AĎA climbing rock



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

AĎA climbing rock

Odoslaťod Stewie » 18 Mar 2014 09:56 am

Zdravím všetkých priaznivcov tohto krásneho koníčka.
Pred pár mesiacmi som sa rozhodol pre návrat k tejto záľube a vzhľadom na to že svoje posledne akvárko som mal pred 15r. nejakú dobu som prechádzal podobné fóra a čerpal informácie.
Momentálne mám s toho hlavu ako balón ale myslím že to sa časom poddá.... :shock:
Rád by som sa v začiatku vyhol zbytočným chybám a pokiaľ je to možné tak z vašimi radami založil tento kúsok prírody bez zbytočných komplikácii.
Tento comeback, mám v hlave už nejakú dobu a momentálne mám vybraté produkty potrebné na založenie a aj pomocou tejto témy by som rád doladil niektoré detaily poprípade si potvrdil alebo vyvrátil správnosť výberu a mal možnosť to ešte v poslednej chvíli zmeniť.

Dlho som pripravoval samotný budúci vzhľad toho čo chcem dosiahnuť a tejto predstavy sa budem držať aj keď myslím že najväčší problém bude výber vhodných šutrov v tomto nechcem robiť kompromisy. ( viď. príloha )

Technika
Akvárium: ADA Cube Garden 60-P - 60x30x36cm - 65l
Filter: Fluval 106 ( neviem či to bude na daný objem nádrže stačit ), hadice priesvitné + Sada Lily pipes
Co2: CO2 set s 2l fľašou a el.ventil ( 500m od baráku je plnička takže fľašu zoberiem zrejme od nich )
- DENNERLE CRYSTAL-LINE CO2 počítadlo bublín
- DENNERLE CRYSTAL-LINE CO2 spätný ventil
- DENNERLE CRYSTAL-LINE CO2- Dlhodobý test Mini ( Drop Checker )
- BLAU Co2 difuzorr 17mm s kolienkom
k tomu nejaké transparentné hadice.....

Substrát:
ADA Penac P (4x lžička)
ADA Clear super (4x lžička)
ADA Penac W (4x lžička)
Tourmaline BC (4x lžička)
ADA Bacter 100 (4x lžička)
Tieto zábehovky môžem vynechať ale myslím že ak nepomôžu tak neuškodia.
ADA Power sand SPECIAL S 2l
Aqua Soil Amazonia 9l Powder ( plánujem UTRICULARIA GRAMINIFOLIA a pokiaľ stačí ten Aqua soil tak Powder nahradím ??? )
Aqua Soil Amazonia 3l
13-15kg pekných šutrov ( predstavu mám, ale vybrať to bude oriešok )
Osvetlenie: ADA AQUASKY 601
Rastliny:
-Utricularia graminifolia
-Eleocharis vivipara ( poprípade niečo podobné )
Hnojenie: v začiatku neplánujem a na fóre je toho kopec takže sa rozhodnem a dám na vaše prípadné rady a návrhy.

K tomu nejaké drobnosti ale to myslím pri tejto záľube nekončí nikdy a je to beh na dlhú trať :D
Prílohy
IMG_02731.jpg
Tu je moja predstava o budúcom vzľade akva
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Reklama

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod fazyl » 18 Mar 2014 12:16 pm

Stewie napísal:ADA Power sand SPECIAL S 2l
Aqua Soil Amazonia 9l Powder ( plánujem UTRICULARIA GRAMINIFOLIA a pokiaľ stačí ten Aqua soil tak Powder nahradím ??? )
Aqua Soil Amazonia 3l

9l Powder su zbytocne vyhodene peniaze, staci ti 9l Amazonie. Ak chces mozes na vrch pouzit 3l Powder co je to iste len jemna frakcia, ktora zlepsi hlbku akvaria, a asi sa ti kobercovky budu aj lepsie sadit do powderu. Ako spominal Gift po case ti kobercovka zarastie komplet dno cize je to otazka ci je Powder nutny. Ale zrejme neriesis financnu stranku cize ... :) odporucam teda Aqua Soil Amazonia 9l + Aqua Soil Amazonia 3l Powder
Hnojenie: v začiatku neplánujem a na fóre je toho kopec takže sa rozhodnem a dám na vaše prípadné rady a návrhy.

hnojit budes musiet kedze planujes celkom narocne rastliny a ak nechces mat riasy. Hnojiva od Tropica, Easy Life alebo Sachem su velmi kvalitne a pre teba asi dostupne riesenie (z pohladu financii). ak sa chces hrt na chemika a niesi lenivy ako v mojom pripade je tu moznost aj PMDD

kazdopadne drzim palce lebo to vyzera podla komponentov velmi nadejne :)
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

AĎA climbing rock

Odoslaťod Stewie » 18 Mar 2014 12:31 pm

Vdaka, s tym hnojenim som to bral tak že v zabehu ten substrat postačuje ale určite si necham poradiť a súdiac podľa tvojho akva je jasné že vieš čo píses.
Na to aby človek robil chemika treba skúsenosťi takže v začiatkoch určite komerčné hnojivá.
Ten pomer soil amazonie a powderu prehodím tak ako píšeš.


