Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod xitanaf » 08 Jan 2014 01:35 am

maros123 napísal:Chcel by som Vas poziadat o radu ako sa zbavit ciernych rias v akvarku a takisto my odumieraju rastliny pricinou nedostatku chlorofylu. Na jednej rastline sa aj pokrutili listy no nepoznam pricinu. V obchode som sa uz informoval no nevedia mi poradit resp vsetko co mi poradili nepomahalo. Akvarko mam cca 6 mesiacov. pH vody sa drzi na 8,3 sa mi vidi ze je to dost no zrazit sa mi ho tiez nedary. Aj za tuto info vopred dakujem.
Vodu menim a odkalujem kazdy tyzden cca 50 litrov, pridava, JBL ferropol a biotopol. Na riasy som pouzil JBL algol aj Tetra algizit no neucinne ani jeden.
Objem 140 litrov, externy filter Tetratec 700, svieteni 2x25W 8 hodin /od 13.00-21.00/ 3xsumcek, 2xsladkovodnz zralok, 4xtetra, 5xneonka, 4xpanciernik a cca 10-15 cherry krevety.
Vdaka za pomoc.

Som tvrdým zástancom toho, že rozmach rias má na svedomí vysoká hladina amoniaku, nedostatočná výživa (aj CO2) rastlín a zlá cirkulácia vody v akvarku.
Ako by som postupoval ja...
1. Zrušiť vzduchovanie. Zbytočne vyháňa CO2 z vody.
2. Rozstrekovaciu rampu presunul na bočnú stranu akvarka a trysky namieril mierne k hladine, na druhej strane nádrže musí byť vidieť mierny pohyb listov rastlín.
3. Odkalil dno, odstránil všetky odumreté a odumierajúce listy, vymenil 50% vody v nádrži.
4. Vypol osvetlenie a zatemnil akvarko na týždeň
5. Po týždni znova vymenil 50% vody a odkalil zbytky odumretých rias a rastlín.
ďalej by som nabehol na bežnú prevádzku. To je:
Menil 50% vody týždenne. Denne pridával EasyLife carbo alebo Excel podla návodu. Svietil 8h denne. V prípade, že sa potrebujem rýpať v substráte alebo presádzať, nechal túto činnosť až na týždennú údržbu, takže po akomkolvek zásahu do substrátu vymeniť 50% vody. No a v neposlednom rade hnojil a to týždenne:
1.2g KNO3 (5.26mg/l NO3, 3.31mg/l K)
0.6g KH2PO4 (3mg/l PO4, 1.23mg/l K)
mikro prvky v množstve 0.2mg/l Fe, v prípade zmienovaneho JBL ferropol je to 35ml týždenne preto by som radšej použil EasyLife Profito v množstve 14ml týždenne.
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Reklama

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod cezar.milan » 08 Jan 2014 09:29 am

nika_17 napísal:Filter máme tento http://www.akva-tera.sk/akvaristika/fil ... -4046.html. Ide nám cca 12 hodín denne..A 15w osvetlenie je ok ?

Fúúú :oops: , tak filter musí ísť nonstop a tento je malý, slabý. Netreba vychádzať z jeho prietoku litre za hodinu. To nieje nič.
Filter musí mať dostatočnú filtráčnú plochu. Koľko litrov má to akvárium?
Zatiaľ si prečítaj aj toto:
http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
http://rybicky.net/clanky/1196-nitrifikace
A keď ťa nepršla chuť, :roll: tak sa pýtaj
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod peko58 » 22 Jan 2014 18:29 pm

nika_17 napísal:tu je par fotiek..svetlo je 15w,strk cca 3-4 mm..na prvej fotke na koreni je taky biely povlak,trosku ho je vidiet..


nika... kedysi som si do akva dal "cerstvy" koren, iba vyvareny... nebol ziadny problem... tyzden :D .... po tyzdni sa na koreni objavil biely povlak... povedal som si ze snad to nebude nic zle... do dvoch dní som mal vsetku osadku skapatu :( padlo tam zhruba 15 ryb a dost ma to zamrzelo. preto by som ten koren na tvojom mieste dal niekde bokom do pohara s vodou a sledoval ako sa bude spravat, pripadne hod knemu jednu rybku ci neskape. myslim ze je urcite vyhodnejsie ked ti skape jedna nez aby si mala vyhodit vsetky.
peko58
 
