Machy do akvaria



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod Loki12 » 26 Mar 2014 16:31 pm

Ok, dik len este upresnenie, cize:

1. fissidens, aktualne rastuci v peknom chumaci, jednoducho odtrhnem a priviazem na ine miesto? Zatial som to zazil, len klasicky vytiahol som z kelimku a priviazal. Z korena som to este nikdy neodoberal a tak neviem ako sa to robi. To bola ta otazka, ze ako na to.

2. prave mi ide o ten bordel co sa vytvori pri stihani. cize asi sa nevyhnem treningu obojrucneho strihu - jedna ruka noznice a druha odsavanie. Ale pomoc od "xyz".

Hmmm....zatial sa mi ten strih obojruc, proste nedari a v akvarku potom dalsie mesiace vytahujem "zabudnute" kusky machu. Kedze obava vieme ako sa to dokaze prichytit tak je to na nervy.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Reklama

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod chnuro » 26 Mar 2014 16:51 pm

Fisidens nesmies trhat, lebo ho vytrhnes z podkladu, ten neprirasta tak silno k podkladu. Prostre ho odstrihnes - skratis samotny chumacik. Ostrihany koren bude vyzerat ako pokosena trava. Neviem ako to vysvetlit inak.

Nerobil by som zo strihania machov nejaku vedu. V kazdom akvariu s machmi treba obcas pinzetovat a zbierat zvysky. Okrem ineho to vytvara nahodne utrzky machu, co casom vyzera celkom prirodzene. Jedine odklial to cielene vytahujem je z travnika.

Astro na toto pouziva pekny termin: ŽÁVES = žádné velké sraní ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 26 Mar 2014 17:12 pm

alebo VUZAS - VUbec ZAdne Srani :mrgreen:

btw hadicka sa da prichytit o noznice gumickou a mozes vysavat a strihat naraz :idea:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod Loki12 » 26 Mar 2014 18:30 pm

Strihanie vyriesene. Kombinácia nozniciek a vysavadla cez gumicku vyskusam.

Ale stále mi nie je jasne ako mam presunúť časť fissidensu na ďalšiu časť korena.

Čo som z reakcii pochopil, možno správne, možno nie, odstrihnem pôvodný, materský chumáč, a priviazem na nové miesto. Správne?

Loki - cez Tapatalk a jeho uzasnu Lumia920
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod TTjopo » 26 Mar 2014 19:55 pm

BINGO
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod IringPalo » 26 Mar 2014 20:11 pm

áno, dávam tekutý uhlík, dávkujem denne. vtedy keď mi zhnedol som ho ešte nemal, takže to asi nebolo tým. nevadí, nejako sa hádam pozbiera, len to trvá dlho.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod cezar.milan » 26 Mar 2014 21:19 pm

Ak môžem, doplním moju skúsenosť. Kúpil som na skúšku EasyCarbo a zrejme tým som si zničil klasický tkzv. jávsky mach a v akváriach kde pumpujem CO2 už ho nemám vôbec...............ak to niekomu pomôže :), mne už nie :)
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 26 Mar 2014 22:10 pm

Uz niekolko rokov testujem efekt glut na machy a lokalna aplikacii priamo do machy pokial bol ponoreny vo vode nemala ziadny negativny efekt na mach, ale bola velmi ucinna na takmer vsetky druhy rias, okrem vlaknitej. Pokial som aplikoval glut priamo na mach mimo vody tzn ze koncentracia sa neznizila rozpustenim, tak napr milimeter moss mal problem ale ostatne prezili aj toto.
Aplikacia do vody, ani v 10 nasobne vyssej opakovanej davke ako je vseobecne doporucovana, nemala ziadny negativny vplyv na machy, rastliny, ryby a ani na krevety.

Dovod preco vam hniju machy hladajte inde ako v EC a pod tekutinach.
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod cezar.milan » 26 Mar 2014 22:42 pm

Ja len že v akváriách kde som toto nerobil mi rastie. Prenášam do uvedených akvárií a do dvoch týždňoch je fuč
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod chnuro » 26 Mar 2014 22:47 pm

Suhlasim s Petrom, ja pouzivam EC a teraz mam na skusku Rataj CO2 vital (oproti EC slabsi). Ak sa glut. z tohto dostane k machu, este nikdy som si ho neodpalil. A dokonca som uz skusal aj decimovat BBA zarastene vo fisidense. Ten povazujem za jeden z tych narocnejsich a menej odolnych. V najhorsom sa mach spomalil, zbledol, ale nikdy nevyhynul. Kde inde hladat chybu aby som poradil ostatnym netusim.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod IringPalo » 26 Mar 2014 22:54 pm

Peter a nie je to zaujímavé, že toľkokrát prekročíš odporúčanú dávku a nestane sa nič? Je to podozrivé. Čo viem tak je to silná chemikália na čistenie. Nie sú tie karbóny nejaké pančované? Mám od Rataja a dávam 2 ml do 30l minička.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 26 Mar 2014 22:57 pm

