Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Paludárium aké?

Otvorené
4
57%
Uzatvorené
3
43%
 
Celkový počet hlasov : 7

Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod Rpnecro » 05 Máj 2014 18:17 pm

Tak páni lustroval som trochu fórum a tému s takýmto zameraním som tu neobjavil a predsa len aj paludárium je formou akvária a veľa ľuďom učaruje. Samozrejme veľa informácii je priamo v témach k jednotlivým nádržiam, ale možno by niečo centralizované, kde sa budú riešiť technické záležitosti neuškodilo aj ak to bude slúžiť iba ako rozcestník k iným témam.

No ale v podstate prečo to zakladám.
Ako všetci vedia som neposedná duša a akva bez zmien u mňa dlho nevydrží :twisted: a keďže to nie je tak dávno čo som v podstate zrušil emerznú nadstavbu a tým urobil z paludária obyčajné akva.A tak som teraz nejako zistil, že my to kvapkanie vody a zelený prales začína chýbať, takže začínam uvažovať že by som to vrátil späť... :roll:

Rád by som sa tentokrát ale vyhol niektorým chybám a skúsil to tentokrát premyslieť lepšie prejsť si všetky pro aj proti, nechal si poradiť alebo len zistiť veci ktoré ma nenapadli a keď už sme pritom prečo tieto rady zároveň neposkytnúť tým, ktorý prídu neskôr...

Takže skúsme túto tému pojať ako technickú debatu o realizácii na čo sa zamerať, na čo nezabudnúť a naopak čomu sa vyhýbať.

A prvé otázky do debaty.

1) Nadstavba na existujúce akva - z čoho ju vyrobiť, ako ju na existujúce akva pripevniť, ako zabezpečiť, na čo dať pozor
2) Realizovať nádstavbu ako otvorenú alebo uzatvorenú s dvierkami ako na to, pro a proti atď.
3) Zavlažovanie - lepšie zavlažovanie (imitácia dažďa), alebo stále vodopádiky a pod., pro a proti.

Nebojte sa a hádajte sa :o každá informácia a názor je dobrý a snáď nás palu-pozitívnych bude časov viac ...
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Reklama

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod Rpnecro » 07 Máj 2014 19:57 pm

Hmm nikto nič :|

Tak skúsim takto >>>

Niekto nejaké postrehy, nápady, súhlas, nesúhlas ?
Prílohy
Akva1c1.jpg
Nasadené ako celok
Akva1c.jpg
Samotná nadstavba
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod D.D. » 07 Máj 2014 20:33 pm

Zaujímalo by ma či budeš dávať pozadie alebo rastliny pôjdu na korene.Sklo je podľa mňa nepoužiteľné.
Obrázok používateľa
D.D.
 
Príspevky: 295
Obrázky: 9
Založený: 31 Mar 2009 14:52 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod peter-trnava » 07 Máj 2014 21:03 pm

1) Nadstavba na existujúce akva - z čoho ju vyrobiť, ako ju na existujúce akva pripevniť, ako zabezpečiť, na čo dať pozor
Ja by som pouzil sklo, je dostatocne pevne, vodeodolne..... Normalne by som ho lepil asi priamo na jestvujuce akva, da sa to urobit aj tak ze zlepis najpv nadstavbu ale potom nemusi sadnut idealne, je to riziko

2) Realizovať nádstavbu ako otvorenú alebo uzatvorenú s dvierkami ako na to, pro a proti atď.
Ja by som urobil uzatvaratelnu, dovod je odpar a aj potreba zabezpecit dostatocnu vlhkost rastlinam.

3) Zavlažovanie - lepšie zavlažovanie (imitácia dažďa), alebo stále vodopádiky a pod., pro a proti.
Vodopad na dobre urobenom pozadi je zaujimavy prvok. Da sa samozrejme kombinovat s automatickym rosenim
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod palo9167 » 07 Máj 2014 21:44 pm

1)Ta nadstavba neviem ci to stoji za tu robotu.Skor by som volil novu nadrz. Vzniknu ti totiz nepekne predely skiel.Najma na pohladovych sklach to dost prekaza(Teda aspon mne).Pri niektorych este + vystuze z povodnej nadrze
2,3)Volil by som uzavretu nadrz a bez dvierok(dvierka vo mne evokuju niejaku skrinu).Udrzba cez vrch nadrze pripadne tak ako ja odoberatelne pozadie.Staci minimalne zavlazovanie vodou stekajucou po pozadi.Ziadne rosenie rastlin nieje nutne nakolko vlhkosti tam bude az az
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod Rpnecro » 08 Máj 2014 10:08 am

Vďaka za názory.
A teraz som si až uvedomil jednu dôležitú otázku, aká výška "suchej" časti je podla vás ideál. Od toho sa totiž odvíja aj všetko ostatné...

@ D.D. > prečo myslíš, že je sklo nepoužiteľné?
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod D.D. » 08 Máj 2014 11:02 am

Neviem o akú veľkú nádrž ide ale bál by som sa váhy skla.A tiež súhlasím s Palim a lepil by som novú nádrž.O niečom podobnom som premýšľal ale vyšlo mi ,že radšej zlepím novú nádrž.Na pozadie som sa pýtal preto lebo som uvažoval použiť plasty aké sa používajú na reklamy a spevnilo by sa to pozadím.Robil som z nich kryty ma akva-majú iba jednu nevýhodu ,že sú dosť pružné tak by som to vystužil takto.
Obrázok používateľa
D.D.
 