Odoslané z iPad pomocou Tapatalk
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod Giftzahn » 18 Mar 2014 14:03 pm

njn, v zabehu .... tak prvy tyzden je treba hnojit K ... a potom K + vsetko ostatne .... nakolko K je v Amazonii deficitnym prvkom ... inak sam ujo Amao odporuca ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod grello » 18 Mar 2014 15:55 pm

hneď ako som to zbadal, je mi jasné, že už tvoje prvé akva bude mať niečo do seba.
Snaž sa ale o to, aby to nebolo len preto lebo finančnú stránku zjavne neriešiš. Tým nemyslím to, že ťa odsudzujem za to, že si si naplánoval veľkú investíciu, ale naopak držím ti palce. Ale poznáš to, až potom si začne človek vážiť to čo dosiahol keď je cesta k tomu náročná, možno by ti prospelo zvážiť si, čo všetko ideš kúpiť. Napriek tomu si myslím, že odhliadnuc od stavu uctu pred a po :) , že výber je fajnový, budem sledovať, a ak by bolo na mne, tak do takého malého akva by som dal len powder aby to lepčie vyniklo na začiatku, keď to zarastie, je to úplne jedno, ale jednoznačne len 1 druh. A tie penac, bacter...niekedy menej je viac :wink: ale uškodiť, neuškodí :)
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod M.i.s.o » 18 Mar 2014 16:02 pm

ak to chces mat ADA tak ok, ale ja by som akva a svetlo od ADA nekupoval je to zbytocne predrazene, akva z OW alebo CV skla zozenies vpohode a osvetlenie podla mna aj lepsie ako AQUASKY, ale hovorim, je to na tebe
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod Giftzahn » 18 Mar 2014 16:46 pm

jj, OptiWhite akva sa da za velmi dobry peniaz vziat od Pavlicu ... teda podstatne lacnejsie ako ADA ... koniec koncov Pavlica ma vynikajucu kvalitu ... cize nad ADA akva by som ani neuvazoval a specialne pri tych cenach ... taktiez nutne Aquasky nemusim aj ... ked neda sa mu upriet ze rozhodne vyzera fesne a je velkou inspiraciu ... ale to je tak akurat vsetko ... cize tiez by som sa pozrel po inom LED svietitku ... idealne po takom ktore viem aj sam servisovat ...resp. defektnu LEDku pripadne aj vymenit ... zial Aquasky je absolutne neservisovatelne uzivatelom .... ale jasnacka ADA originaly su velkym lakadlom ... taktiez ako ADA magicke prasky typu Penac, Tourmaline, Bacter, Clear Super a ine im podobne zvratenosti ... kde je cena za gram magickeho prasku pomaly vyssia ako za gram zlata, striebra a platiny ... :lol: :mrgreen: :lol: ... ale ako vravim ked musis tak musis a je zbytocne apelovat na nejake to racio .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

AĎA climbing rock

Odoslaťod Stewie » 18 Mar 2014 17:32 pm

@grello ono to nie je o financiàch a na to aby som to založil som musel tak ako každý pracovať a určite si to budem vážiť, je to len otázka priorít a samotná investícia bola rozložená na niekoľko mesiacov.
Z hľadiska výberu objednávky som zvažoval hlavne najlepšie ceny a na tom dá tiež slušne ušetriť, keby som to neriešil objednám z jedného eshopu a mám to min. o 150€ drahšie.
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod chnuro » 18 Mar 2014 17:36 pm

neviem ci mi to uniklo alebo si to naozaj nespominal. Nenapisal si co od akvaria ocakavas. ADA sajrajtiky sa pouzivaju na zlepsenie zabehu a predlzenie zivotnosti setup-u. Nemam skusenost, ale bez sajrajtikov mam fungujuce akvarium 2. rok.

