Krevetkárium 30l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 02 Jún 2014 12:49 pm

áno, je to tá Bacopa caroliniana. Každopádne, nedarí sa jej, odspodu sa listy rozpadávajú (doslova), čiže žiadne hnitie, ale rovno rozpad (viď foto)
keď odumrie, určite ju nahradím za iný druh, niečo ako Rotala sp. najean, či nie?

cezar.milan napísal:Dovolil by som si tvrdiť, že ten substrát-štrk čo tam máš im časom vyhovovať nebude :(


prečo? všimol som si, že väčšina odborníkov tu nedoporučuje ani hrubý štrk, toto je zas moc jemný? podľa mňa má ideálnu štruktúru na prerastanie koreňov a ideálny pre krevetky, stále sa v ňom hrabú, aj A. heleny sa do neho celé zahrabávajú, trčí im len "trúbka".
Prílohy
P5316518rast2.jpg
P5316517rast.jpg
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Reklama

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod cezar.milan » 02 Jún 2014 22:07 pm

Máš pod ním aj vyživný substrát? Či máš v ňom niejaké hnojivko?
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 03 Jún 2014 11:39 am

cezar.milan napísal:Máš pod ním aj vyživný substrát? Či máš v ňom niejaké hnojivko?


Na spodu je Deponit mix, nad tým Dennerle piesok. Viac neprihnojujem (ani CO2, ani žiadne listové hnojivo). Neviem, či to bude možné, ale rád by som ani v budúcnosti nehnojil. Svetlo je 11W/30l, čiže asi spodná hranica akceptovateľnosti, takže si myslím, že akýmkoľvek hnojením, najmä CO2 by som len narušil rovnováhu a začali by rásť riasy. V akvárku zatiaľ riasy rastú veľmi jemne (jemný zelený nádych na skle), s tým, že ich raz za 2 týždne stiahnem utretím papierovou vreckovkou.

Chcel by som postupne vyselektovať rastliny, ktoré tam budú fungovať bez nejakého intenzívneho hnojenia. Zatiaľ veľmi pekne rastie jávsky mach, Microsorium pteropus a Alternantera spledens, zdá sa, že sa darí zatiaľ aj tomu Hemianthusu (zatiaľ som ho strihal iba raz a odrezky som zasadil). Nedarí sa Cabomba caroliana (začína odhnívať odspodu stonka) a tej spomínanej Bacope.
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod cezar.milan » 03 Jún 2014 18:48 pm

Uvidíš, sleduj ďalej. No a na riasu používaj nepotrebnú kreditnú kartu, čistí sklá najlepšie bez poškodenia skla
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 18 Jún 2014 10:02 am

Poprosím o radu: na Microsorium sa na niektorých listoch objavilo dierkovanie. Nemáte skúsenosti, čím by to mohlo byť?
Neviem, či to má súvis, ale objavilo sa to po tom, ako do krevetkária pribudol 1ks Clithon.
Inak sa zdá všetko ok.

Kvôli riasam som do krevetkária dal Clithona a je to úžasný vysávač a čistič. Očistil komplet aj vrchnú stranu listov Anubias. Jediné, čo robí "bordel" je, že kladie také lesklé vajíčka na filter (ak to je on).
Inak mal som obavy, nakoľko sa v krevetkáriu nachádzajú aj 2ks A. helena. Avšak doetarz (10 dní) si ho absolútne nevšímajú.
Najprv som ho dal do iného akvária, kde je tiež jedna A. helena, ale tá ho ihneď napadla a nacucla sa na neho, ešteže som to zbadal. V krevetkáriu je pokoj, asi sa tieto heleny stali vegetariánmi. Inak aj kvôli nim občas kŕmim patentkami (raz za týždeň), žerú ich aj krevetky.

No a posledná správa - V krevetkáriu som mal 5ks kardináliek vietnamských. Momentálne ich je však 7ks, nakoľko sa vyliahli 2 maličké, prežili a momentálne majú asi 1cm. Čiže aj to beriem ako indíciu, že parametre v krevetkáriu nie sú veľmi zlé (to k tomu microssoriu a jeho dierkovitosti).
Prílohy
P6176528micros3.jpg
P6176526micros2.jpg
P6176525micros1.jpg
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod vLato » 18 Jún 2014 10:50 am

To dierkovanie bude asi nedostatok živín - pravdepodobne draslík, mne robili toto isté kedysi Hygrophila Corymbosa po pridavani draslika mi to po 2 tyždňoch prestalo a všetky nové listy boli krásne
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 18 Jún 2014 11:07 am

vLato napísal:To dierkovanie bude asi nedostatok živín - pravdepodobne draslík,


no, toho som sa bál. totiž nechcem začať bezhlavo hnojiť a rozvrátiť úplne akvárium.
vieš mi poradiť to draslikové hnojivo (koncentráciu), skúsim si to zarobiť.
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod vLato » 18 Jún 2014 11:11 am

