Prevencia



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Prevencia

Odoslaťod skala » 30 Máj 2003 13:55 pm

Jedine co ma teraz napada, ze chlor je zodpovedny za dezinfenkciu, ba priam by som povedal, ze funguje ako antibiotikum, ako nejake antivsetko. Chlor nici ozon, ale pravda vo vode nie je niz moc.

Je mozne, ze ked je viazany zo sodikom, tak nedochadza k osamostatneniu do neviazanej skodlivej plynnej formy, ale dochadza ku vazbe na nejaku organiku. Neviem.

Ci ma aj sodik takuto funkciu, to neviem, asi nie, ten je skor pre metabolizmus, pre svalovu kontrakciu, pre prenos nervovych vzruchov.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Reklama

Re: Prevencia

Odoslaťod Atilla » 02 Jún 2003 13:13 pm

anti-mikotin vobec nefunguje 3den a nic (v navode bolo 3az5dni)
budem musiet kupit nieco ine asi proti bakteriam a nie pliesnam :(

mimochodom keby som bol moderator tak Vam tie pripomienky o killovani rybiek presuniem do inej temy - MARLO - PLS
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod Astrid » 02 Jún 2003 13:39 pm

Atilla napísal:anti-mikotin vobec nefunguje 3den a nic (v navode bolo 3az5dni)
budem musiet kupit nieco ine asi proti bakteriam a nie pliesnam :(

Aj ja som niekde citala, ze biela "zaplesnena" papulka je bakterialne ochorenie. Aj napriek tomu som ale pouzila ten Sera Micopur, ktory sa mi uz predtym osvedcil, ked mali molinezie plesen po celom tele. Tejto gupke som to tam vecer dala a rano to uz nemala. Teraz (po 3-4 dnoch) si us opät veselo plava v akvariu s ostatnymi. No ale je mozne, ze aj napriek podobnosti medzi tymito nasimi chorobami ide o nieco ine a teda ani u teba by nezabral ten Micopur. Treba vyskusat. S tym tvojim Anti-mikotinom nemam skusenosti.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Prevencia

Odoslaťod Atilla » 04 Jún 2003 11:19 am

dnes rano som vylial zelenu vodu z mikotinu bolo to uz 5dni a ma to tam stale cize idem kupit ectopur som zvedavy na cenu :(
jedine co ma tesi ze ryba stale zerie a okrem toho zobacika vyzera OK.
musi sa z toho rychlo dostat lebo samec platy zacina dost otravovat samicu v produkcnom akvarku :) (mam zostavu 2samice+1samec)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod Atilla » 04 Jún 2003 12:41 pm

kupil som baktopur od sery na obale je presne oranzova plata s bielou pusou o 3dni napisem ci som vyhodil 220Sk do luftu alebo nie :)
o xvilu si budem musiet spravit lekarnicku pre ryby :) zacina sa to zaplnat :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod Atilla » 12 Jún 2003 09:10 am

od posledneho prispevku som rybku liecil baktopurom malo to trvat 3az5dni liecba trvala do dnes rana pretoze dnes mam o 1 platu menej :((
pocas tej doby som raz menil vodu a liecivo podaval kazdy 2den
akurat premyslam ci som baktopur nasadil neskoro (5dni po prvych priznakoch) alebo bol neucinny a mal som pouzit nieco ine :((

este popisem spravanie platy vcera vecer
plavala dost divne padala do zadu potom vystartovala do predu asi 2cm
a tak dokola - mozno sa pod jej skonanie podpisala aj vysoka teplota v akvarku vcera 30`C pripadne este aj to ze som na vecer vypol vzduchovac :(( - to bola asi najvacsia chyba :((
pri pohlade na jej bielu (ako keby tam mala vatu) papulku sa mi zdalo ako keby mala vyzraty kus dolnej casti papulky
(cela liecba prebiehala v karantennom akvarku-bez rastlin)
grrrrrrr
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod jacik » 12 Jún 2003 09:52 am

fero napísal:Do 160 l akvaria davam dve cajove lyzicky pri uplnej vymene vody.

neskodi sol rastlinkam?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Prevencia

Odoslaťod fero » 12 Jún 2003 09:54 am

Zatial som nepostrehol, zeby sol skodila rastlinkam. Pouzivam ju uz dost dlho a rastlinky rastu a mnozia sa uplne v pohode. :roll:
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Prevencia

Odoslaťod skala » 12 Jún 2003 10:16 am

Atilla, mam silny dojem, ze to co opisujes, je bohuzial pravda. Ta biela pusa je ochorenie dost vazne, a najcastejsie konci uhynom. Takze, asi bolo neskoro.