Príspevky: 32
Založený: 14 Nov 2013 22:01 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod cezar.milan » 22 Jan 2014 20:31 pm

Toto nemôže byť pravda, ten bielý povlak je neškodný, sú to tiež baktérie. Určite ti skapali z iného dôvodu a mal by si to zistiť čo najskôr, aby sa ti to kapanie rýb nezopakovalo
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod peko58 » 22 Jan 2014 21:42 pm

urcite to bolo tym korenom... som si 100% isty. ale este je tu moznost ze to nebolo povlakom ale druhom dreva... tusim to bola asi jelsa. kazdoapdne to uz teraz nezistime lebo to bolo tak pred 2 rokmi dozadu
peko58
 
Príspevky: 32
Založený: 14 Nov 2013 22:01 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod cezar.milan » 22 Jan 2014 21:49 pm

Ak dávame drevo, koreň do akvária, tak pozor na mäkké časti! Sme už ale OT
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod buddy180 » 25 Jan 2014 14:12 pm

Zdravim,
mam rovnaky problem ako kolega
tiez prikladam fotky.
Myslite, ze za to moze len kremicity strk?
Prílohy
list2.jpg
list1.jpg
buddy180
 
Príspevky: 149
Obrázky: 1
Založený: 30 Mar 2012 23:04 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod radusho » 25 Jan 2014 15:35 pm

ako dlho mas ten echinodor ?
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod djwiktor » 25 Jan 2014 16:02 pm

Skor by som povedal, ze slabe svetlo - presne toto mi spravil nedavno kupeny echinodorus bleherae. rozdelil som trs na dva, jeden isiel do setoveho akvarka s 1x18W T8, druhy siel do velkeho akva s 4x24W T5 - ten co je v malom akva, sa presne toto deje s nim, ten co je vo velkom akva, rastie bezproblemov. Parametre vody co sa tyka NO2 a NO3 su takmer rovnake, rovnako aj hnojim ( samozrejme s dorazom na objem). Takze skus aj to svetlo pozriet.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod cezar.milan » 25 Jan 2014 21:20 pm

Pohľadať a naštudovať problematiku emerzných listov :)
http://www.youtube.com/watch?v=7aSwine0oSk
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod jankoo » 28 Jan 2014 21:00 pm

To v zadu je tapeta. je to hrozne to viem. len sa chcem spýtať. čo sposobuje takýto rozpad listou.Emerzne listy alebo nedostatok svetla alebo nedostatok niektorého prvku, prosím o radu akého prvku približne.Na spodku mam 3 cm JBL Manado
Prílohy
11.jpg
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod cezar.milan » 28 Jan 2014 21:34 pm

Z tej fotky ťažko posúdiť. Ak tie listy sú (boli) oveľa viac okrúhlejšie, tak by sa jednalo o emerzné listy. Dno nad manadom je?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod Luker13 » 28 Jan 2014 21:38 pm

manado ti moc nepomoze kedze je to substrat co je pri zakladani akvarka prazdny, bez zivin. pises ci je to zo svetla? a odkial si mame tvoju silu osvetlenia vygooglit?

toto si pozri http://maniakva.sweb.cz/prvky.htm
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod jankoo » 28 Jan 2014 22:03 pm

No. dno manado nové asi 3 cm. dalej kremičitý štrk 1-3 mm vyška asi 2 cm . áno je kremičitý. Voda má asi vysoké CA. Valisneria rubra rastie ako divá pekné zelená, anubias mini je zasadený v štrku je silne tmavo zelený ale nerastie vobec a tento echinodórus som čítal že príma živiny večsinou zo substrátu tak že by asi pomohlo dať živinové guličky ku koreňom .
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod cezar.milan » 28 Jan 2014 22:27 pm

Prečo má voda vysoké CA ? Anubias vyber zo substrátu, nesadí sa. Tie bielé kamienky na povrchu sú čo?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod skala » 29 Jan 2014 00:48 am

odporúčam kúpiť SAVO, vybrať rastliny do kíbla, idéalne so širším dnom, naliať vodu a SAVO v pomere 1:20. Savo obycajne, s cervenym vrchnakom. Nechat v nom rastliny cca 3 minuty. Ak Anubiasy, tak pokojne aj 4. Ak jemnoliste, tak 2. Potom vyber, osprchuj, vyumyvaj. Zastrihaj korene, nekompromisne, zasad znovu. Snad menej krm, zniz tok filtra, kup si napr. Easylife Carbo, mozno Easylife Algexit, aplikuj. Ziadne N, P hnojiva nepouzivaj, skor mas nadbytok makroprvkov, okrem C.