Ja mám klasické zložky Makro a Mikro prvkov, ktoré mám zmiešané aby mi sedeli so vstupnou vodou, čiže pridavam iba Mikro + draslik a fosfor, kludne si kup PMDD a uprav podľa potreby, tuto na fore je veľa člankov o tom
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 30 Jún 2014 11:47 am

Poprosím o radu. V krevetkáriu mám 5ks kardinálok vietnamských, boli kupované v Hornbachu (inak žiadne iné ryby v krevetkáriu). Pred časom sa mi tam objavili 2ks drobných rybiek, predpokladal som, že sa to narodilo tým kardinálkam. Ako však rastú (momentálne môžu mať tak 12mm, čoraz menej sa podobajú na kardinálky. nemajú červenú škvrnu pri chvoste a v strede tela majú čierny pás, ktorý je už teraz hrubší ako pri dospelých.
Môžu to byť mladé kardinálky vietnamské?

sorry za kvalitu foto, ale ťažko sa fotia...
Prílohy
P6296548kard3.jpg
P6296549kard2.jpg
P6296550kard1.jpg
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod vLato » 30 Jún 2014 12:31 pm

Hmmm, zaujímavé, ale podľa mňa to budú oni, ešte sa asi sfarbia, neviem odkiaľ by sa ti z ničoho nič dostali do akva iné ryby :D Uvidíš keď podrastú :)
vLato
 
Príspevky: 484
Založený: 14 Okt 2012 21:34 pm
Bydlisko: Jablonové, okres Malacky

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod cezar.milan » 30 Jún 2014 20:50 pm

Ja som (teda mne sa) množili kardinálky, ale toto som nepozoroval. Maličké sprvu není vidieť, potom začnú žiariť ešte viac ako dospelé jedince. Neskôr sa to ich "žiarenie" stlmí a začnú rásť. Vo veľkosti asi 2 cm už majú sfarbenie ako dospelí. Toto mi pripomína neónku čiernú. Sám som zvedavý čo sa z toho vykľuje
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 01 Júl 2014 08:30 am

cezar.milan napísal: Sám som zvedavý čo sa z toho vykľuje

Tuto to ide naopak. Najprv boli úplne priesvitné, postupne tmavnú a zvýrazňuje sa ich farba (teda čierny pás). Keďže v tom krevetkáriu nikdy neboli žiadne iné rybky, jediné čo ma napadá je:
1. že sú to ozaj kardinálky (i keď čím ďalej tým viac sa od nich odlišujú)
2. museli byť nalepené ikry na rastlinách, čo som kupoval od nejakého iného druhu (dúfam, že to nie sú nejaké pirane)

Každopádne to budem sledovať a dám vedieť.
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod vincent van gogh » 01 Júl 2014 11:14 am

Velmi zaujímavé....Mne to na kardinálku vietnamskú nepríde ani náhodou.
Sleduj,sleduj a daj vedieť...... :)
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Raviolka » 01 Júl 2014 12:00 pm

To je dobré :D Jak píše Milan, malé kardinálky vietnamské od začátku nápadně září. Tohle vypadá opravdu na nějaké tetřičky, mně to připomíná Inpaichthys kerri, ale ta černá neonka je také dobrý tip. Však uvidíš. Jinak tetry mají tukovou ploutvičku, na fotkách vidět není, ale na vlastní oči bys jí najít měl.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Giftzahn » 01 Júl 2014 12:03 pm

njn, mne to pripomina nematobrycon palmeri .... tetru cisarsku ... :wink: ... a ak je to skutocne ona tak 30L bude pre nu malo ... :wink:

Obrázok
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod martin_s » 01 Júl 2014 13:32 pm

Neonka cierna ma vsak vyraznejsi svetly pas nad ciernym a cierny pas sa jej netaha az k ustam (teda aspon mne sa zda ze na tychto "zahadnych" rybkach je ten pas az k ustam)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 01 Júl 2014 13:58 pm

Giftzahn napísal:njn, mne to pripomina nematobrycon palmeri .... tetru cisarsku ...


njn Giftzahn, takže asi si vyriešil záhadu. Totiž jeden anubias pochádza z akvária, kde žijú 4 tetry cisárske. Takže musel som to preniesť s nimi (ako ikrami) pri zakladaní krevetkária začiatkom mája. Tak to sa mi stalo prvýkrát v živote.
Ešte to budem pozorovať, ale ak to budú ozaj oni, potom pôjdu samozrejme z krevetkária inam, nakoľko by mi urobili paseku s krevetkami a samozrejme, je to maličký objem na ne.

