Najmenej náročná ryba



Všetko okolo akvarijných rýb

Najmenej náročná ryba

Odoslaťod sydney » 27 Máj 2014 18:19 pm

Ahojte. Potrebovala by som poradiť ktorá je podla vás asi najmenej náročná ryba vhodná do 40l akvárka . :) Určite sa v rybyčkách vyznáte viac ako ja a kedže na forume som nič podobné nenašla a na googli toho nájdem haba dej a nie vždy je to pravda , tak som sa obrátila na vás . 8)
sydney
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Máj 2014 16:03 pm

Reklama

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod Maja » 27 Máj 2014 19:37 pm

Podľa toho, či tam chceš aj živé rastlinky a či bude aspoň penový filter za 3 eurá :), svetlo- stolná lampa.
Ak nie, tak do takého jedine bojovnica, pár dekoračných kamienkov, suché listy z buka, duba, liesky- nájdeš aj v meste (mangrovové- v obchode, na burze). Super by bol nejaký koreň. A meniť vodu- starať sa poriadne aj keď len o jednu rybu, ale je to živý tvor. Ak je to pre malé dieťa do izbičky- bojovnica je super- v prípade úhynu dokúpite presne takú farbu a dieťa si to ani nevšimne a nebudú slzičky. Samec bojovnice je veĺmi vďačná ryba, a aj múdra :). (v žiadnom prípade k nemu nedokupovať samice!!!- utýral by ich, uhnal by ich nielen pri trení do penového hniezda, ale po ňom- on sa stará o poter- samice v malom priestore doslova ubije). A áno- 40 litrov je malý priestor :).

Ak bude vzduchovanie a filter (ten najlacnejší molitanový "fajka" na vzduchovacom kompresore). Dno aspoň z väčších kameňov, nejaké to svetlo vďaka stolnej lampe, tak platy, buď variatus, alebo maculatus, ale bez samca !!! Keby bol samec- množili by sa a v 40tke je to neprijateľné (to by už bolo týranie, samice nemajú kam v tom priestore uniknúť samcovi, vkuse kotné, obťažované, kopec mladých...tam je veľké NO2, NO3, amoniak... ojoj, riasy, choroby, úhyny, proste Lunik9). Platičky majú krásne farebné variety a aj variety tvaru chvosta, sú odolné. Na 40 litrov max 7 kusov maculatus, alebo 4-5 kusov variatus. A jasné, že aspoň každé 2 týždne starostlivosť- začistenie dna a doliatie vody. Čím menší objem- tým viac roboty.

Aj v malom objeme sa dajú robiť zázraky, základ je nedať tam žiadne umelé dekorácie, farbené kamene, sklené farebné "kamienky", umelé rastlinky... ten objem by si s tým nevedel poradiť. Nádherné farebné kamene sa dajú pozbierať aj cestou na MHD :) (očistiť, prevariť, vychladiť).

Gubky nie- už nie sú čo bývavali, ak áno, tak jedine od skutočne svedomitého chovateľa, ktorému nejde o farbičky, ale o kondíciu. V tom prípade aj 9-10 samcov :). Opäť- žiadne druhé pohlavie- v tom priestore je množenie čistý sadizmus :? .
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod sydney » 27 Máj 2014 20:14 pm

Dakujem ! :) Rybyčka/ky budú darček pre sesternicu plus filter . V akváriu má živé rastlinky a jedného 4 cm kapra ( áno je mi jasné že nepatrí do akvária , práve preto tento darček :) Len som chcela vážne čo najmenej náročnú rybku vybrať , pretože je to dieťa , akvárium majú naozaj len pre okrasu , samozrejme sa oň starajú , vymieňajú skoro každý druhý deň 20% vody takto bez filtrácie , ale nedávajú si nejak extra záležať napr. na teplote (v akva je izbová teplota ) alebo na kvalite vody , takže do úvahy prichádza fakt iba ryba čo znesie takéto podmienky
sydney
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Máj 2014 16:03 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod Sunkafit » 27 Máj 2014 20:44 pm

Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod cezar.milan » 28 Máj 2014 07:21 am

sydney
10 neoniek v 15L akváriu???? Rybičky budú darčekom pre sesternicu? Čo tak už vyjsť s pravdou von? Nemusíš sa obávať. Nik ťa nezatratí. Napíš ako tie neónky dopadli a rozbehneme to už poriadne, tak ako sa to má.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod mosfet » 28 Máj 2014 07:48 am

Milan , čítaj 40l akvarium a nie 15l !!!
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod Mirko1A » 28 Máj 2014 10:16 am

Na základe vlastných skúseností s malým akváriom odporúčam ako úplne nenáročnú rybku a veľmi peknú rybku:
kardinálku vietnamskú (Tanichthys micagemmae) - bežne ju mávajú v Hornbachu, kúpiť tak 5-7 ks húfik, narastú tak do 2-2,5 cm, nerobia špinu, pekne aktívne plávajú, nenáročné, prežijú všetko

bojovnica pestrá - 1 samček, absolútne nenáročná rybka, vydrží aj na suchu (mne 1 minutu)

Oba druhy by mali prežiť bez ujmy aj v akváriu bez techniky.
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod c44 » 28 Máj 2014 12:06 pm

nejake endlerky, rasborky. mozes tam dat aj krevetky rodu neocaridina. tie su fajn. nenarocne na vodu, krmenie, svetlo. uviaz im tam na drevo javsky mach a budu spokojne.
c44
 
Príspevky: 219
Založený: 27 Nov 2013 23:59 pm
Bydlisko: jedine Trenčín :)

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod sydney » 28 Máj 2014 14:51 pm

cezar.milan napísal:sydney
10 neoniek v 15L akváriu???? Rybičky budú darčekom pre sesternicu? Čo tak už vyjsť s pravdou von? Nemusíš sa obávať. Nik ťa nezatratí. Napíš ako tie neónky dopadli a rozbehneme to už poriadne, tak ako sa to má.


Ty sa tú hráš s prepáčením na čo ? Ak narážaš na mojich 5 neoniek v 15l akvárku tak ťa musím sklamať že som ich vrátila a nechala si iba bojovnicu . Prečo by som nemohla kúpiť svojej sesternici rybyčky ? :x A vlastne čo ťa do toho ? Nemôžem sa nič spýtať ? Nechápem prečo mi ostatní odpovedajú normálne až na teba , gratulujem :wink:

Ostatním dakujem za odpovede , dosť mi pomohli . :)
sydney
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Máj 2014 16:03 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod Maja » 28 Máj 2014 16:07 pm

5 neóniek v 15litr? Kto je bez viny, nech hodí kameňom :). Môj muž si minulý rok na akvajeseni kúpil hotové vystavené súťažné miníčko (vonkajší filter, miniohrievačik, miniteplomerík, super osvetlenie...) s hrubým objemom 10 litrov, čistý objem sotva 6 a hneď mi doma znárodnil z krevetkária 5 mini neóniek a sú tam spokojné už 3/4 roka. A to ich už pol roka ani nekŕmi... Nechápem ale neriešim. Majú sýte sfarbenie, sú vitálne, takže sú v pohode.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod cezar.milan » 28 Máj 2014 19:53 pm

mosfet napísal:Milan , čítaj 40l akvarium a nie 15l !!!

Čítaj tu:
post290477.html#p290477

Prvý raz to riadne ......., tak ja už neverím. Možno jej chudence pokapali a tak to na vás skúša znova. Nech hodí foto a uvidíme :wink:
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod sydney » 28 Máj 2014 20:33 pm

cezar.milan napísal:
mosfet napísal:Milan , čítaj 40l akvarium a nie 15l !!!

Čítaj tu:
post290477.html#p290477

Prvý raz to riadne ......., tak ja už neverím. Možno jej chudence pokapali a tak to na vás skúša znova. Nech hodí foto a uvidíme :wink:



Tak akože sory , ja nemám za potrebu ti niečo dokazovať a tak isto mi to nechýba aby si mi ty veril :wink: Nemyslím si že na tomto fore by sa mali riešiť s prepáčením voloviny :) , že kto čo ............ a kto komu neverí a kto čo skúša na koho . Nemysli si že nemám nič iné na práci ako tu "skúšať" ludí :evil: Skor by som povedala že ty nemáš nič iné na práci , len sa tu navážať do ludí
sydney
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Máj 2014 16:03 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod cezar.milan » 28 Máj 2014 21:00 pm

