Elovo akvárium 60l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 05 Jún 2014 19:12 pm

Ahoj :) som začínajúci akvarista a chcem mať čo najkrajšie akvarko samozrejme, takže tu to je.
Špecifikácie:
Akvárium: 70x30x30 60l vody: 50l
Dno: substrát sera floredepot 2,4kg navrch Aqua štrk kremičitý 1-3mm 15kg, výška dna vpredu: 3,5-4cm vzadu: 10cm
Dekorácia: bridlicové kamene (prevarené v soľnom roztoku asi hodinu), 2x kokos (jeden z Tesca mnou prevŕtaný, vykefovaný, luhoval sa týždeň a prevaril takisto v soľnom roztoku asi 3x po 2 hodiny a druhý z Baumaxu), koreň (bol poriadne presušený asi 5 rokov slúžil ako suchozemská dekorácia, potom som ho dal na týždeň luhovať a následne variť cca 5 hodín tiež v soľnom roztoku) a modrá fólia zozadu
Rastliny: 1x Rotala russila, 3x Eleocharis acicularis, 1x Alternanthera rosaefolia, 1x Echinodorus amazonicus var. parviflorus, 2x Cabomba caroliniana a Mach ale neviem aký
Filter: Elite Jet-Flo 75, do 50 až 75l, prietok 400l/h, je k nemu aj difúzor (náplň k filtru: maličký hrubozrnný molitan a aktívne uhlie, to všetko som dal preč a narval som doň molitan z "bublifuku" oveľa jemnejší a sera siporax mini 35g, akurát sa tam zmestil)
Osvetlenie: 2x kompaktná žiarivka, 1.) 11W 600lm 6500K alternatíva k 51W, 2.)7W 310lm 4100K alternatíva k 30W, takže mi to vychádza 51+30=81W, 81W/50l=1,62W/l
Ohrievač: AquaEl 100W (tato značka je že vraj poľský shit no ale je to len ohrievač, nemá sa čo pokaziť dúfam že bude slúžiť dobre)
Osadenstvo: zatiaľ žiadne, až keď bude akva. poriadne zabehnuté

Akvárium som založil 27.5.2014, voda z vodovodu upravená prípravkom sera aquatan, po založený som tam pridal ešte Easy-Life Easystart, dávkovanie 1. 7. a 14. deň od založenia. Bál som sa že mi ten koreň s kokosmi zafarbia vodu ale je to v poriadku len jemné sfarbenie. Asi po štyroch dňoch sa na hladine nazbierala biela pena, dočítal som sa že by to mohol robiť ten koreň a že voda kysne to ma znepokojuje, tu penu som odstránil po týždni pomaly povyberal pohárom do vedra + som vymenil zhruba 17l vody upravenej sera aquatanom odvtedy sú to štyri dni pena zatiaľ žiadna dúfam že už nebude. Mám problém s rastlinkou Cabomba caroliniana odhnívajú jej listy ale pritom sa mi zdalo že pekne rastie behom týždňa dosiahla na hladinu a ťahá sa k svetlu v ideálnych podmienkach zvládne aj 3cm za deň to u mňa asi nemá neviete čo jej môže byť? v tom substráte je aj hnojivo na 4-6 týždňov ale rastlinka aj tak hnije. to osvetlenie je OK? lebo fakt neviem som okolo neho čítal dosť a že má byť 0,5W/l ja mám viac a na machu ktorý som priviazal šnúrkou o koreň sa začala tvoriť akási čierna asi riasa ale v tom sera floredepo je aj proti riasam niečo no teraz neviem či mám až tak silné osvetlenie že to tá riasa aj tak vydrží alebo je chyba inde. Takže potrebujem poradiť ohľadom osvetlenia, je to moc? a preto aj tá riasa? A potom čo je mojej Cabombičke? možno tvrdá voda? mám Papierik indikátorový univerzálny pH 0-12 z lekárne a ten hovorí 7,5 pH nie je moc presný. Myslíte že by som mal pridať CO2? prostredníctvom "burčiaku" niekde na tejto stránke som sa dočítal že CO2 zmäkčuje vodu. Akúkoľvek radu či kritiku rád prijmem.
Prílohy
DSCN2397mm.jpg
Akvarko
DSCN2400.JPG
Dno
Naposledy upravil ElHuro dňa 05 Jún 2014 19:20 pm, celkovo upravené 3 krát.
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 05 Jún 2014 19:15 pm

Cabomba caroliniana odhnívajú jej lístky.
Prílohy
DSCN2409.JPG
L
DSCN2407.JPG
R
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 05 Jún 2014 19:16 pm

