200l akva



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 200l akva

Odoslaťod Jozef_L » 06 Jún 2014 08:29 am

Keď tak si kúp NO2 kvapkový test. Iné sú ti neni až tak treba. Tento je najdoležitejší. 3 ml EC nie je tak strašne veľa.
Skor si skontroluj filter či prúdi normálne, či nespomalil, a daj ho tak aby vlnih hladinu. V podstate zabiť ryby ti môže len nedostatok kyslíka alebo množstvo NO2.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: 200l akva

Odoslaťod radusho » 06 Jún 2014 09:35 am

este je mozne ze si si priniesol domov chore ryby . osobne to robim tak ze ked kupujem nove ryby davam skor preventivne do akvarka multimedical stoji okolo 1,5 eura kedze nemam karantennu nadrz je to taka z nudze cnost ale osvedcilo sa mi to .
bez testov ti to nepovie nikto ale ked mas v akvarku naznaky sinice je v akvarku skor nedostatok ako nadbytok dusika
http://www.rostlinna-akvaria.cz/sinice-72
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: 200l akva

Odoslaťod redw » 06 Jún 2014 13:09 pm

S tym nasadenim ryb si este mohol pockat. Najlepsie aspon 4 tyzdne.
Obrázok
Zrejme to bude to NO2 co odpravilo tvoje neonky. Pri mojom prvom akvariu sa mi stalo to iste s neonkami (nasadil som ich prilis skoro :oops: ). Mozno su len citlivejsie ako ine druhy ryb. Netvrdim, ze je to na 100% tym, ale je to dost pravdepodobne. Kazdopadne mozes preventivne urobit vacsiu vymenu vody 50% a na druhy den pokracovat mensimi vymenami.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 200l akva

Odoslaťod Jozef_L » 06 Jún 2014 14:21 pm

Neonky su citlivejsie. Ja som raz kupil rovno privezene ryby a klakli skoro vsetky
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: 200l akva

Odoslaťod Lykke_til » 06 Jún 2014 15:12 pm

Nekapli by tie rybky hned na zaciatku keby boli chore ? Lebo vydrzali vyse tyzdna. Teraz som si vsimol ze kaplo aj 5x ottocinus takze momentalna osadka je 5x neonka cervena 5x otto affinis a panciernickov neviem kolko je ale vyzera ze tiez nejake kapli... no vymenim tych 50% vody je to jediny sposob ako znizit no2 vo vode ? pravidelna udrzba odkalenie dna a dobry filter nie ?
Obrázok používateľa
Lykke_til
 
Príspevky: 15
Obrázky: 1
Založený: 23 Mar 2014 13:25 pm
Bydlisko: Martin

Re: 200l akva

Odoslaťod redw » 07 Jún 2014 21:13 pm

To ci boli chore, alebo to bolo No2, mi tazko urcime od pc. Nemali na sebe nejake viditelne znaky, biele bodky, plesen ci nieco ine?
Do buducna, lepsie je nekupovat naraz vsetky ryby, lebo ak je jedna chora, moze nakazit ostatne. Radsej kup vzdy len jeden druh, daj ho do karanteny, po skonceni karanteny dokup dalsie atd. Karantenu musis tiez najskor zabehnut, na fore najdes info. Viem ze to nie je take cool, ako mat hned plne akvarium, ale aspon sa budes tesit z novych ryb na viac krat. A ako postupovat pri otrave NO2, tiez staci pohladat tu na fore.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 200l akva

Odoslaťod Jozef_L » 11 Jún 2014 08:44 am

Môžu vydržať aj týždeň. Oni kapú viac menej postupne, teda aspoň u mňa to tak bolo. Keď som ich kupoval tak ešte boli v sáčku, zabalené takže ešte len do obchodu prišli. Malá časť uhynula zrejme zo stresov, lebo NO2 som vylúčil, zvyšok dostal bakterialny rozpad plutiev, vodnatielku a podobne. Bolo to ako mor.

