280-litrove rastlinkarium v stene



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod Jozef I. » 18 Mar 2014 21:55 pm

Ach tie naše ženy... :D
keď som z akva vytiahol hlinenu jaskynku, ktorú moja žena vybrala do akva, tak som to mal ešte po niekoľkých mesiacoch na tanieri.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Reklama

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod vincent van gogh » 18 Mar 2014 22:46 pm

Ja by som nič neprekrýval.....celá idea by bola fuč.
Dá sa urobiť s tým všeličo,....ale ostane to,holt na tebe.Jeden poradí to,další tamto,tretí úplne inak... :) A hlavne od monitora,že.....
Ak ta to ešte neomrzelo,skúšal by som dalej.Ak maš toho plné zuby,je čas "vypustiť vzduch"

Mne napr. stále nesedí ten obrovský koren...ako sa vztyčuje do obyvačkovej strany.Silne mi pripomína.....ehm,viete čo... :mrgreen:

Aj s tým substrátom sa dá vhodne narábať....vyzerá,že nebude padať..A hlavne vhodné rastliny všeličo zamaskujú.Ide o to,aby boli zdravé a v kondícii.To je potom pastva pre oči......aj z kuchyne......aj z gaučíku. :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod Majklooo » 18 Mar 2014 23:31 pm

Podstatné je aby sa to páčilo tebe :) Mne sa to zatiaľ páči :) a určite keď tam nasadíš rastliny tak to bude zase úplne iný ohľad :) Držím palce a sledujem ďalší vývoj :)
Obrázok používateľa
Majklooo
 
Príspevky: 797
Obrázky: 14
Založený: 01 Feb 2012 18:47 pm
Bydlisko: Trenčín/Tr.Jastrabie

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod fazyl » 18 Mar 2014 23:43 pm

v kazdom pokuse mas ten velky koren ulozeny rovnako. ja by som ho mozno otocil naopak aby ten dlhy ...ako to nazval vincent "ehm" bol dole, a skusit mozno aby sa to tvarilo ako koren stromu vyrastajuci z zo zeme. kamene tiez na jednu stranu a pokusit sa o trojuholnikvy layout. skus komplet vsetko vybrat a zacni od nuly a skusaj to hocijako kombinovat, urcite nieco vymyslis nakoniec. chce to trpezlivost a aby si s tym hlavne bol spokojny ty.drzim palce
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod M.i.s.o » 18 Mar 2014 23:49 pm

jj, ked som robil layout do minicka, vystrihol dom si kartonovu krabicu s podorisom akva (aby som s tym nemusel hybat v skle), nasypal tam strk, otvoril flasu vina a cely vecer som pri tom sedel a premiestnoval dokym sa mi to nelubilo, a druhy vecer som si znovu otvoril flasu vina a pozrel na to ci sa mi to este stale paci ;)
...ono vzdy sa da talent nahradit usilovnostou ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod fazyl » 18 Mar 2014 23:58 pm

M.i.s.o napísal:...ono vzdy sa da talent nahradit usilovnostou ;)

...a usilovnost podporit vinom :pivo: Ono je fajn niekedy aj layout nechat par dni na sucho ci sa ti uz o den dva nezunuje nieco...
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod chnuro » 18 Mar 2014 23:58 pm

mnozstvu vina sa medze nekladu ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod Giftzahn » 19 Mar 2014 08:25 am

Dá sa urobiť s tým všeličo,....ale ostane to,holt na tebe.Jeden poradí to,další tamto,tretí úplne inak... :) A hlavne od monitora,že.....


:P ... njn, praca s akva pozitivne formuje charakterove vlastnosti ... ako cielavedomost, vydrz, doslednost, trpezlivost, usilovnost a ine .... vo svojej podstate ide pri aqua-scapovani len o jedno = NEVZDAT SA ( ked raz tomu podlahnes si v "prdeli" naveky a budes to vzdy vzdavat a nic nedotiahnes do konca ) ... a scapovat do zblbnutia kym "to vselico" ( co to aj vsetko moze byt ) nie je vyskusane, kriticky zanalyzovane ( a nazory nezucastneho pozorvatela "mimo dostrel nepriatelskych diel" su vzdy vitane aj od toho monitora ked to uz nejde live ) a jeden najfesnejsi scape ako finalny zvoleny ... 8) ... njn, tu nejde o rychlost ... ziaden termin netlaci ... cize clovek ma svetok cas sveta na scapovanie ... :wink:

