Vallisneria



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Vallisneria

Odoslaťod Rori » 11 Apr 2004 20:15 pm

Mam dve otazky ohladom tejto rastliny. Nenasiel som odpoved vo fore - ale to neznamena, ze to tam nie je (ak je - tak prosim link :) ).

1. Mozem skracovat vallisneriu tahajucu sa po hladine? Ked som to skusal tak to zacne na koncoch tak odhnivat...
2. Ked mi kvitne - znamena to, ze ma dobre podmienky, alebo sa snazi zachranit aspon "potomstvo"? Tieto kvety su na stonkach, ktore - neviem ci to sposoby nejaky zivocich - sa pretrhnu a tie kvety plavaju aj s castou stonky po hladine. Mam ich vylovit, alebo to ma nejaku vyhodu ich tam nechat?
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Vallisneria

Odoslaťod nino_q » 11 Apr 2004 20:39 pm

na druhu otazku ti neviem odpovedat, ale skracovat valisneriu, ako si uz vlastne zistil, nema zmysel... ked, tak odlomit cely list rovno pri koreni (inak myslim ze sa to tu kdesi preberalo, ale tiez uz neviem kde)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Vallisneria

Odoslaťod Stuka » 11 Apr 2004 21:01 pm

zrovna tuto otazku som nedavno mal aj ja v "niekolko ota..." a tam mi niekto poradil ze ju kludne mozem zastrihnut kde chcem ze ona aj tak bude rast dalej...
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Vallisneria

Odoslaťod Rori » 11 Apr 2004 21:06 pm

Stuka napísal:zrovna tuto otazku som nedavno mal aj ja v "niekolko ota..." a tam mi niekto poradil ze ju kludne mozem zastrihnut kde chcem ze ona aj tak bude rast dalej...


Ale ak si dobre pamatam, tak Ty si sa nepytal na vallisneriu ... Alebo sa mylim?
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Vallisneria

Odoslaťod Stuka » 11 Apr 2004 22:39 pm

Na Valisneriu giganteu ale to bolo uz davnejsie naposledy na Egeriu densu takze ta pamet neklame :wink:
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Vallisneria

Odoslaťod canart » 11 Apr 2004 22:49 pm

ano, myslim ze som na to reagoval ja, na tu Vallisneriu....ja niektore listy na hladine ostrihnem, ak su uz prilis dlhe alebo su zariasene. Mne ale neodhnivaju....pokracuju v raste dalej. Ale niekedy odlomim list rovno pri koreni.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Vallisneria

Odoslaťod Maja » 13 Apr 2004 09:06 am

Ja som V. giganteu v pohode zastrihovala. Len musis mat naozaj ostre noznice, akonahle nie je cisty "rez" tak sa tkanivo mierne stlaci-popuci a vlastne to potom rychlo zacne hnit. Pri ostrom reze mi listy hnit nezcali. Alebo som ich rezla ostrym kuchynskym nozom- ale to nesmel vidiet manzel- inak by ma...
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Vallisneria

Odoslaťod bolek » 13 Apr 2004 09:25 am

Skracovať listy (ja mám skúsenosti s Vallisneriou spiralis)nedoporučujem... Ten list je potom stratený a tak ako píšeš začne pomaly "kapať"... Ale táto rastlinka, kým skape tento list ti vyženie ďalšie tri nové rastlinky a aj nový list z koreňa, ktorému si list skrátil...

Ak kvitne je dobre... Väčšina rastlín pre kvitnutie vyžaduje aspoň splnenie je základných kritérií.. takže je to OK... Kvetná stonka je dosť jemná a dokáže ju "odlomiť" (viď fotka kvetu v mojom albume) aj iniciatívny prísavník svojou váhou (aspoň u mňa sa prísavníci celý deň húpu na listoch)...
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Vallisneria

Odoslaťod Ceco » 13 Apr 2004 13:11 pm

Maja napísal:... Alebo som ich rezla ostrym kuchynskym nozom- ale to nesmel vidiet manzel- inak by ma...