Príspevky: 295
Obrázky: 9
Založený: 31 Mar 2009 14:52 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod Rpnecro » 08 Máj 2014 12:15 pm

Aha no v mojom prípade ide o nádrž 145x50x60 s mojou predstavou vrchnej časti by celková nádrž mala asi 145x100x60 :) takže lepenie novej do úvahy neprichádza to by som ani na poschodie nedostal jedine zlepiť na mieste a na to si pri tom objeme proste netrúfam.
U malej nádrže by som určite volil novu nádrž a je pokoj ale takto som dosť limitovaný a toho objemu by som sa proste vzdať asi nevedel :D
P.S. Inak ako chceš tie plasty zlepiť aby to niekde časom netieklo? Plastovú nadstavbu s pozadím som už mal ale po čase to práve stále niekde púšťalo a slzilo...
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod D.D. » 08 Máj 2014 15:27 pm

ten plast čo používam spájam skrutkami.Spoje by som osilikomoval.Na povrch bežne používam samolepiacu fóliu.
Obrázok používateľa
D.D.
 
Príspevky: 295
Obrázky: 9
Založený: 31 Mar 2009 14:52 pm
Bydlisko: Prešov

Založenie paludária

Odoslaťod marcopolo » 19 Feb 2015 19:56 pm

Čaute, v poslednej dobe vážne uvažujem o prerobení môjho akvária na paludárium. Problém je že síce sa už dlhšie snažím nachádzať info na nete ale moc sa mi nedarí. Má niekto kto je ochotný poradiť skúsenosti s paludáriami? Na začiatok by som mal také základné otázky ako napríklad či je potrebné mať akvárium zakryté, či je potrebné mať ten prístrojček na paru alebo čo to je :) ďalej napríklad ako dosiahnuť efekt takého vodopádiku a podobne. V podstate by som bol velmi vdacny keby nejaky clovek ktory ma paludarium popisal ze ako postupoval pri jeho zakladani a co vsetko na to potreboval. :mrgreen:
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Re: Založenie paludária

Odoslaťod Dzumigar » 19 Feb 2015 20:42 pm

I mna by to zaujimalo, idealne aku techniku a podobne aj s nejakym foto. VEĽMI by to inšpirovalo cloveka k takemu dielku. :)
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Založenie paludária

Odoslaťod Hryzo » 19 Feb 2015 22:09 pm

Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Založenie paludária

Odoslaťod MAXO.SK » 19 Feb 2015 22:18 pm

Prestav 63L akva na paludarko cca 30E A 7hod roboty.
Prílohy
paludarko00101.jpg
Obrázok používateľa
MAXO.SK
 
Príspevky: 172
Obrázky: 10
Založený: 04 Sep 2011 18:28 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Založenie paludária

Odoslaťod Hryzo » 20 Feb 2015 06:19 am

ked uz sme pri tych paludariach ... man zaujima jedna hlavna vec ...

ako je to s usadeninami z vody vo vyske hladiny ... ako ich davate prec aby to nešpatilo akvarium?
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Založenie paludária

Odoslaťod Dusky » 20 Feb 2015 11:27 am

sak obycajny ocot, zober novu cistu kefku a namoc do octu a je to hotove
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod Hryzo » 20 Feb 2015 16:09 pm

Aj s rybami vo vode? Nevedel som že im ocot chutí:-)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod barky » 20 Feb 2015 16:30 pm

Maxo - velmi pekne - co je to za svetlo ? Mozno mas zu k tomu temu, ale zaujima ma ako hnojis, aky je Substrat a pod.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod radorado » 20 Feb 2015 17:56 pm

Hryzo napísal:Aj s rybami vo vode? Nevedel som že im ocot chutí:-)

Jasne ze aj s rybami vo vode :) odpustis vodu a octom odstranis,vytries mokrou/suchou utierkpu a das vodu doplnis. Robim to kazdy druhy tyzden pri vymene vody.
Ja to robim klasickou hubkou na riad
radorado
 
Príspevky: 750
Založený: 09 Feb 2014 15:09 pm

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod MAXO.SK » 20 Feb 2015 23:47 pm

barky napísal:Maxo - velmi pekne - co je to za svetlo ? Mozno mas zu k tomu temu, ale zaujima ma ako hnojis, aky je Substrat a pod.


Ďakujem Barky ,svetlo je 2x24W ale svietim len 1x24w, Hnojím 3X do týždňa easy life profito a easycarbo, substrat DENNERLE Deponit DENNERLE Nano Garnelenkies Sulawesi ( bol v akciji :) ) .
Obrázok používateľa
MAXO.SK
 
Príspevky: 172
Obrázky: 10
Založený: 04 Sep 2011 18:28 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Paludarium - technické prevedenie, otázky, riešenia

Odoslaťod marcopolo » 20 Mar 2015 01:18 am

Len taká otázočka, keď chcem vytvoriť v paludáriu "dažďový" efekt dalo by sa to tak že by mi čerpacia hlava zároveň cez molitan filtrovala vodu ale taktiež by bola dosť silná na to aby cez hadičky/trubičky vytlačila vodu povedzme 30 cm nad hladinu aby potom z deravých hadičiek mohla táto voda vytekať ako "dažďová"? Dúfam že niekto pochopí čo som chcel povedať :D pridávam link že ako by som si to asi predstavoval https://www.youtube.com/watch?v=jZRVEZsCzQM
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.