nové akvárium



Všetko okolo akvarijných rýb

nové akvárium

Odoslaťod lucietta » 25 Jan 2005 15:16 pm

Ahojte všetci :D

Včera som dostala ako predčasný narodeninový darček 45 l akvárium, teda skôr komplet a filtrom, osvetlením a ohrievačom. Veď to určite poznáte. Keď som sa pýtala predavača v obchode, koľko rybiek a akých si tam môžem dať, vypadlo z neho, že vraj 5 skalárov veľkých ako dlaň...moc sa mi to nezdalo, ale veď reku mal by byť nejaký odborník, no nie? Ale ako tu dnes čítam toto vaše fórum, hodí sa tak maximálne na nejaké tie živorodky, mečúniky a tak podobne. Škoda, chcela som skaláre, ale tie snáď neskôr do väčšieho akva. Gubky moc nechceme do toho akvária dať, lebo vraj dosť špinia...viete mi prosím poradiť, aké druhy rybiek je tam vhodné umiestniť a aké rastlinky k nim dať? Sú lepšie umelé, alebo živé? Ďakujem za radu a želám pekný deň...
Obrázok používateľa
lucietta
 
Príspevky: 8
Obrázky: 8
Založený: 25 Jan 2005 14:39 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: nové akvárium

Odoslaťod robotmz » 25 Jan 2005 15:28 pm

rastliny pokial mozno živé, zopár takých menších a ryby, možno by mohli nejaké daniá, príp. kardinálky čínske...
robotmz
 
Príspevky: 91
Obrázky: 15
Založený: 04 Nov 2004 09:46 am
Bydlisko: žilinský kraj

Re: nové akvárium

Odoslaťod shark01 » 25 Jan 2005 15:29 pm

Ja by som tam dal tmave dno, mensie valisnerie ,echinodory a nejaku tu travicku(rastliny). Mas pravdu, v tom akva by si mala chovat zivorodky. Ja by som odporucal 3ks Mecunov, 4ks Gupiek(nespinia),2 mensie Ancistrusy(prisavnik), a mozes tam este dat 4ks Kardinalky Cinskej(vdacna ryba pre zaciatocnikov) alebo parik Guramy Modrej/ Zlatej.
Inak na 1cm ryby pripada 1L vody.
shark01
 
Príspevky: 9
Založený: 25 Dec 2004 23:19 pm
Bydlisko: Nova Bana

Re: nové akvárium

Odoslaťod xDodox » 25 Jan 2005 15:30 pm

Zive rastlinky (rozhodne) a 1 l vody na 1 cm dospelej ryby
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: nové akvárium

Odoslaťod Anet » 25 Jan 2005 15:39 pm

lucietta prosim ta odkial si? to kde su taky odbornici na akvaristiku? asi by potrebovali zaskolit :evil:
neboj, tu ti ludia poradia :)
Obrázok používateľa
Anet
 
Príspevky: 69
Obrázky: 26
Založený: 25 Nov 2003 22:15 pm
Bydlisko: Dunajska Luzna

Re: nové akvárium

Odoslaťod lucietta » 25 Jan 2005 15:45 pm

Ahojte :-)

Ďakujem za rýchle odpovede... ten chlopik robi v akvaristike pri Slovane v Košiciach, ak to tam trošku poznáte, určite viete, kde to je...
Nevedeli sme sa rozhodnúť, čo za rybky tam dať...viete mi napísať aj ľudský prepis všetkých tých rybiek a rastliniek, čo ste spomínali? Viem si totiž živo predstaviť, ako sa zaksichtí ten ujo, keď to naňho vybalím :-)))
Obrázok používateľa
lucietta
 
Príspevky: 8
Obrázky: 8
Založený: 25 Jan 2005 14:39 pm
Bydlisko: Košice

Re: nové akvárium

Odoslaťod ado » 25 Jan 2005 15:48 pm

vitaj u nas :) tiez zastavam nazor ze do tak maleho akvarka skalare, no akurat tak na popravu :( ako robotmz spomina, tiez by som bol za kardinalky cinske, mozno nejake tetry, ale to zalezi aj aku teplotu tam budes mat. podla toho sa da tiez orientovat, mozno nejake mrenky. Ale nie vsetko dokopy! Rastlinky zive su ovela krajsei ako umele, ale aj o ti sa treba starat. Napr: valisneria spiralis, anubias nana a pod. Zatial caves :D
Obrázok používateľa
ado
 
Príspevky: 38
Obrázky: 14
Založený: 27 Nov 2004 09:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: nové akvárium

Odoslaťod ado » 25 Jan 2005 15:50 pm

a kde v KE ti poradili skalare? totiz byval som tam 2 roky, tak by ma to velmi zaujimalo :?
Obrázok používateľa
ado
 
Príspevky: 38
Obrázky: 14
Založený: 27 Nov 2004 09:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: nové akvárium

