oriho nová 98-cka



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

oriho nová 98-cka

Odoslaťod ori » 05 Apr 2014 21:29 pm

Zdravím,
po dlhom zvažovaní som založil svoje prvé akvárium.
Pomohol k tomu aj fakt, že švagor zrušil svoje 98l akvárium a podaroval mi ho. (pôvodne som chcel kúpiť nejaké od 112l vyššie ale som vďačný aj za toto)
No takže ďalej k veci...
Akvárium má rozmery 80 x 35 x 35, čistá litráž cca 80l.
Mám k nemu vnútorný filter Aquael fan 1 s prietokom 300l/hod - tu by som sa rád opýtal či je dostatočný na akvárium takýchto rozmerov.
Vzduchovací motorček Elite 799 2,3W. - tento som napojil na kameň vo vode, z ktorého vychádzajú bublinky - je lepšie napojiť hadičku priamo na filter?
Osvetlenie - a to je kameň úrazu... je to ten blbý set z nejakého obchodu, čiže v umelohmotnom kryte je jedna 18W neónová trubica. (tá ako-tak postačuje na pár nenáročných rastliniek, ktoré mám v akváriu - aspoň zatiaľ sa to tak javí :D )
Rád by som to osvetlenie prerobil - presnejšie tú trubicu vymeniť za LED pásiky. Nejaký ten čas už toto fórum čítam, čiže viem(viem? :D ), že pre správny rast rastlín je potrebné mať 0,5 až 0,7W na 1liter. Uvažoval som nad týmto LED pásikom http://www.golias.sk/e/25141 . Má 36W na 5 metrov a niekde tuto na fóre som sa dočítal, že 1W na LED sa rovná 1,5W na neon. trubici (čo je na tom pravdy?) Ak by to teda pravda bola, bola by to svietivosť, ktorá by sa vyrovnala 54W trubici (tých 5 metrov LED pásika), to by už bolo 0,67W / liter (prípadne by som do krytu dal menšiu metráž pásika...). Moc sa ale nerozumiem do lumenov a ich porovnávania medzi LED pásikmi (konkrétne toho v linku vyššie) a neónovými trubicami. Čiže rád by som požiadal niekoho, kto má s LED osvetlením viac skúseností, aby mi napísal akú dĺžku LED pásika v linku vyššie by mi trebalo, aby som nahradil neónové trubice s výkonom aspoň 40W. A vlastne LED pásik by som chcel napojiť na tento LED napájací zdroj http://www.ecogoods.sk/led-napajacie-zd ... dc-4a.html (fungovalo by to takto spolu?).
BTW momentálne s tou 18W trubicou svietim nejakých 14hod. (málo? - veľa?)
Ďalej v akváriu je riečny štrk 2-5mm (dôkladne viackrát premytý)
Akvárium je založené cca týždeň a pol.
Nad CO2 premýšľam, uvidíme ;)
Až sa stabilizuje akvárium, plánujem nejaké osadenstvo... gupky 3-4ks, neónky 15-20(možno iné húfové rybky), japonské krevetky 2-3ks, a ďalej uvidíme, možno si nechám poradiť od niekoho, že čo by sa tam hodilo...
Zatiaľ takto na začiatok,
budem vďačný za každú radu/kritiku :)
ori
 
Príspevky: 4
Založený: 05 Apr 2014 12:57 pm

Reklama

Re: oriho nová 98-cka

Odoslaťod aivenhov » 05 Apr 2014 22:30 pm

Tak k veci:
1, Aquael fan 1 je dostatočný čo sa týka prietoku, ale žalostne malý do obsahu filtračnej plochy. Odporúčam ho navliecť do väčšej kocky bio-molitanu. Ja mám tak riešený tiež aquael a je to v pohode.
2, Vzduchovací motorček nepotrebuješ, pokiaľ to nebude chovné akva bez rastlín a z kopou rýb. Jeho úlohou je dodávať čo najväčšie množstvo O2 do vody. To ale potom vytesňuje CO2. Takže ak plánuješ aj rastliny a s rybami to nepreženieš, tak ho nepotrebuješ.
3, Za LED pásik trubicu môžeš vymeniť. Pokiaľ je ale kryt platový alebo drevený tak to nerob. Z chipov by sa neodvádzalo teplo a velice rýchlo (1t) by ti odišli. Ja som tak jeden pásik odpálil, že som ho dal do toho plastového krytu. Druhý mám ale nalepený na hliníkovom plechu a v pohode už cez 2r som spokojný. Vodu zohreje možno ani nie o 1stupeň.
Obrázok používateľa
aivenhov
 
Príspevky: 290
Založený: 01 Jan 2012 16:03 pm

Re: oriho nová 98-cka

Odoslaťod M.i.s.o » 05 Apr 2014 22:41 pm

-filter je nanic, bud zainvestujes do externeho (min 50eur) alebo kup cerpaciu hlavu s biomolitanom
Kód: Vybrať všetko
http://www..akvariumonline.sk/jka-cerpadla/5585-jka-cerpadlo-ip202-max1200l-h.html
http://www..akvariumonline.sk/akvarium-biofiltren/1989-akvaristika.html

