Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod black123 » 29 Feb 2012 15:46 pm

moje mečunka ma biele brucho moze byt kotna?
black123
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Jún 2011 15:41 pm

Reklama

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod maxxx01 » 29 Feb 2012 16:01 pm

biele brucho s tým nemá nič spoločné. Znaky sú všeobecne známe a sú v každej príučke pre začiatočníkov.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod black123 » 29 Feb 2012 16:40 pm

Dakujem
black123
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Jún 2011 15:41 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod cherry » 15 Apr 2014 10:28 am

Ako sa samičky mecunov správajú tesne pred pôrodom ? Hladala som na nete a nasla som trochu clankov iba o gupkach. Ak mate niekto s tym skusenosti, tak napiste pls.
Ahojte. Mozete mi pls poradit? Mam mecunku tehotnu. 20.03. som si ju kupila a vsimla som si, ked som ju doniesla domov, ze ma pod bruskom ciernu bodku... dnes je 15.04. a ona stale nerodi...sprava sa ako drava... trha mi vsetky rastlinky( asi tyzden )Vytrhne ich uplne z kamenov a potom sa s listami hra presne ako pes s nejakou hrackou... a plave sem a tam ako zmyslov zbavena uz asi 3dni v kuse. Mam 65 l akvarko... s filtrom U2, teplomer (28 stupnov teplota vody ) svetla mam zabudovane v akvarku... svitim od 17 hod. do 22hod... niekedy do23hod nikdy nie dlhsie. V akvarku mam 5 mecunov, 2 guramy, 2 prisavnikov. PH vody je 6,8 robila som vcera test.
cherry
 
Príspevky: 4
Založený: 26 Mar 2014 16:46 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod cezar.milan » 15 Apr 2014 21:11 pm

No ja by som povedal, že máš nevhodné ryby do tých litrov. pH nestačí, záleží aké sú hodnoty čpavku, dusíka. Teda NO3, NO2 prípadne NH4.
Ak sú tieto hodnoty zlé, tak správanie rýb je také ako opisuješ. Vôbec nepíšeš nič o akváriu, rastliny, aké? Meníš vodu, ako?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod cherry » 16 Apr 2014 16:03 pm

Dala som si testovat vodu v shope... tam mi povedali, ze hodnoty nitrate su trosku vyssie... ale ze je to ok. To ostatne je v naj... poriadku. Nevhodne ryby? Akoze ked mam 70 litrove akvarko... v nom okrasku, prirodne vypestovane rastlinky priamo z akva... v cistom predpokladam je to 65 litrov priamo pre ryby ... mam tam 5 mecunov, 2 prisavnikov a 2 guramy... vsetky sa spravaju normalne... len ta jedna tehotna mecunka je divna... Keby to bolo vodou, alebo rastlinami... tak by sa spravali divne vsetky ryby.. nie iba ta jedna, ci?
Ale pisala som to hlavne koli tomu, ze som sa nikde na nete nedocitala, ako sa sprava tesne pred porodom mecunka... nasla som vela clankov o gupkach ale nic o mecunoch.
cherry
 
Príspevky: 4
Založený: 26 Mar 2014 16:46 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod cherry » 16 Apr 2014 16:16 pm

Ozaj zabudla som dodat.... tie guramy ( Čichavce zakrslé). To su podla teba nevhodne ryby? Ci akoze tie mecune? Nechapem, ktore si myslis,ze su nevhodne. Menim vodu klasika... raz za tyzden cca 25 percent.... Pls napiste niekto ako sa spravaju mecune tesne pred porodom? Izolovala som mecunku dnes do mensieho akva (15 l) ale je v nom neskutocne nervozna... :-( Nezastavila sa uz 9 hod.
cherry
 
Príspevky: 4
Založený: 26 Mar 2014 16:46 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod vysluzil2 » 16 Apr 2014 20:30 pm

Cherry, mas vhodne vhodne ryby do tvojho aq. Ja si napr teraz chystam mecune v pare v 25 l aq na sutazne vystavy. A tie mecune maju len telo 8 cm :) . Ci je gravidna samica mecuna , najlepsie zistis pohladom zvrchu. Si si ista , ze mas mecunov , pretoze mecune netrhaju a nevysklbavaju rastliny . Nebude to tak , ze ti hniju rastliny, a mecun len zahnivajuce casti konzumuje :) . A mecune pred porodom plavu co najmenej, skor sa chovavaju .
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod kvietik » 17 Apr 2014 09:06 am

takto ako opisujes sa urcite samica pred porodom nesprava. vyhladava kludnejsie miesto v akva a tam rodi... osobne by som ju dal z toho maleho akva naspat do spolocenskeho ak sa tam neciti dobre(pises ze je nespokojna).
predtym si nenapisala ze tie guramy su colisy krpate, tie su v tvojom akva ok. mecune uz velmi nie ak ich tam chces tak by som nechal max 1samca a dve samice....
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod cezar.milan » 17 Apr 2014 11:48 am