Odoslaťod Raviolka » 25 Jan 2005 15:53 pm

xDodox napísal:1 l vody na 1 cm dospelej ryby
No tak to by se tam tři macatí skaláři vešli, nemám pravdu? :shock:
Lucietta, tuhle poučku rozhodně neber v úvahu - je nesmyslná :?
Jestli nechceš gupky protože špiní, tak to máš v podstatě pravdu - špiní vodu stejně jako ostatní živorodky. Mečovky kromě toho jsou na tvoje akvárium moc velké (ale co, já s nima taky začínala v 38l :wink: ). Vůbec neříkám, že je to akvárium na živorodky malé, jen se jich tam vejde míň než jiných rybek. Guramy ani ancistrusy (přísavníky) bych tam určitě nedávala.
Poohlídni se po nějakých malých tetrách, dániích nebo razborách, mohla bys tam dát i hejnko malých pancéřníčků. Vyber si, co se ti líbí, a před nákupem to skonzultuj s literaturou a s námi :D
Naposledy upravil Raviolka dňa 26 Jan 2005 13:39 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: nové akvárium

Odoslaťod Maco » 25 Jan 2005 18:33 pm

skus zivorodky. poecilia vifarina alebo black molla pripadne silver molla a ich varianty. nespinia az tak velmi zase a su pekne a nenarocne na zaciatok
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Re: nové akvárium

Odoslaťod Palo » 25 Jan 2005 18:46 pm

ado napísal:a kde v KE ti poradili skalare? totiz byval som tam 2 roky, tak by ma to velmi zaujimalo :?

Ved pise ze pri Slovane, a nahodou to nieje pri podzemnej strelnici ? Tam som kupoval krevety a personal bol :roll: Nie nahodou je majitel p. Prokop ?? :)
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Re: nové akvárium

Odoslaťod salik » 25 Jan 2005 23:25 pm

par tipov na rybky najdes napr. v tejto teme
Ake rybky do 25L akva?
www.akva.sk/viewtopic.php?t=1121
Zariadenie akvaria ... (30-litrov)
www.akva.sk/viewtopic.php?t=739
...
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: nové akvárium

Odoslaťod Luin » 26 Jan 2005 01:28 am

doporucujem take 3 black moly (1samcek 2 samicky) a k tomu 3 Viedenskych mecunov (1xsamcek 2xsamicky:) a a este dajakeho toho prisavnicka a mozno panciernicka smaragdoveho tak 2 kusy na dno ale som tiez zaciatocnik tak ma neber moc vazne :)
Luin
 
Príspevky: 12
Obrázky: 5
Založený: 20 Jan 2005 14:26 pm
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: nové akvárium

Odoslaťod rybka » 26 Jan 2005 13:31 pm

Tak ja by som Ti poradila neonky (neonky cervene), u mna sa im velmi dobre dari, nie su narocne, a su to strasne nadherne rybky urcite sa ti budu pacit :D
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: nové akvárium

Odoslaťod affinis » 26 Jan 2005 13:50 pm

ja by so doporucil tiez moznost dat tam nejake tetrovite rybky, staci ti jeden druh mensi hufik 8-10 ks (ja mam v akva 100ks neoniek a je to super pohlad) a nejake prisavniky najlepsie otocinclus affinis, tie nedorastu viac ako 3cm v tak malom akvariu a budu ako vhodna prevencia proti riasam :-)
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: nové akvárium

Odoslaťod joko » 26 Jan 2005 14:56 pm

Raviolka napísal:
xDodox napísal:1 l vody na 1 cm dospelej ryby

No tak to by se tam tři macatí skaláři vešli, nemám pravdu? :shock:
Lucietta, tuhle poučku rozhodně neber v úvahu - je nesmyslná :?

Akoze nesmyslna! Ved to pasuje aj na to co si opisala, podla mna je zmyselna.
Ved si spocitaj rybky v akva a optimum ti vide cca 1cm na 1L.
Je jedno ci dospelej alebo mladej ryby, ide o velkost, 1cm je vzdy len 1cm, ci sa vola dospely alebo nie!
Je to vseobecne zname pravidlo. Jazne ze to nemoze byt presne, ale orientacne to sedi, je to zlaty stred.
Ancistrusy a prisavnicky nie je to iste po cesky?
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: nové akvárium

Odoslaťod xDodox » 26 Jan 2005 15:07 pm

joko napísal:
Raviolka napísal:
xDodox napísal:1 l vody na 1 cm dospelej ryby

No tak to by se tam tři macatí skaláři vešli, nemám pravdu? :shock:
Lucietta, tuhle poučku rozhodně neber v úvahu - je nesmyslná :?

Je jedno ci dospelej alebo mladej ryby, ide o velkost, 1cm je vzdy len 1cm, ci sa vola dospely alebo nie!