Totiz rastlina utricularia graminifolia je neskutocne nadherna rastlina, ale je takmer neudrzatelna trvalo a to sa mi zda v rozpore s trvacnostou layoutu, ktory si planujes. Neda sa strihat, lebo po strihu odhniva odspodu a neda sa pretrhavat, lebo je strasne jemna a husta. Z tohto sa mozu odvijat iba 2 scenare:

1.) si skuseny akvarista a vies ju udrzat bez rias: UG ti bude robit radost zakazdym co sa pozries do akvaria a vsetci budu hikat. Lenze po par mesiacoch tak zhustne, ze sa zacne lokalne vyduvat travnik a casom vyplava cela. Je to skratka setup na cca 1/2 roka.

2.) si zaciatocnik bez skusenosti s hnojenim: ak sa UG zariasi, tak nemas moznost ju strihat. Ak sa jej nebude darit v raste tak nikdy nezhustne tak ako by mala a zelany efekt nikdy neuvidis.

Mimochodom UG rastie tak agresivne, ze prerastie akekolvek ine rastliny. Vratane HC, eleocharistu, skratka uplne vsetko. Je vhodna skor ako monokultura. To v podstate aj ty planujes.

Ak by som ti mohol odporucit rastlinu na zaciatok, tak Eleocharis Parvula. Skutocnu Parvulu distribuuje tropica ako Parvula "mini", videl som ju uz aj pod nazvom "pusilla". Eleocharisy mozes totiz strihat vzdy ked sa ti zariasia a to az po koren. Strih podporuje jeho zahustovanie. Nikdy sa ti nevykoreni bez tvojho pricinenia a pripadny zanedbany zostrih nesposobi ako u HC vyplavanie travnika. Podla mna idealny travnik. V tomto akvarku ju mam uz velmi dlho. So spravnym hnojenim travnik striham asi raz za 12 tyzdnov. Ciez pracnost minimalna.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

AĎA climbing rock

Odoslaťod Stewie » 18 Mar 2014 17:59 pm

@chnuro, nič ti neuniklo len som to nespomínal...
Určite neočakávam bezúdržbové akva a nemám chuť niečo meniť po pár mesiacoch. Je mi jasné a počítam s tým že ruky budú vo vode častejšie ako pri nádrži s umelým potápačom a bublinkovým vodotryskom k tomu. To všetko som za tú dobu zvážil a tému som zakladal hlavne pre to aby som ten výber a samotnè založenie mohol na základe vášich skúseností nasmerovať správnym smerom a za všetky rady samozrejme ďakujem a budem sa s toho snažiť vyťažiť čo najviac
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod chnuro » 18 Mar 2014 18:05 pm

No prave s takymto jednoduchym layoutom ani casto mokre ruky mat nemusis.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod fazyl » 18 Mar 2014 18:35 pm

k tomu grellovmu prispevku by som len pridal tolko, ze samotne komponenty a materialy nerobia akvarium akvariom ale ide o to kolko z toho clovek dokaze dostat a ci sa mu podari vytvorit rovnako kvalitny hardscape...potom to ako celkom moze vyzerat suprovo. takze sam som zvedavy ako sa s tym Stewie popasuje...."victory shall be mine".. ;)

UG laka aj mna, je to nadherna raslinka a dodnes spominam na uzasne salikove akva...ale ako spominal chnuro asi by si mal zacat skor tou pusillou. nemam sice skusenosti s ani jednou ale videl som obe vo vela akvariach a UG vyzera byt fakt narocnejsia aj na udrzbu aj na hnojenie
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod Topas » 18 Mar 2014 19:22 pm

Fúha, ty si sa pekne klepol po vrecku :) Samá kvalitka :D Držím palce:)
Topas
 
Príspevky: 11
Založený: 12 Mar 2014 19:34 pm

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod chnuro » 18 Mar 2014 20:32 pm

Nechcem aby to vyzeralo ze mam nieco proti UG, ale mam s nou skusenost. A laka ma znova. Trosku sa pohravam s myslienkou spravit s nou minicko. Napad by bol, este potrebujem volne akvarium :-). Ale zaciatocnikovi by som ju aspon do prveho akvaria nedoporucil.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod grello » 18 Mar 2014 23:00 pm

Tak tak.
UG- veď skús, nepôjde, nepôjde. Asi sa ti na prvýkrát zamrazí na bode obalenou riasou a stagnacie,
... No a čo. Ja s UG skusenosti nemam, ale ja som na zaciatku tiez strcil do minicka bez filtracie HC...a stalo sa to, čo sa stať malo.
Kúpil sa daľší košík zmenilo sa osvetlenie, filtracia, layout...a ide. :wink: jednoducho si to skús.
The experience is the least you can achieve. Za pár košíčkov UG za 15€ sa predsa nestrieľa.