cherry
Najprv sa ťa opýtam takto: Prečo chceš množiť tie ryby? Máš druhú nádrž, akvárium? Akvárium zabehnuté aspoň 4 týždne so živými rastlinami a zabehnutým filtrom? Či len klasickú množiareň na prechodný pobyt tých mladých rybiek? Si pripravená na mladé aj s potravou a napríklad aj živou potravou? Ak ti len ide o to pokochať sa svojím odchovom, tak tú samicu vráť naspäť do akvária, kde sa bude cítiť lepšie a nechaj to na prírodu.
Čo sa týka veľkosti akvária, tak mečúne sú z tých väčších rýb a rozhodne patria do nádrže s minimálnym objemom aspoň 100-150 litrov. Mám molinézie v 150L akváriu a je im tam naozaj tesno a to molinézie sú určite menšie ako mečúne.
Okrem toho živorodky majú nedokonalý traviaci systém a tak značne dokážu a hlavne rýchlo znečistiť a znečisťovať vodu. Určite sú vhodnejšie do tvojho akvária veľmi podobné rybky a to napr. platy "coral"-ky.
App. tá rybka v tej náhradnej nádržke sa nezastaví preto, lebo voda v nej určite nespĺňa potrebné parametre a naviac nemá sa kde schovať atď.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod loosy » 06 Aug 2014 14:38 pm

mili akvaristi, slubujem ze som to tu nenasiel, tak sa spytam.
Kupil som si 20 malych mecunov, pan ktory mi ich predal mi zohnal take cervene, s cervenymi ocami. zeby mecun viedensky?
Chcel som mat zeleno cervene akvarium, t.j. zelene rastlinky a cervene ryby. Hodi sa to k sebe ze?
Akvarium mam 250litrove. Teraz ked sa rybky narastli, zistil som, ze iba 2 mecunovia maju meciky zo zadnej plutvy, co predpokladam ze su samcekovia. Opravte ma ak sa mylim. Budu ti dvaja samci stacit na to aby oplodnili 18 samic???? to som tu nikde nevidel napisane... Inac jeden samec je taky normalny oranzovy vacsi, a druhy je mensi a nie oranzovy, ale tmavo cerveny a je mensi. je pekny ale je iny :)
Mam dokupit este nejakych samcov podla Vas? Aby ziadna rybka samica nemusela smutit ze je single 8)
Obrázok používateľa
loosy
 
Príspevky: 35
Obrázky: 0
Založený: 17 Júl 2014 16:53 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod siio » 06 Aug 2014 14:47 pm

loosy napísal:mili akvaristi, slubujem ze som to tu nenasiel, tak sa spytam.
Kupil som si 20 malych mecunov, pan ktory mi ich predal mi zohnal take cervene, s cervenymi ocami. zeby mecun viedensky?
Chcel som mat zeleno cervene akvarium, t.j. zelene rastlinky a cervene ryby. Hodi sa to k sebe ze?
Akvarium mam 250litrove. Teraz ked sa rybky narastli, zistil som, ze iba 2 mecunovia maju meciky zo zadnej plutvy, co predpokladam ze su samcekovia. Opravte ma ak sa mylim. Budu ti dvaja samci stacit na to aby oplodnili 18 samic???? to som tu nikde nevidel napisane... Inac jeden samec je taky normalny oranzovy vacsi, a druhy je mensi a nie oranzovy, ale tmavo cerveny a je mensi. je pekny ale je iny :)
Mam dokupit este nejakych samcov podla Vas? Aby ziadna rybka samica nemusela smutit ze je single 8)


zivorodky nie su monogamne :)
nemusis im zabezpecit, aby kazda samica mala samca.. navyse pri zivorodkach by sa ti to za chvilku znacne premnozilo a nevedel by si co s rybami.

Navyse je vedecky dokazane, ze samica zivorodky si dokaze spermie samca "uchovat" pre niekolko dalsich vrhov.
Neboj aj dva samce to v pohode obehaju :)

Ak, ako pises, si len teraz spozoroval, ze sa vyvijaju pohlavne znaky samca, tak sa este niektore z nich kludne mozu ukazat ako dalsi samci.
Niektorym kusom sa pohlavne znaky vyvinu neskor, ako inym.
Obrázok používateľa
siio
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Júl 2014 10:02 am

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod loosy » 06 Aug 2014 14:56 pm

Dakuje Siio ;) ono tie meciky sa ukazali pred troma masiacmi, a ryby vyzeraju rovnako staro. Myslel som to tak, ze ked som ich priniesol boli rovnako male. Vazim si tvoju odpoved
Obrázok používateľa
loosy
 
Príspevky: 35
Obrázky: 0
Založený: 17 Júl 2014 16:53 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod siio » 06 Aug 2014 14:57 pm

nie je za co.
Pripadne hod nejake foto
Obrázok používateľa
siio
 
Príspevky: 23
Založený: 25 Júl 2014 10:02 am

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod vincent van gogh » 06 Aug 2014 15:22 pm

loosy napísal:...
Chcel som mat zeleno cervene akvarium, t.j. zelene rastlinky a cervene ryby. Hodi sa to k sebe ze? ....

