Moje prve malé akvárium.



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod Iwe_sko » 07 Apr 2014 00:07 am

Ahoj. Toto je môj prvý príspevok.
Dostal som od priateľky krásneho krpatého oranžového el raka Alfonza (CPO) má zatiaľ aj s klepetami do 8mm 8) .
Založil som pre neho cca 16 litrové akvárium. Mne sa na ňom páčia rozmery tak že podstava je štvorcová zhruba 30x32 ale výšku ma menšiu ako rozmer dna okolo 15 cm. Asi slúžilo pre korytnačky.
Výbava: vnútorný elektrický filter od Atmanu pre nano akva JKA-MIF300 2,5w. 11W osvetlenie, a ešte UV mini neon .
Dno je z ostrého štrku čiernej farby. Ako hlavná dekorácia slúži zaujímavo tvarovaný čierno hnedý kameň deravý ako ementál + nejaké menšie špongiové kameňe svetlej farby.
Akvárium pred kúpou raka bežalo na prázdno. Do vody som pridal Sera nitrivec podľa návodu. Proti "slepej hladine" som použil fintu že, k filtru pridali aj rozstrekovú rampu ktorú som umiestnil nad hladinu a pod uhlom strieka na ňu a strháva všetko z hora aj nejaký vzduch takže nemusím nepoužívať vzduchovanie. Do teraz všetko fungovalo bezchybne keďže jediný obyvateľ bol kameň.
V nano akváriu je zatiaľ nano Alfonz a nejaký odrezok plávajúcej rastlinky ktorú mi prihodil predavač na burze. Kŕmim ho mrazenými patentkami tak, že vezmem ju do pinzety a vyprovokujem Alfa aby zaútočil ako pravý el macho :lol: a potom mu ju prenehám a čo zostane to vyberiem von. Dúfam že nenastanú tak skoro problémy so zákalom.
Mám otázku okolo spomínaného UV svetla. Je to neón ktorý vôbec skoro nesvieti len sa zafarbí a riadne ťahá oči. Starký to používal na lov nočných motýľov keď robil zbierky. Ale zato disko efekt na bielich veciach robí riadny. Je tento typ svetla použiteľný alebo zohnať niečo iné? Dozvedel som sa z múdreho internetu že kôrovce potrebujú UV lampu na zdravý pancier.

Fotky pribudnú nejak 8.4 do obeda. Ďakujem za pozornosť ak to niekto čítal =)
Iwe_sko
 
Príspevky: 19
Založený: 06 Apr 2014 23:04 pm

Reklama

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod Iwe_sko » 07 Apr 2014 10:12 am

http://www.fastimages.eu/images/dsc007did.jpg

a tu je aj s osadníkom

http://www.fastimages.eu/images/dsc0077.jpg

Je to fotené mobilom.

Tak privítam rady čo je ohľadom toho čo je urobené zle a čo by sa dalo zlepšiť.
Iwe_sko
 
Príspevky: 19
Založený: 06 Apr 2014 23:04 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod mosfet » 07 Apr 2014 11:33 am

čo je zlé ?
Fotky ???
:cry:
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod Iwe_sko » 07 Apr 2014 13:11 pm

Hej fotky! Ale to sú zatiaľ len z núdze =/ Netuším kde som založil fotoaparát a telefónom sa to akosi nedalo, nerozumie si s fotením cez sklo. Na tých dvoch ako tak niečo vidno. Mrzí ma to.
Iwe_sko
 
Príspevky: 19
Založený: 06 Apr 2014 23:04 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod M.i.s.o » 07 Apr 2014 13:16 pm

odfot to cele, fot vecer po tme (len akvarko zaznute) aby si tam nemal odrazy
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod cezar.milan » 08 Apr 2014 19:14 pm

