Nove akvarium 240l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Nove akvarium 240l

Odoslaťod Volcano » 23 Feb 2014 20:16 pm

Zdravim akvárium mame doma vyše 10 rokov ale začalo nám trocha zatekať tak ideme kúpiť nové. Btw akvárium ma 200l. Plánujeme kúpiť teda nové 240l. Dúfam že mi poradíte čo som vybral zle a čo naopak dobre.
Akvarium: http://www..akvariumonline.sk/diversa-bu ... arium.html
Žiarovky: http://www..akvariumonline.sk/diversa/37 ... tural.html
http://www..akvariumonline.sk/diversa/37 ... t-15w.html
Substrát: http://www..akvariumonline.sk/vyzivovy-s ... t-10l.html
Štrk: http://www.aquariumparadise.eu/aquarium ... 0/0/5/2805 30kg
Filter: http://www.aquariumparadise.eu/aquarium ... ilter-1500 tento filter máme doma asi 1 mesiac + nejaký ohrievač takže tie nejdem nové kupovať.

Takže mám na Vás pár otáziek.
1.Oplatí sa kúpiť tie žiarovky a budú mi pasovať ?
2.Substrát 10l by mal stačiť ak počítam dobre ?
3.štrk neviem či bude stačiť 30kg asi zoberiem 35kg aby bola istota... chcem mať aspoň 4-5cm dno.
4.Ako dlho sa zabeháva na začiatok nové akvárium? .. 2 týždne aby som tam mohol dať rybky ? viem že optimálne je to viac...
5. Možem potom meniť filter takým sposobom že 10hod. bude filter v jednom akvarku a 10 v druhom ? či by nastala nejaka bilogická nerovnovaha alebo niečo také ?
Takže nakoniec napíšem zoznam rybiek... neviem ich prestné názvy tak aspoň orientačne: 2x sumček žraločí (majú 20cm) 2x sumček sklovitý, 3x prísavník, 3x orandžový karas, 3x sumček (taký čierny) 5x pancierniček (dúfam že tak sa volajú) 1x mrenka pirenejská a to je asi všetko. Dúfam že mi dáte nejaké tipy.. zajtra by som to objednal tak dúfam že mi poradíte dovtedy. Ospravedlnujem sa ak som nemal dávať linky z iných stránok ako shopakva. Dík za pochopenie ;)
Volcano
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Dec 2011 20:37 pm

Reklama

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod Sunkafit » 23 Feb 2014 20:44 pm

dám ti jednu odpoved celé zle
http://rybicky.net/atlasryb/pangas_doln ... .minimalne 800l akvarium hovorí za všetko
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod muxo300 » 23 Feb 2014 21:06 pm

Nie som znalec ale s rybami by som este pockal a hlavne vela cital na forach. A hlavne o zabehu akva. Tot vsjo
muxo300
 
Príspevky: 23
Založený: 23 Jan 2013 10:34 am
Bydlisko: Rožňava

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod cezar.milan » 23 Feb 2014 21:18 pm

Volcano, že si nerobíš srandu?
http://www.telegraf.rs/vesti/916770-som ... jeli-video
Verím,že nie, inak by to mohlo poslúžiť v téme "ako sa to nesmie robiť"
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod djwiktor » 23 Feb 2014 21:24 pm

A hlavne tie T8 - s nimi ti to vyjde zhruba 0.3W na liter, co je dost malo Ak mas moznost, tak to akva zober bez krytu, kryt si sprav vlastny s T5, alebo ten kryt prerob na T5 jednoznacne. T8 su uz zastarale a to dost. Setove svetla su vzdy slabe.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod martin_s » 24 Feb 2014 00:56 am

Volcano napísal:4.Ako dlho sa zabeháva na začiatok nové akvárium? .. 2 týždne aby som tam mohol dať rybky ? viem že optimálne je to viac...

Pouzi search.php a najdi si temy o zabehu akva, tam sa mimo ine dozvies aj to ze trvanie zabehu sa neda ratat na nejaky presny cas (cca 4 tyzdne su iba orientacne), ale akvarium mozes popvazovat za zabehnute vtedy ked ti stabilne funguje biologicka filtracia, t.j. akvarium je dostatocne osidlene nitrifikacnymi bakteriami, co spoznas podla toho, ze hodnoty NO2 a NH3/NH4 su stabilne dlhodobo 0...

Volcano napísal:5. Možem potom meniť filter takým sposobom že 10hod. bude filter v jednom akvarku a 10 v druhom ? či by nastala nejaka bilogická nerovnovaha alebo niečo také ?

