: Straubing

Re: Biely zakal

Odoslaťod cor72zmt » 07 Mar 2016 16:50 pm

Dobry den,mam problem s bielim zakalom.po asi piatom dni sa mi zakalila jemne voda a vobec sa neodlaluje.mamm externy filter jbl 901a hagen piesok biely a kamene maam stiepany kamen a anubisy 3 rastlinky. A 3D pozadiie.a 3 panciernicky a uz som chcel davad cichlidy ale neviem ci im to neublizi.dakujem za pomoc
cor72zmt
 
Príspevky: 3
Založený: 19 Feb 2016 14:54 pm

Re: Biely zakal

Odoslaťod marlo » 07 Mar 2016 19:48 pm

Mas 5dni zalozene akvarium a uz tam mas ryby ? Skoro. Ryby von a pockat 4tyzdne aspon s pustenym filtrom.

Odoslané z Lenovo P70-A pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Biely zakal

Odoslaťod cor72zmt » 07 Mar 2016 20:29 pm

Dakum za radu
cor72zmt
 
Príspevky: 3
Založený: 19 Feb 2016 14:54 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.