Čierna riasa.
Prílohy
DSCN2425.JPG
DSCN2428.JPG
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod cezar.milan » 05 Jún 2014 19:29 pm

No pri zábehu sa vyskytne v akváriu kadečo. Začni meniť 1/3 vody a ak môžeš tak pár dní denne. Potom už redšie. Zatiaľ môžeš pridávať do vody niečo ako Easy Carbo. Svetlo môžeš mať podľa ľubovôle, ale k tomu musíš prispôsobiť práve hnojenie. Silnejšie svetlo=vyššia spotreba živín
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 05 Jún 2014 20:00 pm

Ešte k tomu osvetleniu mám časovač od 9:30 do 13:30 potom hodina prestávka a od 14:30 do 18:30 je to ok? čítal som že ta prestávka má dobrý vplyv na rastlinky lebo sa obnovy hladina CO2 a ešte že sa tak dá zbaviť rias, je to pravda? má s tým niekto skúsenosť? mne to tak zatiaľ nepripadá... O tom Easy Carbo ďalej EC ako ho tu označujú, som už čítal malo by to byť hnojivo pre rastliny + učiní prostriedok proti riasam ľudia sa tu dohadovali že kde sa stretnú a podobne aby si odliali a brali to na litre, je to až taká "pecka"? Mám tiež nejaké hnojivo "Rataj Molybden+" chlapík v akvaristike mi ho odporučil... no ale s tým prihnojovaním som si nie istý, ako som spomínal ten substrát sera floredepo obsahuje hnojivo a v závislosti od počtu rastlín sa spotrebuje za 4 áž 6 týždňov tj. nemôžem to pridaním EC prehnojiť a "zabiť"? ok takže raz denne 1/3 vody vymeniť hmm nitrifikačne bakterie sa mi nepoďakujú ale keď to pomôže tak OK... idem hneď na to a vodu doladím zasa sera aquatanom
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod cezar.milan » 05 Jún 2014 20:17 pm

1/3 vody na baktérie vplyv mať nebude. Easy Carbo, z názvu "carbo" teda "carbon"= uhlík. Teda tekutý uhlík, nie hnojivo.
Ty CO2 nepridávaš, tak preto v tekutom stave a pauza v osvetlení, ti rovnako neobnoví hladinu CO2. Zatiaľ nemá z čoho
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 05 Jún 2014 20:32 pm

diky za objasnenie a aj za radu :) zajtra sa pokúsim zohnať EC a nemusím robiť "burčiak" to je skvelé... 1/3 vody som práve vymenil
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod cezar.milan » 05 Jún 2014 22:49 pm

No CO2 to nenahradí určite, sú však pozitívne ohlasy na boj s riasou, to som chcel povedať
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod kocur_82 » 06 Jún 2014 05:58 am

Zdravím Ťa,
8 hodín denne svietenia v podstate pár dní po založení je podľa mňa strašne veľa, odporúčal by som 5, max. 6 hodín a bez nejakej hodinovej prestávky. Dobu svietenia postupne zvyšovať týždenne po 1/2 hodine.
Nech sa darí
Obrázok používateľa
kocur_82
 
Príspevky: 247
Založený: 16 Mar 2013 13:14 pm
Bydlisko: Komárno

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod Jozef_L » 06 Jún 2014 08:14 am

Akva zatial pekné až na ten kokos, mne osobne sa nepáči, ale aspoň že to nie je plast.

EC čiastočne pomôže s dopĺňaním uhlíku. Ale bacha na to aby si ho nestriekal priamo na rastliny. Niektoré druhy s tým majú vážny problém. Anubiasom z toho môžu zhorieť listy. Pokial by si nastierkal EC na tu riasu tak zhorí.

Čo sa týka burčiaku, tak ten by si tam mohol dávať veselo. Nič tým nepokazíš len pomôžeš. Obzvlášť teraz keď tam nemáš ryby, tak by to bolo fajn, lebo sa nič nestane, ryby by nemuseli prežiť, keďže kvas burčiaku sa nedá presne regulovať. Ale teraz v zábehu ho tam môžeš chrliť o 106.

Ohrievač nepotrebuješ. Ak si z mesta tak v byte tolko teplota neklesá a osvetlenie vodu tiež zohreje. Takže ti len v akvariu zaberá miesto.

Svetlo aj môžeš nechať ale chcelo by to ďalšie rastliny. Nejaké nižšie, napr trávy, aj keď v Nitre sa toho asi moc zohnať nedá ale občas sa niečo pritrafí. Možno by sa hodili aj nejaké cryptocoriny aj keď im až také silné svetlo nie je treba a rastú pomaly pri takom svetle by sa pekne vyfarbili.