ono vzdy sa da talent nahradit usilovnostou


njn, zial neda ... Mr.Talent ... ta casto nad/pred/pod -cenovana entita ... :P ... ono, 99% vsetkeho je tvrda teta Drina az sa "vrkoc poti" ... a ten zbytok to je ten Mr.Talent ... bez tety Driny a Tety Namahy je Mr.Talent sice fajn ale uplne nedostacujuci ....ergo samotny tak akurat "naprd" ... ale ked "sedi" teta Drina 99% a prida sa aj Mr.Talent 1% je vysledok genialny a dokonaly ... a uplne odlisny od vysledku tych ktori maju len tetu Drinu vo svojom portfoliu ...ergo im to 1% Mr. Talentu k dokonalosti chyba .... :wink:

ale no fuj :mrgreen: ... Vino ... pouzivat nedovoleny doping pri akva-scapovani .... to sa teda nerata ... :lol: :mrgreen: :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod pohodak » 19 Mar 2014 10:41 am

ja som s tym scapovanim zabil uz tak zo 50 hodin cisteho casu :) termin praveze tlaci, ked som polovicke vcera povedal ze to idem cele zrovnat so zemou a zacat od nuly skoro som bol bez vecere :lol:

presne som inak rozmyslal ze ten koren otocim o 180 stupnov a oblozim ho na zaciatku kamenmi...alebo som este po nejakej dobe guglenia a prezerania dvojstrannych akvarii (vela ich teda ziavne nie je ani mimo SK) nasiel toto:

http://www.plantedtank.net/forums/showt ... hp?t=54615 velky koren by sa dal na placato, na jeho zaciatku by som spojil tu dutinu s tym mensim korenom tak aby bol na stojaka a este mam jeden taky dlhsi slizovy koren ktory by som ulozil smerom do akva..na opacnej strane mensi svah z kamenov a smitec

alternativa 2 s trosku vzdusnejsim vyzorom a viac miestom pre rastlinky:
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... setup.html
pohodak
 
Príspevky: 36
Založený: 12 Feb 2010 12:16 pm
Bydlisko: PK

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod M.i.s.o » 19 Mar 2014 10:53 am

Kód: Vybrať všetko
http://www.rostlinna-akvaria.cz/clanky/aquascaping
mas tam par clankov o zakladoch aquascapingu, ono su urcite pravidla o kompozicii platne vseobecne nie len pre akva a tie vedia pomoct ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod pohodak » 19 Mar 2014 11:07 am

to poznam, ale aj tak dik :)
pohodak
 
Príspevky: 36
Založený: 12 Feb 2010 12:16 pm
Bydlisko: PK

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod vincent van gogh » 19 Mar 2014 13:04 pm

Hlavne nedramatizovať.... :mrgreen:
Ten članok je inak,výborný......ked sa už spomína umenie,...tak tiež nemôžem/e povedať začínajúcemu adeptovi ako kresliť napr. figúru. Možme ho akurát jemne nasmerovať,prípadne upozorniť..... je nejaký formát,nejaká kompozícia,nejaké proporcie....telo má svoj objem...,tu je svetlo,tam je tieň a pod...Samozrejme,nie je ideálne začínať nejakou krkolomnou skratkou.
Ale odmakať to musí sám.... :)

Je iste vela nádrží,kde je autorom ´zlatý rez´ srdečne ukradnutý......hlavne ,že je to zdravé a čisté.Správne sa spomína že vzhlad,čiže layout...treba hlavne udržiavať...čiže dostatočná znalosť nárokov rastlín a rybiek,hygiena akva a tak pod..... .Tam žiadny špecialny talent netreba...si myslím. :wink:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod j » 20 Mar 2014 09:29 am

Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom a dovolím si ešte upozorniť že pri zariaďovaní treba myslieť naozaj aj na čistotu a údržbu.
Napríklad treba dať pozor na to aby koreň, či šutre, neboli moc pri skle, nech sa dajú z neho lahko odstraňovať prípadné riasy. Ja mám jedno takéto miestečko kde sa poriadne pre koreň nedostanem a musím s tým občas zápasiť. To isté platí pre použitie odkalovacieho zvona. Teda pokial budeš potrebovať odkalovať (lebo sú tu aj taký čo majú všetko tak vymakané, že neodkalujú).
Čiže treba dať pozor aby neostal nejaký neprístupný kút kde by sa ti hromadil ťažko odstránitelný bordel.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod Giftzahn » 20 Mar 2014 09:58 am

Napríklad treba dať pozor na to aby koreň, či šutre, neboli moc pri skle, nech sa dajú z neho lahko odstraňovať prípadné riasy. Ja mám jedno takéto miestečko kde sa poriadne pre koreň nedostanem


njn, toto spada do kategorie technicka realiziacia layoutu ... ono, jedna vec je vytvorit vysko fesne esteticku aquascape kompoziciu ... a druha a velmi podstatna vec je ako budem zabezpecovat hygienu akva = odkalovanie, cistenie skla od rias, strihanie rastliniek ... ako sa tak dostanem s hadicou pripadne zvonom ...noznickami pri zastrihu , kreditkou kartou ku sklu atd. .... cize okrem samotneho "besneho" aqua-scapovanie je treba riesit aj tento prakticky aspekt ... ktory je smozrejme dost dolezity pre dobre fungovanie akva ... :wink: ... ono asi najidealnejsie je "nastavit" prudenie vody z filtra tak aby sa najvacsi "bordel" zbieral povedzme v pravom prednom rozku akva ... pripadne inom dobre pristupnom mieste ... ked sa lahko da odsat maximum ... tomu je treba prisposobit istym sposobom aj samotny layout .... dobry pristup k sklam je tiez k nezaplateniu ... jednak setri cas a nervy pri udrzbe a nestavaju sa ani nehody typu - poskriabane sklo ... rozbite sklo atd. atd. atd. .... clovek nemusi hladat / vyrabat "specialny" pripravok na ocistenie skla ...:lol:

... a preto co? preto sa netreba nikam ponahlat, pokial sa to neporiesi hned v prvej faze neporiesi sa to nikdy ... cize ponahlame sa pomaly ... najpv fesny hardscape nasucho ... riadne ho onuchat zo vsetkych stran ... skontrolovat pristupnost ku sklam = cistenie od rias ... skontrolova "nepristupne nijako nevyuzite miestecka" ... nedostatky odstranit ... prskunut filter, cerpadla atd.... nastavit vcuc a vycuc externeho filtra ... atd. atd. atd. ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod pohodak » 20 Mar 2014 22:46 pm

najnovsia verzia, ale neviem ci to neni aj horsie ako predtym, ocenim kazdu radu...

IMG_0484.JPG

IMG_0485.JPG
pohodak
 
Príspevky: 36
Založený: 12 Feb 2010 12:16 pm
Bydlisko: PK

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod M.i.s.o » 21 Mar 2014 10:52 am

skus, ten koren co trci hore viac naklovit, koren pri ostrekovej rampe normalne poloz aj na tu cast pri skle
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod Giftzahn » 21 Mar 2014 11:00 am

jj, konecne nejaka ta zmena ... cize netreba "hadzat flintu do zita" ... ale usilovne scapovat dalej ... esto to nie je ono ... cize skus este neico ine vyspekulovat ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 280-litrove rastlinkarium v stene

Odoslaťod pohodak » 21 Mar 2014 11:54 am

ten velky koren uz otacat moc nechcem, lebo je strasne siroky a ked sa otoci tak zrazu vznikne 15cm vysoka "stena" a vyzera to zle, nepomoze ani zahrabanie...ten velky otocim a podlozim kamenmi aby drzal...

este musim vyspekulovat nejaky koren k nasavaciemu kosu aby to tam nebolo prazdne, popod ten obluk z dreva este vysypem chodnicek z cierneho strku...a koncim :D na prve akvarko to nebude az take zle :)
pohodak
 
Príspevky: 36
Založený: 12 Feb 2010 12:16 pm
Bydlisko: PK

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.