Ako na akva bez filtracie?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod cezar.milan » 25 Feb 2014 12:05 pm

Prúdenie vody slúži ako okysličovanie, no zároveň to roznáša živiny a CO2 po celom akváriu. Určite sa nevyhneš ani mastnej (slepej) hladiny a potom sa to čerenie hladiny opäť zíde
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Reklama

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod Raviolka » 25 Feb 2014 12:45 pm

Milane, nestraš. Slepá hladina rozhodně není nevyhnutnou součástí akvárií bez filtrace - mám jich hodně a ani jedno tímhle netrpí. A mám tam samozřejmě ryby. Nutnost filtrace pro normálně osázené a normálně provozované akvárium se přeceňuje. Kopa rostlin také není potřeba, ty v bezchybně fungujícím akváriu beztak odstaňují hlavně dusičnany a to ať je tam filtr, nebo není.

Stano, tvoje stávající rybí osádka bude určitě vděčná za proudění vody, takže bez filtru bych to nezkoušela (můžeš sice mít pouhé čerpadlo, ale nevidím sebemenší důvod na ně nenasadit kostku biomolitanu). Akvária bez filtrace mají smysl hlavně tam, kde je vyhovující až žádoucí stojatá voda. Rybám, které milují proud, není dobré ho upírat - prokysličení vody vzduchováním nedoženeš.

Čistě hypoteticky, pokud bys do toho šel - v akváriích se stojatou vodou je ta výhoda, že CO2, které si rostliny samy vydýchají, si zase mohou podstatně snadněji získat zpátky, protože jim ho proudění vody neodnese. Není proto potřeba ho tolik přidávat (pokud se přidávat vůbec musí?). http://maniakva.sweb.cz/uhlik.htm
U hnojiva je to pochopitelně jiné, ale klíčem k pěstování většiny vodních rostlin je podle mě substrát. Jsem si samozřejmě vědomá toho, že některé rostliny v něm nekoření - je jich minimum a klidně bych je oželela jako daň za to, že mám vodu co "nejčistší". Pak ať řasy ukáží, co v takové vodě umí. Moc toho nebude :wink:

Na tvém místě bych ubrala hnojiva a zamyslela se nad osvětlením - zkus změnit délku, příp. vyměnit trubice. Proudění samo o sobě řasy nepřivolá, takže bych se v boji s nimi zaměřila jiným směrem, než jak naznačuje název tématu.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod cezar.milan » 25 Feb 2014 22:11 pm

Nestraším, spomínaš bezchybne fungujúce akvárium, ale vysvetlí mu prosím ako sa k takému bezchybne fungujúcemu akváriu bez filtra, či prúdenia vody dostane? Ako a čím?
Pretože píšeš:

"Kopa rostlin také není potřeba, ty v bezchybně fungujícím akváriu beztak odstaňují hlavně dusičnany a to ať je tam filtr, nebo není"

Tomu akosi nerozumiem.
Ja v podstate súhlasím, že bezchybne fungujúce akvárium sa dá zrealizovať, čo ale tomu predchádza? Toto je potrebné opísať. (Mne nemusíš) Mám aj ja akvárium bez filtrácie, či čerpadla a možno neuveríš aj bez osvetlenia. Je pri okne, rastliny rastú, ba až veľmi a dokonca bez CO2. No ako začiatočník som ani netušil ako na to, dokonca články na nete neboli tak vyčerpávajúce, aby som to bez skúsenosti dokázal zrealizovať.
Možno sa mýlim a budem rád ak sa to Stanovi podarí a ukáže nám to a hlavne podelí sa s realizáciou.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod Raviolka » 25 Feb 2014 22:55 pm

Strašíš: "Určite sa nevyhneš ani mastnej (slepej) hladiny" - toto prostě není pravda.
A vysvětlovat jen na základě tvého "požadavku" Stanovi nic nebudu, protože jak jsem psala výše, pro ryby, které chová, tohle není správná cesta.