tak sorry, asi som vyvolal zbytočný rozruch s potenciálnym transformovaním druhu rýb.
takže začiatočníci pozor, nielen slimáčiky si môžete preniesť s rastlinami :-)
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Giftzahn » 01 Júl 2014 14:18 pm

njn, netvrdim ze som si na 100% isty ale na prvy pohlad mi tvoje rybky na fotke pripomenuli tetru cisarsku .... a vacsinou ten prvy pohlad je aj ten spravny ... :wink: ... inak gratulujem k odchovu ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 01 Júl 2014 14:30 pm

Giftzahn napísal: inak gratulujem k odchovu ... :wink:


áno, dva kusy :) :) asi musím napísať inzerát čo s takým množstvom ... inak ich "rodičia" ich nechajú už na pokoji keď majú tak cca 12mm? dať ich do väčšieho akva, kde sa vytreli alebo ich ešte nechať pri krevetkách v kľude?
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod cezar.milan » 01 Júl 2014 19:07 pm

tak sorry, asi som vyvolal zbytočný rozruch s potenciálnym transformovaním druhu rýb.
takže začiatočníci pozor, nielen slimáčiky si môžete preniesť s rastlinami


Práve naopak! Svojím spôsobom je to (aspoň pre mňa) novinka! Koľko ľudí má problém s plesnivením ikier a tu, no máš úspech
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod cezar.milan » 01 Júl 2014 19:07 pm

app. kardinálky im neublížia
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod Mirko1A » 04 Aug 2014 11:43 am

P8036982_micr9.jpg
vLato napísal:To dierkovanie bude asi nedostatok živín - pravdepodobne draslík


skúšal som pridávať draslík - roztok čistého K2SO4 podľa PMDD + polovičnú dávku Easy Carbo (Rataj). Bohužiaľ, Microsorium stále dierkované, aj novovyrastajúce listy... Takže neviem, čo s tým

Takisto na stonkovke mi opadávajú spodné listy, takže ich nahradím nenáročným cryptocorynom (už vysadený medzi ne)

mám pod pieskom Deponit Mix, tak som predpokladal, že nebudem musieť určitý čas hnojiť.

zdochli mi postupne v priebehu 2 týždňov 3 krevetky, najprv som myslel, že kvôli tomu hnojeniu, avšak nie som si istý, nakoľko boli dospelé. pritom narodili sa maličké krevetky, 1-2 mm, žijú, a takisto aj Ferrissia clessiniana (člnky), ktoré by mali byť indikátormi kvality vody. Takisto mi nerastú žiadne riasy (reysp. ich zlikviduje Clithon, takže rovnováha by teoreticky mohla byť v poriadku...

koľko žije taká krevetky Neocaridina?
Mám v akváriu žltú formu a červenú formu, občas sa pri jedení bijú o jedlo, môžu sa pri tom zraniť a zdochnúť?
Prílohy
P8036986celk.jpg
P8036984stonk.jpg
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod cezar.milan » 04 Aug 2014 20:20 pm

Čo krevetkám skracuje život je teplejšia, či teplá voda. Naopak chladnejšia voda spomalí metabolizmus. A oni uprednastňujú chladnejšiu vodu. No určite je viac vplyvov, ktoré ovplyvňujú dĺžku života. Rozhodne medzi sebou by si ublížiť nemali.
Rastlinkám evidentne chýbajú živiny, no to už typovať nebudem aké
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Krevetkárium 30l

Odoslaťod IringPalo » 05 Aug 2014 13:32 pm

nie som az tak skuseny hnojic rastlinar, ale co mi udrelo prve do oci je ze ti tam plava zrejme ceratopyhllum. nemozes sa potom cudovat ze mas nedostatok zivin, to je rastlina s ohromne rychlim rastom a vytaha ti z vody dusik, ja som mal problem presne s tym istym. daj ju do nejakej nadoby mimo akva ak ju nechces vyhodit do smeti a zmeraj si hodnoty no3. nedostatok N sice sposobuje dierky v listoch, ale moje dierky vyzerali uplne inak, mali by mat asi zlte okraje a ak by boli vsetky tie diery kolko ich tam je z nedostatku N tak by ta rastlina uz podla mna nezila, lebo list s par dierkami aspon u mna potom cely odumire a zozltne.
co sa tyka uhynu kreviet, mal som s tym problem pol roka, pricom som tiez vsadil, ze cistota vody je OK kedze sa mi clnky priam premnozovali. teraz po clnkach skoro ani chyru a krevetky prosperuju a mnozia sa. pol roka som tu zahlcoval forum s tymto problemom a nebolo to ani hnojenie ani x roznych veci na ktore bolo podozurenie ale co faktpomohlo bolo povysavanie dna a hlavne zvysenie vymeny vody na dvojnasobok. mam 30l akva a menil som 5l tyzdenne, teraz menim 10l a krevetky uplne prestali dochnut. ak chces vyhladaj si moje prispevky v teme krevetky kde tie problemy opisujem alebo na rybicky. net kde som pridal dost vela fotiek mrtvych krevetiek a tiez opisujem tie uhyny. cus
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.