Hoď foto a bude všetko vysvetlené
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod martin_s » 28 Máj 2014 22:20 pm

Najmenej narocna ryba neexistuje. Kazda ryba ma urcite naroky ktore treba dodrzat a kazda vyzaduje dodrziavanie zakladnych pravidiel ako je hygiena, kvalitne krmenie atd.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod sydney » 28 Máj 2014 23:36 pm

Nepýtam sa na rybu bez žiadnych nárokov , ale menej náročnú , ktorá pochopitelne asi existuje , kedže mi už viacerí uvidli príklad :) Sú ryby náročné na kvalitu vody , hygienu , stravu a sú aj také ktoré nie sú až tak , ale to ti asi vysvetlovať nemusím 8)
sydney
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Máj 2014 16:03 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod cezar.milan » 29 Máj 2014 21:20 pm

Všetky ryby sú náročné na kvalitu vody, hygienu a stravu. To nie sú ľudia :)
Takto, treba ti filter v ktorom bude prebiehať biologická filtrácia a ten musí ísť nonstop. Treba ti živé rastlinky a tým sa musí dariť, nesmú hniť. K nim ti treba svetlo aspoň priemerných parametrov. Dobrý substrát, taký, aby sa v ňom nachádzalo dostatok živín.
Je potrebné aspoň raz do týždňa meniť 1/3 vody akvária. Akvárium je potrebné zabiehať po dobu 4-6 týždňov bez rýb! Po zabehnutí môžeš pridať rybky.
Toto potrebuje každá jedná rybka bez výnimky, neexistuje žiadná výnimka, teda žiadná menej náročná rybka. Ak vieš toto zabezpečiť, tak po 4 týždňoch zábehu akvária, príď sem a potom sa opýtaj, aké rybky by boli vhodné. Ak nie si ochotná urobiť aspoň tieto najzakladnejšie veci, tak radšej pouvažuj o inom koníčku
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod sydney » 29 Máj 2014 21:26 pm

Sesternica má zabehnuté akvárium , len ako som spomínala , má tam rybky ktoré patria do rybníka , a preto jej chcem na narodeniny kúpiť rybky . Ale vážne mohol by si iznať že sú ryby ktoré nie sú pre začiatočníkov a nechcem spraviť tú chybu že jej kúpim práve tú :)
sydney
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Máj 2014 16:03 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod cezar.milan » 29 Máj 2014 21:57 pm

Tie rybky treba dať do rybníka a potom bude nutné po nich to akvárium i tak nechať behať bez rýb. Pretože sa musí stabilizovať. Teda odkaliť dno, vysadiť rastliny a meniť 1/3 vody . A nech to beží pri nonstop zapnutom filtri. Až uvidíš, že dno začína byť čisté a rastliny začnú rásť. Voda akoby sa vyčistila, až potom prídu na radu úvahy o rybkách.
Po rybkách do rybníka ostane akvárium zasvinené a preto potrebuje čas na stabilizáciu, verím, že už rozumieš
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod Maja » 29 Máj 2014 23:41 pm

Ani nie stabilizovať, ale povedala by som, že skor hodiť nejaké liečivo na vybitie toho mikro hidu, čo tam po tom kapríkovi ostal :). Ale to stačí aj obyčajné. Nechať aspoň týždeň pôsobiť, potom postupne vymieňať vodu (asi najhoršie je nárazové menenie väčšieho objemu vody- to dorazí nielen rastliny, ryby, ale aj dobré zabehnuté baktérie) a po týždni kľudne ryby.

Keby sme sa strikne držali vždy postupu- zabehnúť akvárium, 4-5 týždňov a potom ryby... tak by na Slovensku bolo asi 7 akvaristov :). Dá sa aj po týźdni, ale fakt s rozumom, pomali, pozvoľna. Veď tie ryby aj tak hádžu z vody vo vody, nikde neriešia chemizmus, voda z vodovodu ,plesk do sáčku, gumička, eurá pri pokladni. Keby mali skapať, tak skapú už v akvaristike. Stačí len nenatlaćiť tam hneď všetko, nechať akváriu s dnom, rastlinami, aspoň jeden mandlovníkový list, alebo pár dubových, bukových...aspoň kúsok koreňa z akvaristiky (predtým prevariť) a filtrom aspoň týždeň (super - pomôcť mu nejakým výluhom, vodou zo zabehnutého zdravého!! akvária). A po týždni nejakého jedného pioniera :), najlepšie živorodku. Počkať týždeň a potom s rozumom ostatok.