Ja by som mu dožičil rastliny a substrát mu bude šúchať telíčko, tak sa môže zraniť. Zrejme ti akvárium opustí, vyskočí von
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod Iwe_sko » 16 Apr 2014 19:34 pm

cezar.milan napísal:Ja by som mu dožičil rastliny a substrát mu bude šúchať telíčko, tak sa môže zraniť. Zrejme ti akvárium opustí, vyskočí von


Na tvoju radu som kúpil substrát od DENNERLE Nano Garnelenkies. Len ešte by som chcel zohnať dáky pekný travový koberec ako sa dáva krevetkám. Problém je že ho neviem zohnať v žiadnej akvaristike v okolí.
Iwe_sko
 
Príspevky: 19
Založený: 06 Apr 2014 23:04 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod cezar.milan » 17 Apr 2014 12:03 pm

Koberec si musíš vypestovať, no na kobercové rastlinky potrebuješ aj kvalitné osvetlenie, aké máš ty?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod Iwe_sko » 17 Apr 2014 16:18 pm

Momentálne mám osvetlenie ze svietim tam stolnou lampou o sile 15W je to žiarivka také žltšie svetlo. Ale keďže tam mám jednu machovú guľu a kúsok plavajúcej rastlinky to hádam stačí. Už staviam vrchný kryt na akva za pár dní ho dokončím tak tam môže ísť riadne osvetlenie.
Akvárium zmenilo rozmer na 46x25x19 cm okolo 20 litrov, filter ten istý. Substrát spomínaný od Denerle pre krevetky guľatý hrubší piesok.

Ale k tomu svetlu. Chcel by som tam koberček a nejaké rastlinky. Páči sa mi keď je akvárium osvetlené studeným svetlom. Neviem či diódy dokážu poskytnúť potrebný dostatok svetla. Takže buď nejaký neón alebo, vysokotlaká výbojka. Môžem tam zamontovať hocičo len zišla by sa rada čo by bolo najlepšie. A ešte či v tom denerle sa dá niečo pestovať alebo by pod to mal ísť ešte denerle depo mix.

Dáke fotke. Ešte je trochu obublinkované lebo som nalial polovicu novej vody po cca 3 týždňoch a pridal sera bio nitrivec. Zatiaľ je tam len ampulária. Rak príde neskor.

http://www.fastimages.eu/images/img0591.jpg

http://www.fastimages.eu/images/img0592.jpg

http://www.fastimages.eu/images/img0593.jpg

http://www.fastimages.eu/images/img059ctc.jpg
Iwe_sko
 
Príspevky: 19
Založený: 06 Apr 2014 23:04 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod cezar.milan » 17 Apr 2014 20:56 pm

To zelené na dne (piesok) je od Denerle ?
Ten bielý kameň vyber, to bude niejaký vápenec. No a tie ostatné daj k sebe. Diódy nebudú k ničomu a nemáš na mysli led? Ten filter je asi taký filter, že keby si nemal žiadny tak by to bolo zrejme to isté. Takže osadiť čo najviac nenáročnými rastlinami, meniť 1/3 vody čo najčastejšie a zbierať skúsenosti a čítať. Na kobercové rastlinky musíš (bez urážky) ešte dorásť
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod Iwe_sko » 21 Apr 2014 23:26 pm

Ten zelený štrk ma mrzí, že pôsobil tak gíčovo. Skúsil som to nanovo aj z usporiadaním kameňov.
Na dne je kremičitý piesok o zrnitosti cca 0.3 zatiaľ v tenkej vrstve, pridám keď sa pustím do nasadenia nejakej zeleniny.
Chcel by som ich nasadiť do nízkich " kvetináčov " s výživným substrátom zahrabanými v piesku aby ich nebolo vidno.
Ak je ten zelený filter taký nepoužiteľný ako hovoríš zmením ho v blízkej dobe za externý.
Nerobím biotopné akvárium. Nechcem tam ryby! Na to je aj tak možno nízke 46x24x19. Plochou dna je asi na úrovni nejakého 36 až 40 litrového ktoré je ale oveľa vyššie. Je to len pre raka a dáke slimáky. Hlavne mi ide o to aby pôsobilo prehľadne, čisto....
Dúfam že je to aspoň o kúsok lepšie ako to pred tým.