Mam mu poslat mailom link na http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=16218#16218 ? :twisted:
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Vallisneria

Odoslaťod Maja » 13 Apr 2004 13:41 pm

Ceco- potom by ma nalozil aj s riadom do vane a zalial savom, lebo on neznasa ani to ked sa dotknem akvaria a potom daco chytim. Proste sa mu to bridi, ze ryby tam veselo spinia do vody a nitrifikacnym procesom sa zatial oblbnut nedal :-). Ja mam teraz valisnerie asi spiralis? take svetlozelene do 50cm a tie by som nestrihala, su moc jemne a lahko hniju.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Vallisneria

Odoslaťod Raviolka » 13 Apr 2004 16:59 pm

Já jsem Vallisnerii giganteu a Val. neotropicalis běžně zkracovala, listy začaly uhnívat až za několik týdnů a nepřišla jsem tak o hustou džungli v akváriu, zato se trochu uvolnila hladina. Takže bych to doporučila... ale tady v BA to nějak nefunguje, listy uhnívají mnohem rychleji :!: :?:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Vallisneria

Odoslaťod canart » 13 Apr 2004 22:22 pm

Mne teda listy zacnu hnit velmi neskoro. Este teraz mam poskracovane listy vyse mesiaca a nie je na nich vidiet skoro ziadne zmeny, len koniec je trocha hnedasty. A vobec ich nestriham ostrymi noznicami. Najcastejsie ich len zlomim, odtrhnem.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Vallisneria

Odoslaťod Rori » 13 Apr 2004 22:31 pm

Mozno zavisi od druhu vallisnerie ... Skusim to ostrihat noznickami a podam report o take dva tyzdne :) - ja nevem presne ktory druh mam - ma skrutene listy a tie su dlhe cca 50-80 cm - co mi nejak poriadne nepasuje na ziadnu vallisneriu.
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Vallisneria

Odoslaťod Stuka » 13 Apr 2004 22:54 pm

ja som pred cca 2 tyzdnami postrihal uz prilis dlhe listy na Valisneri gigantea a ziadne hnitie som zatial nespozoroval mozno konec listo kde bola odstrihnuta, ale uz vyhnala nove listy takze kym ten odnije nove ho mnohokrat nahradia
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Vallisneria

Odoslaťod Peter » 14 Apr 2004 05:54 am

Aky vplyv ma odhnivanie tych koncov na vodu - napr. na mnozstvo dusikatych latok v nej?
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Vallisneria

Odoslaťod Raviolka » 14 Apr 2004 09:51 am

canart napísal:Mne teda listy zacnu hnit velmi neskoro. Este teraz mam poskracovane listy vyse mesiaca a nie je na nich vidiet skoro ziadne zmeny, len koniec je trocha hnedasty. A vobec ich nestriham ostrymi noznicami. Najcastejsie ich len zlomim, odtrhnem.


No potom jsi na tom stejně jako já v Čechách. Zvědavá otázka: jaké máš pH vody a tvrdost? Protože doma mám pH 6,8 a měkkou vodu, tady v BA je to úplně o něčem jiném :arrow: myslela jsem, že je rozdíl ve vodě. Tady se opravdu nevyplatí Vallisnerie zastřihávat, protože konce hnijí moc rychle.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Vallisneria

Odoslaťod Stuka » 09 Máj 2004 20:01 pm

PH mam 6.8 a UT 12 a zrovna prichadzam na to ze zasadit 3x Vallisneria gigantea do akvaria z vyskou 35 cm - 10 cm strk asi nebolo najlepsie riesenie rastie jak sialena nestiham skracovat vzdy ked skratim tak za 2 tyzdne jej mam doslova plne akvarium az tak ze to neni pekne lebo to uz ani dzungla neni (aj ked som rad lebo na zaciatku som ani nedufal ze mi tam bude nieco rast) :) A tak ju musim neustale skracovat a skracovat skusal som najskorej zalomit iba tak. Potom strihat ostrymi noznicami, ale nic neucinkuje. Vecsinou sa v mieste skratenia po istom case vytvori cierna vlaknita riasa, list zacne zltnut a odniva az ho pohlti riasa. Nemoze jej to sposobit niaku ujmu taketo neustale radikalne skracovanie?
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Vallisneria

Odoslaťod sano » 10 Máj 2004 14:15 pm

Ahoj Rori, som rád, že ti valisnérie kvitnú, :)
teraz ich nepestujem, prešiel som na miniakvárka, ale z čias mojej akva mladosti som odpozoroval tieto intímnosti zo sexuálnehio života Valisnérií: :)
Valisnéria má dva druhy kvetov, jeden je pri dne, ten uvoľňuje peľ, ktorý stúpa ku hladine a opeľuje kvet na dlhej stonke, po opelení sa vyvinie namiesto plodu mladá rastlinka.Niekedy sa stonka po opelení šrúbovite skrúti a rastlinoplod sa dostane hlbšie pod hladinu. Rastlinoplod sa po nejakej dobe osamostatní a môžeš ho zasadiť. Týka sa to najbežnejších valisnérií, ktoré sa na more pestovali pred dvadsiatimi rokmi. Netýka sa to gigantiek.
Botanici nech mi odpostia, ale neviem odborne pomenovať útvar, ktorý vznikne po opelení kvetu valisnérky. :)
Sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Vallisneria