Dno chce aspon 5 cm. Ak mas akva viac ako 100 litrov, pridaj na 8-10 cm. Odvdaci sa ti :-).

Anubiasy uviaz na koren. Rybarskym vlascom idealne. Pripdne ho daj na filter, ak mas iba molitan, co asi nie je tvoj pripad.
Kup si nieco jednoduche, napr. Hygrophila polysperma, Sagitaria subulata.

Nech sa dari.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod cezar.milan » 29 Jan 2014 16:48 pm

@ skala, prečo Algexit?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod skala » 30 Jan 2014 00:50 am

cezar.milan, lebo funguje, neskodi. Nefuguje na vsetky riasy, nie je na sinicu, ale funguje. Na vacsinu rias funguje. Mimochodom na sinicu je idealna Poecilia sphenops.

predpokladam, ze riasy totiz nabehnu znovu, aj ked by Savo zabralo. Navyse nie je od veci nieco take mat po ruke. 28 rokov som sa podobnym veciam branil, ale zmenil som nazor :-).
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod cezar.milan » 30 Jan 2014 14:09 pm

Ja viem že si skúsený, o tom nepochybujem, ale čo baktérie?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod skala » 30 Jan 2014 14:53 pm

Bakterie? Algexit od Easylifu bakterie nenici. Napokon podla vsetkeho ani priamo riasy. Mal by branit pri ich metabolickych procesoch a tym pri ich sireni. Zjednodusene zostarnu, rozpadnu sa, rozlozia. Ziadnen toxicky, sterilizujuci vplyv tam dufam nie je. Pouzivam ho asi 2 roky a nic som si nevsimol. Filtracia, rastliny, ryby su ok.

Iny komercny prostriedok by som proti riasam nepouzil. Minimalne by som vahal. Ano, viacere z nich uvazdaju, ze neobsahuju med, z jednym takym som sa stretol. Kym som pristupil ku dovere ku Easylife ako firme, pouzival som najprv ich Carbo. A videl som, ze funguje. A dost vyrazne, co ma velmi prekvapilo.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod cezar.milan » 30 Jan 2014 17:00 pm

No ja chcem veriť, že máš pravdu a rád by som vyskúšal. Nie žeby som bojoval s riasou, ale pestujem samostatne anubiasy a pred distribúciou by sa mi určite niečo také zišlo. Zatiaľ ma žiadný výrobok neoslovil. Niečo podobné má fy Tetra a tvrdili to isté, vyskúšal som v minijazierku a opäť som prestal veriť
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod skala » 30 Jan 2014 21:00 pm

Chapem :-) Sranda, anubiasy pestujem samostatne aj ja. Aj samostane. Mam ich aj v akvariach - takmer v kazdom :-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod cezar.milan » 30 Jan 2014 21:25 pm

Ja som na anubiasy a microssoria. U anubiasov sa mi páči emerzné pestovanie. Je to skôr, iste chápeš.
No vyskúšam objednať a nakvapkám :)
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Problem s rastlinami - Odumieranie pletiva a riasy

Odoslaťod skorpik » 12 Feb 2014 21:26 pm

Zdravim vsetkych,
prikladam obrazky mojich rastliniek v akva. Neviem preco sa im takto nedari :/ konce mam ako keby obrthane, ruluju sa, uhnivaju...
Teplotu mam 27stup., filter externy, dost velky, mam v nom aj uhlie, vela ludi pise ze to nie je dobre, ale preco - to nenapisu. tak raz za tyzden-dva menim 1/3 vody, mam aj okyslicovac, osvetlenie mam z led diod, tiez na foto, hnojenie pouzivam take male gulicky co sa pichaju ku korenom :) neviem ako sa to vola... A neviem ani co viac napisat :) Takze, ak by ste mi niekto vedeli poradit, bol by som rad.
Prílohy
fotka 3.JPG
fotka 2.JPG
fotka 1.JPG
skorpik
 
Príspevky: 12
Založený: 22 Jún 2013 18:11 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.