Nie, takto to nefunguje.

Volcano napísal:Takže nakoniec napíšem zoznam rybiek... neviem ich prestné názvy tak aspoň orientačne: 2x sumček žraločí (majú 20cm) 2x sumček sklovitý, 3x prísavník, 3x orandžový karas, 3x sumček (taký čierny) 5x pancierniček (dúfam že tak sa volajú) 1x mrenka pirenejská a to je asi všetko.

Cele zle... Nevhodne druhy pre dany objem, nevhodna kombinacia druhov, nevhodne pocty... Chcelo by to si zistit/nastudovat aspon zakladne informacie o danych druhoch... Len dufam ze tieto ryby este v akvariu nemas (aj ked podla toho zoznamu to znie skor akoby si ich uz mal... :dead: )
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod Giftzahn » 24 Feb 2014 08:06 am

hmm.... este ani akva nemas doma a uz spekulujes nad rybkami .... ono, jednak ako tu bolo napisane 240L je na tebou zvolene rybky malo ... taktiez pokial si uz vyberies tertovite rybky ... tak 1ks je uplne zla volba .... tetry su hufove rybky cize 12 ks a viac z jedneho druhu a potom sa citia dobre .... cize nikam sa neponahlaj a hlavne si nastuduj problematiku ... porad sa a az potom realizuj ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod Volcano » 24 Feb 2014 11:34 am

Diki za rozne odpovede. Rybky vyzeraju zdravo a spokojne... rastu ako z "vody" takto nie som expert a kupoval som rybky podla toho ci sa mi pacia alebo nie. Ale opytal som sa vzdy ci sa budu znasat s tymi a s tymi. Do noveho akva urcite nakupim cca 20 ks gubiek keď bude zabehnute.
Neviem ako mam vyriesit to ze budem mat doma 2 akva... filter dalsi koli tomu kupovat nebudem, a nechcem rybky vyhodit. Mozem potom pouzit dajme tomu 50l vody zo stareho akvaria a dat to do noveho ? Mozem presadit rastliny zo stareho akva do noveho ? nebude to vadit ? Realizovať musim bohuzial hned kazde troska zateka zo spodku. a co poviete na ten substrat ? vsimol som si tu ze dost ludi ho pouziva
Volcano
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Dec 2011 20:37 pm

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod martin_s » 24 Feb 2014 11:51 am

Volcano napísal:Diki za rozne odpovede. Rybky vyzeraju zdravo a spokojne... rastu ako z "vody" takto nie som expert a kupoval som rybky podla toho ci sa mi pacia alebo nie. Ale opytal som sa vzdy ci sa budu znasat s tymi a s tymi.

Cize ten (po vsetkych strankach) nevhodny mix ryb tam uz mas... :dead: Predavaci toho nahovoria (len nech predaju co najviac - vid temu o predavacoch tu vo fore :arrow: search.php )...

Volcano napísal:Neviem ako mam vyriesit to ze budem mat doma 2 akva... filter dalsi koli tomu kupovat nebudem, a nechcem rybky vyhodit.
Aby ti akva mohlo fungovat bez filtra tak na to potrebujes dost skusenosti, co podla tvojho popisu asi naozaj este nemas... Cize ak nechces investovat do filtra tak byt tebou druhe akva ani nezakladam...

Volcano napísal:Mozem potom pouzit dajme tomu 50l vody zo stareho akvaria a dat to do noveho ? Mozem presadit rastliny zo stareho akva do noveho ? nebude to vadit ?
Mozes, vadit to nebude. Teda v pripade vody za predpokladu, ze to akva z ktoreho chces tu vodu vziat je skutocne zabehnute (to ze bolo zalozene pred x tyzdnami, mesiacmi neznamena nutne ze je aj zabehnute)... Viac sa dozvies v temach o zabehu ( search.php )
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod redw » 24 Feb 2014 12:18 pm

Predpokladam, ze to zatekajuce chces zrusit. V tom pripade je kupa noveho filtra asi z ekonomickeho pohladu zbytocna, osobne by som dal filter do toho noveho akvarka, nech sa zabieha. Len nezabudni robit pravidelnu vymenu vody v tom starom, kludne 50% a odkalovat dno. Vodu z toho stareho akvarka mozes pridat do noveho, dokonca je to celkom prospesne, apson sa rychlejsie zabehne. Ako nie je to optimalne, ale ako nudzove riesenie myslim ze staci. Pripadne ak by si sa predsa len rozhodol kupit dalsi filter, tak odporucam externy.
To stare ti kadial zateka?
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod Volcano » 24 Feb 2014 12:25 pm

