PMDD



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: PMDD

Odoslaťod Giftzahn » 27 Mar 2014 08:16 am

hmm, nizke/vysoke hodnoty ...coho namixovaneho hnojivka alebo toho ktoreho prvku v akva? ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: PMDD

Odoslaťod IringPalo » 27 Mar 2014 10:10 am

No dal som hodnoty do kalkulacky coho kolko som dal do pmdd roztoku. vysli mi v tabulke nejake hodnoty a neviem ci su vysoke alebo nizke.
http://www.mediafire.com/view/rcbadvzo6p8jwpn/PMDD.jpg
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: PMDD

Odoslaťod M.i.s.o » 27 Mar 2014 11:56 am

co si zadal do pola Jedna dávka do akvaria? rata sa tyzdenna davka (to co tam nalejes za tyzden) a vysledky su to co pridas za tyzden (mezi vymenami vody)
...treba co to postudovat napr.
Kód: Vybrať všetko
http://www.rostlinna-akvaria.cz/clanky/hnojeni
a potom podla akva ked tak doladit
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: PMDD

Odoslaťod IringPalo » 27 Mar 2014 16:41 pm

prosto nechápem tým číslam, je tam tabulka ale nehovorí mi to nič.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: PMDD

Odoslaťod M.i.s.o » 27 Mar 2014 16:45 pm

posledny stlpec (1 dávka/l [mg/l]) je o kolko zvysis tvojou davkou hnojiva koncentraciu daneho prvku v akva
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: PMDD

Odoslaťod Loki12 » 27 Mar 2014 17:07 pm

Nikoho nechcem podcenovat. Kazdy jest panom svojho zivota. Ale aj napriek tomu ze PMDD vyzera na zaciatku velmi zaujimavo - cena, presne davkovania,... Tak tvrdim, ze pre bezneho laika, domaceho leniveho tvora je PMDD skor strasiakom ako pomocnikom (asi vyvolam burlivu reakciu)

Cize bezny BFU (bezny franta uzivatel) sa pri PMDD dostane do stavu:
1. robim len rastlinne akvarko a kvapkam ako tak od oka
2. robim akva + ryby/krevety, kvapkam ako tak od oka a modlim sa ze to bude fungovat
3. PMDD nepouzivam

Ani po niekolko mesacnom studiu som proste nenasiel instrukcie ktore pre totalneho laika boli prijatelne. Vsade milion vstupov typu - Ak mas toto, tak rob toto a ked mat toto2 tak nerob toto1 ale rob toto2.

A tymto totalne PMDD-ckarov nahnevam.
Ak nemas chut a cas na vodne rozbory, ak nemas jasno po precitani uvedenych clankov, ak nemas zaujem vytahovat kilogramy rastlin ale len sa tesit z akvarka, ak nemas presnu predstavu ako PMDD pomaha, funguje,... tak pouzi obycajne komercne vodicky.
Problemy typu zelenych chuchvalcov po mesiaci vo flaske (lebo si nepridal stabilitazor - kys.askorbovu, ci co to bolo), skladovanie v chlade (v chladnicke hned vedla kecupu), kazdotyzdenne rozbory vody kym sa nenaucis ako to realne vyplyva na chemizmus vody spomeniem len na okraj.

Rozdiel v cene komercnej vodicky EasyLife Profito/Seachem Flourish/... pri 30 litrovom akvarku je oproti PMDD uplne zanedbatelny. Radsej 7 Eur za 250ml Profito a kvapkam si od oka, ako toto laborovanie.

Ale ako som povedal. Kazdy jest panom svojho zivota.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: PMDD

