Nano cube 30l uhyn rybyciek



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod prval » 21 Feb 2014 09:13 am

Dobry den, chcela by som poprosit o radu a vopred sa ospravedlnujem,ak tu uz bol rieseny podobny problem,nenasla som tento konkretne.Pred vyse mesiacom som si kupila moje prve akvarium - Dennerle Nano Cube 30l,complet set. Poskladane presne podla navodu s dodanym obsahom, co je:filter NANO Eckfilter,Nano deponitmix, Nano garnelenkies, 11W osvetlenie. Zabiehala som ho len s rastlinami 3 tyzdne, pravidelne cistila, do novej vody pridavala pripravok na upravu vody a denne hnojivo na rastliny,filter bezi nonstop, lampa je so spinacimi hodinami nastavena na 8 hodinovu pauzu v noci a 5 cez den. Nasledne po 3 tyzdnoch som do akvaria pridala 2 krevetky crystal black a 6 rybiek rasbora hengeli. Prvy tyzden bolo vsetko ok, po cisteni a vymene 1/3 vody do 2 dni jedna rybka mala na hlave priesvitnobiely povlak,prestala jest (krmim 2x denne krmivom nanogran). Do vecera bola mrtva, na druhy den sa to opakovalo s dalsou. Na dalsi den som si vsimla priznaky na dalsej, vylovila som ju samostatne do nadoby s vodou s akvaria a doplnenym liecivom fmc, uhynula tiez. Teraz tam mam 3 rybky (zatial sa javia ok), len sa bojim ze sa to prejavi aj u nich :( Krevety vyzeraju byt ok. Preto by som potrebovala radu od skusenejsich - co robim zle?
Prílohy
image.jpg
image.jpg (27.43 KiB) Zobrazená 9446 krát
prval
 
Príspevky: 3
Založený: 20 Feb 2014 20:35 pm

Reklama

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod prval » 21 Feb 2014 09:39 am

Rybiciek :)
prval
 
Príspevky: 3
Založený: 20 Feb 2014 20:35 pm

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod Loki12 » 21 Feb 2014 10:10 am

Podla mna robis vsetko v ramci normy.
Niekedy sa proste stane, ze prevoz rybky - kvoli stresu - nepredychaju. Ak kupujes rybky z velkoobchodov - Horn...ach,... tak mozu kludne mat uz chorobu v sebe a pri zmene prostredia to len prepukne.
samozrejme za tym moze byt kopec dalsich, tisic veci. Ak chces moju radu:
- akceptuj prirodu, niekedy sa to proste stane
- nerob vsetko v panike - liecivo, vymena vody,....
- 3 tyzdne je taky dost riskantny cas na vlozenie rybiek, ale uz sa stalo, nechaj to teraz tak
- nechaj to teraz tyzden v pozorovacom rezime
- ak uhynu aj tie dalsie, tak si trosku poplaceme nad krutostou prirody, vymen polovicu vody (krevety-nekrevety), nechaj vsetko bezat tak ako doteraz dalsich 5-6tyzdnov a zacnes zarybnovat
- ak neuhynu tak sup sup, nakontaktovat sa na akvaristu s tymito rybkami (alebo opat risknes nakupne centrum) a dopln pocet aspon na 10 kusov.

Ostatne sa mi javi ako normalne. Z fotky - skoda ze je taka malinka - a z popisu co robis, nevidno nejake krute zaobchadzanie.
Hlavne pokoj. V 30Litovom akvarku, je akykolvek zasah velky risk.
Hovori sa, ze voda "odpusta" vsetky hriechy (krestania to poznaju este aj trochu inak :-) ), ale tej vody musi byt viac ako 30 litrov :-). Takze ty musis robit naozaj vsetko opatrne.

Pre zaciatocnika je vsetko pod cca 120-150 Litrov riskantne. Ale nie nemozne. Ono sa to upravi, ver mi, aj ja som zacinal takto - blbo. Drzim palec.

Loki
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod M.i.s.o » 21 Feb 2014 10:55 am

mozno par usmerneni:
sviet vkuse 8-10hod (uvidis podla riasy a rastlin)
pripravok na upravu vody nedavaj
krm len raz denne a to minimalnym mnozstvom, ryby musia vsetko hned zozrat (jeden den mozes dat hladovku)
over si davkovanie hnojiva (pripadne napis nazov)
filter ti musi trochu hybat hladinou aby sa voda okyslicovala

keby este bola lepsia fotka...
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod prval » 21 Feb 2014 16:55 pm

Dakujem vam za odpovede a rady. Pripajam lepsie fotky. Tie rybky boli z hornbachu, ako si napisal. Davkovanie hnojiva dodrziavam podla navodu (dennerle nano daily fertilizer). Hladina vody sa hybe...Budem trpezliva a drzat sa vasich rad :)
Prílohy
1947449_10201460875027664_551424871_n.jpg
1957546_10201460875067665_157017380_n.jpg
prval
 
Príspevky: 3
Založený: 20 Feb 2014 20:35 pm

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod Viktor » 22 Feb 2014 00:19 am

Pekne. Drzim palce. Hlavne bud trpezliva, ako Ti uz vyssie pisali chlapci. :-)
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod MifkoKE » 22 Feb 2014 01:05 am

Loki12 napísal:... ak neuhynu tak sup sup, nakontaktovat sa na akvaristu s tymito rybkami (alebo opat risknes nakupne centrum) a dopln pocet aspon na 10 kusov.
...