Ja som to myslel tak, ze sa ma brat velkost ryby, ktoru dosiahne v dospelosti (orientacne).
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: nové akvárium

Odoslaťod joko » 26 Jan 2005 15:17 pm

1; Lenze, kolko ryb sa dozije velkosti dospelej ?
2; Ryby rastu podla velkosti akvaria, takze vacsie rybky by aj tak nedorastli na velkost "dospelej", a ked tak pomalsie.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: nové akvárium

Odoslaťod xDodox » 26 Jan 2005 15:21 pm

joko napísal:1; Lenze, kolko ryb sa dozije velkosti dospelej ?
2; Ryby rastu podla velkosti akvaria, takze vacsie rybky by aj tak nedorastli na velkost "dospelej", a ked tak pomalsie.

To mas zasa pravdu.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: nové akvárium

Odoslaťod Raviolka » 26 Jan 2005 15:47 pm

joko, xDodox: ta poučka je nesmyslná. Nebo si vážně myslíte, že tři opravdu velcí skaláři s délkou 15 cm se do 45l akvária vejdou?! Nepřišlo by vám, že se tam trochu tísní, i když podle té poučky je všechno naprosto v pořádku? :? Prvotní rozhodnutí je totiž JAKÉ ryby, né KOLIK.
joko... kupovat do malého akvária ryby s tím, že stejně nedorostou... myslím, že pro takovou radu si k nám lucietta nepřišla :(
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: nové akvárium

Odoslaťod skala » 26 Jan 2005 16:48 pm

lucietta, poobzeraj sa po tetrach. Napr. Hyphessobrycon callistus, co povies?

a joko, ;-) vies co znamena slovo zmyselna? eroticka!
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: nové akvárium

Odoslaťod dracula » 26 Jan 2005 19:06 pm

Ak môžem poradiť, tak z vlastnej skúsenosti mám dobré skúsenosti z kardinálkami a daniami........plus ja si momentálne zriaďujem druhé akva, 54 l a ja som sa rozhodol pre neónky a tetry paraguayjské.........Som jednoznačne za tetry, aké ?, to už je vec vkusu.
A čo sa tej poučky týka, netreba ju ingnorovať, ale zase ju netreba brať až nejak extra vážne.....
Obrázok používateľa
dracula
 
Príspevky: 129
Obrázky: 10
Založený: 22 Nov 2004 23:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: nové akvárium

Odoslaťod joko » 27 Jan 2005 22:33 pm

Raviolka napísal:joko, xDodox: ta poučka je nesmyslná. Nebo si vážně myslíte, že tři opravdu velcí skaláři s délkou 15 cm se do 45l akvária vejdou?! Nepřišlo by vám, že se tam trochu tísní, i když podle té poučky je všechno naprosto v pořádku? :? Prvotní rozhodnutí je totiž JAKÉ ryby, né KOLIK.

Raviolka, ved to neprehnaj, kazdemu je predsa jasne ze tam nenatrepe rybu dlhu 15 cm a vysoky 26cm ked ma akva vysoku len 20 cm!!! Takze je tiez jasne ze tam nedam velke ryby v pocte 2,3ks ale viacej malych. To znamena ze ten vzor sedi, pri realnom uvazovani ... ! Samozrejme zase netreba presne pocitat ci ma presne 4 alebo 4,3 cm! To by bolo zase prehnane.

Raviolka napísal:joko... kupovat do malého akvária ryby s tím, že stejně nedorostou...
myslím, že pro takovou radu si k nám lucietta nepřišla

Raviolka ved to nevytrhavaj z konceptu ! To bolo na margo toho ze bolo definovane 1cm ryby pri dospelej, a ja som to myslel tak ze niektore ryby predsa rastu stale, aj ked pomalsie cim su vacsie, to je za prve. Za druhe ked si kupim 8,10 rybiek, je mi jasne ze v priebehu prvych 3,4,5 mes ich bude menej. Takze nevidim dovod, preco by sa to aj tak nedalo ratat so stratou.
Raviolka napísal:myslím, že pro takovou radu si k nám lucietta nepřišla
Cim viac sa o tom keca, tak tym viac sa o tom dozvie, nie ?
A to pravidlo aj tak plati ... (1cm/1L)
a mozete ma upalit ak chcete ... :lol:
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: nové akvárium

Odoslaťod lucietta » 28 Jan 2005 08:48 am

Ahojteeeeee secie :-)

Pozeram, ze sa tu rozprudila fakt ziva diskusia :-)
Ok, takze, najlepsie dat do nasho akva zivorodky, skombinovat mecune s gubkami, prípadne si tam dať húfik neóniek, ak som to správne pochopila... dnes cestujem k nasim do Spisskej, takze sa tam popozeram po nejakych rybenkach...
Apropo... netusim, kto je majiteľom tej predajne pri Slovane...nikdy som netvrdila, ze tam nemaju usmiaty personal, len som interpretovala, co mi bolo poradene :-)
Ozaj k tym neonkam...su to tiez zivorodky? Budu sa rozmnozovat, ked ich tam bude hufik?
Tesim sa na odpovede a zelam krasny den :-)
Obrázok používateľa
lucietta
 
Príspevky: 8
Obrázky: 8
Založený: 25 Jan 2005 14:39 pm
Bydlisko: Košice

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.