Moje amatérske akvárium 85L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod JozinkoNR » 31 Dec 2013 17:36 pm

Zdravím. Moje prvé akvárium som si zaobstaral asi niekedy pred dvomi rokmi. Bolo malé cca 25 litrov a nahromadené gupky na každom centimetri (kúpil som ho komplet s filtrom, rybami atď..) Postupne asi po roku som si zohnal toto vačšie akva ( 45x75x25 čo je cca 85 litrov. Mám tam 11 rybičiek - 4x čichavec, 4x mečúň lýrový, 2x skalár a 1x pozostalá gupka.Mám tam ešte jedného prísavníka a slimákov(vežovky malájske). Prvoradá vec pre mňa bola jednoduchosť a práca s dostupným materiálom. Vačšinu vecí som podostával alebo kúpil za symbolickú cenu. Dokopy ma to vyšlo odhadom 70€. Som študent, takže na nejaké morské akvárka to teraz nie je. Čichavce mám asi pol roka, vyzerajú byť zdravé a zatial sa nesťažujú:) Skalárov a mečúne som dokúpil včera, pre oživenie. Kŕmim ich vačšinou raz denne ja a raz otec:) Ale keď som doma tak im rád prihodím nech ma majú radi :D Rastliny zoháňam, no zatial mám len umelé. Nemám v akvarku žiadny ohrievač, už vyše dva roky žijú rybky v izbovej teplote tak dúfam že v tom problém nie je. Vodu nevymieňam prakticky nikdy, vždy sa drží čistá. Toto je to, v čo som dúfal. Je takmer bezúdržbové, moc ma nestálo.. Ocením vaše rady, poprípade ak je niekto z Nitry a okolia tak aj ponuky na rastliny a podobne. Pridávam momentálne video na youtube : http://www.youtube.com/watch?v=Bf1ZpNYVIyo
a nejaké foto : http://i41.tinypic.com/2vd0hw3.jpg
http://i40.tinypic.com/2zyhcb5.jpg
http://i41.tinypic.com/22x9g7.jpg
JozinkoNR
 
Príspevky: 18
Založený: 31 Dec 2013 15:52 pm
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod M.i.s.o » 31 Dec 2013 18:12 pm

no moc si tomu nedal ;) (a nieje to o peniazoch). Hlavne kritiku co tu dostanes nevstahuj na svoju osobu ale ber ju ako radu ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod vLato » 31 Dec 2013 18:14 pm

Ahoj, no neviem či sú to zrovna správne ryby do takého akva, rasliny sú umelé predpokladám, si si istý že tá teplota vody vyhovuje tým rybám, neznamená že keď máš v izbe 25°tak voda bude taktiež 25°, koľko ukazuje na teplomeri ? No a čo sa týka tej výmeny vody, minimálne by si mal odkaľovať dno od trusu rýb, keďže ich krmíš 2x denne a ešte niekedy aj viacej.
Skús si popozerať akvária čo tu majú chalani v +- rovnakej litráži ako máš ty a skús to porovnať. Byť tebou tak preštudujem od základom ako ma také akvarium vyzerať a hlavne ako funguje, a trochu to prerobiť. Každý raz začínal...
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod Vlado21 » 31 Dec 2013 18:32 pm

1. Teplomer neries, ak nebyvas v rodinnom dome, kde by ti izbova teplota v zime schadzala bezne ku 22 'C, nepotrebujes ho.
2. Umele rastliny vyhod, nasad zive - nenarocne.
3. Na "prihodenie" radsej rychlo zabudni. Pri krmeni akva ryb casto menej byva viac. O takomto akva bez arstlin to plati dvojnasobne.
4. Skalare spolu s mecunmi sa do tak maleho akva nehodia.
5. Vymienat vodu (30-40%) by si mal aspon raz mesacne, u takto zariadeneho akva skor castejsie (min. raz za jeden-dva tyzdne).
6. Skoda, ze si nespytal este pred kupou akva (umelych rastlin, ryb,...)

dalsie rady od inych priebezne... :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod JozinkoNR » 01 Jan 2014 08:31 am

Teplomer ukazuje 27(ak dobre vidím :) ). Začnem teda odkalovať to dno, aj keď zatial som s tým nikdy nemal problém. Myslim že tí slimáci si odvádzajú poctivú robotu. O tých rastlinách som aj písal, že zoháňam živé. Včera mi mal priniesť 6rastlín nejaký chlapík z inzerátu ale zatial neprišiel... :( A čo poviete na ten okysličovač? Je dobre umiestnený? Dosť dlho som ho mal odstavený a voda bola pár mesiacov len stojatá... Rybkám ani akvarku to nevadilo.. Skaláre a mečúne som kupoval spolu a predavačka ma moc nepresviedčala aby nežili v jednom akva...Asi budem dúfať že sa nič nestane medzi nimi
JozinkoNR
 
