čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?

Odoslaťod Phantom » 18 Dec 2004 16:17 pm

Fe je obsiahnute v Tenso Coctail-y a to Fe-EDTA 2.10% a Fe-DTPA 1.74% ostatne latky v tenso coctaily su ca,cu,mn,mo,zn.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?

Odoslaťod Stuka » 18 Dec 2004 17:01 pm

Moj nazor :

Testy od rataja su uplne k nicomu ale fakt uplne. Radsej si kup jeden poriadny nez tieto akoze testy. Cely cas som bol v tom ze mam v akvariu 5 - 10 mg/l NO3 co mi ukazoval ratajovsky test. Potom som si kupil Seru a bol som pekne v soku ked mi vyslo 40 mg/l. Skusal som merat aj destilku a Sera funguje dobre aj rozne mineralky a je takme uplne presna. Test na UT, GH a Fe rovnako od rataja uplne nanic. Dlhodoby test na CO2 je tiez na nic (mal som JBL) s toho clovek nic neurci. Rozdiel medzi 6.8 a 7.2 sa urcuje velmi tazko. A testy by sa mali vyhodnocovat nad dennym svetlom a pokial zrovna nemas take nad akvarium tak zrejme to bude dost skreslovat. Ako pripad mozem uviest skreslenie Fe testu pri svetle z lampy a dennom pri okne kde bol vysledok (pod lampou 0.8 mg/l a na dennom svetle 0.4 mg/l)

Ja momentalne pouzivam len jediny test a to na PO4 nic viac a obcas na NO3 ktore momentalne chcem dostat na 10 mg/l takze musim castejsie merat. Absolutne uz nepozivam test na Fe a uz vobec podla toho nehnojim ako niektory doporucuju.

Momentalne som presiel na system ze mam vsetky chcemikalie Tenso Coctail, K2SO4, MgSO4 a KH2PO4 (zdroj Viridis) rozmiesane zvlast a davkujem podla
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_dosage_calc.htm
Samozrejme vyzadovalo si to kupit vahu. Na tento system som presiel len nedavno takze este je skoro hodnotit. Napriklad teraz som spozoroval jasny deficit drasliku ktoreho som tam pred tyzdnom dal pre istotu menej nez sa doporucuje iba 14 ppm takze dneska davam 20 ppm podla navodu a uvidim ci sa daco zmeni. Draslik a Horcik davkujem iba pri vymene vody spominane mnozstvo a Tenso Coc. kazdy vecer po zhasnuti svetiel. KH2PO4 podla toho co ukaze test v priemere tak raz za 2-3 dni sa snazim udrzat na 0.5 - 1 mg/l. Urcite by bolo lahsie liat PMDD tak ako je pripravene ale nechcem pri nedostatku napr. drasliku dolievat do akvaria zbytocne viac a viac tenso coc. a horciku a naopak. A hlavne takto sa aspon nieco naucim a zistim ako sa aky deficit prejavuje na rastlinach. A ako sa uz pisalo kazde akvarium je ine kazde ma ine potreby ktore sa odvijaju od mnozstva svetla, rastlin, CO2 a milion dalsich veci.

Ale este jednu vec ktora ma doslova zachranila ked som bol uz zufali a to nepodcenujte vyznam fosforu. Tuto na akve nepoznam nikoho kto by ho pridaval do akva a ked som sa pytal na radu tak ma kazdy varoval snad okrem Azeta ze fosforu je dost a cim viac ho je v akvariu tak tym viac rias bude a podobne a proste ze to ani nemam skusat. Ak to niekto bude citat a rozmyslat ze preco mu rasliny sice rastu fajn ale pomerne pomali a pritom ma ostatne ziviny v poriadku nech si skontroluje hladinu fosforu. U mna bol ten efekt neskutocny zrazu to vsetko rastlo jak dive az som sa niektorych rychlo rastucich rastlin musel zbavit lebo rastli tak rychlo ze som proste nestihal skracovat a to vsetko sposobil fosfor. Nuz je to tak staci jedna vec ktorej je nedostatok/nadbytok a rastliny proste nerastu tak jak by mali.

Este daco vobec nechapem ako to niektory robia ze maju take fantasticke rastliny a pritom skoro nicim nehnoja a rastliny maju fantasticke. Ja napriklad teraz pridavam denne verte tomu alebo ne denne 4.2 g Tenso Coctailu ked si to prepocitate je to davka ktora sa skyva v skoro 100 ml PMDD tam je toho 5g. Takze jedna sada PMDD my zvykla vydrzat na 3-4 dni a to bol jeden z hlavnych dovodoch preco som si radsej chcemikalie objednal zvlast a zacal vazit sam. Potom ma to vychadza omnoho lacnejsie. Takato zavratna spotrebna zacala od vtedy jak som zacal prihnojovat KH2PO4 a rastliny konecne zacali rast.

"Nemozete pacienta vyliecit tym ze ho zabijete"
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?

Odoslaťod fugu » 18 Dec 2004 19:28 pm

Stuka napísal:Moj nazor :
Testy od rataja su uplne k nicomu ale fakt uplne. Radsej si kup jeden poriadny nez tieto akoze testy. Cely cas som bol v tom ze mam v akvariu 5 - 10 mg/l NO3 co mi ukazoval ratajovsky test. Potom som si kupil Seru a bol som pekne v soku ked mi vyslo 40 mg/l.


stuka, toto je tvrdenie rovnakeho druhu, ako ze ci je lepsi operator ONG alebo ET - obaja robia to iste.

jedina moznost, ako tuto otazku vyriesit je spravit porovnavacie testy so sadami od roznych vyrobcov na nejakej overitelnej vzorke, dovtedy su vsetky taketo reci len v polohe urban legend. 8)
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?