Ja pouzivam koncentrovany glut ktory si sAm riedim takze presne viem kolko glut davkujem (na rozdiel od komercnych roztokov). Staci nastudovat aku ma LD50 na ryby a bude jasne do akej davky sa da ist. Netvrdim ale ze to davam stale, to bol iba test toxicity.
Je tu samostatna tema o EC takze to tu nechcem viac zavirovat
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod Giftzahn » 27 Mar 2014 07:50 am

Ak sa glut. z tohto dostane k machu, este nikdy som si ho neodpalil. A dokonca som uz skusal aj decimovat BBA zarastene vo fisidense. Ten povazujem za jeden z tych narocnejsich a menej odolnych. V najhorsom sa mach spomalil, zbledol, ale nikdy nevyhynul


njn, tak si holt dal proste malo .... ono, jasnacka ze uplne ten mach clovek nikdy nevyhubi ( priklad su moje stare korene ktore som opatovne po troch rokoch pouzil - x krat vysusene, vymrznute, vymachane v save, napatlane x krat EC a mach, ktory som volakedy poctivo osklbal .... mrcha je tam opat ... ocividne som ho dost poctivo neodstranil .... :lol: ) ... ono, mach sa opat rozbehne, nakolko vzdy niekde nieco ostane .... ale priama aplikacia ( mimo vody ) neriedenych EC, SFE a aj Glutu s machmi riadne zatoci ... to ze prdavkovavam EC, SFE,Glut atd. do vody este nic neznamena ...nakolko to "predavkovanie" do vody nikdy nieje az take kriticke ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 04 Máj 2014 19:46 pm

Riccardia submers na nerez sietke
Obrázok

A "naockovana" na lavovych kamenoch so suchym startom.
Obrázok
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod džara » 04 Máj 2014 21:03 pm

fotene pri kompletnej vstupnej zdravotnej prehliadke :D .
džara
 
Príspevky: 140
Obrázky: 27
Založený: 20 Aug 2009 22:59 pm
Bydlisko: Senica

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 04 Máj 2014 21:26 pm

džara napísal:fotene pri kompletnej vstupnej zdravotnej prehliadke :D .


to je uz kazdodenna starostlivost :lol:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod Jozef I. » 04 Máj 2014 21:39 pm

Tá druha foto mi pripomina krajinku, ktoru som videl na ture včera. Breh zrazu s kamennou suťou poobrastanou machmi. škoda, že som to neodfotil, mohol som to sem hodiť na posudenie podobnosti a pre niekoho možno aj ako motivaciu pre aquascaping :). nabuduce...
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 05 Máj 2014 09:53 am

keby som mal vacsie kusky lavy tak by som ich pouzil ale vzhladom na to ze akva na 10 l ani tieto male nie su zla volba.
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod Peterka » 06 Júl 2015 08:11 am

Nahodou som objavil lepidlo na machy, skusal ho uz tu niekto, alebo budem prvy?:

http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/p ... a-rostliny
Peterka
 
Príspevky: 60
Obrázky: 1
Založený: 04 Dec 2005 20:50 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod c44 » 28 Sep 2015 21:56 pm

ahoj. prisiel som k fajnemu machu, chcem si ho dat do akva, ale sa bojim, ze su tam invazivne druhy slimakov. existuje nejaky sposob, ako sa zbavit pripadnych vajicok (savo alebo tak)?
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod matus.galan » 29 Sep 2015 14:31 pm

Ja som si domov doniesol nove rastlinky, tiez tam boli kotulky a pomaly sa mnozili a mnozili, zabehol som do obchodu, kupil dve Heleny a problem je vyrieseny, pomaly uz len odsavam prazdne schranky. Obcas som mal pocit, ze ta helena nic nerobi ale potom sa ukazalo ze to tak nie je ked som zdvihol jednu velku rastlinu a tam kopec prazdnych schranok. Takze toho by som sa nebal.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod martin_s » 29 Sep 2015 15:52 pm

Zas a znovu: Pokial robis vsetko ako sa ma a akvarium funguje ako ma, tak sa ziadnych "invazivnych druhov slimakov" bat netreba aj bez nasadenia predatorov...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod ferro » 14 Nov 2015 21:03 pm

Ahojte akvaristi

Uz dlhsie pozorujem, ze moj mach vyhana kopec sporofytov (eng.: sporophytes). Teda az dnes som k tomu dostal, ze ako sa to vola :). Zaujimalo by ma, ci to bezne pozorujete aj u svojich machov v akvariach, alebo je to zriedkave (tazke dosiahnut take optimalne podmienky).

Moj mach som kupil pod nazvom Taxiphyllum Barbieri, ale ako tak citam, tak u tohoto druhu machu zatial biologovia sporofyty nepozorovali, takze to by som bol velmi specialny :). Nemyslim, ze mam take stastie, ale najskor moj mach bude Vesicularia Dubyana.
ferro
 
Príspevky: 124
Založený: 12 Jan 2013 19:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod Minďo » 14 Sep 2017 10:34 am

Ahojte, mám otázku ohľadne jedného machu, na nete je o ňom žalostne málo informácií tak by som uvítal skôr osobné skúsenosti ak niekto má. Je to Cameroon Moss. Tu na akve som našiel jedinú tému kde sa spomína aj to iba v popise figarovho akva.
Minďo
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 07 Máj 2013 18:25 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.