Keď si pamätám ako sme v hlbokej totalite robili akváriá, neriešili sme žiadny chemizmus, nitrity, nitráty, amoniak, pH, nitrifikačné baktérie, pH substrátu, staré dno- nové dno, veňlkosť zrna... a darilo sa. Sa mi zdá, źe ćím viac tých blbovín tu spomínate, tým viac to už nie je o radosti ale otročina. Mali sme tenučkú brožúrku na prednej strane s nakresleným karasom- Moje prvé akvárium a cítili sme sa ako profíci :). Aha- doplním- a zabudla som na to, že frajer bol ten kto mal penový filter :D, a svetlo sme neriešili, maximálne sme k tomu strčili stolnú lampu s klasickou žiarovkou - vlastne iné ani neboli :D. Potom kto ako-sme vyrobili, alebo si dali vyrobiť z pozinkovaného plechu osvetlenie. No ale to boli ešte časy, keď si dokázali šikovnejšie 12 ročné deti to svetlo vyrobiť aj sami na dielňach v škole.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod Vlado21 » 30 Máj 2014 18:45 pm

sydney napísal:Ahojte. Potrebovala by som poradiť ktorá je podla vás asi najmenej náročná ryba vhodná do 40l akvárka . :)

IMHO endlerka
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod cezar.milan » 31 Máj 2014 13:55 pm

Maja napísal:
Keby sme sa strikne držali vždy postupu- zabehnúť akvárium, 4-5 týždňov a potom ryby... tak by na Slovensku bolo asi 7 akvaristov :). Dá sa aj po týźdni, ale fakt s rozumom, pomali, pozvoľna. Veď tie ryby aj tak hádžu z vody vo vody, nikde neriešia chemizmus, voda z vodovodu ,plesk do sáčku, gumička, eurá pri pokladni. Keby mali skapať, tak skapú už v akvaristike.

Maja mala by si prestať sem hádzať tie tvoje bludy. Prosím ťa ak máš písať toto, tak skús sa zaťať a radšej pomlčať!

Ak by bolo sedem akvaristov, tak aspoň by boli prázdne kanalizačné potrubia, takto sú plné zdochnutých rybičiek a ty to ešte podporuješ?!
Jasné, načo majú kapať v akvaristikách?, nech skapú doma u zákazníkov!!
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod Maja » 31 Máj 2014 16:04 pm

Bludy... :) Prvé je jemne ironizujúca nadsázka- je tam dokonca aj smajlík :). Druhé je fakt. S tými rybkami do 2 E sa v akvaristikách nebabrú. Tam sa chemizmus nerieši. Len pri drahších rybách a len vtedy ak je vedúci niekto kto sa v akvaristike vyzná.
Netreba tak hrotiť a buzerovať. Keď sa jedná už o fakt tupého a nepolepšitelného začiatočníka, tak to mu ostro napíšem aj ja. A potom mám problémy s moderňatorom :). Ale keď vidím, že diskutér je otvorený rade, učí sa rýchlo, tak načo do neho hneď skákať. Takto si akvaristickú omladinu nevychováme, keď budeme z každého kto požiada o radu, robiť zabijáckeho, bezcitného a k tomu debila.

Endlerka- len samčekov, alebo redukovať malé (vyredukuje ich bojovnica :D).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod sydney » 01 Jún 2014 21:35 pm

Maja , dakujem :wink:
sydney
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Máj 2014 16:03 pm

Re: Najmenej náročná ryba

Odoslaťod lubosmihula » 26 Dec 2015 14:30 pm

Toto je ta skutocne, najmenej narocna ryba pre kohokolvek, od deti, cez ludi, ktori nemaju vztah k zivym bytostiam az po sklerotikov.
Prílohy
IMG_20151226_131447.jpg
Roboryba
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.