http://www.fastimages.eu/?v=dsc008tet.jpg
Iwe_sko
 
Príspevky: 19
Založený: 06 Apr 2014 23:04 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod cezar.milan » 22 Apr 2014 17:22 pm

To dno sa ti narovná časom. Ak tam chceš len raka, tak to mení celú situáciu. Ešte napíš aký druh
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod Iwe_sko » 22 Apr 2014 22:52 pm

Mám doma mladého CPO. Pri jeho max veľkosti, v dospelosti 5 cm, je ten rozmer akva dúfam ako tak v pohode. Už som ho tam vypustil ale kŕmim ho opatrne. Najviac pevnými granulami a kolieskami, ktoré sú pre raky a kraby od seri. Chrústajú ich aj moji Karibský pustovníci v teráriu a prospieva im to, odkedy som ich použil nič iné nechcú. Mením to z patentkami a surovým mrazeným rybacím masom. Čo nezje rak spucuje ampulária. Len dáko veľmi kadí. Ale zase sa nerozmnoží. Vápnik sa mu snažím dopĺňať sušenými krevetkami pre korytnačky.

Len tou farbou dna som si nie istý, dačo mi na nej vadí. Možno je veľmi svetlá alebo ja neviem.

S akváriom po pár dňoch čo beží takto nieje problém žiaden zákal ani smradľavá voda. Rak sa stihol už 2 krát zvliecť, behom asi 6 dní.
Iwe_sko
 
Príspevky: 19
Založený: 06 Apr 2014 23:04 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod cezar.milan » 23 Apr 2014 21:41 pm

No stým krmením to zase nepreháňaj, nieje to hydina. Časté zvliekanie tiež nemusí znamenať, že je všetko O.K. CPO by si ale zaslúžili nádrž so živými rastlinami
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod Iwe_sko » 27 Apr 2014 10:07 am

Mladý rak sa zvlieka pomerne často. Keď sa zvlečie rýchlo, kompletne a bez straty končatín tak na tom nemôže byť nič zlé. Kŕmim takou dávkou aby sa ušlo aj slimákom aj rakovi. Do druhého dňa je dno bezo zbytkov vyjedené. Zasadil som mu tam cryptocorinu a dva druhy menších anubisov, sú tam aj nejaké, pre mňa neznáme druhy rias. Jedna je gulička a druhá dáky chuchvalec a ešte dáka hladinová ťahavá rastlinka. Zasadil som ju do pôrovitého kameňa, nećh ju filter neperie s rozstrekovou rampou, postupne rastie tak hádam jej to nevadí. Na rastlinkách som doniesol aj kružníka čínskeho a lavatku ostrú. Pár kružníkol už rak zjedol. Chcel aj lavatku, ale je zatiaľ na neho veľká

http://www.fastimages.eu/?v=dsc0085.jpg
Iwe_sko
 
Príspevky: 19
Založený: 06 Apr 2014 23:04 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod cezar.milan » 27 Apr 2014 11:57 am

Obrázok
No vidíš!
Obrázok tu môžeš vkladať aj priamo a potom si ho myšou otvor na novej karte, kde sa ti zobrazí celý.
Anubis nieje anubis, ale anubias a nieje dobré ho sadiť. Vytiahni ho zo štrku a priviaž na koreň, alebo kameň
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod Iwe_sko » 27 Apr 2014 12:13 pm

Na začiatku keď som som to vložil takto ako ty, mi to asi admin alebo niekto zmenil na štýl akým to ukladám teraz. Tak som nevedel. No hej s tým názvom som si to tak skomolil na jednoduchšie ale tak hádam vieme o čo ide =). On je tam zatiaľ len dočasne chcem ho nasadiť na kúsok kokosového orecha a korene prekryť tým machom.
Iwe_sko
 