Príspevky: 18
Založený: 31 Dec 2013 15:52 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod c44 » 01 Jan 2014 11:58 am

potapac??? :( toho daj nejakym detom v okoli na hranie a umele rastliny daruj mame na ozivenie velkonocnej vyzdoby. akva na take ryby, ako mas ty, je male. so zivorodkami budes mat len problemy (vlastna skusenost), preriered ich.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod btmbtm » 01 Jan 2014 18:57 pm

Ahoj skrátene celé zle ale celé. Začni študovať študent inak z toho nič nebudeš mať a vykašleš sa na to
Obrázok používateľa
btmbtm
 
Príspevky: 158
Obrázky: 6
Založený: 12 Jan 2013 18:17 pm
Bydlisko: Nemšová

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod cezar.milan » 01 Jan 2014 19:22 pm

Jozinko, bez urážky, áno? To video z YT stiahni, je to týranie vo verzií priamého kontaktu.
Naštuduj si buď latinské názvy, alebo slovenské. Je tu čoraz viac češtiny. Čichavec je gurama, iba ak by to bol ňuchavec
A tu:
http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod Vlado21 » 01 Jan 2014 19:38 pm

Ad 1) Srry, myslel som ohrievac, nie teplomer. Lepsie ako okyslicovac budu v akva "fungovat" zive rastliny, ked ich don nasadis (a nainstalujes nad ne nejake kvalitnejsie svetlo). Predavacka by ti predala do 85l aj vianocneho kapra, keby si sa nan popytal. A hlavne: este veeeeeeeeeeela o akvaristike postuduj! Aby si sa pohol spravnym smerom. :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod JozinkoNR » 02 Jan 2014 09:02 am

Takže asi najvačšia chyba čo som robil doteraz sú rastliny, že? Pokúsim sa to čo najskôr zariadiť.. A chytia sa mi keď mám v akvarku len štrk alebo tam mám niečo dosypať? Inak pekný článok, škoda že som si ho neprečítal už na začiatku :(
JozinkoNR
 
Príspevky: 18
Založený: 31 Dec 2013 15:52 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod JozinkoNR » 02 Jan 2014 10:17 am

+našiel som medzi haraburdami nejaky kryt z osvedlenia tak som do toho dal objimku a a žiarovku : http://i43.tinypic.com/sypaa8.jpg
http://i43.tinypic.com/51574o.jpg
JozinkoNR
 
Príspevky: 18
Založený: 31 Dec 2013 15:52 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod Ondrej 72 » 02 Jan 2014 11:51 am

Naozaj to nieje ideálne ako to robíš :-) Možno neuveríš, ale v akváriu máš momentálne katastrofický, havarijný stav. Začni týždenne odkalovať a vymieňať časť vody. Zapni vzduchovací motorček. Filter nechaj tiež bežať, ikeď je momentálne k ničomu. Skaláre nemajú nič proti mečúňom ani naopak, ale tá nádrž je malá. Ja by som dal skaláre preč. Takto by to akvárium mohlo fungovať. Stále by to nebolo ideálne ani pekné ani funkčné, ale rybám by si zabezpečil základné podmienky. Chemické zloženie vody v ktorej žijú len živočíchy bez rastlín sa dá ustrážiť iba častou-ciastočnou výmenou. A teraz si polož otázku: Prečo to neskúsim tak ako sa to má?
P.S: Nalej do pohára benzín a uvidíš, že je krásny a čistý, to ale neznamená, že bude chutiť ako ľadové víno :-)
Obrázok používateľa
Ondrej 72
 
Príspevky: 36
Obrázky: 4
Založený: 29 Dec 2013 21:41 pm

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod JozinkoNR » 26 Jan 2014 21:27 pm

Takže ozývam sa po nejakej dobe.. Pridal som 9rastlín, z toho 3 Vasillneria gigantea (tie pomaličky rastú) a 6 Cryptocoryne affinis ( vyzerajú nejako skapato, neviem či z nich niečo bude.. :( ) . Vymenil som 2/3 vody a vyčistil som ho. Po čase mi záhadne začali niektoré kapať, boli obhlodané a podobne. teraz sa to ustálilo, mám tam jedneho skalára, 3guramy a dnes mi spolužiak doniesol 2 odrastené mečúne (asi :) ). Ten vačší má niečo na spodku, ako keby mu črevo trčalo. Neviem čo to je, poradíte mi?
http://i41.tinypic.com/10cum53.jpg
http://i39.tinypic.com/154hyrk.jpg
JozinkoNR
 