Ak chceš nejaké plávajúce rastliny, nejaké ti môžem dať poprípade aj nejaký trs Cryptocorina green tie sú do 10 cm vysoké.
Ja bývam na Klokočine. Ak by si chcel číslo ti posielam do súkromnej správy.

K problematike rias máš tu asi všetko
http://www.rostlinna-akvaria.cz/rasy dolu v článku máš všetky typy rias a aj to kedy vznikajú. Určite doporučujem prečítať. Riasy sú v akváriách ktoré sú v zábehu úplne bežné. Takže ťa to tak strašne trápiť nemusí.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 16 Jún 2014 16:15 pm

Tákže som tu zas :) čo je nového? bol som u Jozefa_L pre rastlinky (Pistia stratiotes, Lemna minor a asi MICROSORUM ale nwm aká) dal mi ich fakt veľa Ďakujem čo sa dalo som posadil niečo mám v okne asi v troj litrovom priehľadnom valci a ešte som z nich dal aj kamarátovi do jeho 100vky :) + sa kumne prepašovalo pár slimákov najväčší ma vyše centimetra... potom som zháňal EC ale nezohnal -_-" no mám čosi podobné "Rataj CO2 Vital" v podstate to isté čo EC, chlapík v akvaristike kde som to kupoval mi podaroval !!! (áno len tak zadara =))) povedal že má dobrý deň :D tešil som sa) "Nutrafin Natural CO2 System" http://akvaland.sk/2133-nutrafin-natural-system-co2.html je to biokvasový, schodíkový, CO2 generátor, náplne v ňom už neboli ale spravil som si kvasnicový home-made "burčiak"...

Rataj CO2 pridávam každý deň, trochu viac ako je predpísané, niekedy dávkujem rovno na riasu alebo pred vypusť filtra, riasa je na ústupe takže to funguje, možno aj vďaka plávajúcim rastlinám.

Vodu v akva. mením 3x do týždňa 1/3 cca 17l, aj s odkalňovaním dna a že tam toho odpadu je dosť a to sú tam neni žiadne rybičky.

Cabombu som musel už zastrihnúť a odrezky som znova zasadil vyzerá že sa jej darí aj ostatné rastlinky sú celkom v pohode asi im to CO2 pomáha, ten link čo mi dal Jozef_L som celý preštudoval a aj všetky odkazy v ňom v podstate som to pochopil tak že treba riadne hnojiť mať hlavne zdravé rastliny a riasi by sa nemali objavovať, pri mojom silnom osvetlení ako hovorí aj cezar.milan treba hnojiť tak pridávam "Rataj Molybden+" návod je 1x týždenne 10ml na 20l vody, na mojich 50l by to bolo 25ml 1x týždenne ja dávam dva krát týždenne 20ml uvidíme čo to spraví.

Riasi vznikajú hlavne z odhnitých častí rastlín pripadne mŕtvych hnijúcich živočíchov snažím sa všetok odpad a hnilobu odstraňovať častým odkalňovaním a odstrihávam odumretých častí rastlín.

Mám otázku, kedy môžem po prvý krát vyčistiť filter? Po mesiaci od založenia či po dvoch či ako to je??? :)
Prílohy
DSC_0282.JPG
Zahustené a menší re-dizajn
DSC_0284.JPG
Cabomba narástla
DSC_0190.JPG
čierny pasažier
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 16 Jún 2014 16:17 pm

Úprava filtra z pôvodných naplní. Ten druhý obr. mi nejak otáčalo o 180° po zväčšení nwm prečo tak som ho sem dal naopak dúfam že vám to zobrazí správne.
Prílohy
up2.jpg
up3.jpg
Naposledy upravil ElHuro dňa 16 Jún 2014 16:24 pm, celkovo upravené 5 krát.
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 16 Jún 2014 16:17 pm

CO2 Generátor :)
Prílohy
up 1.jpg
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod cezar.milan » 16 Jún 2014 20:27 pm

Filter vyčisti ak sa zníži prietok. Čisti ho vo vode ktorú si vyčerpal z akvária pri výmene. Teda len v tej vode opláchni filtračné média. Neumývaj ho pod tečúcou vodou z vodovodu!
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 24 Jún 2014 19:33 pm

Akvárko je len v zábehu a už v ňom žijú stovky stvorení :) volným okom sú takmer nerozoznateľný alebo len veľmi ťažko tak som ich dal pod môj 5 korunový mikroskop :D a natočil telefónom :)