Hodí sa to k sebe náramne.
Zelaná a červená, tzv. komplementárne farby, tvoria parádny kontrast,sú v protiklade.(Nedajú napr. miešať.Vznikla by nefarba,čiže špinka... :mrgreen: )

Pripájam sa,kludne hod nejaké foto.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod loosy » 06 Aug 2014 16:50 pm

hned ako budem doma dam nejake foto :) vincent, vas nazor je rovnaky ze stacia 2 samci na taky harem?? :)
Obrázok používateľa
loosy
 
Príspevky: 35
Obrázky: 0
Založený: 17 Júl 2014 16:53 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod cezar.milan » 06 Aug 2014 18:29 pm

Niekedy sa stáva, že samec odháňa ostatných a "stará" sa sám o všetky samice, takže povedal by som, že to máš od prírody parádne. :)
Ostatných ti ľúto byť nemusí. Teraz množím korálky cca 50ks a mám jedného samčeka
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod vysluzil2 » 06 Aug 2014 19:31 pm

loosy napísal:mili akvaristi, slubujem ze som to tu nenasiel, tak sa spytam.
Kupil som si 20 malych mecunov, pan ktory mi ich predal mi zohnal take cervene, s cervenymi ocami. zeby mecun viedensky?
Chcel som mat zeleno cervene akvarium, t.j. zelene rastlinky a cervene ryby. Hodi sa to k sebe ze?
Akvarium mam 250litrove. Teraz ked sa rybky narastli, zistil som, ze iba 2 mecunovia maju meciky zo zadnej plutvy, co predpokladam ze su samcekovia. Opravte ma ak sa mylim. Budu ti dvaja samci stacit na to aby oplodnili 18 samic???? to som tu nikde nevidel napisane... Inac jeden samec je taky normalny oranzovy vacsi, a druhy je mensi a nie oranzovy, ale tmavo cerveny a je mensi. je pekny ale je iny :)
Mam dokupit este nejakych samcov podla Vas? Aby ziadna rybka samica nemusela smutit ze je single 8)

Pohlavie u zivorodiek rozoznavas podla ritnej plutvy. , takze samcekovia u mecunov niekedy maju strasne mali mecik , lyrovity dokonca nemaju. Ale bezpecne pohlavie rozoznas aj v tomto pripade podla ritnej plutvy. Samcek ju ma taku uzku , cize na tomto obrazku je samica vpravo dole, a samci su ostatni nad nou
Prílohy
20140730233103.jpg
20140730233103.jpg (17.75 KiB) Zobrazená 16417 krát
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod loosy » 07 Sep 2014 14:52 pm

mali ste pravdu, ryby som kontroloval este raz, a samcov som napocital 3-4ks na celkovy pocet 19kusov. jeden samcek mal gonopodium, ale mecik nemal... a uz ani neviem skade som to nabral ze prave ti su najplodnejsi. z dovodu nedostatku casu som nenarobil ani foto lebo rastlinky mam este uplne mrnave. btw mam iba anubiasy, a v nadrzi v ktorej filtrujem vodu mam javsky mach a take bordove cryptocoryny. nazov neviem :)
Obrázok používateľa
loosy
 
Príspevky: 35
Obrázky: 0
Založený: 17 Júl 2014 16:53 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod Kristián558 » 19 Nov 2015 20:23 pm

Akým krmivom treba kŕmiť čerstvo narodené mečúne (ako často, čím). A aké je najvhodnejšie prostredie? Treba aj pravidelne čistiť vodu ?
Kristián558
 
Príspevky: 1
Založený: 19 Nov 2015 20:17 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod martin_s » 19 Nov 2015 22:14 pm

Co tak pouzit vyhladavanie? To na co sa pytas je vo fore popisane uz davno...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod vysluzil2 » 20 Nov 2015 09:45 am

Kristián558 napísal:Akým krmivom treba kŕmiť čerstvo narodené mečúne (ako často, čím). A aké je najvhodnejšie prostredie? Treba aj pravidelne čistiť vodu ?

Mozes krmit susenym, mrazenym, zivym krmivom. Idealne je krmit jednym druhom. Co si myslel pod pojmom prostredie ? Samozrejme treba dodrziavat hygienu vody. Najlepsie a najlahsie sa dodrziava pri krmeni zivou potravou. Aq si vzdy prisposob sebe, nikdy nie malym rybam. Cize , cim jednoduchsie sa ti s nim bude manipulovat,tym viac bude pravdepodobnejsie , ze rybkam sa bude darit.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod miky51 » 28 Feb 2017 21:02 pm

Ja by som sa rád spýtal keď mám rôzne varianty mečúňov ale pár vedia sa medzi sebou rozmožiť ?
miky51
 
Príspevky: 28
Obrázky: 0
Založený: 19 Mar 2013 20:30 pm

Re: Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]

Odoslaťod zdenok » 28 Feb 2017 21:13 pm

vedia
Obrázok používateľa
zdenok
 
Príspevky: 159
Obrázky: 23
Založený: 04 Feb 2010 14:12 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.