Loki ti to spísal pekne, no razborky hengeové do 30l skôr nie, už určite nie 10ks... Volil by som menšie druhy... Ja som ich mal 8ks v 72l a bolo to natesno...

Akva máš pekné - držím palce! ;-)
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod IringPalo » 22 Feb 2014 13:20 pm

Prval akvárko máš naozaj pekné, ak si ho komplet neokopirovala tak máš talent, esteticky je to šupa, keď sa ti to o tri mesiace rozrastie tak budeš mať akvárko ako lusk. S úhynom je mi to ľúto, mám rovnaké akva ako ty a rovnaký problém, ale mne podochli krevetky, hlavné malé druhy a tiež neviem, čo je vo veci :) Pošli priebežne nejaké fotky.
PS: machy ostrihaj do guličky, ale nie moc nakrátko, lebo ti uhynie.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod dominges » 01 Mar 2014 15:02 pm

Ryby z hornbachu by som kupovať nedoporučoval často sú choré. Tvoj problém mohol nastať aj preto že si to tam dala všetko naraz proste filtrácia nestíhala a k tomu si mala ešte trocha počkať 3 týždne je málo, takze aj to zohralo nejakú rolu.
dominges
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 15 Jan 2014 15:37 pm
Bydlisko: DT

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod vilo » 01 Mar 2014 23:56 pm

prval: možno rasbory ako prvé rybky nie sú príliš vhodné... začiatočník často robí chyby, ktoré si ani neuvedomí, ale náročnejšie rybky to "neprepáčia"

zábeh 3 týždne je podľa mňa aj na 30 l dostatočný... skús iné rybky, najlepšie priamo od nejakého chovateľa, trebárs zopár mladých gupiek "endleriek", alebo aj klasických (hoci viaceré sú už dnes prešľachtené a nie práve najnenáročnejšie)

ako píše M.i.s.o., svieť kontinuálne cca 10 h cez deň (môžeš aj 12 h), na noc vypínaj

do tak malého akvária radšej veľa chémie nedávaj... myslím tým aj hnojivo pre rastliny, je možné že úhyn rasboriek súvisí s takýmto zásahom
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod martin_s » 02 Mar 2014 11:12 am

dominges napísal:...a k tomu si mala ešte trocha počkať 3 týždne je málo, takze aj to zohralo nejakú rolu.

vilo napísal:zábeh 3 týždne je podľa mňa aj na 30 l dostatočný...
Podla coho sudite ze je to malo, alebo je to dostatocny cas? Podla 3 tyzdnov? Trvanie zabehu sa neda presne urcit na dni, tyzdne, mesiace... Tie udavane 4 tyzdne su len velmi orientacne... Dolezite je kedy skutocne nastane biologicka rovnovaha v akvariu a na to vplyva velke mnozstvo faktorov a ma to svoju postupnost. Dalo by sa povedat ze akvarium je zabehnute az vtedy ak mas dlhodobo stabilne hodnoty NO2- a NH3/NH4+ 0.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod vilo » 04 Mar 2014 10:09 am

martin_s: ja som vychádzal z mojich osobných skúseností, ako aj z bežne rozšíreného odporúčania klasickej akva literatúry. Uznávam, že nejaké meranie obsahu dusíkatých látok som nikdy doteraz u seba nerobil, ale zase ani vodné "minikrajinky" nerobím (písal som vo vlákne o 20 l akváriu). Štandardne nechám odstáť vodu 1-3 dni, dám do akvária premytý štrk alebo piesok, kamene,... zasadím rastliny (niekedy podporím MALÝM množstvom hnojiva) a nechám cca týždeň, potom nasádzam rybky, postupne...

myslím, že problém v tomto dotaze je spôsobený najmä prílišnou "chemizáciou" a "intenzifikáciou" zábehu, v malom množstve vody sa začiatočníkovi chyby s dávkovaním hnojiva a iných prípravkov akva chémie málokedy prepáčia. Podobne to čistenie akvária počas zábehu pokladám za kontraproduktívne. Celkovo moc neverím na nastolenie "biologickej rovnováhy" v tak malom objeme pri takomto zariadení akvária - najmä čo sa týka použitia dreva...v tomto by som osobne bol veľmi opatrný (používanie dreva v tak malých objemoch, je to pre skúsených akvaristov, čo už majú určitý cit a odhad, mnohé drevá predávané ako vylúhované v akváriu stále "pracujú" a zásadne môžu ovplyvňovať kvalitu vody, v parametroch ktoré sa možno ani nedajú laikovi sledovať).
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod martin_s » 04 Mar 2014 10:31 am