@fazyl: (to Stewie) tak som to myslel, akvaristiku som si zamiloval preto, lebo v tomto umení nemôže byť človek profík len preto koľko má rokov alebo peňazí ( pozor! V žiadnom prípade netvrdím, že je to tvoj prípad) jednoducho to treba vedieť a učiť sa.

A prosím, urob mi jednu làskavosť. Ak si už nepremyslíš kúpu akvária atď... ( a ver tomu, že títo chalani ti radia dobre)
Tak si nekupuj všetky prášky ;) ako Gift povedal: platinu a zlato tak do záložne, nie akvária :)
A celkovo tieto prasky su viac menej reklamny tah :) niečo ako python git- funguje, ale je to taky slaby odvar.
Držím päste
Obrázok používateľa
grello
 
Príspevky: 350
Obrázky: 0
Založený: 23 Júl 2012 20:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod fazyl » 18 Mar 2014 23:31 pm

Stewie napísal:13-15kg pekných šutrov ( predstavu mám, ale vybrať to bude oriešok )

este k tym kamenom, neviem ci ich ides kupovat , ci hladat v prirode... nezabudni zobrat dostatocne velke kusy pre svoje akva, lebo z 15kg malych sutrov velmi fesne iwagumi nespravis ;)
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod M.i.s.o » 18 Mar 2014 23:58 pm

mozem potvrdit ze ak sa ti do UG pusti riasa tak si v prdeli ;) ale za pokus to stoji
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod Giftzahn » 19 Mar 2014 07:44 am

Nechcem aby to vyzeralo ze mam nieco proti UG, ale mam s nou skusenost. A laka ma znova. Trosku sa pohravam s myslienkou spravit s nou minicko. Napad by bol, este potrebujem volne akvarium :-). Ale zaciatocnikovi by som ju aspon do prveho akvaria nedoporucil.


@chnuro: jj, tvoje prianie je vyslyseno ... mam 3 volne archivne minicka ... 9 L, 12 L float ... a 26L OptiWhite + ADA 27 W svietitko ( sak vies ze moj akvaroom je velky ...tam sa toho zmesti :twisted: ) ... a ze si to ty mozem ti kludne jedno a aj dve zapozicat na tu Utriculariu uz hen aj tento weekend ak by ta drapy palili alebo ak vydrzis donesiem 06.04.2014 ked bude v TT Akva-Terra ... ziaden problem samozrejme ze len v tvojom pripade ... :wink:

jj, tak tak stale plati "uc se vole budes panem, budes jezdit tatraplanem" ... cize pokial je clovek zaciatocnik ... no UG, HC, Eleocharis by som nutne neodporucal ... ono, tie prve pokusy vieme ako dopadaju ... cize aby sa zabranilo frustracii ... treba zacat pianko a postupne pridavat na komplexite a narocnosti pouzitych rastliniek ... ono, ked uz musi byt ta utricularia .... odporucam nechat Amazoniu, PowerSand v sacikoch ( na neskor ergo 2 pokus :lol: ) a pouzit obycajny jemny strk a pod neho nieco ako vyzivne dno ... a utricularia porastie ako besna ... dokonca vynikajuce vysledky mala v obycajnom jemnom piesku ....

ono, Utricularia nie je narocna rastlinka ... jednina narocnost spociva ked ju vytiahnes s kelimku aby sa v akva chytila .... ako nahle sa to stane tak je je jedno ci mas / nemas CO2 ... uspokoji sa s priemernym osvetlenim .... na dno nema nijake extra naroky .... a rastie besne .... ako vravim jedna problematicka faza je aby sa v "akva chytila" ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod Stewie » 19 Mar 2014 08:20 am

cením si každý názor ktorý sa tu napísal a mojím cieľom je vyhnúť sa v čo najväčšej miere počiatočným komplikáciám, je mi jasné že cvičenie robí majstra a úplne hladko to nepôjde
Tieto názory sú cenné a podložené skúsenostami o čom svedčia aj vaše akva takže sa tým budem aj riadiť a keď príde ďeň D tak dúfam že zužitkujem to podstatné čo sa tu napísalo
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod chnuro » 19 Mar 2014 09:17 am

@Giftzahn - nesuhlasim s niektorymi tvrdeniami co si tu napisal (o volnych akvarkach si pokecame inde, nie tu v teme).