Príspevky: 18
Založený: 31 Dec 2013 15:52 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod kvietik » 26 Jan 2014 21:54 pm

nie je to kvalitne foto ale asi to je gonopodium, pohlavny organ samcekov zivorodiek, ktory je u preslachtených lyrovitych ryb takto pretiahnuty.Inak tieto viedenske su asi najnarocnejsie mečovky a samček pravdepodobne neplodny.
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod opicka22 » 27 Jan 2014 11:21 am

K tej valisnerii gigantea neviem prečo ti rastie pomaly u mňa aj bez akéhokoľvek hnojenia rastie tak divoko že s ňou mám problém doslova musím týždenne trhať, strihať, vyhadzovať. Asi tam máš málo svetla neviem. Ako pozerám ale od posledného príspevku si nejako rapídne nezmenil to akva myslím potápača a tak. Skús sa pohrať trošku a nejako to pomeň a potápača hlavne vynechaj :D neber to v zlom ale ;)
Obrázok používateľa
opicka22
 
Príspevky: 50
Obrázky: 69
Založený: 21 Feb 2013 11:08 am
Bydlisko: SR, Levice

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod vLato » 27 Jan 2014 11:28 am

Tá valisneria ti o chvíľku prerastie tvoje akvárium, dorastá aj kľudne aj do 1m dĺžky, aj viac, dal by som preč toho potápača a vzduchovanie a zohnal od niekoho nejaké rastlinky, je to oveľa lepší prísun kyslíku do vody ako z potápača :/
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod Jozef_L » 27 Jan 2014 12:23 pm

Pokial máš zaujem mi zavolaj, ja som z Nitry a kolko tolko ti možem poradiť, možeš si mrknuť aj moje akvarka, popripade ti možem aj nejake rastliny dať.
Poslal som ti číslo do SS.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod vincent van gogh » 27 Jan 2014 12:57 pm

Mne sa ten potapač,naopak páči nesmierne...frajerský kufrík.. :D ( kedysi boli aj "plávajúci"....to sa dnes už nevyrába?)
takéto akva má daleko väčšie nedostatky,ako odvolať potápača z misie. :mrgreen:
Jožinko,určite,určite treba využiť nezištnú velkorysosť kolegu!
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod JozinkoNR » 27 Jan 2014 13:10 pm

Ja viem , že to onie je nič moc, ale môžte mi napríklad aj konkrétne poradiť čo tam spraviť.. Napríklad mám na pláne, že keď sa bude dariť rastlinám tak vyberem aj tú opachu (skalu) nalavo. To dno by asi tiež volačo potrebovalo :D Akurát idem pohladať ten čierny igelit dozadu, na vačšine akvariach som to videl a bolo to pekné. Potápač je už len taký malý detail, zatial tam nezavadzá tak mám čas :D A v strede ten veľký kameň mám tiež vyhodiť?
Jozef ďakujem hneď sa ti ozvem :)
JozinkoNR
 
Príspevky: 18
Založený: 31 Dec 2013 15:52 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod Loki12 » 27 Jan 2014 13:43 pm

Neda mi nezareagovat. Najskor som si myslel ze je toto nejaky Silvestrovsky zart. A vlastne si myslim stale ze aj je. Vela malych drobnosti mi to napoveda ze je to skor zart. ALE:

- uvidime ako vyuzijes hodenu rukavicu od Jozefa_L
- este nikdy, fakt nikdy som nevidel pozadie s tigrimi ocami
- nejaky posun tu je, ale aky uvdime.

A k potapacovi? Je to gyc, ale ja som tiez za. V deckom akvarku mam stale lebku, a aj tam bude. Je to specialna lebka z nejakeho akvaristickeho materialu. jeden cas som jej nachal narast vlasy z machu - totalne. A v mojom krevetkariu mam taky malinky hrad - darovala mi to sestra, tak som ho tam musel vrazit, aspon kym nezabudne, na dva tyzdne. Casom som si ale uvedomil, ze to cele akva na mna zacalo posobit ako "Roklinka" z Pana prstenov, a tak tam aj ostal. Aktualne je nanom zelena prachova riasa a maly chumacik ruduchy. Ale ma to smrnc :-) Takze k potapacovi - to je to najmenej co ma trapi. Skor "oci tigra", umele rastliny a taky divny ala plastic-80 roky pocit.