Lasturnatka aka Lastúrnička aka Ostracoda
https://www.youtube.com/watch?v=SpBAk-4wBDI

Cyclops strenuus aka Buchanka obecná aka Cyklop obyčajný
https://www.youtube.com/watch?v=PNdzTVWjv2w

1080p ;)
Prílohy
i11.jpg
Lastúrnička / Ostracoda
i3.jpg
Cyclops strenuus bez mikroskopu
i22.jpg
Cyklop obyčajný / Cyclops strenuus
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 27 Jún 2014 13:44 pm

Nazdar, čo vy na tie zrúdičky čo som natočil? :D
Dám sem link na jeden superský dokument aj o sladkovodných rybičkách
http://rutube.ru/video/b0736a37515fde9346854a26a49f6bcc/
na 24 minúte to začína je to o cichlidách, ich prirodzené prostredie a ták ja takéto dokumenty úplne "žerem" snáď aj vy.
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 02 Júl 2014 23:51 pm

Ahoj, neviete náhodou prečo mi kape Echinodorus? Odkedy som ho kúpil nenarástol skoro vôbec a jeden za druhým mu odhnívajú listy, pridávam tekuté CO2 denne, CO2 z kvasníc a hnojivo tekuté raz týždenne, teplota vody 25°C... pH možno aj 8
Prílohy
DSC_0028.JPG
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod IringPalo » 03 Júl 2014 06:00 am

skus si pozriet stranku: http://www.prirodni-akvarium.cz/index.php?id=problemy
chyba ti nejaky prvok. aké hnojivo používaš? máš ryby? koľko? aké máš osvetlenie, koľko h svietiš? ak to chces riesit jednoducho, tak sa zameraj na C = sprav z neho limitujuci prvok, cize vsetkeho bude dost len C malo. Skus nedavat co2 a uvidis ci sa to zlepsi.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod radusho » 03 Júl 2014 16:31 pm

podla fotiek to vyzera na prechod na submerz opadaju ti vsetky emerzne listy narastu inak vyzerajuce submerzne alebo ti ten echinac vykape aj to sa mi uz stalo :( ked kupujes echinodor z akvaristiky je dobre mu nechat len jeden dva listy ostatne aj tak opadaju tak ako tie co mas na fotke
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 03 Júl 2014 20:54 pm

noo ked som ho priniesol bol krásny veľký rozrastený a odvtedy z neho len ubúda... takže ho mám vyholiť a nechať mu len tých pár listov?

"IringPalo" ryby žiadne, hnojivo "CO2 Vital" od Rataja, "Moldbend+" tiež od Rataja a CO2 z biokvasu...
osvetlenie 8h/denne a každý týždeň pridávam hodinu... a vychádza mi to 1.62W/l...
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod ElHuro » 05 Júl 2014 08:52 am

prečítal som si link od "IringPala"... dopracoval som sa k tomu že Echináče sú u "chovateľov" pestované emerzne a ich prechod na submerz má za následok takéto odumieranie listov a rast nových, iných listov :) takže ako "radusko" hovorí... snáď to ten môj zvládne :D...

Plánované osadenstvo:

2x "Ballon Molly" samička + samček http://rybicky.net/atlasryb/ballon_molly
2x "Gold Molly" samička + samček http://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_ostrotlama_var_gold_molly
2x "Gurama krpatá" samička + samček http://www.www.rybicky.net/atlasryb/cichavec_zakrsly
6x "Pancierniček panda" http://www.www.rybicky.net/atlasryb/pancernicek_panda
1x " Prísavník Škvrnitý" samec http://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_rasnaty

čo vy na to, bude im to spolu fungovať ?
Obrázok používateľa
ElHuro
 
Príspevky: 14
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2014 17:47 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod cezar.milan » 05 Júl 2014 11:19 am

Nie chovatelia, ale pestovatelia. Pozri si video, ako sa pestujú rastliny, ktoré kúpiš v obchode
https://www.youtube.com/watch?v=kUYP9PK0RGU
Do 60L nedávaj žiadný druh molly a ani prisavníka. V udávaných počtoch litroch pre rybku už dávno nieje pravdou, čo píšu. Gurama je labyrintka a nedával by som ju dokopy so živorodkami. Skús pogogliť microrasborky, borarasky, kardinálky, razborky, tie pandy môžu samozrejme byť
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Elovo akvárium 60l

Odoslaťod Jozef_L » 08 Júl 2014 12:00 pm

Daj konecne nejaky stav akva ako vypada po tom osadeni tych cryptocorin co som ti dal.
To hnojivo co som ti dal je mix N,P,K. + Tenso Coctail.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.