Odoslaťod Phantom » 21 Jan 2005 09:22 am

Nejdem otvarat novu temu.Chcem sa spytat mam vallisnerie gigantea a kazdy novy vyhonok je hnedy,jemny a na dotyk mastny.Svetlo mam sun glo,aqua glo,narva oceanic nature,narva oceanic light(120w).Co2 pridavam,pridavam aj sera florena(4ml denne).Akva ma cisty objem 200litrov.ph je 7,kh je 5-6,gh je 10,fe je 0.25,no3 je 0.Za pomoc vopred dakujem.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vallisneria

Odoslaťod sano » 21 Jan 2005 14:20 pm

Neviem či budem presný, ale Valisneria je rastlinka, ktorá ma oddelené samčie a samičie kvety. Tie na tých dlhých stopnkách sú samičie. Sú oplodnené nenápadnými samičími kvetmi, ktoré vyrastajú pri báze rastlinky a dĺžka ich stoniek neprersahuje niekoľko cm. Najčastejšie asi 2 cm. Oni uvoľňujú peľové zrnká, ktoré sa dostávajú na hladinu a tam opelia samičí kvet, ktorý pláva na dlhej stopke na hladine. Tento sa po opelení špirálovito stočí a tým stiahne kvietok pod hladinu, kde sa z neho vyvinie nová rastlinka. Spočiatku to vyzerá, akoby nový výhonok vyrastal z nejakej cibuľky. Po čase sa môže oddeliť a vtedy pláva mladá rastlinka po hladine. Valisnérie tvorbou kvetov v mojich nádržiach reagovali len na dobré podmienky. Nakoľko sú nenáročné, tak išlo o dostatok svetla a tepla. Prajem veľa radosti z pestovania rastliniek.sano :)
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Vallisneria

Odoslaťod XP » 23 Jan 2005 13:35 pm

Ja musim strihat moje Valisnerie (mam aj spiralis aj torta) kazdy tyzden, za tyzden mi narastu cca 20-30cm, tak normalne noznickami ufiknem asi 5cm pod hladinou vsetky listy a hotovo, za tyzden ich striham znovu. Sem tam vidim ze niektore listy zacnu od strihaneho konca hnednut a hnit, ale je ich minimum. Tym ze skracujemlsity ich asi zeniem do rastu aj nabok, dost intenzivne sa mi rozmnozuju odnozmi, cize aj tie vyhadzujem raz za dva tri tyzdne(opät tie iste noznice... ) :) v akvaristike som kazdy pondelok pomaly stamgast..uz veduci vravi zakaznikom: pridte v pondelok ..bude tovar=rastlinky :o :roll: :wink:
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Vallisneria

Odoslaťod foggi » 23 Jan 2005 18:37 pm

XP... a ked tie rastlinky davas do obchodu tak su aj s kosikom a stitkom? alebo to predajca vezme aj bez toho?
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: Vallisneria

Odoslaťod XP » 23 Jan 2005 23:23 pm

Bez kosika, bez stitku, mame v KE predajnu, ktora neobjednava RATAJa , ale predava submerzne prebytky od akvaristov, nijak to nebalim, dam do sacku s vodickou a v pondelok odnesiem do predajne, na nejakej cene sa vzdy dohodneme :) ja vecsinou ani neberiem peniaze ale si doplnam tovar, hodnotu rastliniek mi odrata z ceny ujo veduci :!: :roll: Myslim ze kto unho kupi rastlinky nemoze mat s nimi problem, pretoze su zarucene pestovane v akvariach :o
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Vallisneria

Odoslaťod Pasko » 25 Mar 2005 17:49 pm

MNE NECHCE RAST STALE JE ROVNAKO VELKA A NEVIEM CO JEJ CHYBA K STASTIU nevie niekto preco.(je zasadena tak aby kryla filter ale nekrije lebo NERASTIE. neviete poradit co jej mam dat?
Obrázok používateľa
Pasko
 
Príspevky: 13
Obrázky: 10
Založený: 05 Feb 2005 19:33 pm
Bydlisko: NováBa?a

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.