Odoslaťod IringPalo » 27 Mar 2014 17:29 pm

Čau Loki. Máš v tom pravdu, mám v tom trocha chaoz ako nováčik ale to preto, že mám krevetkárium a zároveň živé rastliny. Začiatočník musí zháňať info o zakladaní, svetle, vode, hnojení, chove, je to toho milíon naraz. Ale poučil som sa z rôznych iných vecí, že som sa na začiatku nastrašil a myslel som že totálne zlyhám a po nejakej dobe sa mi začalo dariť a úplne inak som sa na to pozeral. To je prvý dôvod prečo som PMDD kúpil. Druhý dvôvod je, že komerčnú vodičku som dával denne podľa návodu, ale odchádzal pomaly anubias a vallisnéria sa za dva mesiace nepohla z miesta. Teda je to na dlšie ale k tomtuo stačí. Niečo som s tým robiť už musel, ak som nechcel príjsť o rastliny a hlavne chýbal NO3, čo teraz mám v PMDD a hnojivo pomaly dochádzalo. Mohol som kúpiť pmdd alebo znova vodičku ktorá nefungovala, alebo risknúť inú. Ak by som nekúpil PMDD tak by som kúpil určite easylife. Súhlasím s tebou. Od oka to nedávam, dávam striekačkou, pomaly zvyšujem. Nemôžeš zabudnúť ani na individualitu akvaristu. Niekto si bafne fajku a pozerá do akva, ja rád skúšam, piplám a kochám sa tiež. Je o to aby to človeka bavilo a mňa to baví.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: PMDD

Odoslaťod Loki12 » 27 Mar 2014 17:52 pm

u mna je tiez NO3 na 0. riesil som. kupil som si chemikaliu - uz neviem aku na zvysovanie NO3 lebo komercne bolo drahe. po troch mesiacoch som to vyhodil. Nepouzival.
Krevetky kakaju, rastlinky odhnivaju, odkalujem len tak na efekt :-) - a vsetko funguje. Ale NO3 to nedviha a NO2 je v norme podla pasikovych testov.

Ved sa kludne piplaj. skusaj. otvor googla - napis PMDD a mozno budes dalsi aktivny vyuzivac. Toto nie je pre mna.

Osobne si myslim ze anubias a vallisneria odisli kvoli niecomu inemu ako nedostatku vodiciek. Je to uz len akademicka debata, nic neriesiaca minulost. Len si myslim, ze skor bol problem ze ich pestovali emerzne a pri vlozeni do akva urobil prerod na subemerz svoje. Kto vie.

Ja nevodickujem - vobec nie pravidelne. ked si spomeniem, tak kvapnem ProFito a vsetko ide. Ziadna veda.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: PMDD

Odoslaťod chnuro » 27 Mar 2014 21:47 pm

Loki, nie si sam kto ma v tomto bordel, ale rozumet tomu nie je zlozite. Vidim, ze mas svoju pravdu, tak ta necham tak, rob si co chces.

Pre ostatnych, ktory maji chut sa zdokonalovat, akvaristika ich bavi a vsetko nove je vyzva skusim napisat par riadkov, ako sa do toho dostat. Zacinal som len pred par rokmi a vedel som to, co vsetci zaciatocnici: nic. Takze ukazem ako priklad seba.

Moje prve akvarium "Mini Oaza Pokoja" je ukazka ako som zacinal. Zaciatok bol fakt biedny a dost trvalo, kym sa dalo na to pozerat. Najvacsi zvrat prisiel ked som zacal aplikovat ztv. Azetohnoj :-). Je to v podstate upraveny Estimative Index. Toto celkom odporucam kazdemu zaciatocnikovi, pretoze rast je rychly a to zaciatocnika znacne motivuje.

Neskor som zacal pouzivat kolorimetricke testy od Rataja. Casom som ale presiel na JBL kvoli lepsej moznosti odcitania a presnosti. Potrebne testy su na NO3, PO4 a Fe. Toto je minimum. Na to kolko tie testy vydrzia to nie je taka strasna investicia.
V podstate makro prvky (NO3, PO4, K) si kombinujem vlastne a mikro prvky som pouzival rozne. V podstate vsetko fungovalo, treba si najst nieco co vyhovuje.

Zacal som upravovat hnojenie a experimentovat. Nie som chemik, ale v spolupraci s martinom_s sa mi podarilo spravit off-line kalkulacku na ulahcenie navrhu davkovaniav exceli. Je dostupna pre vsetkych tu (pre najnovsiu verziu je treba pozriet na koniec temy).
Je mozne spomalit rast a mat pekne akvarium bez rias pri rovnakom osvetleni a mnozstve CO2. Ak sa zmeni davka, po nejakej dobe staci zmerat testami co je v akvariu a upravit pripadne hnojenie.
Do dnes su honoty prvkov v mojich akvariach NO3 = 5ppm, PO4 = 0,5ppm, Fe = 0,1ppm. K davkujem priblizne KNO3:K = 1.