Príspevky: 19
Založený: 06 Apr 2014 23:04 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod cezar.milan » 27 Apr 2014 15:01 pm

Nedávaj ho ani do orecha, je lepšie ak má korene na svetle
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod Iwe_sko » 30 Apr 2014 23:00 pm

K Filtru. Objavil som na internete JKA-MHF100. Je to vonkajší závesný. Bolo by to vhodnejšie ako tá zelená rároha. Vodu mám v celku čistú, len všetok bordel čo nachytá nieje odseparovaný od akvária a keď ho vypnem a pohnem s ním tak to opadá a je to zase naspäť vo vode.
Iwe_sko
 
Príspevky: 19
Založený: 06 Apr 2014 23:04 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod cezar.milan » 02 Máj 2014 21:29 pm

Ty máš akvárium dlhé a zavesný filter je vhodný do štvorcových akvárií a do výškových, stavaných na výšku. Takže mal by si problémy s cirkuláciou vody.
Doporučil by som ti toto:
http://zvierata.bazos.sk/inzerat/370757 ... filter.php
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod Iwe_sko » 05 Máj 2014 08:31 am

Na ten filter mi chlap neodpísal. Na nete som našiel ešte od denerle nano externý skimm filter. Len má asi trochu vyššie parametre ako by som potreboval. To by vadilo?
Iwe_sko
 
Príspevky: 19
Založený: 06 Apr 2014 23:04 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod martin_s » 05 Máj 2014 09:03 am

Zavesny filter mozes aj do takehoto akvaria dat bez problemov... Dokonca pri takomto malom objeme (16l) akvarium moze v uplnej pohode fungovat aj bez filtra, pokial ho vhodne zariadis co sa tyka vyvazenia poctu a druhov rastlin a zivocichov + vhodne nastavena udrzba (ja do takychto malych akvarii filter ani nedavam)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod cezar.milan » 05 Máj 2014 19:20 pm

Iwe_sko napísal:Na ten filter mi chlap neodpísal. Na nete som našiel ešte od denerle nano externý skimm filter. Len má asi trochu vyššie parametre ako by som potreboval. To by vadilo?

Filtrov je spusta, ako čítaš vyššie ide to vraj aj bez filtra. Áno ide, ak máš už niejaké a povedal by som niekoľko ročné skúsenosti.
Ak ich budeš mať, tak už sa pýtať nebudeš, ale budeš na opačnej strane, budeš radiť. Nechcem, aby si doplácal na to, že martin_s som nesympatický a sústavne na mňa "mieri". Preto ti dám jednoduchú radu. Pri novozaloženom akváriu a počas zábehu nastávajú v akváriu zmeny. Je to zapríčinené istými procesmi. Môže sa ti stáť, že sa zmúti voda, môže sa ti stáť, že sa ti urobí mastný povlak na hladine. Rovnako sa ti môže stáť, že sa rastlinám prestane dariť a začne vo vode chýbať životodarný kyslík a môžem pokračovať, tiež sa ti môže stáť, že si donesieš z obchodu rybku s niejakým ochorením, ktoré môže zamoriť celé akvárium. No a ver mi v takých to chvíľach budeš veľmi šťastný, že filter máš a nemusíš ho niekoľko dní zháňať. Tým sa ti to tam zhroší ešte viac.
Zavesný filter vytvorí tkzv. kolobeh vody a voda sa točí len v tom mieste kde z neho prefiltrovaná dopadá. Vzniknú ti na druhej strane tkzv. hluché miesta a to môže mať za následok tvorbu rias.
Ver mi, ja ti nič neodporúčam, len sa ti snažím poradiť. Nie každý má bezchybné a bezvadné akvária ako pán vyššie
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Moje prve malé akvárium.

Odoslaťod cezar.milan » 05 Máj 2014 19:22 pm

Prepáč, aby som nezabúdol, môžeš dať link na ten filter? Jednoducho je potrebné vedieť koľko môžeš do filtra investovať
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.