Odoslaťod Stuka » 18 Dec 2004 19:41 pm

Ved som pisal ze je to cisto moj nazor ktory som nadobudol po pouzivania "testov" od Rataja. Ja nic netvrdim ani nehovorim ze je to tak...Ked je niekto s timi testami spokojny tak np
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?

Odoslaťod Stuka » 19 Dec 2004 16:07 pm

Este jedna vec. Aky ma vyznam pridavat MgSO4 do tvrdej vody (GH 18-20)? Nebude v tak tvrdej vode uz aj tak dostatok horciku?
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?

Odoslaťod Raviolka » 21 Dec 2004 22:25 pm

Stuka napísal:Este jedna vec. Aky ma vyznam pridavat MgSO4 do tvrdej vody (GH 18-20)? Nebude v tak tvrdej vode uz aj tak dostatok horciku?

Nemusí být. GH je celková tvrdost, takže by tě mělo zajímat spíš KH - přechodná tvrdost určovaná uhličitany vápníku a hořčíku. Ale ani potom nevíš, jak se na této tvrdosti podílí Ca a jak Mg. Většinou bývá mnohem víc vápníku než hořčíku. Ale samozřejmě, přidáváním MgSO4 přechodnou tvrdost zvětšuješ - potřebuješ to snad?
"Jednoduchá" odpověď je: nemá smysl přidávat do akvária nic, pokud to tam prokazatelně nechybí :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?

Odoslaťod azet » 22 Dec 2004 13:12 pm

Ale este jednu vec ktora ma doslova zachranila ked som bol uz zufali a to nepodcenujte vyznam fosforu.

mozem potvrdit, uz takmer dva mesiace pridavam fosfor. efekt bol viditelny ihned. eusteralis a micranthemum som zachranil pred vykapatim, aj ostatnym rastlinam to prospelo. tvar listov, farba, rast...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?

Odoslaťod affinis » 24 Dec 2004 11:46 am

Pridam aj ja svoje doterajsie skusenosti s pouzivanim fosforu. Rozdiel bol v akvariu vidiet v priebehu jedneho tyzdna, rotala a heteranthera zacali besniet :-) ale aj na ostatnych to bolo pekne vidiet nemam este tak prepracovane davkovanie ako stuka :-) , ale tiez stale experimentujem s komponentami PMDD, jedna negativna skusenost je, ze sa mi zacalo velmi rychlo zariasovat sklo, behom jedneho dna uz je vidiet ze su na nom usadene riasy a za 4 dni je do akvaria ledva vidiet, na rastlinkach a strku niesu ziadne riasy, len predne a bocne sklo kam dopada svetlo su ´´krasne´´ zelene, skusil som vymenit vacsiu cast vody a chvilku nehnojit ale priebeh bol rovnaky, tak som zacal znova intenzivne hnojit, rastlinky rastu vyborne tak to cistenie skla nieje az taka robota. Tie riasy na skle mohli byt aj dosledkom kompletneho presadenia a prerhania rastlin a doplnenia strku takze chvilku asi potrva, pokial sa nanovo zabehne, fosfor jednoznacne doporucujem do rastlinkoveho neprerybneneho akvaria...
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?

Odoslaťod basi » 22 Jan 2005 19:29 pm

a ako pridávať ten fosfor, v akej forme a odkial?
P.S. azet mám ešte tvoje vedierko, sorry bol som dlho mimo BA takže som sa k tebe nedostal, šak ja ti ho najbližšie donesiem...
basi
 
Príspevky: 208
Obrázky: 65
Založený: 23 Jan 2004 16:06 pm
Bydlisko: BA

Re: čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?

Odoslaťod azet » 27 Jan 2005 09:57 am

pozri: www.akva.sk/viewtopic.php?t=2101
affinis opisuje cestu, ako sa dostal ku KH2PO4 :wink:

ja to riesim zatial lenivo/komercne pridavanim makronu od rataja. pomaly mi vsak dochadza ta pixla, tak asi sa aj ja ozvem viridisovi. :roll:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?

Odoslaťod jakubec » 31 Máj 2007 15:17 pm

Vlastnim malu chemicku firmicku a tym padom mam volny pristup k lacnym beznym chemikaliam. Takze ak niekto chce chemikalie, mozeme sa stretnut a dodam; som v Blave. e.mail: ptomecek@azet.sk
Obrázok používateľa
jakubec
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Apr 2007 08:21 am

Re: čo im chýba, čoho je nadbytok, alebo nejaká choroba?

Odoslaťod jakubec » 31 Máj 2007 15:45 pm

Este som zabudol, zakladne chemikalie v primeranych mnozstvach (nie kilogramy) dam zadarmo. Ak mi niekto ponukne na vymenu rastlinky po pretrhani z jeho akvaria, nenahnevam sa, rozhodne to nie je podmienka. Chystak som sa tento vikend na akvaristicke leto ale vbehli mi do toho nejake problemy a tak tam nepridem.
Obrázok používateľa
jakubec
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Apr 2007 08:21 am

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.