Eleocharis je velmi jednoducha rastlina pre zaciatocnika. Znesie aj slabsie osvetlenie a rozne zaciatocnicke omyly. HC uz menej, ale to by sa este dalo zachranit od rias aj docasne slabsieho svetla, ale UG nie. Mal som kazdu z tychto rastlin tam viem o com hovorim. Predpokladam ze ty tiez, tak neviem co tu riesime a mali by sme sa zhodnut.

Pokial Stewie planuje pouzit Amazoniu, urcite by som ho od toho neodhovaral. Je to dobry krok a v 60L akvarku to este tak neboli (uvazujem len cenu Amazonie a Power sandu, nie aditiv). Amazonia nie je nutnost, ale je to v zaciatkoch veeelky pomocnik, ktory dokaze robit az zazraky.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod Giftzahn » 19 Mar 2014 10:01 am

nesuhlasim s niektorymi tvrdeniami


jj, tak to by teda prosil ... uz by so bol aj sklamany keby to tak nebolo ... :mrgreen:

sak ja ho neodhovaram od Amazonie ... a ani od Power Sandu ... akurat tvrdim nech si ich zaarchivuje na svoj 2 / 3 akva pokus ... ked uz nejake tie skusenoti nazbiera ... aj vzhladom na cenu ... nic viac a nic menej ... sam mam niekolko sakov Amazonie / Power Sandu zaarchivovanych pre neskorsie pouzitie .... ked ma "osvieti" na novy layout akva velkeho akva ... :wink:

njn, UG je rastlinka co skutocne znesie aj tvrdsie podmienky / nedostatkove prostredie co sa zivin tyka ... sak na take podmienky je stavana a tak aj v prirode funguje ... samozrejme v akva je to trosku ine ... cize az po tom co sa v akva chyti a zacne rozrastat ... mal som ju s CO2 aj bez CO2 ... v High-Light akva a aj v akva s priemernym osvetlenim ... v obycajnom piesku v jemom strku s / a bez vyzivneho dna ... a dokonca mrcha aj na kameni / koreni rastla ... a nikde to nebola problemova rastlinka co sa rastu tyka ( udrzba a udrzatelnost to uz je ina pesnicka ) ... jedniny problem bol akurat v Amazonii kde mi lubila odhnivat ( kelimkova verzia ) ... co sa nikdy v piesku a/alebo jemnom strkovom substrate nestavalo .... cize pokial sa pojde do Amazonie tak radsej ju zobrat od niekoho komu v akva uz dobre rastie a nie "kelimkovu variantu" aby bola sanca na uspesny rozbeh maximalizovana ... :wink:

njn, ja som presvedceny ze aj tie neoblubene riasy k akvaristike patria ... a jasnacka aj riasovym problemom si treba prejst ... v procese ziskavania skusenosti ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

AĎA climbing rock

Odoslaťod Stewie » 19 Mar 2014 13:44 pm

Amazonia je ako substrat celosvetovo uznavana, nemyslim že dokáže zázraky a na trhu je dosť obdobných substrátov ale podľa príspevkov čo som všade čítal patrí medzi najlepšie aj keď aj s amazoniou sa dajú urobiť chyby príde mi z tej ponuky ako dobrá voľba pre začiatočníka.
Cena rastlín nie je zanedbatelná z môjho pohľadu to beriem tak že keď v začiatku vrazím do rastlín nemalé prostriedky nemám chuť to zasypať nejakým kremičitým pieskom a skúšať či s toho niečo vylezie, takže keď je taká možnosť tak prečo to neskúsiť hneď na začiatku.


Odoslané z iPad pomocou Tapatalk
Obrázok používateľa
Stewie
 
Príspevky: 615
Obrázky: 10
Založený: 02 Mar 2014 14:10 pm
Bydlisko: DK

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod M.i.s.o » 19 Mar 2014 13:54 pm

Tej amazonie by som sa nebal (teda ked nespravis to co ja, ze 1/3objemu akva je substrat ;) )
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: AĎA climbing rock

Odoslaťod Giftzahn » 19 Mar 2014 13:59 pm

Cena rastlín nie je zanedbatelná z môjho pohľadu to beriem tak že keď v začiatku vrazím do rastlín nemalé prostriedky nemám chuť to zasypať nejakým kremičitým pieskom a skúšať či s toho niečo vylezie


no vidis ...rastlinky nepochovavame v substrate ale ich tam sadime ... :lol: ... a neboj vylezie ... :mrgreen: .. a nao Amazonia je vynikajuci substrat .... samozrejme ze za predpokladu ze clovek vie citat ... a tym padom aj ako s nou zaobchadzat ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.