Zdochýnajú mi krevetky



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod prasan » 13 Mar 2014 05:43 am

Ostravská voda.O tom by vedeli písať hlavne naši CZ kolegovia.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Reklama

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod buddy180 » 04 Feb 2018 22:00 pm

Zdravim vas kolegovia,
uz dlhsiu dobu bojujem so zdochynanim krevetiek.
Neviem si uz rady, tak to radsej dam tu.
Nie je to moje prve akvarium. Predoslym 3 sa pekne dari. Taketo problemy som zatial nemal.
Akva ma 50 litrov a mam tam 3 otikov, 4 pacniernicky drobne a uz asi do 20 krevie blue dream. (bolo ich tam o cca 20 viac).
Skoro kazde rano najdem na dnes zdochnutu krevetku, niekedy ich je viac.
Akvarium ma viac nez tri mesiace. Rybkam sa dari, len krevetkam nejako nie.
V akva mam filter Fan mini, ktory je nasadeny na molitanovu penu. Hladina je cerena, tazke kyslika by mali mat dostatok.
Vodu davam z vodovodu (odstata min. jeden den)
Vodu menim 1x do tyzdna.
Jediny rozdiel oproti ostanym akvariam je ten, ze som pouzil na dno ratai profi soil.
Krevetky mi pridu take "cudne", neaktivne. Niekedy len stoja bez pohnutia.

Budem vdacny za kazdu radu.
buddy180
 
Príspevky: 149
Obrázky: 1
Založený: 30 Mar 2012 23:04 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod Loki12 » 04 Feb 2018 22:47 pm

Bez testov vody to bude ťažšie.
Máš aspoň nejaké hodnoty?

Nápis mi súkromnú správu.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod maros12345 » 04 Feb 2018 23:29 pm

Ahoj, ja by som ako prvé vymenil,aspoň 50% vody.A druhá rada na čas cca 14 dní nekrmil vôbec..(Ty tam máš aj ryby,tak to neviem čo najmenej často 1x do týždňa?) Ja som si týmto "postavením " krevetiek, prešiel veľa krát a konkrétne aj veľa krát s Blue Dream..Myslím, že vždy som dostal radu, ako prvú pomoc výmena vody a nekrmit. (no ja som ryby nemal)Vždy sa to časom upravilo.
Ryby neprekrmujes? Krevetky si dal kedy do akva ( týždeň, mesiac?)

Odoslané z LT30p pomocou Tapatalku
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod maros12345 » 05 Feb 2018 00:12 am

Nie postavením,ale postávaním.
A ešte niečo konkrétne o týchto Blue Dream.Ja som ich kúpil zhruba na začiatku roku 2015. Keď na to pozerám spätne,vždy som sa im snažil dať to najlepšie, dodržoval výmeni vody a vždy prišlo obdobie,keď sa mi darilo perfektne a potom zrazu úmrtia..(aktuálne mám pár kusov,v akva u mami,kde nemám prehľad,keďže tam nechodím pravidelne) Keď ich porovnám s red cherry,ktoré mám o trochu dlhšie,tak sú určite náročnejšie.( čisto môj názor a moja skúsenosť) A ja by som ich s rybami radšej nechoval, ale mne išlo hlavne iba o krevetky a snažil som sa vytvoriť vhodné podmienky len pre ne.

Odoslané z LT30p pomocou Tapatalku
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod snajprik » 05 Feb 2018 17:11 pm

Problém je v tom že krevetky nemajú radi ílovité dna ako je Manado či iné ili.
Lebo il s počiatku nasáva škodliviny, ale po čase ich púšťa naspať. Ja som mal pred rokom, 120L akvarko s manadom 3 mesiace zábeh s par rybičkami a potom na to šli krevetky červene, žlte, red rilli, cca 40ks neocaridin, s caridin som tam dal 4 žltých tigrov a jedného červeného ráčika. Kopec rastlín nadštandardná filtrácia (6L externý, 2L bublifuk) do dvoch mesiacoch sa mi skoro všetko vytratilo. Pre krevetky treba substrát s čiernej hliny, rašeliny, alebo klasicky štrk.
Preto na tých substrátoch nie sú nakreslene krevetky a ani nikde nepíšu, že sú vhodné, lebo nie sú vhodne. Keby si kúpil Platinul soil bolo by to niečo iné...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod prasan » 05 Feb 2018 17:52 pm

@buddy180:

Niekde som dávnejšie zaznamenal článok,vraj to má do činenie s genetikou a pri modrom sfarbení chýba dáka látka v tele kreviet.Preto sú modré náchylnejšie na rôzne bakteriálne infekcie.Tiež som mal tieto krevetky asi 3-4 roky a potom náhle postupne poodchádzali na bakterku,že som prišiel o celú populáciu.Krevetky malátne,neskôr z vnútra zbeleli a rýchlo hynú.Ani som nestihol zareagovať a bolo po nich v priebehu 2-3 dní.Nepomohla ani výmena vody či nasadenie liečiva ktoré som mal.Asi by bol pri nich vhodnejší častejší kompletný reštart nádrže a dávať ich priebežne do novej zabehnutejšej.A samozrejme osviežovať populáciu s iných chovov.
Ak niekto chová modré dlhodobo a má iné skúsenosti,tak tiež budem rád každemu novému postrehu.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod buddy180 » 13 Feb 2018 09:45 am

Nateraz sa zdochynanie nejak ustalilo, aj ked populacia klesla o cca 60%.
Krmenie som obmedzil na minimum.

Urobil som aj testy vody, aspon tie, ktore som mal dostupne.
NO3 (sera) => 0-5
PH (rataj) => minimum
Fe (rataj) => minimum
Este ma napada, ci to nemoze mat docinenie s NH4.
buddy180
 
Príspevky: 149
Obrázky: 1
Založený: 30 Mar 2012 23:04 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod prasan » 13 Feb 2018 10:22 am

Amoniak,meď v dákom prípravku.....
Mŕtve sú aké?
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod snajprik » 13 Feb 2018 10:29 am

Chcelo by to nejakú fotečku, mne osobne veštenie s gule nejde moc dobre.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod I.P. Pavlov » 13 Feb 2018 22:01 pm

"snajprík" stávaš sa tu celebritou :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod Jozef I. » 14 Feb 2018 11:37 am

snajprik

No ja mám 3 krevetkárka a Manado mám v dvoch. Jedno menšie funguje 9 mesiacov a druhé 13 mesiacov a nemám žiadny problém s krevetkami. A viem, že manado a podobné ílovité substráty sú v krevetkárkach dosť časté. Aj jeden môj kamarát ktorý sa už tak viac venuje krevetám a ma crs a tigre a bee a neviem čo, používa Manado a Akadamu. Takže to tak úplne pravda nebude.
Ja keď niekomu napíšem a chcem poradiť tak sa snažím zdôrazni to, že je to moja skúsenosť, alebo som sa to niekde dočítal (výnimočne) ale nepíšem to ako všeobecnú pravdu či pravidlo. preto tu asi nemám 10 príspevkov denne :)
Ale inak s tým pohlcovaním živín máš asi pravdu, lebo do toho väčšieho hnojím a hnojím a stále majú anubiasi málo. A to tam mám len tie a machy.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod buddy180 » 15 Feb 2018 10:24 am

Zdravim,
prisiel som na nove zistenia.
Poslednych cca 7 dni som si nevsimol uhynute krevetky.
Vcera som vymenil cca o 13:00 cca 50% vody. Voda bola z vodovodu, 1 den odstata.

Vecer okolo 23:00 som uz spozoroval prve uhyny.
Dnes rano dalsie. Uhynuli spolu 4 krevetky. Niektore mali sfarbeny chrbat do hneda, ine mali velke biele skvrny po tele (mozno uz v dosledku rozpadu)
buddy180
 
Príspevky: 149
Obrázky: 1
Založený: 30 Mar 2012 23:04 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod prasan » 15 Feb 2018 12:16 pm

A to zistenie je aké?
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod Loki12 » 15 Feb 2018 17:37 pm

buddy180 napísal:Zdravim,
prisiel som na nove zistenia.
Poslednych cca 7 dni som si nevsimol uhynute krevetky.
Vcera som vymenil cca o 13:00 cca 50% vody. Voda bola z vodovodu, 1 den odstata.

Vecer okolo 23:00 som uz spozoroval prve uhyny.
Dnes rano dalsie. Uhynuli spolu 4 krevetky. Niektore mali sfarbeny chrbat do hneda, ine mali velke biele skvrny po tele (mozno uz v dosledku rozpadu)

jak hovoria mladšie ročníky - imho - nabuduce vymen len 10% vody. Z info čo mám, a snažim sa aj ja tak fungovať. Krevetkám meníme vodu, ale nie veľké objemy. nemajú radi výrazne zmeny v chemizme vody.