Drz sa.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod Giftzahn » 27 Jan 2014 13:43 pm

hmm...ja ti teda neviem ... ono neexistuje akvarium ktore je bezudrzbove ... zial existuju len hnili ludia ktori ziadnu udrzbu nerobia ... to vsak nerobi akva bezudrzbovym ... cize asi tak ... :wink:

@ vincent van gogh: njn, dnes je v mode potapac s kufrikom ... "plavajuci" uz vysli z mody ... :lol: ... ale namieste su obavy ze aj tento plastovy skvost jedneho dna podmienky v tomto akva neprezije .... :mrgreen: .... aj ked mozno ze by bol k mani aj vhodnejsi model potapaca ... tzv. " Fekalientaucher " .... zahranicny to borec ... vhodny aj do extremnych podmienok .... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod Jozef_L » 27 Jan 2014 15:25 pm

JozinkoNR, ak dneska prides ku mne, ako si slubil, tak ti kolko tolko poradim, ale urcite tak ako pisu chalani, ziadne plasty do akvaria nepatria.
Jedine co je v akvariu napr. u mna umele su hadice filtra.
Aj ten štrk čo si tam nasypal, je zjavne dosť veľký. Ulity by tam tiež nemuseli byť (pokiaľ nechováš nejaké šnekáče, ktoré ich pre svoj život vyžadujú).
Akvárium, by malo byť čosi také aby to pripomínalo kus prírody a nie skládku komunálneho odpadu.
U mna ide aj o to aby som sa nestal otrokom vlastnych akvarii. Taketo akvarium asi samo dlho nevydrzi, musi sa ti riasit a aby si ho udrzal ciste musis ho asi komplet rozoberat.
Ja nemam na akvaristiku teraz moc casu, lebo prerabam byt, ale akvarko by malo byt viac menej sebestačné.
Ja osobne vymenim časť vody raz za mesiac a vyčistím filter tak po 3-4 tyzdnoch + trochu odsať špinu z dna a to je momentalne cela moja starostlivosť. Aj to zvacsa robi moja žena. Plus sem tam vyhodím časť plávajúcich rastlín, ktorými si viac menej udržujem nejakú rovnováhu živín v akváriu.
Len na dokreslenie, krmením zvysujes koncentráciu živín v akvarku, tym ze to spotrebuju rastliny a tie vyhodis, tak uz nevstupuju dalej do cyklu a akvarium je ako keby v rovnovahe.
Ovsem ze je tam dalsich milion faktorov, toto je len tak aby si pochopil o čo asi v akvaristike ide.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod Jozef_L » 27 Jan 2014 15:34 pm

JozinkoNR napísal:Vodu nevymieňam prakticky nikdy, vždy sa drží čistá. Toto je to, v čo som dúfal. Je takmer bezúdržbové, moc ma nestálo.

Toto mi pripadá asi tak ten vtip.
Otec: "Menil si rybkám vodu?"
Syn: "Načo, veď ešte nevypili tí starú."
U teba tá výmena vody nemala skoro na nič vplyv, lebo rastliny nemáš, skôr to má vplyv na ryby a ich zdravotný stav.

Dolezije je aby si vedel akym smerom sa chces uberat a ako chces ako by amlo tvoje akvarium vyzerat.

Mrkni napriklad Layouty ako by si chcel aby tvoje akva malo vypadat. http://www.tropica.com/en/layouts.aspx
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Moje amatérske akvárium 85L

Odoslaťod JozinkoNR » 27 Jan 2014 22:17 pm

Ďakujem Jozefovi, dal mi dosť rastlín aj veľmi užitočnú radu ohľadom výskytu jemného štrku :wink: Spravil som teda úpravy v akvárku. Dal som preč tú tapetu tigra, zatial som nechal zadok voľný. Mám svetlomodrú farbu steny v izbe, tak uvidím ako budem ďalej pokračovať. Odstránil som všetky zbytočnosti z akvária (aj toho potápača) a zasadil dosť rastlín. Vyvýšil som dno ďalším štrkom, umiestnil lepšie filter. Dúfam, že sa vám to bude trochu viac páčiť, ja sa neviem odtrhnúť od akvárka :roll:
Ešte raz, ďakujem Jozef
Prílohy
SAM_0710.JPG
SAM_0711.JPG
SAM_0708.JPG
JozinkoNR
 
Príspevky: 18
Založený: 31 Dec 2013 15:52 pm
Bydlisko: Nitra

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.