Viem ako si to myslel, aj som predpokladal z coho vychadzas (rovnako ako milan), no casto sa pri tom zabuda na to podstatne a to co vlastne ten zabeh je a z toho vyplynie aj to co som napisal, ze sa to neda casovo ohranicit a treba prihliadnut na mnoho veci.

vilo napísal:myslím, že problém v tomto dotaze je spôsobený najmä prílišnou "chemizáciou" a "intenzifikáciou" zábehu, v malom množstve vody sa začiatočníkovi chyby s dávkovaním hnojiva a iných prípravkov akva chémie málokedy prepáčia.
Isteze, ale s tym, ze tieto chyby sa "neprepacia" nikomu, nie len zaciatocnikovi. V malych objemoch sa kazdy vykyv prejavi ovela vyraznejsie ako vo väcsich objemoch...

vilo napísal:...Podobne to čistenie akvária počas zábehu pokladám za kontraproduktívne. Celkovo moc neverím na nastolenie "biologickej rovnováhy" v tak malom objeme pri takomto zariadení akvária - najmä čo sa týka použitia dreva...v tomto by som osobne bol veľmi opatrný (používanie dreva v tak malých objemoch, je to pre skúsených akvaristov, čo už majú určitý cit a odhad, mnohé drevá predávané ako vylúhované v akváriu stále "pracujú" a zásadne môžu ovplyvňovať kvalitu vody, v parametroch ktoré sa možno ani nedajú laikovi sledovať).
Kazdy zasah do akvaria sposobi nejaky vykyv v rovnovahe, ci uz väcsi alebo mensi. Hlavne pocas zabehu je potrebne zasahovat co najmenej, cize len vymeny 1/5 - 1/3 vody 1-2x tyzdenne podla velkosti a zlozenia akvaria... Co sa tyka toho dreva - nie mnohe dreva "pracuju" a mozu ovplyvnovat kvalitu vody, ale kazde jedno a to bez ohladu na to ci bolo alebo nebolo luhovane. Rozdiel je len v rychlosti akou dochadza k jeho postupnemu rozkladu v zavislosti od druhu dreva a latok, mikroorganizmov atd. vo vode.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod cezar.milan » 04 Mar 2014 20:30 pm

martin_s ty to vykladáš tým, čo už o zábehoch niečo vedia a nie tým, čo by to potrebovali ako soľ.
Nič v zlom, ale keby toto, čo tu píšeš vedeli všetci začiatočníci, tak by chyby nerobili a toto všetko by tu nebolo ani popísané.
Je rozdiel adresovať odpoveď tomu, čo založil akváriu "pre včerom" a tomu, čo sa pýta na prípadný problém v dvojročnom akváriu.
Takto len každého uvádzame do omylu a aby tomu tak nebolo, tak "začiatočníkom" napíšem, že akvárium sa zabeháva orientačne 4 týždne, no dlhším zábehom 4,6,8 týždňov sa nič nepokazí, skôr naopak.



Niekde som našiel takýto graf
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Nano cube 30l uhyn rybyciek

Odoslaťod ichthys » 04 Mar 2014 23:05 pm

No ked citam tuto akademicku debatu musim povedat, ze za asi 25 uplynulych rokov mi 3 tyzdne na zabeh (v zmysle prekonania fazy letalne vysokeho obsahu amoniakalnych a dusitanovych ionov) doteraz vzdy stacili a to v akvariach od 25 do 450 L (sklenenu gulu spred skoro 30 rokov neratam, to som netusil ze co je to zabeh, filtracia, atd). Je ale pravda ze ked som mohol, pouzil som vzdy aspon nejaky ten detrit z filtra ineho akvaria a nic narocne som tam spociatku nedaval. Graf v prispevku od milana je da sa povedat standardnou sucastou mnohych knih o akvaristike a ak sa niekto podla neho riadi pri zakladani akvaria, nemam mu co vycitat, na to tu mame majstrov co to "zabehnu" vsetko hned v prvy den. Podla mna autorka tejto temy co sa tyka zabehu nepochybila a postupovala v zmysle navodu, firma dennerle na svojich strankach a v navodoch tiez neuvadza potrebu dlhsich zabehov, podla navodu po tyzdni mozu ist krevety... Dobry test na dusitany by urcite pomohol, a urcite nielen jej. Dlhodoba stabilita akvaria je samozrejme beh na dlhe trate a veru niekedy trva aj par mesiacov, kym sa vsetko stabilizuje do tej miery, ze sa udrzia aj narocnejsie rastliny a citlive druhy ryb. Tu sa niet kam ponahlat. Dufam, ze medzicasom uz sa situacia stabilizovala a akvarium funguje k radosti majitelky.
ichthys
 
Príspevky: 232
Obrázky: 3
Založený: 15 Okt 2010 15:00 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.