Inak. Ty si chcel nakres tej veci kombinovanej s polysterenom, co si chcel pre platy? Dobre si spominam? Prihlas sa na chat, nieco pre teba mam.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Prevencia

Odoslaťod Dusana » 20 Máj 2005 17:03 pm

Caute vsetci :wink: chcem sa vas spytat na vas nazor na vec. Vcera vecer sme rybickam objavili krupicku :cry: a moja oblubena gurama pereltova situaciu asi psychicky nezvladla a kym sme boli kupit karantenne akvarko z "karantenneho kybla" vyskocila a nebolo jej uz pomoci :cry: :cry: :cry: :cry: :oops: Momentalne sa liecia dve botie, dva mecune a jedna tetra neonova. No a ide o toto: ked sme mali kedysi davno akvarko a zabudlo sa vypnut ohrievanie, obcas sa teplota vysplhala na dakych 28 - 30°C. Nikdy sme ale za cele roky nemali ziadnu choru rybicku. Az ked som kupila ohrievac s termostatom a zvysenie teplot prestalo tak postupne pochoreli a vsetky do jednej posli do rybieho nebicka :oops: Myslite si ze ta obcas zvysena teplota mohla posobit na rybicky preventivne proti ochoreniam? Nerada by som prisla o nejaku dalsiu rybicku :cry: :oops: Dakujem vsetkym co sa ozvu
Obrázok používateľa
Dusana
 
Príspevky: 113
Obrázky: 6
Založený: 10 Jan 2005 16:15 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prevencia

Odoslaťod Ceco » 21 Máj 2005 00:16 am

No, to je otazne. Vseobecne plati, ze krupicka ma tendenciu prezit v chladnom prostredi dlhsie. By som povedal, ze prave zvysena teplota bola tou brzdou pre krupicku. Znizenie teploty o par stupnov mohlo sposobit idealne podmienky pre intervenciu krupicky... Mne z toho osobne vychadza asi tolko. Zarodky krupicky boli, ale neboli dostatocne podmienky na to, aby sa dokazala sirit natolko, aby sa to prejavilo na nakaze rybiek. Po znizeni teploty tieto podmienky dostala, a vyuzila ich.
Takze v prvom rade odporucam: zvysenie teploty, nasadit NaCl kuru, ak to nezaberie, pouzit nejaky osvedceny pripravok, napriklad Costaput od Sery, s ktorym maju akvaristi dobre skusenosti (ja sobne to neviem zhodnotit - zatial som nemal dovod pouzitia - chvalabohu)
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Prevencia

Odoslaťod stando » 11 Aug 2005 22:04 pm

ta plesen papulky je dost hnusna choroba, kedysi som mal plno gubiek, doniesol som si tu chorobu nechtiac od kamosa, skusal som to liecit vsetkym moznym proti plesniam a ono mi to skosilo vsetky gubky co som mal... Teraz by sa mi to uz asi nestalo, myslim, ze su na trhu celkom dobre preparaty proti takejto havedi.
Obrázok používateľa
stando
 
Príspevky: 49
Obrázky: 21
Založený: 15 Máj 2005 15:50 pm
Bydlisko: RK

Re: Prevencia

Odoslaťod Silvester Valentin » 30 Aug 2005 22:44 pm

myslim ze tento link tu uz bol ale neva tak este raz-
http://www.aquar.cz/Priznaky%20nemoci%20ryb.htm
skoda ze tam nepisu nic o liecivach.odporucam ist na cislo 30
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Prevencia

Odoslaťod stando » 30 Aug 2005 23:35 pm

jacik, sol neskodi rastlinam, pokial jej tam nenasekas pol kila...ako prevencia je to vpohode.
Obrázok používateľa
stando
 
Príspevky: 49
Obrázky: 21
Založený: 15 Máj 2005 15:50 pm
Bydlisko: RK

Re: Prevencia

Odoslaťod lubka » 04 Okt 2005 19:15 pm

Poradte mi prosim. Precitala som si v chate vsetko, co tu pisete o chorobach, ale neviem ci to je moj pripad. Labeo mi nezerie, schovava sa, straca ciernu farbu, chvost je uz biely a nie cerveny, plava semtam normalne semtam naboku. Mam 2, tieto priznaky ma iba jedna. Ziadne viditelne skvrny. Dala som ju do karanteny, poradte prosim co s nou. Dakujem.
lubka
 
Príspevky: 4
Založený: 16 Sep 2005 15:36 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod pierro » 04 Okt 2005 20:39 pm

k chorobe: vypada to ako plesen papulky. zial, neviem ti povedat nic ine, len, ze to je vraj dost vazne.. ale dobre, idem sa pozriet do mudrej knihy.. :wink: .. no docital som sa, ze aj ked sa to vola plesen papulky, vobec to nie je plesten, ale bakteria (chondrococcus columnaris) - teda je to bakrerialne - slizove ochorenie. vraj sa vyskytuje hlavne u zivorodiek (ale to si uz asi zistil :( ). aplikovat vraj treba "prislusne lieciva" - co ti neviem presnejsie definovet, pretoze som sa s tymto este osobne nestretol. Ak nezaberu, je treba rybku prelovit do karanteny (pisu, ze sackom, nie sietkou - mozno aby si neporanil tu papulku) a nasadit antibiotika. Ak mate niekto skusenosti s antibiotikami, tak poradte. ja by som povedal, ze treba zistit nejaky veterinarny liek, zistit ucinnu latku a davkovanie a potom zohnat "ludsky" variant tohto lieku, ktory je urcite niekolkonasobne lacnejsi.

k soli: sol sa pouziva ako vseobecna prevencia (ja su sice vobec nepouzivam, ale vraj funguje takto:), ktora v malom mnozstve drazdi rybu, ktora potom produkuje viac ochranneho slizu. Okrem ineho to znacne stazuje prychytenie parazitov (krupica a.i.)

