červená voda v záhradnom jazierku



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod peter_r » 28 Máj 2014 20:25 pm

Asi rok mám v záhrade malé jazierko, skôr by som napísal veľmi malé :o keďže nemá ani 1m3. Doteraz som v ňom nemal nič živé len čerpadlo, takže s riasami som mal samozrejme skúsenosti, len pred niekoľkými týždňami som si kúpil rybičky Jalec zlatý 5 ks a zopár rastliniek (lekno a pod ...) odvtedy sa mi už druhý krát zafarbila voda (resp. celá plocha čo je vo vode skaly a pod ...) na červeno. Vyzerá to ako keby som vysypal červenú papriku. Neviem čím to je a čo to je. Či je to nejaká forma rias? či to je rybami, rastlinami???? rozmýšľam či to náhodou nie je kŕmivom pre ryby .... Poradí niekto? Ďakujem
peter_r
 
Príspevky: 17
Založený: 28 Máj 2014 20:18 pm

Reklama

Re: červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod cezar.milan » 28 Máj 2014 20:30 pm

Planktonická forma rias sú jednobunečné mikroskopické rastliny voľne sa vznášajúce vo vodnom stĺpci. Pokiaľ sú extrémne hojné alebo prekvitajú môžu zafarbiť vodu v jazierku na zeleno. Menej často zafarbia vodu do inej farby, napríklad žlú, sivú, hnedú či červenú.



http://www.numa.sk/clanky/detail/riasy/
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod peter_r » 29 Máj 2014 05:29 am

ako som už napísal, so zelenými riasmi už skúsenosti mám, ale toto je červené ...
peter_r
 
Príspevky: 17
Založený: 28 Máj 2014 20:18 pm

Re: červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod cezar.milan » 29 Máj 2014 21:23 pm

Riasy sú zelené, hnedé, niekedy aj modré a ako som ti hore uviedol pri istých podmienkách aj červené, čítal si to vôbec?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod peter_r » 29 Máj 2014 23:03 pm

samozrejme že som to čítal, ale myslím že to nie sú riasy, to je ako keby červený prášok, rozmýšľam či náhodou kameň pieskovec ktorým mám vyložený vodopád nemôže nejako púšťať červenú farbu ...
peter_r
 
Príspevky: 17
Založený: 28 Máj 2014 20:18 pm

Re: červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod peter_r » 29 Máj 2014 23:04 pm

tak ak sú to riasy, pomôže UV lampa???
peter_r
 
Príspevky: 17
Založený: 28 Máj 2014 20:18 pm

Re: červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod martin_s » 30 Máj 2014 09:07 am

peter_r napísal:samozrejme že som to čítal, ale myslím že to nie sú riasy, to je ako keby červený prášok, rozmýšľam či náhodou kameň pieskovec ktorým mám vyložený vodopád nemôže nejako púšťať červenú farbu ...

Riasa nemusi byt iba vlaknita...

riasy-t1606-1152.html#p268167
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod Zero » 01 Jún 2014 10:40 am

To se mi před několika lety stalo v jednom rybníčku. Na jaře voda "zrudla" doslova jako krev. Odhadoval jsem, že to je buď masový rozvoj vířníků, nebo takto zbarvená jednobuněčná řasa. Na jistotu by bylo nutné odebrat vzorek a kouknout se naň přes mikroskop.

Ten červený zákal trval asi deset dní a pak se voda naprosto do průhledna vyčistila následným obrovským rozmnožením moiny, která vodu dokonale přefiltrovala bez jakéhokoliv lidského zásahu a já měl k dispozici vydatný zdroj čerstvého živého krmiva pro své chované rybičky.

I teď je voda venku v rybníčcích v dobré kvalitě jen proto, že ji neustále čistí početný různorodý vznášivý zooplakton a dnový bentos.

Např. letos se po jarním vyhnojení rybníčků k podpoře fytoplanktonu a jeho spotřebování perloočkami a buchankami se v jedné nádrži značně rozrostla zelená vláknitá řasa. Chtěl jsem to řešit nasazením pulců od Pelobates fuscus, ale najednou se i z hladiny začala řasa vytrácet, až zmizela úplně a teď bují vodní rostliny. Tu řasu mimo jiné vlivy spotřebovaly larvy od pakomárů a chrostíků, jenž zas vyžírají ve vodě touto dobou množící se čolkové.

Tak to venku v přírodních poměrech bez lidských zákroků probíhá. Ekosystém se vyvíjí do rovnováhy sám.
Prílohy
364 Vodní flóra v rybníčku, foceno dnes 1.6.2014..jpg
Zero
 
Príspevky: 312
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod cezar.milan » 01 Jún 2014 20:56 pm

Ako vyzerá keď sa premnoží moina-moiny? Ako sa to prejaví? Mne sa na hladine vznášalo čosi malé a šlo to do fialovej farby, skoro to pokrylo celú hladinu. Ale ináč to bolo celkom neškodné, len toho hmyzu bolo až, až
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod Zero » 02 Jún 2014 20:08 pm

Zero
 
Príspevky: 312
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod cezar.milan » 02 Jún 2014 22:16 pm

Ja som mal na hladine niečo, čo som ešte nevidel. Kopa nelietavých do fialová sfarbených mušiek. Bál som sa, že pokryjú celú hladinu. Po odchytení do sieťky, boli suché a evidentne odolné voči namočeniu. Neviem, netuším, čo to mohlo byť. Budem pátrať ďalej
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod SoRex » 04 Jún 2014 10:19 am

Fialoví, případně černí "nesmáčiví", mušky připomínající živočichové na hladině - jednoznačně chvostoskoci. Jsou typičtí periodickým přemnožením. Někdy je roky neuvidíte, a pak najednou mohou na týdny pokrýt celou hladinu. Ryby je, bohužel, moc nežerou. Většinou vůbec :x
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: červená voda v záhradnom jazierku

Odoslaťod cezar.milan » 05 Jún 2014 18:59 pm

Díky moc! Takto niejako to bolo, áno! No a neubúdalo ich, a to je tiež pravda. Teraz som však pozeral obrázky na googli, mno niejako mi to nepasuje
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.