Kto chce, tak tu kalkulacku pouzije a podorobnosti rad vysvetlim ked vidim snahu aj na druhej strane. Nejednemu akvaristovi tu som sa snazil pomoct ku krajsiemu akvariu a nejednemu to aj vyslo ;-).
PMDD je metoda prevadzky a uprimne nepoznam nikoho, komu by dnes fungovala. Svietime viac, pouzivame CO2. Vacsina z nas pouziva iba zakladne chemikalie a robi si vlastne mixy, alebo sa snazi s nimi napodobnit niektoru z metod EI, PPS pro, alebo skopirovat prevadku z ineho akvaria.

Dalsie akvaria ktore som zalozil uz boli na tom trosku lepsie a ucil som sa sam: Finger garden a Under the stump uz boli na tom lepsie a dnes by som znova robil vela veci inak. V tychto akvariach som doladil kalkulacku.

Takze kto chce, tak pouzivanie chemikalii (KH2NO3, K2SO4, KH2PO4) s makro prvkami nebude povysovat nad nemoznu ulohu a proste sa do toho pusti. Nie je to ziadna veda.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: PMDD

Odoslaťod Loki12 » 27 Mar 2014 22:35 pm

to nie je pravda = to je lenivost.
uprimne, vzhladom na caste sluzbne cesty, nutne ladenie,... som sa na to vykaslal. Ano su to len vyhovorky.
Ved aj ja na mojich treningoch casto hovorievam - kto chce, hlada sposoby, kto nechce, hlada dovody :-)

A este poznamka. Aj napriek tomu, ze s Palom sme sa nejako nedohodli v jednej teme, stale ma nom bavi, jeho neutichajuci nepokoj a hlad to zlepsovani sa. Preto som napisal aj provokacny prispevok veriac ze sa niekto ozve a da ponuku. Je tu toho vela ale zial objem informacii uz davno prekonal formu. A preto osobna a ochotna ponuka pomoct je tu vzacna. Verim ze toto Palovi a priadne inym zaujemcom o PMDD pomoze, skontaktujete sa a daco sa opat posunie.

PMDD = Poor Man Dosing Drops
ked niekto vymysli nieco ako LMDD - tak budem prvy na testovanie :-) (Lazy Man Dosing Drops)
Ale ano viem, lenivost sa v akvaristike nevyplaca. A nie som lenivy.
:-)

temy si idem precitat, kto vie.... mozno ti aj ja napisem....
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: PMDD

Odoslaťod IringPalo » 27 Mar 2014 22:38 pm

Loki nezabudni, že máš v akváriu ryby, ešte k tomu živorodky, ktoré sú živé hnojivo. Kakajú každý deň takže oni to dávkujú za Teba. Ja mám krevetky, ktoré čo vykakajú si aj spapkajú a asi to nestačí.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: PMDD

Odoslaťod Loki12 » 27 Mar 2014 22:47 pm

Boraras urophthalmoides nie je zivorodka. Teda aspon o tom neviem.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: PMDD

Odoslaťod IringPalo » 27 Mar 2014 23:03 pm

Aha tak na fotkách čo máš mi to prišlo ako endlerka. Beriem späť
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: PMDD

Odoslaťod chnuro » 28 Mar 2014 00:15 am

Mna nemusis poucat co znamena PMDD, ale je to iba nazov. Zakladom je "receptura", ktora mala sluzit ako jednoduchy navod na hnojenie pouzivat pri tom lacne chemikalie. To ze zacnes pouzivat jednotlive chemikalie vo vlastnych pomeroch neznamena, ze pouzivas PMDD.

Pokial ide o pracnost, tak si miesam hnojiva v nedelu spolu s vymenou vody a cas od casu meriam (to nie je velmi casto). Na sluzobne cesty chodievam aj ja a casto byvam velmi dlho v praci. Spolu s vymenou vody si namiesam do liekoviek davky na kazdy den a to mi vie vyliat do akvaria ktokolvek doma. Cize tu musim citovat teba sameho:
...kto chce, hlada sposoby, kto nechce, hlada dovody...