O tom či ryby kuipovať naraz alebo nie je to tiež diskutabilné, ak ich kúpiš naraz može sa ti stať že spravíš veľký boom v akvariu a akva to nezvládne avyskočí ti dusík, stres a podobne a ryby pokapú. Ak to budeš kupovať postupne tiež sa ti to môže stať ze niektorá várka bude chorá a chorobu si tam zavlečieš, ale pri postupnom máš skôr šancu že tie rybky prežijú. Ak sú tie prvé rybky už zabehnuté, nie sú stresované budú aj odolnejšie a je šanca že prežijú.

Nehovor o znižovaní NO2, zabehnuté akva by mal byť viac menej kolobehom NO2, ktoré sa odbúra na NO3 a to následne zlikvidujú rastliny. Pri dobrom zábehu sa NO2 v akváriu ustáli (bude ovplyvnené viac menej len tým ako kŕmiš, ide o to aby si moc neprekrmoval).
Fakt si kúp kvapkový test od JBL na NO2, keď budeš mať info ako ti skáče NO2 vo vode budeš vedieť čo máš s akvariom robiť.
Ja osobne sa riadim len podla tohto parametru.
Vysvetlím aj prečo: moje akva je bohužial prerybnené (až extrémne) ale rýb sa vzdať nechcem. Čakám na financie aby som im kúpil vačšie.
Ak sa ti začne upchávať/zanášať filter, jeho prietok sa zníži a tým pádom sa zníži aj odbúravanie jedovatého NO2.
Samotné odsávanie dna nemá až takú extrémnu moc na znižovanie NO2. Odpad sa totižto dosť rýchle rozpadá, odsávanie má za úlohu skor dostať prebytočné živiny z akvária aby tam neboli príliž vysoké hodnoty živín. Tak ako ich nedostatok, tak aj ich nadbytok rastlinám škodí.
Samotná výmena vody pomože na znižovanie NO2 ale zase ber na ohlad to že príliš veľká výmena vody tiež nie je dobrá, spomaluje to zábeh a aj celkový chod akvária. Sposobuje kolízie v akváriu napr v dôsledku toho ak sa netrafíš napr s teplotou vody a dáš do akva vodu ktorá má teplotu vyššiu ako voda v akváriu, následne sa rozpad biologického materialu zvýši a tým pádom aj hodnoty NO2. Toto je skor prípad prerybnených akvárií, nemusí sa to stávať u teba. Ja v 300 litrovom akva vymenim vodu asi 50% raz za mesiac v 100 litrovom si už ani nepamatam kedy som ju menil.
NO2 vs Výmena vody a jej teplota. Ja doma držím Denitrol, ten do akva dám po výmene vody. Pretože ak by som ho napr nedal a moj filter by to nezvládal, tak by som mal NO2 vysoko ak by bola voda teplá. Už sa mi totižto stalo že po výmene vody asi po 1 hodine od napustenia mala voda katastrofálne parametre a kvapkový test ukazoval červené hodnoty. Denitrol ti pomože chemicky zlikvidovať NO2, ale v konečnom dosledku nie je to prípravok na udržiavanie akvaria, iba na výpomoc.

Čo sa týka filtra tak to je vlastne asi jediný sposob na odburavanie NO2. Mal by byť predimenzovaný aby sa ti nestávalo ak akva napr prekŕmiš že ti vyskočia hodnoty vysoko a následne to má vplyv aj na rast rias atd.

Ak máš dobrý a silný filter napr. u mňa ak sa mi zapchá a hodnoty NO2 stúpajú (ide o prerybnené akva, respektíve výmena vody viz to čo som písal vyššie) tak filter tie hodnoty dokáže v priebehu 2 hodín stiahnuť na menej vlúdnejšie. A o ďalších pár hodín je akva takmer v 100% stave.

Preto vravím kúp si ten test. A podla neho budeš vedieť čo s akva robiť. Časom sa to naučíš čo s ním robiť, ale zo začiatku ti to pomože. Ja sa tomu venujem cca 2 roky, ale test mám vždy doma.

Čo sa týka tvojho filtra, tak učrite by som sa snažil byť opatrný. Možno teraz stačí, ale začiatočníci robia chyby a vždy je lepší predimenzovanejší filter ako slabší. Nebudeš mať potom pocit že sa ti tolko nedarí v akvaristike a bude to pre teba aj veselšie a aj sa ti bude viac dariť.

Tak lovu zdar :)
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.