Druhe akva zalozit musim (chcem) kedze z prveho unika voda. Prve akva ako vravim ma cca 10 rokov tak bakterii by tam malo byt dost + drzia sa aj vo filtri. Chcel by som akvarko ktore bude pestre a bude v nom dost rastlin tak ako som precital tak karasy su zla volba. Ake by ste poradili na zaciatok rastliny ktore nebude extra narocne. Substrat sice bude, len ako som sa docital niektore prijmaju ziviny hlavne cez listy ine zase nie.
Volcano
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Dec 2011 20:37 pm

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod martin_s » 24 Feb 2014 13:10 pm

Volcano napísal:Ake by ste poradili na zaciatok rastliny ktore nebude extra narocne. Substrat sice bude, len ako som sa docital niektore prijmaju ziviny hlavne cez listy ine zase nie.

search.php :arrow: nenarocna-rastlina-t6656.html a pod. :idea: :idea: :idea:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod redw » 24 Feb 2014 13:48 pm

Ak to s rastlinami myslis vazne, tak budes musiet zainvestovat, napr
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/diversa-hlinikove-kryty-t5/2178-diversa-kryt-hlinikovy-t5-120x40.html

Su samozrejme aj lacnejsie riesenia, najlacnejsie asi ked doplnis dalsie dve trubice do toho setu. Len to uz vyzaduje trochu zrucnosti.
Tych 60w, co je v tom sete teraz, je na pestovanie rastlin dost malo. Optimalne je aspon 0,5w/l . Ako je to pouzitelne, ale len na nenarocne rastliny. Napr. tato ti tam porastie bez problemov http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod Volcano » 01 Mar 2014 11:15 am

Rozhodol som sa tak že namiesto kompletu Diversa Budget 240l kupim osobitne stolík
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/diversa-budget/1505-diversa-budget-stolik-100x40x60.html
a akvárium nebude 240l ale 200l
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/akvarium-standard/3592-akvarium-diversa.html
takze ostava dodat svetlo. Rozmyslal som ze nieco taketo
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/juwel-/675-juwel-multilux.html
vyjadrite sa ci uz pozitivne alebo negativne dik
Volcano
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Dec 2011 20:37 pm

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod dominges » 01 Mar 2014 13:02 pm

Akože nie je to najhoršie ale aj tak si myslím že zbytočne investuješ do zbytočností ako sú stolík pod akva a kryt pretože ja zastávam názor že každý packal si ich dokáže vyrobiť nie je to nič ťažké...
A do budúcna ti poradím ohľadom osvrtlenia.
Nekupuj predražené trubice z akvaristických obchodov, rovnakú úlohu zohraju obyčajné trubice z elektra za omnoho nižšiu cenu... Rastlinám je jedno či svietiš trubicou za 30€ alebo za 10€
dominges
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 15 Jan 2014 15:37 pm
Bydlisko: DT

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod cezar.milan » 01 Mar 2014 13:07 pm

Ja sa k tomu pripájam. Naozaj je lepšie si akva vyskladať samostatne a zvyšné peniaze investovať do filtra-ov
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod Volcano » 01 Mar 2014 13:23 pm

Ano viem ze je lepsie si to urobit sam alebo dat nejakemu "majstrovi".... nakoniec zmenim aj stolik kedze do buducna by som chcel externy filter.
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/diversa-comfort/1734-diversa-comfort-skrinka-100x40x67.html
Niekde som cital ze do tychto Juwel krytov sa daju namontovat iba ziarivky znacky Juwel ? Su to kecy alebo ? Ak som dobre pochopil tak tie žiarivky "plan" "grow" su len nejaky "marketingovy tah" ktory laka zakaznika.. aspon tak tomu rozumiem.
Volcano
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Dec 2011 20:37 pm

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod IringPalo » 01 Mar 2014 13:38 pm

ja si zasa vôbec nemyslím, že vyskladať si akvárium je lacnejšie. set ťa vyjde určite na menej peňazí. teda ja som to skúšal s mojim setom v rovnakom obchode kde som to kupoval a samostatne to isté je o cca 20 € drahšie. je pravda, že keby si skladám, niektoré časti nekúpim, hlavne hovorím o filtri, s tým súhlasím s ostatnými.
čo sa týka svetla, akváriové trubice by mali mať spektrum upravené pre rastliny, normálna trubica to asi nemá, aký to bude mať dopad na rastliny neviem, ak to má niekto odskúšané, bol by som na to sám zvedavý.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod dominges » 01 Mar 2014 14:38 pm