Ja myslim, ze vysledky ktore som uviedol vyssie hovoria o tom, ze to ide aj ked zacinas z nicoho. Momentalna pracnost upravy hnojenia je naozaj minimalna.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: PMDD

Odoslaťod Giftzahn » 28 Mar 2014 10:57 am

njn, nesudme nerozvazne ako vravi pan farar a eveanielium ... :mrgreen: .... napr. velmi zaujimavy clanok k PMDD je aj tu : http://www.thekrib.com/Plants/Fertilize ... onlin.html .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: PMDD

Odoslaťod M.i.s.o » 28 Mar 2014 12:25 pm

chnuro napísal:Moje prve akvarium "Mini Oaza Pokoja" je ukazka ako som zacinal. Zaciatok bol fakt biedny a dost trvalo, kym sa dalo na to pozerat. Najvacsi zvrat prisiel ked som zacal aplikovat ztv. Azetohnoj :-)

joj stare casy :) skoda uzivatelov ako azet, trinitysk, pha, smik atd , ktory sem chodia asi uz len zriedka, to boli vyzivne rady :)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: PMDD

Odoslaťod IringPalo » 28 Mar 2014 15:24 pm

Chnuro hoď sem tabuľku koľko dávaš čoho v dennej dávke na liter prosím. Vďakes
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: PMDD

Odoslaťod Jozef I. » 28 Mar 2014 16:19 pm

"IringPalo" peťo ti sem hodil odkaz, tak nebuď lenivy a študuj, lebo pokiaľ si to nenaštuduješ, tak tomu nikdy nepochopiš a nedosiahneš patrične vysledky.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: PMDD

Odoslaťod IringPalo » 28 Mar 2014 17:21 pm

myslíš tú po anglicky?
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: PMDD

Odoslaťod chnuro » 28 Mar 2014 17:43 pm

Jozef myslel asi mna. Ale ak nemas s hnojenim skusenosti, zacal by som uz spominanym azetohnojom - nepoznam nikoho komu by to nefungovalo (podmienkou su stabilne CO2 a dobre svetlo, lebo je to v podstate EI, co som uz tiez spominal).

Naucis sa pracovat s roztokmi po zlozkach. Ak si otvoril link tak tam mas presne denne mnozstva na liter. Moje hnojenie nemam problem zverejnit vo svojich temach a dat spätné linky sem. Musis ale pockat, kym pridem domov.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: PMDD

Odoslaťod chnuro » 28 Mar 2014 22:38 pm

IringPalo napísal:Chnuro hoď sem tabuľku koľko dávaš čoho v dennej dávke na liter prosím. Vďakes

Moje akvaria - link na prispevky o aktualnom hnojeni: FInger garden, Under the Stump
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: PMDD

Odoslaťod Viktor » 28 Mar 2014 23:00 pm

M.i.s.o napísal:joj stare casy :) skoda uzivatelov ako azet, trinitysk, pha, smik atd , ktory sem chodia asi uz len zriedka, to boli vyzivne rady :)

Tak to ano. Ked som sa zacal viac zaujimat o akvaristiku, tak v tom case sem oni prestavali chodit. Ked nieco hladam, tak jejich prispevky stale nachadzam a vzdy pomozu jejich rady. Hmmmm, skoda....
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: PMDD

Odoslaťod IringPalo » 29 Mar 2014 00:06 am

Tak tie hodnoty sú strašne vysoké v tom azethnoji. Mám krevetky a toto risnúť nemôžem. Začínam trochu chápať tej kalkulačke, napríklad pre porovananie NO3: 5,5 mg, K: 13mg, PO4 nedávam, Mg:3,87, FE 0,8. Všetky hodnoty sú na celý objem akvária za deň.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: PMDD

Odoslaťod chnuro » 29 Mar 2014 01:07 am

Su vysoke, ale ked porozumies principu EI, tak zistis, ze zivocichom nic vazne nehrozi. Metabolizmus rastlin je tak rychly, ze vacsina dodaneho hnojiva sa spotrebuje - dokonca som este zvysoval davky PO4 a Fe. Keby som to nevyskusal, neuverim. EI nemeria, pripadne prebytky sa na konci tyzdna zriedia na polovicu (nutny reset akvaria kazdy tyzden). Mal som v akvariu aj krevetky ked som mini prevadzkoval takto. Po pochopeni zakladnych principov nie je dovod k EI sa vracat. Sam to mozes vidiet na mojom hnojeni, ze prevadzkujem nieco na sposob PPS pro - len po svojom.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.