-neviem ako mas to svetlo, ale da sa tozlepsit odrazovym revlektorom napr h
Kód: Vybrať všetko
ttp://www..akvariumonline.sk/arcadia/2274-arcadia-reflektor-t8-8w-300mm.html
alebo vlepenim alobalu.
-ja led pasom moc neverim (kazdopadne to vela ludi ma) , da sa kupit pridavna trubica napr
Kód: Vybrať všetko
http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/osvetleni-akvaria/pridavne-osvetleni-do-setoveho-krytu-delky-60-cm-1x24w
, alebo cely kryt vyhodis a kupis nove osvetlenie.
-vduchovanie uplne vynechaj a zasat co nejviac rastlin, filter nastav tak aby jemne ceril hladinu
Naposledy upravil M.i.s.o dňa 05 Apr 2014 22:44 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: oriho nová 98-cka

Odoslaťod M.i.s.o » 05 Apr 2014 22:41 pm

a daj foto
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: oriho nová 98-cka

Odoslaťod ori » 06 Apr 2014 12:34 pm

Dík za rady,
čiže ten filter upravím zatiaľ tak ako ste mi radili, že kúpim biomolitán a nasadím ho na svoj filter.. uvidíme ako to bude fachať.. btw je aj v čiernej farbe nie?? A tie baktérie čo sú momentálne na starom, je nejaká možnosť, ako by "prešli" na ten nový biomolitán? Alebo len počkať, až sa vytvoria nové...
No a k tomu svetlu, tak teraz mám vážne dilemu... či ísť do toho LED osvetlenia (v tom prípade by som to riešil tak, že by som pripevnil nejaké kusy hliníka na ten umelý kryt a LED pásiky by som dal do hliníkových U-profilov, ktoré by som následne pripevnil na ten hliník na kryte. Mohlo by to celkom pomôcť proti prehrievaniu nie? ), aaalebo ma dosť zaujal aj ten set s prídavnou trubicou na T5, kde by som dokúpil ešte dva reflektory z lešteného hliníka. Tak teraz vážne neviem, musím si to nechať trochu premyslieť... cenovo ma to vyjde zhruba narovnako.
Ešte k tomu alobalu, ako dočasnému riešeniu by som sa chcel opýtať, či sa to nebude nejako blbo odrážať, pretože je to krčivý materiál.
A foto bude bude, len dnes som bol u známeho, ktorý mi dal asi 7 druhov rastlín a pri sadení sa to všetko vo vode rozvírilo...
Uvidíme či prežijú tie rastliny, kým bude to nové osvetlenie :D
ori
 
Príspevky: 4
Založený: 05 Apr 2014 12:57 pm

Re: oriho nová 98-cka

Odoslaťod aivenhov » 06 Apr 2014 20:02 pm

Hliník do plastového krytu nelep. zväčša je totiž klneutý (ten kryt) s rôznymi výstupkami. Naviac ani to ti moc nepomôže a len oddiali koniec LED. Moc dobre tam nefunguje odvod tepla. Buď úplne nový kryt, alebo ako ti radil M.i.s.o
Obrázok používateľa
aivenhov
 
Príspevky: 290
Založený: 01 Jan 2012 16:03 pm

Re: oriho nová 98-cka

Odoslaťod ori » 07 Apr 2014 12:50 pm

No, vyzerá to tak, že kúpim, tú sadu T5 trubíc, len neviem či 2x24W alebo len 1x24W.
Ako by to bolo lepšie? Mať tam 2x24W T5 alebo 1x24W T5 + 1x18W T8 (tá už v kryte je) alebo 2x24w T5 + nechať tam aj tú 18W T8?
A ešte jedna otázka, kupovať k tomu aj tie hliníkové reflektory?? Alebo to už nebude potrebné...
Vďaka
ori
 
Príspevky: 4
Založený: 05 Apr 2014 12:57 pm

Re: oriho nová 98-cka

Odoslaťod M.i.s.o » 07 Apr 2014 13:14 pm

to si musis zvazit sam na co si trufas, 2x24W s odrazovim reflektorom je uz na to akva celkom silne svetlo a je mozne ze si to bude vyzadovat CO2 a poriadnejsie hnojenie
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: oriho nová 98-cka

Odoslaťod ori » 07 Apr 2014 13:26 pm

Oukej, čiže keď kúpim tú sadu 2x24W bez reflektorov a vyberiem starú 18W T8 mohlo by to byť celkom v pohode nie?
Tú CO2 uvidím.. možno najprv skúsim CO2 z kvasníc.
ori
 
Príspevky: 4
Založený: 05 Apr 2014 12:57 pm

Re: oriho nová 98-cka

Odoslaťod M.i.s.o » 07 Apr 2014 15:50 pm

skus prezistit ci su aj take kde by si vedel jednu ziarivku vypnut, ak by to bolo moc
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.