Vieš možno ťa set vyjde lacnejšie ale často má nedostačujúce komponenty a.to hlavne ten filter a osvetlenie
dominges
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 15 Jan 2014 15:37 pm
Bydlisko: DT

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod dominges » 01 Mar 2014 14:44 pm

Volcano ja si myslím že je to iba reklama, nič viac. Svetlo je iba svetlo a jediné čo sa na ňom dá upraviť je to akú farbu spektra uprednostňuješ. Rastliny využívajú na fotosyntézu iba modrú a červenú časť spektra takže tie zázračné trubice budú využívať prímesi červeného a modrého svetla.
dominges
 
Príspevky: 37
Obrázky: 0
Založený: 15 Jan 2014 15:37 pm
Bydlisko: DT

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod IringPalo » 01 Mar 2014 17:56 pm

vieš ale zober si že by si kúpil trubicu čo svieti povedzme len spektrum ktoré rastlina nevie využiť, tak môžeš mať aj 10 W na liter a nepomôžeš si. preto možno je lepšie mať menej využiteľného svetla ako veľa nevyužiteľného. hovorím to teoreticky, bolo by to treba preskúmať, koľko z normálnej trubice rastlina využije a aký je vlastne rozdiel medzi nimi okrem ceny. možne ten rozdiel je povedzme 5% v účinnosti na rastline a 300% v cene, vtedy by to bolo hlúpe kupovať akváriové trubice. ak by bol ale účinok avkáriovej trubice povedzme o 80% percent väčší, vtedy by to malo logiku.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod cezar.milan » 01 Mar 2014 19:48 pm

IringPalo, to všetko už je tu dávno prebrané a minimálne sto krát. Ak si akvárium vyskladáš sám, tak ťa to vyjde min. o 50% lacnejšie. Nieje vôbec problém si veci okolo zohnať za šupku. Každý predsa vie, že komponenty čo "nejdú" predať a zaplňajú sklady, sa "ukryjú" v setoch a takto si nájdu cestu k zakazníkovi. Možno niejaké mini percento ako tak splní niejakú úroveň.
O osvetlení môžem povedať, že marketingom vedia presviedčať hlavne neznalých a začiatočníkov. Obyčajné trubice, ktoré bežne používa väčšina akvaristov s označením 840, 865 spĺňajú to isté, čo tie "určené" pre "rast" rastlín za rozumnú cenu od 1-4€
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod redw » 01 Mar 2014 20:04 pm

Myslim si ze ten stolik je fajn za tie peniaze. Pri kupovani mojho akvaria som si chcel stolik povodne vyrobit, ale len samotna drevotrieska je strasne draha, musi sa narezat, odyhovat, to su dalsie peniaze. Potom bud urobit kovovy ram, to je zase plno prace, alebo to urobit len z dreva, no nie kazdy je taky zrucny a tiez to nebude hotove za 10minut. Takze na domarobeny stolik by som sa vy....
To osvetlenie nie je najhorsie, ale ako si poznamenal, tie juwel trubice maju inu dlzku, takze tam normalne trubice nedas. Myslim, ze ich okrem juwelu robi este jedna znacka, ale rataj tak 15-20e/kus. Pritom klasicka T5 stoji do 4e. Skus si precitat temu o osvetleni, prevlada nazor ze tie specialky su len marketingovy tah. Ja to neviem potvrdit ani vyvratit, vzdy som mal len tie lacne.
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/eheim-varilux/8470-eheim-varilux-osvetlovaci-kryt-100x40x85cm-svetlo-seda.html
Mozno by stal za zmienku tento kryt, podla vykonu trubic 39w je to asi standardna dlzka. Ale asi lepsie overit u predajcu. Inak kryty byvaju dost predrazene, pri kryte sa oplati vyrobit si ho, len musis byt aspon trochu zrucny (T5 vodotesne patice + predradnik + par kablov stoji max do 40e (pri tych 2*39w ako som dal odkaz), potom to uz len do niecoho estetickeho "obalit")
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nove akvarium 240l

Odoslaťod IringPalo » 01 Mar 2014 21:18 pm

Milan ide asi o to či chces komponenty nové alebo kupuješ z bazáru. Ako som hovoril, môj set, ak by som ho skladal po častiach by ma vyšiel o 20 € viac ako som kúpil. Ak odrátam filter, ktorý je najslabšou časťou setu, tak som stále nič neušetril, som na nule a bez filtra. Pozri si, čo set Dennerle complete plus 30 l obsahuje, či sa tam dá niekde ušetrť. Možno na teplomeri za 3 €. Nehádam sa, že to nie je možné s inými setmi.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.