P.S. …když jsem byla začátečník já, tak nikdo ani nevěděl, co to net je :wink: Nevidím v tom žádnou vědu, naopak dnešní články na netu lidi akorát blbnou a začátečníky dvojnásob. Každý si myslí, že potřebuje CO2 a hnojivo a externí filtr a spoustu vodiček… my, co jsme začínali v době, kdy internet nebyl, to pochopitelně vidíme jinak :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod cezar.milan » 25 Feb 2014 23:46 pm

Ty mi nerozumieš, veď ja píšem, že mám jedno akvárium bez CO2, hnojiva, filtra, čerpadla a dokonca aj bez svetla a funguje, opakujem funguje, ale dopracovať sa k nemu stálo kopu skúseností, rozumieš mi?
Mastnej, slepej hladiny sa vyhne možno 1-2% zo 100% akvaristov, tak ak bude medzi vami, tak mu to určite len a len prajem.
Možme už na neho počkať?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod stano15 » 26 Feb 2014 00:11 am

ďakujem Vám za odpovede,
raviolka,ty si mi odporučila zmeniť typ žiariviek alebo dlžku-čas osvetlenia.
momentálne svietim osram lumilux 2x39W t5,no mám v zálohe degenbac aquawhite ,skúsim ich vymeniť?alebo skombinovať?
a čo sa týka času osvetlenia,ako by som to mal nastaviť?
stano15
 
Príspevky: 8
Založený: 09 Feb 2014 13:58 pm

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod Giftzahn » 26 Feb 2014 08:16 am

njn, co sa tyka casu / dlzky osvetlenia kludne mozes ist napr. na 7 hodin .... casom uvidis ci pridat alebo ponechat ... dlzku osvetlenia .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod stano15 » 26 Feb 2014 09:47 am

a je dobre prerušiť osvetlenie na dve tri hod.počas obeda,alebo je lepšie nechať svietiť v kuse 7-8hod.pripadne i viac?
stano15
 
Príspevky: 8
Založený: 09 Feb 2014 13:58 pm

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod martin_s » 26 Feb 2014 09:51 am

Myslim ze sa dostavame mimo temu. O osvetleni je tu ina tema (a nie len jedna).

Raviolka napísal:Nutnost filtrace pro normálně osázené a normálně provozované akvárium se přeceňuje. Kopa rostlin také není potřeba, ty v bezchybně fungujícím akváriu beztak odstaňují hlavně dusičnany a to ať je tam filtr, nebo není.

Ja len doplnim: aj NH4+ su prijimane rastlinami a rovnako ako NO3- su vyuzitelne na vytvaranie aminokyselin. Na to aka forma je lepsie prijimatelna ma vplyv aj pH - pri kyslejsom pH (co byva v sladkovodnom akvariu najcastejsie) su lepsie prijimane NO3-, pri neutralnom a zasaditom zas skor NH4+... Navyse chemolitotrofne bakterie neosidluju iba filter, ale vsetko na com sa dokazu uchytit (cize aj substrat, dekoracie) a nachadzaju sa aj vo vode... To je prave ten dovod, preco pri vhodne zvolenej osadke (bioticke aj abioticke zlozky) dokaze akvarium fungovat aj bez filtracie...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod stano15 » 26 Feb 2014 09:53 am

OK,ďakujem všetkým.
stano15
 
Príspevky: 8
Založený: 09 Feb 2014 13:58 pm

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod Raviolka » 26 Feb 2014 12:13 pm

martin_s, já se taky doplním, protože o vztahu rostlin a dusíku jsem popsala několik stran v časopisu Akvárium (4. číslo). To pro případ, že by někoho akvárium bez filtrace zajímalo hlouběji, protože co jsem psala výše je samozřejmě hrubě zjednodušené. Ke stažení zde: http://klub.akva.sk/akvarium.php
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod Jirka Scobak » 07 Mar 2016 07:32 am

cezar.milan napísal:Mastnej, slepej hladiny sa vyhne možno 1-2% zo 100% akvaristov, tak ak bude medzi vami, tak mu to určite len a len prajem.