A to tvoje pozorovanie mi k tomuto smeruje.
Stabilna voda = 0 KIA
Vymena vody = 4 KIA
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod maros12345 » 15 Feb 2018 18:21 pm

Loki,tie 10% výmeny vody nie su pravidlo.Robil som 10% výmeny pri crs aj blue dream, dokonca v jednom prípade rozdelené na cca 3% každý druhý deň. Fungovalo to cca rok, nastali časom problémy. Bolo mi poradené väčšie vymeni 30% a bolo to super,naozaj sa mi začalo opäť dariť. A pri problémoch robiť veľkú výmenu, nemôže byť problém.( Ale v tomto prípade je)Ja o našej vode nepochybujem, ale neviem ,aká je tá jeho.A keď si vodu spravím z RO a pridám minerali + batérie, ma rovnakú teplotu, tak bez problémov.Mne osobne sa pri modrých osvedčila výmena 50% VV+50% RO z cca 25% menenej vody..
Niekomu vyhovujú malé výmeny, niekomu väčšie..

Odoslané z SM-G928F pomocou Tapatalku
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod Loki12 » 15 Feb 2018 18:42 pm

podstatná informacia je: "nemajú radi výrazne zmeny v chemizme vody."

ja len reagujem, že ak mení 50% vody - vodovodnu (žiadne miesanie ako ty) tak tu môže byť problem.
vobec som nepovedal, ze tam je problem. To je rozdiel.

https://en.wiktionary.org/wiki/IMHO :-)
https://en.wiktionary.org/wiki/in_my_hu ... on#English
Used to introduce or qualify a statement, as expressing one's own view, not one backed by external authority or to be accepted without question
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod snajprik » 15 Feb 2018 20:38 pm

K tým výmenám vody sa to chápe takto.
Za prvé v akvarku môžeš mať aktívny substrát, CO2 veľa rozkladajúceho sa materiálu čo ma vplyv na PH ktoré môžeš mať cca 6,5ph, vstupná voda aj keď je čista môže mať 7,9ph, takže pri výmene 50% vody môže podskočiť i o 1ph a to už krevetky zareagujú (slabšie zdochnú)
Druhy prípad, ak niekto ma v akváriu 6,5 ph a namieša si RO + GH vodu ktorá je skoro totožná s vodou v akváriu, môže vymeniť i 80% a nič sa nestane...

Preto toľko o tom viem, lebo ten prví prípad je presne môj stav v akváriu :D a mením vodu po 5% a aj to mi PH podskočí o 0,1-0,2.

PS: Chcel by som vedieť váš názor na zloženie substrátu v krevetáriu, je veľká blbosť dať výživový substrát pod Platinum Soil ? Prerábam dno a chcel by som aby vydržalo aspoň 4 roky, aj keď ten platinum soil niečo obsahuje, ale chcel by som to poistiť, výživovým substrátom, aby to obsahovalo čo má. Pre rastlinky by to bolo určite ideálne, len neviem čo na to krevetky, či to už by nebolo veľa živín.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod snajprik » 15 Feb 2018 21:18 pm

Jozef I

Ja osobne skúsenosti mam s manadom zle. V 120L nádrži zabehnutá. Dal som tam CPO račika neocaridyni červene, rili, žlte a 4 tigrov. Do mesiaca komplet všetko vydochlo. Parametre mali klasika 7,2ph, 10gh, 6kh NO2 NO3 nemerateľne.
Obrázok
Keď som mal na manade rybky tak žiaden problém, ale krevetky ...
Krevetky som mal i na piesku v 10L, 21L, 2x25L, 50L a 300L tam žiaden problém nemali.
Proste na pálenom íle mi to nešlo. :|
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod Jozef I. » 16 Feb 2018 11:08 am

Ja o zmene ph nič neviem, ja len mením vodu. Raz trochu, inokedy viac a niekedy vôbec. Ale určite viem, že sa mi v akva nič nerozkladá. Veličiny nemeriam žiadne.

A v jednom krevetkárku mám ako výživný substrát bol štrkom zeminu pre vodne rastliny.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod snajprik » 16 Feb 2018 19:21 pm

Tak skúsim ten výživový substrát pre vodné rastlinky strčiť pod platinum soil. Rozmýšľam že skúsim nejaký kopček urobiť i s lávovej drte, len dúfam že ta do PH GH KH nebabre.
To výživové dno chcem hlavne pre to že s krevetkami či minirybkami moc nemôžem počítať, že mi nahnoja, tak že to urobím za nich. Bude to chcieť dlhší zábeh, ale azda mi to neskolabuje.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.