+prosim vas, tema "najhumannejsia" smrt sa tu riesila ani nie davno, tak to tu nenacinajte, alebo sa presunte tam.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Prevencia

Odoslaťod matte » 08 Mar 2019 15:27 pm

ozivujem temu po 14 rokoch :) myslim, ze nas je tu viacero zaciatocnikov a mna skutocne matie kolko roznych pripravkov na vsetko existuje v obchodoch, vela z nich som, kupil, niektore uz aj vyhodil (sol pre bojovnice), zaujima ma, ci neexistuje nieco, co by aspon trochu posobilo preventivne proti chorobam, pripadne celkovo na cele akva
napr. mne v mojom akva juwel-primo-60-led-t17401-408.html?hilit=juwel sa furt robi nejaky sajrajt a mam asi vyssiu umrtnost ryb, neviem preco, karantenu ani liecbu som ziadnu nikdy neskusal ani neplanujem, kedze co citam, tak uspesnost nebyva vysoka
preto stale rozmyslam, co pridavat do vody pri vymene 20% raz tyzdenne a ci jednorazovo nedat aj trochu soli preventivne (sol tam ostane asi navzdy)
fakt neviem, ci mam v akva nejaku plesen, hubu alebo parazitov, listy mandlovnika a jelsove sisky davam, krmivo menim 4 druhy, testy mam ok
ked menim vodu tak do tej vody na doliatie mozem dat vsetky pripravky ktore chcem dodat (vacsinou davam polovicne davky) napr. tropol, pristine, fishtamin, plantamin alebo profito - teraz davam vzdy nieco, mam aj toxivec, nitrivec a vselico ine :)
pripadne raz mesacne dat nejaku minimalnu davku esha2000 alebo sera omnipur?
ono ked uz nejaka choroba prepukne je neskoro, takze idealne je, aby ziadna neprepukla
super by bolo mat nejaky pripavok, ktoreho dam par ml a vsetko bude slapat lepsie, rybky budu farebnejsie, zdrave a stastne, rastlinky zelensie a ja budem konecne v klude s vylozenymi nohami pozerat do akva
napr. preventivne pripravky ako easy life voogle, huben preventin, hobby ektozon
alebo na upravu vody hs aqua clear, jbl acclimol, jbl filter boost, jbl clynol, terta easy balance, torumin, aquatan, tetra vital, crystal water, nutrafin, torben,
pripadne sem napiste kto co pridavate ako casto a aky to ma efekt
resp. co moze pomoct, co by ste doporucili, ved niekto tie pripravky snad musi pouzivat, naco by ich vyrabali tolko...
DAKUJEM
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod matte » 13 Mar 2019 22:49 pm

nikto neporadi, nepodeli sa o skusenosti, ci sa neprizna? :)
mne to furt mata v hlave davat obcas nieco preventivne, napr. toto ma zaujalo
https://rybicky.zvieratadoma.sk/lieciva ... ikal-50ml/
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod snajprik » 13 Mar 2019 23:18 pm

Matte to aj doma si len tak preventívne raz týždenne dopraješ tabletku penicilínu?
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod matte » 13 Mar 2019 23:49 pm

chapem...keby aspon tu lyzicu soli ste mi niekto doporucili :cry: uz 2 tyzdne chudera ohnivka bojuje
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod matus.galan » 13 Mar 2019 23:52 pm

Ja nic do akva nedavam, max pri napustani z vodovodu rovno proti chloru a tot sio. Raz tyzdenne vymena vody a dobre fungujuca filtracia a nikdy som nemal ziaden problem. Rovnako teraz male akva 20l bez filtra vsetko super.

Rozobrat, vycistit, znova zlozit, zabehnut na cisto a hotovo.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Prevencia

Odoslaťod matte » 13 Mar 2019 23:55 pm

Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod kubko82 » 14 Mar 2019 21:14 pm

Treba udržovať všeobecnú hygienu ako už bolo povedané.Pravidelna výmena vody a kvalitná filtrácia.A hlavne!Nepridavat stále nové živočíchy a rastliny.A vydržať aspoň tri mesiace.A nevrtat sa v akváriu denne kôli každému odumretemu listu.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Prevencia

Odoslaťod matte » 15 Mar 2019 11:22 am

to vsetko dodrziavam a napriek tomu mi odchadza uz 4. ohnivka
Prílohy
_20190314_182510.JPG
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.