Slepá hladina není problém. Jedná se o indicii, že je v akváriu mnoho živin. Jak přijde, může odejít.

V praxi, pokud nemám slepou hladinu, vím, že mohu opatrně přihnojit. Pokud slepou hladinu mám, hnojení neřeším. Třeba dodat, že mám v tuto chvíli všechny akvária bez filtrace nebo čehokoli na proudění vody (a bez krycího skla). Proto se slepá hladina v případě živin vytvoří lehce. Kde je problém? Pokud není tak hustá, že projedu ruhou hladinu a mám na prstech "škraloup", neřeším ji. Pokud škraloup mám, prohrábnu rukou hladinu za účelem dát ho část pryč. Nebo vezmu sklenici a opatrně jí stáhnu co nejvíc slepé hladiny z hladiny. V praxi ale slepá hladina dokáže zmizet sama. Buď rostliny spotřebují živiny nebo pomůžou organizmy, které se slepou hladinou živí (šneci levatky, kružlíci - podezírám Neoheterandrie elegans - pokud v akváriu nejsou ryby, namnoží se "senný nálev" jehož zvýšenou aktivitu budete taky pozorovat právě pod slepou hladinou). A bude po slepé hladině. Mě se jednou díky slepé hladině namnožili šneci a doslova ji za dva dny sežrali.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na akva bez filtracie?

Odoslaťod MajoX » 11 Júl 2016 19:31 pm

Jirka Scobak napísal:
cezar.milan napísal:Mastnej, slepej hladiny sa vyhne možno 1-2% zo 100% akvaristov, tak ak bude medzi vami, tak mu to určite len a len prajem.


Slepá hladina není problém. Jedná se o indicii, že je v akváriu mnoho živin. Jak přijde, může odejít.

V praxi, pokud nemám slepou hladinu, vím, že mohu opatrně přihnojit. Pokud slepou hladinu mám, hnojení neřeším. Třeba dodat, že mám v tuto chvíli všechny akvária bez filtrace nebo čehokoli na proudění vody (a bez krycího skla). Proto se slepá hladina v případě živin vytvoří lehce. Kde je problém? Pokud není tak hustá, že projedu ruhou hladinu a mám na prstech "škraloup", neřeším ji. Pokud škraloup mám, prohrábnu rukou hladinu za účelem dát ho část pryč. Nebo vezmu sklenici a opatrně jí stáhnu co nejvíc slepé hladiny z hladiny. V praxi ale slepá hladina dokáže zmizet sama. Buď rostliny spotřebují živiny nebo pomůžou organizmy, které se slepou hladinou živí (šneci levatky, kružlíci - podezírám Neoheterandrie elegans - pokud v akváriu nejsou ryby, namnoží se "senný nálev" jehož zvýšenou aktivitu budete taky pozorovat právě pod slepou hladinou). A bude po slepé hladině. Mě se jednou díky slepé hladině namnožili šneci a doslova ji za dva dny sežrali.


Pred dvoma tyzdnami som zalozil no-tech 20ku, par rastlin ci sa chytia, skusit zabeh, naucit sa.. zena sa mi postazovala pred asi tyzdnom ze sa vytvoril nejaky mastny povlak, ze ho dala papierovou utierkou prec ale ze sa vytvoril znovu.. tak som jej povedal nechaj ho tam uvidime.. zhustoval sa par dni a zrazu sa objavil malicky slimacik co plaval ako keby hore bruskom popod hladinu.. vravim zene ze aha uz to papa.. ale coby iba plava.. kazdy den bolo hladiny pomenej, zacali papat 2ja, potom 3ja.. akurat pri citani tohoto prispevku ma napadlo sa ist pozriet ako to vyzera.. a ziadna slepa hladina v tom akva momentalne nie je... a ti traja mali hladosi odpocivaju na hladine a cakaju kym sa daco objavi ;)
MajoX
 
Príspevky: 250
Založený: 07 Jún 2016 10:39 am
Bydlisko: Bradáčova 2,BA

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.